Môžu byť sladké raňajky zdravé? Tu je odpoveď a recepty na rýchle a výživné raňajky

Môžu byť sladké raňajky zdravé? Tu je odpoveď a recepty na rýchle a výživné raňajky

Dávate si na raňajky palacinky, koláč alebo bábovku? Mnoho ľudí si nevie predstaviť iné, ako sladké raňajky, no zabúdajú pritom na to, že väčšina z bežných raňajok tohto typu využíva nezdravé suroviny a potraviny, hlavne pokiaľ ide o nezdravé tuky a sacharidy.

To je aj dôvod, prečo sme sa rozhodli pozrieť na túto tému bližšie, najmä ak ide o spojenie zdravých jedál, sladkej chuti a jednoduchosti prípravy. To, že takéto raňajky môžu byť sladké, výživné aj rýchle na prípravu, si ukážeme v nasledovných riadkoch, kde si povieme nielen o tom, ako sladké vplýva na hmotnosť, ale vám ukážeme aj tipy na recepty.

Ako vplývajú raňajky na chudnutie, priberanie a hmotnosť

To, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa, má svoje opodstatnenie. Úlohou prvého jedla je totiž naštartovať trávenie a látkovú premenu, čiže metabolizmus. Okrem toho musia byť raňajky výživné, nakoľko ich cieľom je doplniť do tela energiu na väčšinu dňa.

Ak ide o vplyv raňajok na chudnutie, základným pôsobením je práve naštartovanie trávenia a metabolizmu, kedy telo vie spracovať prijatú potravinu, využiť z nej prospešné živiny a látky a zároveň podporiť spaľovanie kalórií. Hodnota raňajok by mala predstavovať štvrtinu až pätinu energetického príjmu počas dňa a energia sa skrýva aj v sacharidoch.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Zároveň treba vedieť o raňajkách tiež tieto informácie a údaje:

 • aby boli dostatočne výživné, musia obsahovať vyvážený pomer sacharidov, tukov a bielkovín, v prípade všetkých živín musí ísť o ich zdravé alternatívy
 • čo sa týka tukov, veľa ľudí sa domnieva, že tie sú doménou len mäsa či živočíšnych potravín, no nezdravé tuky nájdete aj v múčnikoch či v bielom pečive
 • pokiaľ ide o sacharidy, tie predstavujú veľmi dobrý zdroj energie, no na raňajky by ste mali konzumovať hlavne komplexné sacharidy, ktoré sú dlhodobejšie
 • ak aj máte radi sladké raňajky, snažte sa ich striedať napríklad so slanými, vaše telo potrebuje niekedy aj zmenu, tá môže paradoxne nakopnúť viac trávenie

VYNECHÁVANIE RAŇAJOK JE ČASTÁ CHYBA

Mnoho ľudí si myslí, že ak vynechajú raňajky, schudnú, nakoľko obmedzia príjem kalórií počas dňa. Takto to však nefunguje, vynechanie raňajok znamená spomalenie metabolizmu a pri najbližšej možnej príležitosti, čiže obede, si telo uloží kalórie do zásoby.

Ktoré sladké a zdravé raňajky sú najlepšie a tipy na recepty

Prejdime teraz od teórie do praxe a ukážme si niekoľko príkladov, aké zdravé a prospešné môžu byť aj sladké raňajky, čiže také, ktoré obsahujú naozaj veľa sacharidov. Dôležité je, aby ste sa snažili využiť čo najviac surovín a naopak, úplne vynechali polotovary.

Tu sú príklady pre rýchle, chutné, zdravé a zároveň sladké raňajky:

Ryžová kaša: Veľmi zaujímavým receptom je ryžová kaša, ryža ako taká obsahuje naozaj dostatok sacharidov. Stačí ju zamiešať s mliekom, kým nezískate vhodnú konzistenciu. Potom už len pridajte ovocie, napríklad čučoriedky, maliny, banány, jablká, černice a jahody, k tomu oriešky, semienka a na dochutenie nejaký sirup, avšak tu pozor, nech je bez cukru.

Proteínové lievance: Táto obdoba klasických lievancov si síce zachováva sladkú chuť, ale ide aj o zdravú alternatívu. Ako hovorí samotný názov jedla, raňajky v takomto prípade budú obsahovať veľa bielkovín, k čomu slúži špeciálny prášok, z ktorého s pridaním vody spravíte cesto na lievance. Ozdobiť ich viete ovocím, napríklad s kiwi, ale taktiež aj s orieškami.

