Existuje zdravý, rýchly a súčasne sladký obed? Inšpirujte sa, tu sú nápady, tipy a recepty

Existuje zdravý, rýchly a súčasne sladký obed? Inšpirujte sa, tu sú nápady, tipy a recepty">

Ak máte radi dukátové buchtičky, lievance alebo ryžový nákyp, no premýšľate, či toto sú práve tie vhodné jedlá na obed, nasledovné riadky sú určené pre vás. Zdravý, rýchly a sladký obed nemusí byť utópiou, pokiaľ máte vhodné ingrediencie, suroviny a recepty.

Pochopiteľne, budete musieť zabudnúť na bielu múku, pridávanie cukru alebo kysnuté cesto, no to neznamená, že by ste museli zabudnúť aj na sladký obed ako taký. Samozrejme, nejde o ideálny príklad pre chudnutie na každý deň, ale z času na čas si viete v rámci tzv. cheat day dopriať niečo so sacharidmi na obed. Koniec koncov, telo ich aj tak potrebuje.

Ako vplýva obed na chudnutie, priberanie a hmotnosť

Obed by mal predstavovať z hľadiska objemu živín a kalórií najväčšie jedlo počas dňa. Jeho cieľom je dodať telu energiu na zvyšok dňa a zároveň doplniť potrebné bielkoviny, sacharidy, tuky a tiež vlákninu. Ak tieto živiny a látky do tela nedostanete, je to problém.

Ten vzniká aj s ohľadom na chudnutie, priberanie či celkovo vplyvu na telesnú hmotnosť. Obed je dôležitý aj pre stabilizáciu hladiny cukru, ktorý vplýva na pocit hladu, má význam aj pre udržanie metabolizmu, čiže látkovej premeny. Rovnako tak má význam aj pre trávenie, hlavne vtedy, ak obsahuje vlákninu, ktorá stimuluje trávenie a aj vylučovanie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho treba pozerať aj na čas obeda a niektoré iné aspekty:

 • hoci univerzálny čas obeda sa nedá presne a fixne určiť, z hľadiska živín je optimálne, ak nasleduje 5 až 6 hodín po raňajkách alebo 2 až 3 hodiny po desiatej
 • z pohľadu kalorického príjmu by mal obed predstavovať zhruba tretinu až štvrtinu všetkých prijatých kalórií, ideálne je, ak najviac z nich bude z bielkovín
 • čo sa týka sacharidov, tak, ako aj v prípade akéhokoľvek iného jedla počas dňa, aj na obede by mali mať prevahu tie komplexné, kde sa energia uvoľňuje dlhšie
 • v prípade, že budete mať sladký obed, dbajte aj na dostatok vlákniny, tú získate s využitím ovocia, najmä jabĺk, preto ak sa dá, zakomponujte ich do jedla

NIELEN SLADKÉ JE NA OBED PROBLEMATICKÉ

Hoci sa to tak môže zdať na prvý pohľad nielen sladké obedy sú nezdravé, existujú aj oveľa horšie alternatívy, najmä ak ide o vysoký podiel nezdravých tukov alebo soli. Na obed sa vyhýbajte nielen sladkostiam, ale aj polotovarom, fast food jedlám alebo pizze.

Ktoré sladké a zdravé obedy sú najlepšie a tipy na recepty

V nasledovných riadkoch si uvedieme niekoľko príkladov na obedy, ktoré budú síce sladké, ale zároveň nebudú obsahovať žiadne z najviac problematických surovín, ktoré sa využívali v „kuchyni starých mám“. Stačí naplno použiť zdravšie a menej kalorické alternatívy.

Ak si myslíte, že sladký a zdravý obed nejdú dokopy, skúste tieto:

Tvarohovo-pohánkové guľky: Prvým tipom na zaujímavý recept sú tvarohovo-pohánkové guľky. Najskôr tvaroh, vajíčko, pohánku a špaldovú múku zmiešajte a vytvorte cesto. Pridajte citrónovú kôru a vanilku a vytvarujte guľky, ktoré dáte variť do viacej vody na pár minút, kým nevyplávajú na povrch. Pri servírovaní ich potom už len polejte medom.

Proteínové palacinky: Zabudnite na klasické palacinky, táto alternatíva vám bude chutiť, bude sladká a zároveň aj zdravá. Jej tajomstvom je, že na cesto použijete špaldovú múku, nízkotučné mlieko, vajíčka, proteínový prášok a olivový olej. Z cesta spravte palacinky, do ich vnútra zabalíte pokrájané jablká a na záver ich polejete javorovým sirupom.

