Medovka lekárska: Použitie rastliny, pozitívne aj nežiaduce účinky a obsahové látky

Medovka lekárska: Použitie rastliny, pozitívne aj nežiaduce účinky a obsahové látky

V kuchyni aj na spánok a upokojenie nervovej či tráviacej sústavy, všade tu sa môže využiť Medovka lekárska. Táto známa liečivá rastlina má známe antivirotické aj antidepresívne pôsobenie a v ľudovom liečiteľstve sa využíva navonok, no hlavne vo vnútri.

Výhodou Medovky je, že dnes je jej výskyt bežný aj v Európe, takže je možné jej pestovanie aj u nás. Kúpiť si ju môžete v podobe listov a vňate, ale aj ako čaj na prípravu doma. Medzi často využívané formy patria aj sirup alebo tinktúra. Ak chcete vedieť, kde rastie, či má pozitívne vplyvy aj pre deti, v tehotenstve a na dojčenie, čítajte ďalej.

Čo je Medovka lekárska, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Medovka lekárska je bylina, ktorá pochádza z východného pobrežia Stredozemného mora, no dnes ju viete nájsť prakticky po celej Európe. Ide o teplomilnú rastlinu, ktorá je pomerne bohato rozkonárená a je typická hlavne svojou intenzívnou citrónovou arómou. Používa sa v rámci tradičného liečiteľstva, ale aj v kuchyni na dochutenie jedál a nápojov.

Najviac sa využívajú jej listy a vňať, pričom rastlina obsahuje cez 100 látok a zložiek s pozitívnym vplyvom na ľudský organizmus. Ide napríklad o esenciálne oleje, flavonoidy, taníny, fenolové kyseliny, terpény, luteolín, kampferol, kvercitín či apigenín.

" class="logo" rel="nofollow" target="_blank" title="Medovka lekárska bylinný čaj">

Medovka lekárska bylinný čaj

 • Lepší spánok a relaxácia
 • Udržuje pozitívnu náladu, znižuje napätosť

 

" class="button style-1" rel="nofollow" target="_blank" title="Medovka lekárska bylinný čaj">Do obchodu

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

Tryptofan B

 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie na psychiku
 • Zníženie únavy a vyčerpania

Tieto látky nie sú síce nevyhnutné, no ich nedostatok má viacero negatívnych vplyvov:

Horšia psychická vitalita: Látky obsiahnuté v rastline pomáhajú proti nervozite, stresu, vyčerpaniu, horšiemu fungovaniu nervov a tiež na pamäť a koncentráciu.

Nedostatočné zažívanie: Ide hlavne o nadúvanie, podráždenie sliznice žalúdka aj čriev, žalúdočnú koliku a kŕče, nechutenstvo do jedla a nedostatok žlče.

Častejšie infekcie a zápaly: Látky obsiahnuté v Medovke majú protizápalové účinky na viaceré vírusové a bakteriálne infekcie a zápaly, najmä dýchacej sústavy.

Svojimi pozitívnymi účinkami môže rastlina pomôcť hlavne:

 • mužom aj ženám, ktorí majú stresovú prácu alebo stresové prostredie počas celého dňa
 • každému, kto chce preventívne pôsobiť na zdravý stav svojich nervov
 • ľuďom, ktorí majú rozličné zažívacie ťažkosti a tráviace problémy
 • dospelým aj deťom s problémami respiračného typu a pri zápaloch v ústach

VEDĽAJŠIE ÚČINKY A RIZIKOVÉ SITUÁCIE

Tak, ako aj v prípade iných bylín, aj v prípade Medovky sa môžu objaviť precitlivenosť a alergia, pri vonkajšom používaní podráždením pokožky, pri vnútornom zas podráždením tráviacej sústavy. Pozor aj na to, že rastlina znižuje koncentráciu a pozornosť.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Medovky lekárskej

Medovka lekárska bola v minulosti najčastejšie využívaná vo forme čajoch, odvarov a záparov, ktoré sa dali piť, ale mohli sa použiť aj na inhaláciu či ako kloktadlá. Dnes je rastlina v podobe extraktov a výťažkoch aj súčasťou hotových prípravkov.

Toto sú najčastejšie formy jej možného využitia v praxi:

Listy a vňať: Ak si chcete doma pripraviť tinktúry, olej alebo odvar či kloktadlo, viete si bez väčších problémov kúpiť listy aj vňať, sušené ale aj čerstvé.

Doplnky výživy: Medovka býva, či už sama alebo v kombinácii s inými rastlinami a vitamínmi, súčasťou tabliet, kapsúl a roztokov, najmä na spánok, trávenie a dýchanie.

Čaje a čajoviny: Rovnako tak si viete rastlinu zakúpiť aj v podobe porciovaných či sypaných čajov, hlavne tých, ktoré sú určené na spánok a upokojenie nervov.

Kozmetické produkty: Extrakty a výťažky z bylinky možno nájsť aj v kozmetických produktoch na telo a pleť, hlavne pre upokojujúci účinok na pokožku.

Aby ste Medovku využili na maximum, treba dodržiavať aj užívanie:

 • čaj sa pripravuje zo 4 gramov lístkov, môže sa piť aj 5 krát za deň
 • podrvené sušené alebo čerstvé lístky viete zmiešať aj s rastlinným olejom
 • ak ide o tabletky na podporu spánku a nervov, obvykle sa užíva 1 denne
 • používanie Medovky nie je časovo obmedzené, po mesiaci si ale dajte pauzu

Účinky a na čo Medovka lekárska pomáha

Medovka lekárska patrí medzi liečivé bylinky, ktoré sa využívajú hlavne vnútorne, najmä pokiaľ ide o prípravu rôznych čajov a odvarov doma zo surovej rastliny. Pochopiteľne, nakoľko je dosť populárna, obsahujú ju aj niektoré vonkajšie formy prípravkov.

Ak by ste ju chceli používať, pomôcť vám môže nasledovne:

Podpora nervovej sústavy

Medovka je známa tým, že pomáha na zdravé fungovanie nervovej sústavy a celkovo na nervy. Je výbornou prevenciou pred niektorými degeneratívnymi nervovými ochoreniami, rovnako tak zlepšuje pamäť, kognitívne schopnosti a zmierňuje napätie.

Celkové upokojenie a pomoc pri spánku

Okrem špecifickej pomoci na zdravé fungovanie nervovej sústavy môžete počítať v prípade užívania rastliny aj s upokojujúcimi účinkami na psychiku. Ide napríklad o uvoľnenie od stresu, zmiernenie úzkosti a pomoc pri lepšom a pokojnejšom zaspávaní.

Vplyv na zažívacie ťažkosti

Vo forme čajov a tinktúr viete Medovku lekársku použiť aj na tráviaci systém a trávenie. Ide napríklad o podporu tvorby žlče, zvýšenie chuti do jedla, pomoc pri nadúvaní, bolestiach a kŕčoch žalúdka, tlmenie žlčníkových kolík a na zdravie sliznice čriev.

Pôsobenie na dýchací systém

Ak vás trápi kašeľ a zahlienenie, prípadne ak máte problémy s astmou a zápalom priedušiek, môžete Medovku použiť ako čaj, zápar aj na inhaláciu. Vďaka obsahu viacerých silíc napomáha vykašliavaniu, odkašliavaniu a uvoľneniu hlienov.

Protizápalové účinky

Rastlina obsahuje aj viaceré látky, ktoré majú protizápalové vplyvy a pomáhajú na infekcie rôzneho typu. Môže ísť o zápaly v ústnej dutine, napríklad mandle alebo ďasná, kde sa používa ako kloktadlo, ale aj zápaly na pokožke, napríklad opar.

Ostatné vplyvy a účinky

Ak ide o ďalšie účinky, Medovka pomáha na močové cesty, migrénu a bolesti hlavy, pri menštruačných kŕčoch, na bolesť zubov, pri inkontinencii, celkovo na tlmenie rôznych bolestí a má aj celkové antioxidačné pôsobenie na voľné radikály v tele.

DOPRAJTE SI KÚPEĽ PO NÁROČNOM DNI

Vyššie spomínaný účinok na celkové uvoľnenie organizmu dosiahnete najlepšie vtedy, ak si spravíte kúpeľ s obsahom medovky. Stačí najskôr za hrsť lístkov povariť v 5 litroch vody, nechať cez noc lúhovať a  pridať celú zmes do vane plnej teplej vody.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Medovkou lekárskou

Zaujímajú vás v súvislosti s využitím Medovky lekárskej aj niektoré iné a viac praktické témy? Chceli by ste vedieť, či je používanie rastliny rizikové napríklad počas tehotenstva, prípadne to, aké sú potrebné podmienky pre jej pestovanie u nás? V takom prípade si stačí pozrieť niektoré internetové fóra alebo diskusie.

Tu je prehľad otázok a dotazov, ktoré sú pre užívateľov najdôležitejšie:

Je možné pestovanie Medovky lekárskej aj v záhrade či doma?

Áno, dokonca Medovka je považovaná za jednu z najjednoduchších liečivých rastlín na domáce pestovanie. Môžete ju vysádzať na jar aj v lete, vyhovuje jej slnečné miesto a pôda by mala byť dostatočne priepustná. Dôležité je pravidelne ju zalievať.

Ako je na tom rastlina z pohľadu použitia v tehotenstve?

Ak si zakúpite hotové čaje, doplnky výživy alebo kozmetické prípravky, riaďte sa inštrukciami priamo od výrobcu, hoci v prípade vonkajšej kozmetiky by nemal nastať žiaden problém. Samotnú rastlinu ako takú ale v tehotenstve a pri dojčení neužívajte.

Aké využitie má Medovka lekárska v kuchyni, kde ju použiť?

Čerstvé lístky medovky sú hojne využívané na dochutenie rôznych druhov jedál a nápojov a to hlavne v rámci studenej kuchyne. Medovka sa môže pridávať napríklad do vody alebo limonád spolu s inými bylinkami, taktiež na zákusky, dezerty alebo torty.

Sú nejaké kontraindikácie, ktoré by bránili rastlinu užívať?

Medovka je jedna z mála bylín, ktoré majú len veľmi málo prekážok k jej využívaniu. Okrem tehotenstva a dojčenia, kedy sa neodporúča, si treba dať pozor na jej kombinovanie s niektorými liekmi na nervový systém a liekmi určenými na zníženie cukru.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Medovku lekársku

Medovku lekársku v podobe vňate, extraktov alebo výťažkov obsahuje viacero druhov prípravkov a produktov. Niektoré sú z kategórie výživových doplnkov, iné zas z kategórie kozmetických prípravkov, prípadne produktov na osobnú hygienu.

K dispozícii máte pomerne široký sortiment rôznych typov a foriem:

Siahnuť môžete po tabletkách, kapsulách, sirupoch a čajovinách, ktoré sú doplnkami výživy, kúpiť si viete aj samotnú vňať, rovnako tak krémy, telové oleje či soľ do kúpeľa

Bez ohľadu na to, po ktorom z týchto prípravkov siahnete, získate:

 • produkt dostupný voľne bez vyšetrenia u lekára alebo jeho receptu
 • prípravok s prírodným zložením a teda aj prirodzeným pôsobením
 • bezpečný produkt z hľadiska kontraindikácií alebo nežiaducich účinkov

Ak ide o doplnky výživy, Medovka lekárska sa používa najčastejšie v prípravkoch určených na zmiernenie nervového napätia a stresu, prípadne v tabletkách a kapsulách na podporu lepšieho spánku, ktoré majú širšie prírodné zloženie. Nájdete ju aj v sirupoch a kvapkách na podporu dýchania, ktoré obsahujú tiež tymián alebo vitamíny, napríklad C.

Druhou najčastejšou formou prípravkov sú čaje a čajoviny. Samotná medovka sa používa hlavne v čajoch na upokojenie nervovej sústavy, proti vyčerpanosti a na nespavosť. Ak je súčasťou širšieho zloženia, pomáha aj na zažívanie, imunitu, srdce a cievy.

Čo sa týka iných prípravkov, Medovka býva súčasťou hlavne kozmetických produktov, napríklad rôznych výživných masiek, hydratačných krémov, telových olejov alebo balzamov na pery. Aj v tomto prípade ide o produkty, ktoré obsahujú spravidla prírodné zložky a aktívne látky, čo minimalizuje možné riziko vedľajších vplyvov pri používaní.

" class="logo" rel="nofollow" target="_blank" title="Medovka lekárska bylinný čaj">

Medovka lekárska bylinný čaj

 • Lepší spánok a relaxácia
 • Udržuje pozitívnu náladu, znižuje napätosť

 

" class="button style-1" rel="nofollow" target="_blank" title="Medovka lekárska bylinný čaj">Do obchodu

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

Tryptofan B

 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie na psychiku
 • Zníženie únavy a vyčerpania

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Medovku lekársku

V prípade, ak vás vyššie spomínané prípravky a produkty zaujali, viete si ich kúpiť jednoducho a rýchlo prakticky v každej lekárni. Dobrou správou totiž je, že ide všetko o voľne predajné prípravky, takže môžete využiť aj pohodlnejší online nákup.

Je oveľa populárnejší a to preto, že internetové lekárne majú oproti tým kamenným:

 • oveľa širší výber rôznych značiek a veľkostí balenia a to skladom
 • lepšie cenové podmienky, viaceré dokonca ponúkajú aj dopravu zdarma
 • možnosť platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne a online
 • jednoduchší spôsob nákupu, netreba nikam ísť, objednávku spravíte aj cez mobil

Tak, ako aj v prípade kamenných lekární, aj pri tých internetových si treba dobre vybrať, kde sa rozhodnete nakupovať. V prípade, ak očakávate nielen dobrú cenu, ale aj kvalitný zákaznícky servis, treba si vybrať tie väčšie a známejšie, napríklad [lekaren].

Táto a jej podobné značky lekární, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, ponúkajú napríklad širší výber doručovacích služieb, rýchlejšie dodanie aj do 24 až 48 hodín, možnosť pohodlnejšej platby aj cez platobnú kartu a internet, zaujímavé zákaznícke benefity vrátane zľavových kódov alebo možnosť jednoduchšej a rýchlejšej objednávky bez registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.74

27 Hodnotení