Mandľový perník: Na tento recept budete síce potrebovať viac surovín a príprava bude už o niečo náročnejšia, výsledok však stojí za to. Mleté mandle, mandľové maslo, med a vajcia zmixujete a pridáte prášok do pečiva. K tomu potom pridáte hrozienka, škoricu, nastrúhané jablko a všetko vylejete do formy na pečenie. Perník pečiete 15 minút pri teplote 170°C.

Gaštanové muffiny: Ďalším receptom je upravená alternatíva inak známej sladkej pochúťky, čiže muffinov. Spolu vyšľaháte dve vajcia a 250 gramové balenie gaštanového pyré, k tomu už len pridáte prášok do pečiva a naplníte formu na muffiny. Upečiete a hotovo. Ak by ste chceli recept ozvláštniť, viete ešte do cesta pridať nejaké ovocie, hrozienka a orechy.

Ovocné smoothie: Skvelou voľbou sladkých raňajok v trocha inej forme je smoothie. Prvý typ je ovocný, kde ako základ slúži buď nízkotučný jogurt alebo mandľové mlieko, je to len na vás. Potom pridajte kiwi, jablká, citróny, pomaranče, melón, čučoriedky a maliny a všetko poriadne rozmixujte. Ak chcete, môžete do nápoja pridať na záver proteínový prášok.

Zeleninové smoothie: Alternatívou k ovocnému je zeleninové smoothie. V tomto prípade je základ zhodný, rovnako tak aj postup prípravy, akurát ovocie nahradíme zeleninou. Odporúča sa však kombinovať len dva či tri druhy, aby smoothie malo dobrú chuť. Zo zeleniny sa používajú špenát, mrkva a červená repa, na dochutenie prášok zo zeleného jačmeňa.

Sladké toasty: Zabudnite na toasty z bielej múky, vyberte si celozrnné, ktoré si pripravíte v hriankovači. Ako z nich spraviť sladké a zdravé raňajky? Stačí ich natrieť mandľovým alebo arašidovým maslom, ktoré sa rozpustí a potom ozdobiť ovocím, napríklad banánom, kiwi, jahodami a čučoriedkami. Na záver ich môžete posypať napríklad škoricou.

Jogurt s ovocím a orieškami: Overeným a veľmi rýchlym raňajkovým receptom je jogurt, ideálne ten nízkotučný alebo grécky, ktorý zmiešate s ovocím a orieškami a osladíte medom alebo stéviou. Z ovocia môžete použiť banány, kiwi, jablko, čučoriedky, maliny, jahody, černice a ostružiny, z orieškov sú najlepšie mandle, para orechy, lieskovce alebo arašidy.

Vylepšená ovsená kaša: Na záver je tu tiež klasika a to obľúbená ovsená kaša, tentokrát však vylepšená. Vločky najskôr klasicky zalejte vodou, aby naboptnali. Potom pridajte rastlinné mlieko a za stáleho miešania varte. Po odstavení vmiešajte rozmiešaný banán, med, škoricu a mandľové maslo. Na ozdobenie na záver použite hrozienka a oriešky na posýpku.

NEJEDZTE RAŇAJKY IHNEĎ PO ZOBUDENÍ SA

Pre zdravie a chudnutie je dôležité nielen to, čo jete, ale aj kedy to jete. Častou chybou je, že ľudia jedia ihneď po zobudení sa, no lepšie je počkať aspoň 30 minút. Naopak, ihneď po zobudení sa je oveľa lepšie napiť sa pohára čistej vody, naštartujete tak trávenie.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

V prípade, že by ste chceli zmeniť a zlepšiť stravovanie nielen na raňajky, ale komplexne počas celého dňa, môžete vyskúšať aj diéty. Tu si dajte pozor, aby ste sa vyhli tým, ktoré sú príliš drastické, redukčné, krátkodobé, obmedzujúce a s rizikom jojo efektu.

Príkladom diéty, ktorá by vás sklamať určite nemala, je Keto diéta:

 • táto diéta je dlhodobou, trvá obvykle 12 až 14 týždňov, platí, že je rozdelená do troch fáz, vďaka čomu sa minimalizuje tiež spomínané riziko tzv. jojo efektu
 • v prvej fáze ide o dosiahnutie stavu ketózy, čo je predpoklad chudnutia, v druhej o maximálne spaľovanie tukov a v tretej o udržanie nízkej hmotnosti
 • ketóza, ktorá je základom tejto diéty, je označenie pre metabolický stav, ktorý je pre telo prirodzený a počas ktorého sa využíva energia z tuku a nie cukru
 • vďaka tomu dochádza počas ketózy k spaľovaniu tukových zásob uložených v tukových tkanivách, čo so sebou prináša viditeľné chudnutie z tuku