Tvarohové šúľance: Zaujímavým receptom na sladký a zdravý obed sú aj tieto špeciálne šúľance. Tie spravíte z cesta, kde použijete nízkotučný tvaroh, vajce, vanilkovú ovsenú múku a soľ. Z cesta vyváľajte samotné šúľance a dajte ich na 3 až 5 minút do vriacej vody. Keď budú hotové, stačí ich len posypať makom a poliať kokosovým olejom a medom.

Jahodové guľky: „Fitness“ a zdravé jahodové guľky sú výborné aj na obed, navyše, majú tiež veľa bielkovín, nakoľko základom cesta je nízkotučný tvaroh. K nemu pridajte vajce, ovsenú múku a celozrnnú špaldovú múku. Náplňou sú samozrejme jahody. Tie však nebudú chýbať ani v poleve a posýpke, kde ich rozmixujte a k nim pridajte kokos s makom.

Špenátová bábovka: Kto povedal, že bábovka nemôže byť zdravá? Nasledovný recept vám ukáže, že môže a k tomu môže aj výborne chutiť. Na cesto budete potrebovať celozrnnú špaldovú múku, vajce, biely jogurt a olivový olej. Výplň bábovky tvoria listový špenát, vajce, cesnak a korenie. Hotové cesto s plnkou pečte 35 minút v rúre na teplote 200°C.

Zdravý ryžový nákyp: Ak neviete odolať ryžovému nákypu, viete si spraviť aj jeho zdravú alternatívu. Stačí len použiť hnedú ryžu, nízkotučné mlieko, nízkotučný tvaroh, vajcia a z nich spraviť ryžovú kašu. Na dochutenie nákypu využite jablká, broskyne a slivky, na osladenie je ideálny med a stévia. Na vyzdobenie nákypu môže využiť škoricu a ľanové semená.

Špenátové palacinky: Sladkým obedom môžu byť aj palacinky, aj keď v tomto prípade ide skôr o sladko-slaný obed. Na cesto budete potrebovať polotučné mlieko, dve vajcia, celozrnnú špaldovú múku a na vymazanie panvice je ideálny repkový olej. Spravte cesto, nalejte ho do panvice a vytvorte palacinky. Vnútro potom vyplňte tvarohom spolu so špenátom.

Batátové noky s makom: Sladký a výživný obed môžete mať s využitím sladkého zemiaku, známeho tiež ako batát. Ten stačí umyť, očistiť a povariť vo vode po dobu 30 minút. Potom zmiešajte dyňové pyré so špaldovou a celozrnnou pšeničnou múkou a vajcom a spravte cesto. Vyváľajte noky a dajte ich variť najviac na 5 minút. Ako posýpku použite mak.

Slivkové knedle: Posledným zaujímavým receptom sú slivkové knedle, ale samozrejme, aj tu ide o zdravšiu alternatívu. Cesto je tvorené nízkotučným tvarohom a čokoládovou ovsenou múkou. Tieto dve ingrediencie zmiešajte s vajíčkom a pridať môžete aj proteínový prášok. Potom len odkôstkujte slivky a obaľte ich. Posypať môžete makom a kokosom.

SO SLADKÝM TO POČAS DŇA NEPREHÁŇAJTE

V prípade, že si doprajete síce sladký, ale zdravý obed, pamätajte na to, že ostatné hlavné jedlá počas dňa, čiže raňajky a večera, by už mali byť bez výrazného zastúpenia sacharidov. Platí to obzvlášť v prípade večere, nakoľko vtedy už telo nevie sacharidy spáliť.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Pokiaľ budete chcieť zmeniť nielen svoj obed, ale aj celkovo stravovanie počas dňa, skúsiť môžete Keto diétu. Ako už hovorí názov diéty, ide o takú zmenu stravovania, ktorá vychádza zo stavu zvaného ketóza. Pomocou neho viete chudnúť a to bez rizika hladovania.

Čo sa týka vlastností a charakteristík diéty, toto sú tie najdôležitejšie:

 • aby ste ketózu dosiahli, je nevyhnutné zmeniť jedálniček tak, že obmedzíte sacharidy, konkrétne pod 50 gramov, rovnako tak treba obmedziť nezdravé tuky
 • vďaka tomu nastáva zmena energetického metabolizmu v tele, to začína využívať totiž ako primárny zdroj energie tuky a nie cukry, ako je tomu vlastne bežne
 • výsledkom je, že dochádza k intenzívnejšiemu a hlavne efektívnejšiemu spaľovaniu tukov v uložených tukových zásobách, vďaka čomu zároveň chudnete
 • diéta je postupná, má tri fázy, trvá spolu 12 až 14 týždňov, vďaka rozfázovaniu je riziko známeho jojo efektu oproti bežným krátkodobým diétam minimálne

Pri ketóze je dôležité to, aby neprichádzalo k pocitom hladu, čo má zabezpečiť ďalšia zmena v jedálničku a to konkrétne zvýšenie objemu prijatých bielkovín. Tie spôsobujú pocit sýtosti a sú základnou časťou svalových vlákien, takže nedochádza k chradnutiu svalov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Jedálniček je obohatený aj o zeleninu, orechy a semená, čo v praxi znamená tiež zvýšený príjem vlákniny. Ketónová diéta tak pomáha nielen na spaľovanie tuku, ale aj na trávenie a celý metabolizmus. Diéta znižuje tiež hladinu cukru v krvi, zvyšuje tzv. dobrý cholesterol, normalizuje krvný tlak a je prevenciou na cukrovku a srdcovocievne ochorenia.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Plusov a výhod má teda Ketónová diéta dostatok, no ak ste sa rozhodli ju vyskúšať, netreba zabúdať ani na to, že bude náročné zmeniť jedálniček tak, aby stravovanie splnilo podmienky diétovania. S tým vám však môže pomôcť značka KetoMix a jej celý sortiment.

Ten obsahuje jedlá, potraviny, suroviny a nápoje práve pre túto diétu:

V ponuke KetoMix sú potraviny, koktejly a iné produkty, ktoré majú proteínový základ a naopak obsahujú minimum sacharidov, viete si tak zložiť celý jedálniček

Produkty a samotná značka sú pomerne známe už aj u nás a to tým, že:

 • majú kvalitné zloženie, či už ide o proteíny, ale aj o vitamíny a minerály
 • príprava všetkých jedál, potravín a nápojov je jednoduchá a trvá pár minút
 • sa nemusíte báť žiadnych rizikových chemických prísad a konzervantov

Z hľadiska zloženia je výhodou produktov a potravín KetoMix tiež to, že s výnimkou pečiva neobsahujú ani lepok, sú teda vhodné aj pre celiatikov. Z hľadiska pomeru jednotlivých živín aj stopových prvkov sú veľmi vyvážené a vhodné. V ponuke sú aj doplnky výživy, konkrétne buď na detoxikáciu tráviaceho systému, ale na spaľovanie tukov s L-Karnitínom.

Pokiaľ ide o jedlá, zo sortimentu KetoMix si vyskladáte celodenné stravovanie. Nájdete tu proteínové polievky, omelety, kaše, cestoviny, sušené mäso, pečivo, dresingy, nátierky tiež rôzne sladké a slané pochutiny, či už čokolády, keksíky, perníky alebo aj chipsy.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

KetoMix má vo svojej ponuke aj nápoje, konkrétne hlavne koktejly v prášku, kde stačí pridať vodu a zamiešať. Siahnuť môžete aj po vegánskych nápojoch, v každom prípade sú veľmi dobrým zdrojom srvátkového a sójového proteínu. Na výber je, tak ako pri viacerých jedlách, niekoľko druhov príchutí, napríklad káva, vanilka, kokos, banán či iné ovocie.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Celý sortiment jedál, potravín a nápojov si viete pozrieť priamo na oficiálnom webe značky www.ketomix.sk, kde nájdete ďalšie informácie o zložení, nutričných hodnotách a podobne. Webstránka zároveň ponúka informácie aj o diéte a je tu tiež online obchod.

V ňom viete všetky jedlá, potraviny, produkty a nápoje nakúpiť, pričom:

 • ušetríte, nakoľko sa jedná o oficiálny eshop s garanciou najlepšej ceny
 • je to pohodlné, tak objednávku, ako aj doručenie vybavíte priamo doma
 • máte istotu originality všetkých produktov a viete si ich vopred pozrieť
 • nákup spravíte jednoducho, či už cez počítač, tablet alebo tiež smartfón

Ak vás spôsob internetového nákupu oslovil, celý proces je otázkou pár kliknutí alebo minút. Stačí len do online košíka vložiť produkty, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje osobné údaje, vybrať spôsob platby, zvoliť kuriérnu službu a na záver už len miesto doručenia.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pre tých, čo by chceli platiť v hotovosti, je tu dobierka, no v kurze sú aj bezhotovostné platby, či už cez internet banking alebo platobnou kartou. Na výber je viacero kuriérnych služieb, ktoré doručia zásielku domov aj do najbližšieho odberného miesta Zásielkovne. Doručenie je štandardne do 3 pracovných dní, pri väčšej objednávke bez poštovného.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie