Tvár

Tvár">

Tvár je nielen miestom, kde máme oči, nos alebo ústa, ale na jej zdraví a vzhľade sa môže odrážať zdravotný stav celého organizmu. Ide hlavne o problémy s pokožkou, kde sa môžu objaviť akné, problémy s pórmi, začervenanie alebo tiež podráždenie.

Ďalšie problémy alebo ochorenia sa môžu týkať aj pier, kútikov úst, stav ochlpenia na tvári, viečok alebo kruhov pod očami. Z tváre, najmä však zo stavu kože, sa dajú vyčítať aj rôzne iné ochorenia v organizme. Ako dosiahnuť zdravú pokožku na tvári, čo by mala zahŕňať starostlivosť o pleť a aké faktory vplývajú na krásu tváre? Čítajte ďalej.

Čo je tvár a ktoré faktory vplývajú na jej zdravie a vzhľad

Väčšina ľudí nevníma tvár nijako špeciálne, najmä v prípadoch, ak s ňou nemajú žiadne problémy. Tie najčastejšie sa týkajú hlavne pokožky, no na tvári máme aj oči, ústa a nos a aj v ich prípade môžu vzniknúť viaceré zdravotné či kozmetické ťažkosti.

Tvár je označenie pre časť hlavy, ktorá obsahuje dôležité receptory a orgány, vrátane očí, úst a nosa, pokrytá je pokožkou, ktorá má špecifickú štruktúru

Z pohľadu väčšiny ľudí je vzhľad tvári najviac súvisiaci s krásou, no ide aj o zdravie, hlavne pery a pokožka na tvári môžu odrážať vnútorné zdravie tela

Najčastejšie problémy na tvári súvisia s pleťou a jej vzhľadom

Čo sa týka faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie a vzhľad tváre, ide o faktory vplývajúce na jej pleť a pery. Typ pleti, čiže to, či ju máte normálnu, mastnú, suchú alebo zmiešanú, je daný genetickými vplyvmi a , no napríklad na jej stav, vzhľad a zdravie pier majú veľký vplyv aj ochorenia vo vnútri tela, najmä súvisiace s hormonálnou rovnováhou.

K ďalším, hlavne externým faktorom, patria nasledovné:

  • životospráva, konkrétne jedálniček a pitný režim, existuje viacero dráždivých jedál aj nápojov, ktoré môžu zhoršiť stav pleti aj podkožných vrstiev
  • životný štýl, najmä fajčenie, nedostatok spánku a nadmerný stres majú negatívny vplyv na pery aj pokožku, dlhodobo spôsobia ich rýchle starnutie
  • problémom je samozrejme aj prirodzené starnutie a zvyšujúci sa vek, nakoľko koža aj pery strácajú svoju pôvodnú elasticitu a zhoršuje sa ich vzhľad
  • problematickými sú aj veľa slnečného žiarenia, prašné prostredie, veľa telesnej aktivity a tiež nedostatočná starostlivosť či nekvalitná kozmetika

U ŽIEN ZÁVISÍ SITUÁCIA AJ OD HORMÓNOV

Špeciálne u žien vplývajú na tvár hormóny a ich kolísanie, čo nastáva najmä v puberte, počas tehotenstva a v období prechodu, čiže menopauzy. Tieto obdobia sú sprevádzané kolísaním estrogénov a ich vplyvom dochádza k veľkým zmenám na pleti na tvári.

Najčastejšie problémy a ochorenia spojené s tvárou

Ak ide o najčastejšie ťažkosti alebo choroby, ktoré sa prejavia na tvári, tie sa dotýkajú hlavne jej pokožky, sekundárne potom pier a v neposlednom rade očných viečok a okolia očí. Niektoré problémy sú krátkodobého typu, iné majú naopak dlhé trvanie.

Pokiaľ ide o najčastejšie ťažkosti u mužov a žien, ide o:

Začervenaná pokožka: Začervenanie pleti býva krátkodobo dôsledkom externých vplyvov, najmä ak ide o vplyvy počasia, niektorých chemikálií alebo o reakciu celkovo citlivej pokožky na tvári. Okrem začervenania sa objavujú aj svrbenie alebo pocit suchosti. Takúto pleť treba dôsledne hydratovať, upokojiť a obmedziť vyvolávajúci vplyv.

Suchá pleť: Veľa problémov na tvári vzniká v dôsledku jej suchosti, ktorá býva príčinou nedostatku lipidov v podkožných vrstvách, vyššieho veku a zlej životosprávy. Suchá pleť sa prejavuje nedostatkom kožného mazu, je svrbivá, môže byť aj šupinatá a je pocitovo hrubá na dotyk. Treba ju dôsledne hydratovať každý deň a raz týždenne aj maskou.

Mastná pleť: Druhým problémom opačného typu je zas príliš mastná pleť, ktorá súvisí s rozšírenými a upchatými pórmi. Mastná pleť je na pohľad lesklá a veľmi často sa na nej objavujú aj čierne bodky. Ide obvykle o dlhodobý problém, ktorý sa dá riešiť iba pravidelným čistením s využitím gélov a odstraňovaním starých buniek pokožky peelingom.

Vyrážky, akné a ekzémy: Veľmi často sa na tvári objavujú aj rôzne problémy, ktoré priamo súvisia s kožou alebo podkožnými vrstvami. Typicky ide o rôzne vyrážky, akné, ekzémy alebo iné útvary na pokožke. Môže sa jednať o dôsledok imunitnej reakcie podráždenia, problémov metabolizmu alebo o dôsledok nesprávnej starostlivosti o pleť.

Kruhy pod očami: Opuchy pod očami, vačky alebo kruhy sú pomerne bežným stavom na tvári v prípade dlhodobej únavy a absencie spánku. Spolu s niektorými inými príznakmi ale môže ísť aj o prejav alergickej a precitlivenej reakcie, vtedy sa objavujú aj smrkanie, plný nos alebo podráždenie kože. Ide o problém, kde treba riešiť jeho príčinu, nie prekrytie.

Suché pery: Suchá môže byť nielen pokožka, ale aj pery, pričom veľa príčin je podobných práve s problémom spomínaným vyššie. Krátkodobo bývajú pery suché hlavne následkom dehydratácie alebo pôsobením počasia, najmä mrazu alebo extrémneho tepla, dlhodobo môže tento problém súvisieť s ťažkosťami štítnej žľazy alebo aj cukrovkou.

Nadmerné ochlpenie: Na tvári sa môže u niektorých mužov aj žien prejavovať nadmerné ochlpenie. Tu majú vplyv najmä genetická predispozícia, zvyšujúci sa vek a tiež problémy s hormonálnou hladinou, štítnou žľazou alebo ženské problémy s vaječníkmi. Toto ochlpenie sa štandardne objavuje v oblasti brady a okolo úst nad hornou perou pod nosom.

Aká je najlepšia starostlivosť pre zdravú a krásnu tvár

Mať krásnu tvár bez spomínaných problémov je predovšetkým o správnej starostlivosti. Tá by mala zahŕňať podporné a pozitívne opatrenia a prostriedky v kombinácii s obmedzením tých faktorov, najmä externého typu, s negatívnym vplyvom na pleť a pery.

Toto sú tri najdôležitejšie oblasti starostlivosti o tvár:

Čistenie a vhodná kozmetika: Zdravá a krásna tvár je v prvom rade odrazom správneho čistenia, najmä pokiaľ ide o kožný maz. Využívajte na to špeciálne micerálne vody, oleje alebo mlieka, no bez alkoholu. Dôležitá je aj výživa a hydratácia pleti a tiež pier, no zároveň pri výbere kozmetiky pozerajte na jej zloženie s ohľadom na typ kože.

Jedálniček, pitný režim a životný štýl: Fajčenie, pitie priveľa alkoholu, nezdravá strava s prevahou fast food jedál, sladkostí a živočíšnych kyselín, ale aj málo čistej vody, to všetko sú problematické faktory pre pleť aj pery. Skúste sa zamerať na zlepšenie životosprávy, nezabúdajte aj na dostatok spánku, ktorý je pre zdravie pleti nevyhnutný.

Obmedzenie ďalších faktorov: V rámci starostlivosti treba minimalizovať vplyv cigaretového dymu a prachu z okolitého prostredia, taktiež sa vyhýbajte nadmernému UV žiareniu a chráňte si tvár aj pri extrémnom počasí, najmä ak ide o dážď, teplo, chlad a mráz. Obmedzte aj stres, ktorý narúša hormonálnu rovnováhu a výživu pleti.

OCHORENIA A ŤAŽKOSTI VO VNÚTRI TELA

Problematickým faktorom sú aj niektoré vnútorné ochorenia, najmä tie, ktoré sa týkajú trávenia, krvného obehu, metabolizmu a hormonálnej rovnováhy. Rizikové sú ťažkosti alebo ochorenia štítnej žľazy, obezita, nadváha a vysoký cholesterol a cukor.

Kozmetika a prípravky pre starostlivosť o tvár

Jednou z možností, ako viete aktívne zlepšiť stav, vzhľad a zdravie tvári, či už ide o pokožku alebo pery, je aj kozmetika a špeciálne prípravky na výživu alebo konkrétne problémy. Tie majú formu perorálnych doplnkov výživy alebo vonkajších prípravkov.

V prípade viacerých doplnkov výživy aj prípravkov na vonkajšie použitie je hlavným cieľom zlepšenie výživy a elasticity pokožky. To je dosiahnuté zložením, ktoré pozostáva primárne z kombinácie vitamínov A, B, C, D a E, minerálov selén, zinok či železo, koenzýmu Q10, bylinných extraktov, kolagénu, keratínu alebo kyseliny hyalurónovej.

Pokiaľ ide o kozmetiku a prípravky na pleť a pery, tak:

  • siahnuť môžete po balzamoch a krémoch na pery, prípadne po géloch, krémoch, mastiach, sérach, tonikách, masiek, olejoch alebo vodách na pleť
  • k dispozícii sú aj špeciálne prípravky na konkrétne problémy, napríklad ceruzky na akné alebo rozjasňovače či stmavňovače na problémovú pleť
  • veľmi často sa využívajú rôzne výživné masky alebo prípravky vo forme olejov, viete použiť denné aj nočné produkty s odlišným účinkom a zložením
  • dajte si pozor na kozmetiku a produkty s obsahom alkoholu alebo nejakých rizikových konzervačných látok, dajte prednosť skôr prírodnému zloženiu

NA ZAČERVENANIE, SUCHOSŤ AJ NA EKZÉM

Kozmetické prípravky a rôzne krémy, balzamy či iné formy vonkajších produktov môžete využiť podľa typu pleti, ale aj podľa typu problému. V ponuke sú balzamy na suché pery alebo kútiky, krémy proti akné, upokojujúce oleje alebo masky na tvár.

Najčastejšie otázky o tvári

Je možné aj vo vyššom veku vyzerať mlado? Pomôže mi na zlepšenie vzhľadu masáž tváre alebo nejaké procedúry? Ktoré orgány najviac ovplyvňujú vzhľad tváre? Ak aj vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, nie ste sami, internetové diskusie sú ich plné.

Toto sú témy a dotazy, ktoré sa riešia na online fórach:

Aká masáž mi pomôže na lepšie prekrvenie tváre?

Najlepšia je jednoduchá masáž dlaňami a prstami rúk trvajúca do 5 minút, no s vykonávaním každý deň. Dlaňami alebo končekmi prstov robte krúživé pohyby v kombinácii s tlakom na nose, čele, lícach a okolo úst, postupne choďte od stredu tváre k ušiam.

Môže problémy s pleťou spôsobiť aj niektorá kozmetika?

Áno, ide buď o kozmetiku s obsahom rizikových látok, prípadne o nevhodný druh kozmetiky podľa typu pleti. Pozor si dajte na parfumované zložky a alkohol v prípravkoch, ktoré môžu spôsobiť všeobecné podráždenie, začervenanie, svrbenie a pálenie kože.

Ktoré zmeny na tvári si treba všímať z pohľadu zdravia?

Jedná sa hlavne o závažnejšie opuchy, výrazné zmeny pigmentácie, hlboké vrásky, zmenu mimiky a nadpriemerný výskyt rôznych kožných ochorení typu vredy, ekzém alebo akné. Väčšina týchto zmien je viditeľná voľným okom a tak ich neprehliadnete.

Je pravda, že najviac sa na vzhľade tváre prejaví trávenie?

Do veľkej miery áno, viacero orgánov a častí tráviaceho traktu vplýva na očné viečka, celkovo pleť alebo pery. Ide hlavne o pečeň, črevá a pankreas. Okrem toho majú vplyv na zdravie tváre aj srdce, krvný obeh, štítna žľaza, metabolizmus alebo obličky.

Ktoré látky a vitamíny sú dôležité pre ľudí vo vyššom veku?

Ide predovšetkým o vitamíny podporujúce tvorbu kolagénu a keratínu, najmä vitamíny A, B, C, D a E. Podpornú funkciu majú aj viaceré minerály, najmä selén, železo a zinok, rovnako aj niektoré ovocné kyseliny a aminokyseliny z rýb, orechov a semien.

Tipy pre podporu zdravej tváre cez pitný režim a jedálniček

Veľmi dôležitý vplyv na pery a pokožku na tvári má aj vaše stravovanie a to, čo pijete. Veľa ľudí na to zabúda a dúfajú, že kozmetikou dokážu každý problém riešiť bez toho, aby sa zbavili jeho príčiny. Dlhodobé riešenie spočíva v zlepšení životosprávy.

Najviac viete podporiť tvár a jej krásu či zdravie správnym zložením stravy z pohľadu dôležitých živín a pravidelným zavodnením organizmu čistou vodou

Pokiaľ ide o pitný režim, jeho základom by mala byť spomínaná čistá voda, prípadne voda s ovocím alebo zeleninou. Na doplnenie použite bylinkové čaje, napríklad zelený čaj, ktorý je bohatý na antioxidanty. Pite aspoň 2,5 litra vody denne po menších dávkach, ale pravidelne a po celý deň, naopak, vynechajte alkohol, sladené vody alebo limonády.

Čo sa týka stravovania a jedálnička, zvýšte príjem najmä:

  • ovocia typu citrusy, maliny, jablká, banány, ananás alebo melón
  • rýb, najmä lososa a chudých rýb bohatých na omega-3 kyseliny
  • zo zeleniny hlavne špenátu, brokolice, kelu a surovej kapusty
  • zdravých olejov, napríklad olivového, ľanového a chia oleja
  • orieškov, napríklad kešu, vlašských, arašidových a para orechov
  • semiačok, najzdravšie sú ľanové, sezamové, chia a tekvicové

Pri príprave jedál dajte prednosť duseniu a vareniu, zeleninu, ovocie, orechy a semiačka sa snažte konzumovať najlepšie v surovom stave. Vyhýbajte sa naopak vyprážanému jedlu alebo potravinám pripravovaným na nezdravých olejoch, obmedzte živočíšne tuky a rovnako aj potraviny alebo jedlá s vyšším obsahom solí a jednoduchých cukrov.

Muži a ženy chcú mať krásnu a zdravú tvár, no len málokto vie, akú starostlivosť to zahŕňa. Tu nájdete informácie a riešenie najčastejších problémov.

Čítať viac