Ľanové semienka: Aké majú účinky a použitie, ako ich užívať, skúsenosti a dávkovanie

Ľanové semienka: Aké majú účinky a použitie, ako ich užívať, skúsenosti a dávkovanie

Medzi rastlinné semená, ktoré majú liečivé a pozitívne účinky na ľudské zdravie, patria aj Ľanové semienka. Tie sú známe tým, že pomáhajú na trávenie, chudnutie, zápchu, ale aj na cholesterol, cukor, nervovú sústavu, ale aj navonok na vlasy či nechty.

Okrem toho, že existujú rôzne recepty do kuchyne a ich konzumáciu, napríklad s jogurtom, je možné využiť ich pôsobenie aj v niektorých hotových prípravkoch. Ak chcete vedieť, ako Ľanové semienka jesť, či sú lepšie celé, mleté alebo drvené, či ich treba zaliať vodou a či majú aj nežiaduce účinky, v tejto našej téme sa na celú problematiku pozrieme.

Čo sú Ľanové semienka, aký majú pôvod a ako sa prejavuje ich nedostatok

Ľanové semená sú plodom rastliny ľan siaty, ktorá patrí medzi tradičné domáce plodiny s pomerne širokým využitím a to aj v textilnom priemysle. Použitie ľanu sa datuje už 7 tisíc rokov pred našim letopočtom a to v Južnej Amerike. Rastlina má modré kvety a semená sú tmavohnedej až žltej farby, lesklé, v tvare slzy a o niečo väčšie, ako tie sezamové.

Pokiaľ ide o prospešné látky obsiahnuté v semenách, je ich viacero. Jedná sa o omega-3, omega-6 a omega-9 zdravé mastné kyseliny, vitamíny B, C, E K, minerály železo, vápnik, draslík, luteín, fosfor, horčík či selén, rôzne antioxidanty, vlákninu alebo proteíny.

Ľan hnedý BIO semená

  • Ľanové semienko možno priamo konzumovať, ako aj pridať do šalátov, jogurtov …

VIRDE ĽAN 100% OLEJ 250ml

  • Posilňuje pocit plnosti a sýtosti,
  • Prispieva k zníženiu apetítu
  • Pomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti

Ľanové semienko kapsule

  • Pre naše trávenie, črevá, kontrolu hmotnosti, menopauzu,
  • Pôsobí na prostatu, srdce, hormonálne funkcie

Viacero týchto látok je pre telo dôležitých a ich nízka hladina znamená:

Vyššie riziko infekcií a zápalov: Jedná sa predovšetkým o rôzne bakteriálne a parazitické infekcie a to tak vo vnútri, napríklad črevách, ako aj na pokožke.

Zhoršenie fungovania trávenia: Nedostatok látok ovplyvní aj vznik zažívacích ťažkostí typu zápcha alebo hnačka, rovnako tak zhorší stav črevnej mikroflóry.

Kardiovaskulárne problémy: Ide hlavne o zvýšenie hladiny cholesterolu a cukru, čo narúša zdravie ciev a pevnosť ich stien a tiež fungovanie srdca.

Čo sa týka samotných Ľanových semien, tie by mali konzumovať najmä:

  • ľudia, ktorí majú dlhodobé problémy s fungovaním tráviacej sústavy
  • muži aj ženy s vysokým cholesterolom a rizikom srdcových ochorení
  • seniori, ktorí chcú podporiť nervový systém, pamäť a mozgové funkcie
  • deti aj dospelí s problematickou imunitou a častými zápalmi a infekciami

HROZIA NEJAKÉ NEŽIADUCE ALEBO TOXICKÉ ÚČINKY?

Ľanové semená patria medzi ten druh rastlinnej suroviny, ktorá je väčšinou bezproblémová. Pozor si treba dať jedine tak na precitlivenosť a možnú alergickú reakciu a na dlhodobé alebo nadmerné užívanie, čo môže spôsobiť hnačku a niektoré črevné problémy.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Ľanových semienok

Pokiaľ ide o možnosti využitia Ľanových semien, máte k dispozícii tri možnosti. Prvou sú samostatné surové semená, ktoré viete konzumovať aj použiť v rôznych jedlách. Druhou sú doplnky výživy a prípravky perorálneho typu. Treťou vonkajšie produkty.

Čo sa týka jednotlivých foriem, tu je ich stručné predstavenie:

Surové semená: Čo sa týka Ľanových semienok, tie si viete zakúpiť za účelom priamej konzumácie, najmä v rámci ich použitia v kuchyni. Niektoré značky ponúkajú takéto surové semená už aj v podobe hotových surovín, napríklad rôznych kaší.

Perorálne prípravky: Druhou formou sú doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl obsahujúcich extrakty z Ľanových semien, napríklad na trávenie a srdce. Siahnuť môžete aj po čajoch a čajovinách a tiež po olejoch, ktoré sú aj na kožu.

Produkty na vonkajšie použitie: Pozitívne účinky týchto semien využívajú aj niektoré čisto vonkajšie prípravky, hlavne rôzne balzamy, masky a spreje na vlasy. Tie majú širšie zloženie a pomáhajú napríklad na výživu, vitalitu alebo pevnosť vlasov.

Ak ide o užívanie a dávkovanie jednotlivých foriem, držte sa týchto pravidiel:

  • tabletky a kapsuly sa užívajú v počte 1 až 2 dávok denne podľa typu
  • surové semená sa môžu konzumovať v objeme 20 až 30 gramov denne
  • čo sa týka oleja, denne sa môžu skonzumovať či použiť 1 až 2 polievkové lyžice
  • na prípravu čaju sa používa 1 lyžička semien, pije sa denne len raz

Účinky a na čo Ľanové semienka pomáhajú

Na čo všetko možno Ľanové semená použiť? Vďaka pomerne pestrej palete rôznych kyselín, vitamínov aj stopových prvkov majú pozitívne účinky a pôsobenie tak vo vnútri organizmu, ako aj navonok, závisí to aj od konkrétnej formy či prípravku.

Najviditeľnejšie pôsobenie majú semená v týchto oblastiach:

Kardiovaskulárny systém

Jednou z najdôležitejších oblastí, kde vám môžu Ľanové semienka pomôcť, je podpora srdca, ciev a krvného obehu. Ide o zníženie zlého cholesterolu, zlepšenie pevnosti ciev, zníženie krvného tlaku, zníženie cukru v krvi a prechádzanie srdcovým ochoreniam.

Tráviaca sústava

Ďalšou oblasťou je vplyv na podporu trávenia a zlepšenie niektorých zažívacích problémov, najmä so zápchou a hnačkou. Semená podporujú prečistenie čriev a črevnú mikroflóru, detoxikujú telo, pomáhajú na pečeň aj obličky a znižujú chuť do jedla.

Nervová sústava

Mastné kyseliny aj minerály obsiahnuté v Ľanových semenách podporujú zdravie nervovej sústavy a psychickú vitalitu. Ide o zlepšenie mozgových funkcií a pamäte, pomoc proti nervozite, depresii, únave a vyčerpaniu a zvýšenie vitality a energie.

Imunita a ochrana buniek

Kombinácia minerálov a stopových prvkov v semenách podporuje obranyschopnosť organizmu, zvyšuje imunitnú reakciu a má antiseptické aj antibakteriálne účinky. Okrem toho Ľanové semená obsahujú aj antioxidanty chrániace bunky pred voľnými radikálmi.

Pôsobenie na kožu aj vlasy

Čo sa týka účinkov navonok, v rôznych podobách pomáhajú Ľanové semienka na vlasy, ich vyživovanie, posilnenie, regeneráciu a proti lámavosti. Podporujú aj pokožku, pomáhajú na akné, ekzém, suchú pleť, psoriázu, lupienku, zápaly kože a hojenie rán.

Ostatné účinky a ďalšie vplyvy

Čo sa týka ďalších oblastí pôsobenia semien, tie vám môžu pomôcť v rámci podpory aj na osteoporózu, klimakterické príznaky typu návalov tepla a nočného potenia, hormonálnu hladinu, neplodnosť, prevenciu hemoroidov, astmu a artritídu.

PITE K SEMENÁM DOSTATOK VODY

Hoci Ľanové semená sú bezproblémové na konzumáciu a ich strávenie v črevách, odporúča sa piť spolu k nim dostatok tekutín, najlepšie vody, čím predídete zápche aj nadúvaniu. Na úvod konzumácie začnite radšej aj s menším objemom semien.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Ľanovými semienkami

Je možné Ľanové semienka užívať aj v tehotenstve? Sú lepšie celé alebo mleté semená? Existujú nejaké kontraindikácie a prekážky k ich používaniu a konzumácii? Nielen tieto témy zaujímajú pomerne veľa ľudí, ale napríklad aj otázky týkajúce sa praktického použitia semien v jedlá. Stačí si pozrieť internetové fóra.

V diskusiách prevládajú predovšetkým tieto dotazy:

V akých jedlách a kde v kuchyni možno semená použiť?

Ak ide o surové semienka, tie viete pridávať do menších aj väčších jedál, napríklad do jogurtov, raňajkových kaší, nátierok, pečiva alebo koláčov. Osobitnou formou je podoba oleja s Ľanovými semenami, ktorý využitie aj k mäsu, do polievok či šalátov.

Môžu sa Ľanové semienka používať aj v tehotenstve?

To závisí od množstva a toho, po akej formu ich využitia sa rozhodnete siahnuť. Navonok by to problém byť nemal, pri perorálnom užívaní semien či prípravkov s ich obsahom uprednostnite skôr oleje a to tie, ktoré neobsahujú fytoestrogénne lignany.

Sú lepšie celé alebo drvené a pomleté Ľanové semená?

Všetky typy majú svoje plusy a mínusy a ideálne je ich kombinovať. Kým celé semená sa hodia na priamu konzumáciu a prípravu bežných jedál, tie pomleté a drvené možno pridávať aj do jogurtov či omáčok. Z hľadiska živín sú na tom oba typy rovnako.

Existujú nejaké kontraindikácie či prekážky k ich užívaniu?

Áno, platí to však hlavne pri dlhodobom alebo nadmernom užívaní týchto semien. Nekonzumujte ich, ak trpíte dlhodobou nepriechodnosťou čriev, zápalom slepého čreva, zápalom pankreasu, zápalom pobrušnice a v prípade akútneho bolestivého pruhu.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Ľanové semienka

Ľanové semienka nie sú len o prirodzenej surovej forme semien, ale aj o možnosti využitia ich pozitívnych účinkov v praxi cez niektoré doplnky výživy a ďalšie prípravky. Všetky tieto produkty možno zakúpiť tak v lekárňach, ako aj v niektorých eshopoch.

Sortiment zahŕňa prípravky, doplnky a produkty rôzneho typu:

Ide hlavne o semená v surovej forme, o bylinné čaje s obsahom Ľanových semien, taktiež o oleje, ale aj o doplnky výživy v podobe kapsúl a rôzne krémy, spreje či masky

Čo sa týka najdôležitejších charakteristík a výhod, získate hlavne:

  • prípravky s prirodzeným pôsobením a bez rizík vedľajších účinkov
  • voľne dostupné produkty, nie je treba mať recept alebo ísť za lekárom
  • komplexné pôsobenie v prípade doplnkov výživy so širším zložením

V prirodzenej podobe aj do kuchyne viete využiť surové Ľanové semená, ideálne ak sú v bio kvalite. K dispozícii máte menšie balenia po 100 gramov, ale aj väčšie po 300 alebo po 500 gramov. Viete ich použiť do jogurtov, do kaše alebo aj do väčších jedál. Okrem toho si z nich viete pripraviť aj čaj, prípadne kúpiť hotové čaje s ich obsahom na trávenie.

Pokiaľ ide o použitie Ľanových semien navonok, tu môžete siahnuť buď po olejoch, ktoré umožňujú aj nanášanie navonok na pokožku, prípadne viete kúpiť hotové prípravky na vlasy, napríklad rôzne balzamy či spreje, napríklad na suché alebo lámavé vlasy.

Čo sa týka olejov, tie môžete použiť perorálne aj navonok, rovnako tak do kuchyne na dochutenie mäsa, zeleniny a omáčok. Aj tu máte k dispozícii rôzne značky a kvalitu pôvodu, štandardné balenie je po 250 ml. Ak ide o tabletky a kapsuly, najčastejšie obsahujú výťažok z Ľanových semien prípravky na imunitu, srdce, nervy alebo cholesterol.

Ľan hnedý BIO semená

  • Ľanové semienko možno priamo konzumovať, ako aj pridať do šalátov, jogurtov …

VIRDE ĽAN 100% OLEJ 250ml

  • Posilňuje pocit plnosti a sýtosti,
  • Prispieva k zníženiu apetítu
  • Pomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti

Ľanové semienko kapsule

  • Pre naše trávenie, črevá, kontrolu hmotnosti, menopauzu,
  • Pôsobí na prostatu, srdce, hormonálne funkcie

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Ľanové semienka

Hoci samotné Ľanové semienka a viaceré produkty z nich si viete zakúpiť aj v bežnom obchode či eshope so zdravými doplnkami výživy, najlepšie spravíte, ak sa rozhodnete pre nákup v lekárni. Keďže produkty sú voľne predajné, viete využiť aj internet.

Online lekárne totiž na rozdiel od tých klasických kamenných ponúkajú:

  • nižšie ceny, nielen za samotné prípravky, ale napríklad aj dopravu
  • jednoduchosť, viaceré online lekárne umožňujú nákup bez registrácie
  • pohodlie, nemusíte nikam ísť, objednávku aj doručenie zvládnete doma
  • rýchlosť, nákup spravíte za pár minút a to cez počítač aj cez smartfón

Hoci sú na prvý pohľad všetky online lekárne podobné, je lepšie nakupovať v tých, ktoré sú na trhu dlhšie a sú známejšie. Takéto lekárne majú totiž nielen výhodnejšie ceny a vyššie spomínané výhody, ale aj iné benefity.

Ide napríklad o širší a bohatší sortiment, hlavne čo sa týka prípravkov a produktov skladom, ale aj o rýchlejšie doručenie do 24 až 48 hodín, viac možností bezhotovostnej a hotovostnej platby, možnosť vyzdvihnutia aj na kamennej pobočke v prípade potreby alebo lepší vernostný program, ktorý môže zahŕňať zľavové kódy a ďalšie zľavy.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.25

8 Hodnotení

DÁVAJTE SI POZOR, AKÉ ĽANOVÉ SEMIENKA KUPUJETE.

Vedeli ste, že pre liečivé účinky ľanových semienok a oleja je kľúčový pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín? Optimálny pomer omega-3 a omega-6 je 3 : 1. No niektoré odrody majú vyšší podiel omega-6 mastných kyselín a olej z nich je stabilný a chutný ale nie vhodný na liečbu a naopak podporuje rozvoj zápalových ochorení.

Súčasné odrody ľanových semienok:

najlepší pomer 3 : 1, odroda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders, Libra
pomer 1 : 1, odroda: Raciol
najhorší pomer 1 : 12, odroda Amon, Jantar, Lola – väčšinou predávané v obchodoch

Často však odroda nebýva na obale uvedená, preto si dobre vyberajte, po akých semienkach a olejoch siahnete!

Napiste mi na mareknavratil6@gmail.com ak mate zaujem o dobre odrody 🙂

Marek píše 14 júla 2020 o 17:24

Pridať komentár