Ketogénna diéta, ako sa jej tiež hovorí, je založená na zmene jedálnička. V tomto prípade ide o zníženie príjmu sacharidov a nezdravých tukov a naopak o zvýšenie príjmu bielkovín, čo minimalizuje pocity hladu a tiež preventívne pôsobí voči chradnutiu svalov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

V jedálničku sa tiež zvyšuje zastúpenie zeleniny, orechov a semien. Výsledkom je zvýšenie vlákniny nevyhnutnej pre trávenie a metabolizmus, ale aj dostatok vitamínov a minerálov. Ketónová diéta pôsobí pozitívne aj na kardiovaskulárny systém, preventívne chráni pred vznikom cukrovky, znižuje hladinu cukru v krvi a normalizuje tiež cholesterol.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ ide o nevýhody diéty, je tu len jedno menšie mínus a to je náročnosť zmeny celého stravovania. V prípade, že sa vám nechce meniť recepty v jedálničku, no chcete diétu držať čo najpohodlnejšie, môžete vyskúšať KetoMix. Ide o producenta hotových jedál.

V ponuke tejto značky nájdete potraviny, nápoje a rozličné produkty:

Sortiment KetoMix zahŕňa proteínové jedlá, polievky aj potraviny využiteľné počas celého dňa, k tomu si viete vybrať aj nápoje, koktejly a potravinové doplnky

Využitie KetoMix je o jednoduchosti a tiež o nasledovných benefitoch:

 • máte k dispozícii na jednom mieste celý jedálniček aj celý pitný režim
 • všetky jedlá, nápoje a potraviny spĺňajú nevyhnutné podmienky diéty
 • máte garanciu, že získate zdroj potrebných živín, vitamínov a minerálov

Všetky jedlá a nápoje KetoMix majú kvalitné zloženie, či už ide o pôvod surovín, ale aj o vylúčenie rôznych škodlivých chemických prísad a konzervačných látok. Nemusíte sa obávať ani o alergény, s výnimkou pečiva tu napríklad nenájdete ani lepok. Je tu veľa prospešných živín a stopových prvkov a príprava jedál či nápojov trvá pár minút.

V rámci ponuky jedál môžete siahnuť po polievkach, omeletách, kašiach, palacinkách, tyčinkách, pečive, cestovinách, sušenom mäse, dresingoch či nátierkách. Všetky potraviny sú bohatým zdrojom proteínov a to platí tiež pre čokolády, chipsy alebo pochutiny.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka nápojov, aj tu je výber bohatý, najväčšia je ponuka proteínových koktejlov, kde máte na výber dokonca aj vegánske typy Koktejly KetoMix sú dobrým zdrojom srvátkovej aj sójovej bielkoviny a k dispozícii je viacero príchutí. Ak by ste chceli ešte vylepšiť spaľovanie tukov počas diéty, môžete siahnuť po výživových doplnkoch aj s L-Karnitínom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Všetky produkty, potraviny a nápoje KetoMix si viete zakúpiť priamo osobne v značkovom kamennom obchode, ale aj cez internet v eshope na www.ketomix.sk. Na webe nájdete tiež informácie týkajúce sa samotnej diéty, k dispozícii je aj telefonická infolinka.

Ak využijete internetový obchod na nákup, má to viacero benefitov:

 • nemusíte nikam osobne ísť, nákup aj doručenie vybavíte priamo doma
 • máte istotu originality aj najlepšej ceny, jedná sa totiž o oficiálny eshop
 • všetky potraviny, nápoje aj jedlá si viete porovnať na jednom mieste
 • pri väčšej objednávke nemusíte riešiť dopravu, poštovné je totiž zadarmo

KetoMix nápoje aj jedlá si viete objednať samostatne, ale aj v rámci balíčkov, napríklad na 7, 14, 21 alebo až 30 dní diétovania. Dobrou správou je, že ani ten najväčší balíček nie je príliš ťažký a má do 5 kg. Bežne trvá doručenie kuriérom najviac do 3 pracovných dní.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

V prípade platby máte na výber hotovosť a dobierku, ale aj bezhotovostné formy, či už pôjde o platbu cez internet banking alebo platobnou kartou online. Kuriér vám vie doniesť balíček priamo k vám domov, ale aj do najbližšieho odberného miesta Zásielkovne. Nákup viete spraviť nielen cez počítať, ale aj cez notebook, tablet alebo cez mobilný telefón.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie