Psilo-Balsam: Dermálny gél na alergické reakcie, svrbenie kože, ovčie kiahne a ekzém

Psilo-Balsam: gél, cena, skúsenosti, použitie a účinky
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €
 • Poštovné zadarmo pri nákupe nad 20€
 • Expedovanie objednávky v pracovné dni do 24hod
 • Cardpay, Sporopay , alebo bankovým prevodom

Objavila sa u vás na koži alergická reakcia po bodnutí hmyzom, spálení slnkom alebo kvôli nejakému inému zdroju popálenia? Máte problém so svrbením v dôsledku ekzému alebo ovčích kiahní? Na všetky tieto prípady môžete použiť dermálny gél Psilo-Balsam, ktorý patrí medzi antihistaminiká, čiže medzi lieky, ktoré tlmia alergické reakcie na koži.

Dobrou správou je, že ide o liek, ktorý je dostupný bez receptu alebo predpisu, čiže nemusíte navštíviť lekára, aby ste si vedeli Psilo-Balsam zakúpiť. Bez problému ho nájdete v kamenných aj internetových lekárňach. Naša recenzia vám ho teraz predstaví.

Výrobca a pôvod

Za dermálnym gélom Psilo-Balsam je známa farmaceutická značka Stada, ktorá je výrobcom, držiteľom rozhodnutia aj dodávateľom gélu na náš trh. Svoje zastúpenie má aj pobočkou u nás, no ide o úspešnú medzinárodnú skupinu pôsobiacu na globálnom trhu.

Značka má vo svojom portfóliu viaceré druhy produktov, liečiv a generík z rozličných farmaceutických oblastí. Ide napríklad o prípravky na ochranu pred nadmerným slnečným žiarením Ladival, známe lieky proti bolesti a horúčke Ibuprofen, laktázové prípravky Lactosolv, liek na kašeľ Stadatussin či prípravky na kĺby Kolagén 4000 a Orthocomplex.

Zloženie, účinné látky a vzhľad Psilo-Balsam

Ak ide o zloženie Psilo-Balsam, gél je založený na účinnej látke a to difenhydramíniumchlorid. Ide o liečivo, ktoré pôsobí lokálne a aj preto sa liek využíva v podobe gélu s miestnou aplikáciou. Liečivo dopĺňajú aj niektoré doplnkové zložky.

Tu je celkové zloženie gélu popísané viac detailnejšie:

 • Difenhydramíniumchlorid: Táto liečivá látka sa nachádza v 1 grame gélu v koncentrácii 10 mg a patrí medzi zložky s lokálnym použitím. Pokiaľ ide o zaradenie do kategórie podľa účinku, difenhydramíniumchlorid je antihistaminikum a anestetikum s aplikáciou na pokožku prostredníctvom jemne rozotierateľného gélu.

Látka patrí do skupiny H1 antihistaminík, čo znamená, že blokuje špecifické H1 receptory. Liečivo sa prostredníctvom vrchných vrstiev dostáva až k príslušným receptorom, kde inhibuje kožnú reakciu histamínu. Má lokálne pôsobenie priamo v mieste aplikácie, kde znižuje svrbivosť, podráždenosť, bolesť aj pálenie.

Antihistamíny obsiahnuté v lieku prenikajú porušenou aj neporušenou vrstvou kože. Pôsobenie liečiva je však nielen na alergické reakcie a stavy, ale aj v prípade iných príčin podráždenia, svrbenia a pálenia pokožky. Vďaka tomu je Psilo-Balsam využiteľný aj pri niektorých bežných kožných problémoch a ochoreniach.

 • Doplnkové látky: Pokiaľ ide o ďalšie pomocné a doplnkové zložky, tak Psilo-Balsam obsahuje aj niektoré prídavné zložky s cieľom podporiť vstrebateľnosť a využiteľnosť gélu. Ide o monohydrát cetylpyridíniumchloridu, glyceromakrogol-300-oktanodekanoát, kyselinu polyakrylovú, trometamol a čistenú vodu.

Dávkovanie a užívanie Psilo-Balsam

Psilo-Balsam je gélom, ktorý je určený na lokálne použitie. Využívajte liek presne tak, ako vám to odporučí lekár či lekárnik, prípadne sa držte inštrukcií od výrobcu v príbalovom letáku. Ak si nie ste niečím istý pri používaní gélu, spýtajte sa lekára.

Pokiaľ ide o použitie, ak budete mať pocit, že účinok Psilo-Balsam je príliš silný alebo naopak príliš slabý, kontaktujte lekára a poraďte sa o ďalšom postupe alebo alternatívach. Ak užijete gél náhodne ústami, okamžite navštívte pohotovosť alebo lekára. Gél nenanášajte na otvorené rany, inak poranenú pokožku a neaplikujte ho ani na sliznice.

Uchovanie a skladovanie Psilo-Balsam

Veľmi dôležité je aj správne skladovanie lieku, kde si našťastie Psilo-Balsam nevyžaduje žiadne špecifické opatrenia. Dôležité je ponechať gél v pôvodnom obale a vytlačiť si na ruku len toľko, koľko bude potrebovať. Po použití obal vždy dobre zatvorte.

Čo sa týka najdôležitejších pravidiel a zásad skladovania, držte sa týchto:

 • nevystavujte liek priamemu slnečnému svetlu a ani teplotám nad 25 °C
 • uložte liek tak, aby bol mimo dosah detí, rovnako tak mimo mrazu a vlhkosti
 • nepoužívajte gél po dátume exspirácie, ktorý nájdete na jeho obale
 • nelikvidujte liek odpadom či kanalizáciou, vráťte ho naspäť do lekárne

Psilo-Balsam

 • Zmiernenie podráždenia kože a súvisiacich symptómov

Účinky, indikácie a použitie Psilo-Balsam

Na čo všetko vám môže Psilo-Balsam pomôcť? Použitie gélu je priamo úmerné vplyvu a pôsobeniu jeho účinnej látky difenhydramíniumchlorid a jej účinky sú tak účinkami tohto gélu. Dobrou správou je, že nástup ich pôsobenia je rýchly a viditeľný.

Čo sa týka využitia gélu, Psilo-Balsam môžete použiť na tieto prípady:

Zmiernenie podráždenia kože a súvisiacich symptómov

To najdôležitejšie, čo gél Psilo-Balsam ponúka, je pôsobenie na niektoré druhy alergických reakcií na pokožke. Gél po nanesení pôsobí priamo v mieste aplikácie a vďaka obsahu liečiva s antihistamínovým vplyvom tlmí hlavne alergické a podráždené reakcie. Využiteľný je na zdravú pokožku bez vonkajších poranení, nie však na sliznice.

Čo sa týka konkrétnych účinkov, gél prioritne tlmí podráždenie kože a s tým súvisiace bolesti pokožky, svrbenie alebo pálenie. Tento účinok nastáva takmer ihneď po rozotrení gélu v mieste pôsobenia, dôležité však je, aby bola aplikácia aj dlhodobejšia a pravidelná, vtedy pomáha liečivo difenhydramíniumchlorid ešte účinnejšie.

Okrem toho, že liek môžete využiť na alergiu, pomáha látka difenhydramíniumchlorid aj na svrbivé prejavy a potlačenie svrbenia či podráždenia pokožky aj z iných dôvodov. Ide napríklad o uštipnutie hmyzom, popáleniny I. stupňa, bodnutie hmyzom, nadmerné vystavenie kože slnku, žihľavu, ekzém alebo ovčie kiahne.

Nežiaduce a vedľajšie účinky Psilo-Balsam

Pokiaľ ide o možné riziká spojené s vedľajšími účinkami, Psilo-Balsam je na tom zhodne, ako aj niektoré iné lieky a liečivá. To znamená, že počas aplikácie gélu sa môžu vyskytnúť niektoré nežiaduce vplyvy, ale aj nemusia, ich intenzita býva individuálna.

Ako možné vedľajšie účinky spomína príbalový leták tieto informácie:

 • vyskytnúť sa môže alergická alebo precitlivená reakcia na pokožke po nanesení gélu, najčastejšie ide o ekzém alebo kontaktný zápal pokožky
 • v prípade výskytu takýchto reakcií, alebo ak sa objavia fotoalergické reakcie, nanášanie gélu ukončite a vyhľadajte čo najskôr lekára kvôli konzultácii

Kontraindikácie a možné interakcie Psilo-Balsam

Okrem možných vedľajších účinkov treba pri liekoch rátať aj s kontraindikáciami a interakciami, čiže s prekážkami používania a dávkovania liečiva. To isté platí aj v prípade značky Psilo-Balsam, kde je potrebné rátať aj s takýmito prípadmi.

Toto sú situácie, interakcie a kontraindikácie, ktoré treba dobre zvážiť:

 • neužívajte gél v prípade, ak sa u vás vyskytne alergická reakcia alebo precitlivenosť, rovnako tak ho nenanášajte na otvorené rany, sliznice a poranenú pokožku
 • použitie Psilo-Balsam je možné aj u detí, avšak len vo veku od 2 rokov, nie u mladších detí, v tehotenstve a dojčenie nie je aplikácia gélu vôbec možná
 • nekombinujte tento gél s inými liekmi a prípravkami obsahujúcimi difenhydramíniumchlorid, pri iných liekoch sa vopred poraďte s lekárom
 • použitie gélu nemá vplyv na schopnosť viesť vozidlá a ani na zníženie koncentrácie, nenanášajte však Psilo-Balsam na rozsiahle plochy na pokožke

Balenie a cena Psilo-Balsam

Gél Psilo-Balsam má podobu priehľadného a jednoducho rozotierateľného gélu, ktorý je skladovaný v tube, odkiaľ sa dá veľmi jednoducho vytlačiť. Vonkajším obalom lieku je papierová škatuľka s potlačou. Pokiaľ ide o veľkosti balenia, aktuálne je na našom trhu len jedna veľkosť lieku a to s objemom 20 gramov gélu v tube.

Ak ide o cenu, tá sa môže odlišovať podľa konkrétnej lekárni:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €
 • Poštovné zadarmo pri nákupe nad 20€
 • Expedovanie objednávky v pracovné dni do 24hod
 • Cardpay, Sporopay , alebo bankovým prevodom

Pokiaľ ide o porovnanie ceny s inými podobnými prípravkami, Psilo-Balsam je na tom veľmi dobre a to aj v pomere k veľkosti tohto balenia. Výhodou lieku je, že objem gélu je dostatočný aj pre opakované použitie, takže vám stačí jedno balenie.

Kde kúpiť Psilo-Balsam

V prípade, že budete mať o Psilo-Balsam záujem, tento gél patrí medzi riadne registrované humánne lieky, čo znamená, že jeho predaj je možný iba v lekárni. Na druhú stranu, ide zároveň o liek dostupný a predajný voľne, jeho kúpa nie je podmienená receptom a nemusíte ani absolvovať žiadne vyšetrenie alebo návštevu u lekára.

To znamená výhodu pri výbere spôsobu kúpy. Značku nájdete bez väčších problémov v každej väčšej kamennej lekárni, no oveľa lepšou voľbou je objednávka v online lekárni. Je to pohodlnejšie, cenovo výhodnejšie, jednoduchšie a rýchlejšie.

Online objednávka, doprava a doručenie

Vzhľadom na to, že nákup v internetovej lekárni je to najpohodlnejšie riešenie, je práve tento spôsob preferovaný čoraz viac. Nie všetci užívatelia majú s týmto spôsobom objednávky skúsenosti, preto aspoň stručne prinášame prehľad tohto spôsobu nákupu.

Postup online objednávky pozostáva z týchto krokov:

 • Nájdite liek Psilo-Balsam v sortimente lekárni a vložte ho do online košíka
 • Vyberte spôsob platby, čiže vopred a cez internet, alebo na dobierku
 • Zvoľte spôsob doručenia a vyberte si kuriérnu službu pre dodanie
 • Vyplňte svoje údaje vrátane adresy a kontaktu a objednávku odošlite

Ako vidíte, nákup v online lekárni sa príliš neodlišuje od objednávky v bežnom eshope. Veľmi podobné je to aj s platením, na výber máte obvykle dobierku, bankový prevod, platbu cez internet banking a taktiež aj platbu kartou, hlavne v tých známejších online lekárňach. Čo sa týka doručenia, to je tiež bezproblémové, zvyčajne do 24 až 48 hodín.

Psilo-Balsam

 • Zmiernenie podráždenia kože a súvisiacich symptómov

Najčastejšie otázky

Ak vás zaujímajú nielen teoretické informácie o účinkoch a použití lieku, ale aj nejaké praktické skúsenosti týkajúce sa aplikácie, rizík či dávkovania Psilo-Balsam, stačí si pozrieť viaceré internetové fóra a diskusie, kde sa podobné témy celkom široko preberajú. Značka je totiž pomerne známa a užívatelia sa o ňu zaujímajú aj otázkami.

Toto sú tie z nich, ktoré sa objavujú na fórach najčastejšie:

Ako dlho a ako často je treba gél Psilo-Balsam nanášať?

Výrobca udáva, že gél je možné aplikovať na postihnuté miesto 3 až 4 krát počas dňa, ideálne je, ak to je s rovnomernými časovými odstupmi. Bez lekárskeho dohľadu však užívajte liek najviac 3 dni, ak sa stav nezlepší, mali by ste už kontaktovať lekára.

Hrozí riziko, že sa gél dostane po aplikácií aj na oblečenie?

Nie, nakoľko gél sa pomerne rýchlo vstrebáva a na pokožke nezanecháva žiadne viditeľné zvyšky. Na druhú stranu, dôležité je ho správne rozotrieť, nenanášať na pokožku príliš hrubú vrstvu a počkať aspoň niekoľko minút, než sa gél vstrebe do kože.

Sú nejaké obmedzenia ohľadom použitia gélu Psilo-Balsam?

Áno, okrem kontraindikácií s inými liekmi či liečivami si treba v prípade gélu Psilo-Balsam dávať pozor aj na ďalšie dve situácie. Prvou sú obmedzenia ohľadom rozsahu, ktorý môže byť iba lokálny. Druhou sú obmedzenia aplikácie na sliznice a otvorené rany.

Môže sa Psilo-Balsam používať a aplikovať aj v tehotenstve?

Výrobca v príbalovom letáku uvádza, že vzhľadom na to, že s použitím Psilo-Balsam nie sú žiadne otestované skúsenosti, nemal by sa tento liek aplikovať na pokožku počas gravidity. Rovnako to platí nielen u žien v tehotenstve, ale aj počas dojčenia.

Skúsenosti s gélom Psilo-Balsam

Ak ide o referencie a recenzie Psilo-Balsam, tento gél je pomerne známy a využívaný, o čom svedčí aj množstvo komentárov v internetových lekárňach a tiež skúsenosti užívateľov zverejnené na porovnávacích portáloch typu Heureka. Väčšina hodnotení je kladná a to nielen z pohľadu účinnosti, ale aj ďalších vlastností lieku.

Užívatelia sa vo väčšine prípadov zhodujú na tom, že gél má veľmi dobré účinky na potlačenie svrbenia, pálenia, bolesti aj podráždenia pokožky vplyvom alergie, napríklad po bodnutí hmyzom či popálení od slnka, no nielen v týchto situáciách.

Psilo-Balsam

 • Zmiernenie podráždenia kože a súvisiacich symptómov

Využiteľný je aj vtedy, ak vás pokožka svrbí napríklad v dôsledku ovčích kiahní, žihľavky, ekzému či nealergických príčin. Použitie gélu je bezproblémové vo väčšine prípadov, nežiaducich účinkov je minimum. Chválená je aj cena lieku, rovnako tak veľkosť balenia. Veľkým plusom je dostupnosť bez predpisu.

Zhodnotenie

Aj na základe vyššie spomínaných pozitívnych hodnotení a skúseností je možné Psilo-Balsam bez väčších problémov odporučiť minimálne na vyskúšanie. Ako však ukazuje väčšina skúseností, na liek sa viete spoľahnúť a to pri rôznych situáciách.

Čo sa týka jeho najsilnejších stránok, medzi tie patria:

 • možnosť častejšej aplikácie aj viac krát počas dňa
 • jednoduché a rýchle použitie tak u dospelých, ako aj u detí
 • dostupnosť bez toho, aby ste museli ísť za lekárom alebo mať recept
 • minimum vedľajších účinkov a tiež minimum kontraindikácií

Pokiaľ sa rozhodnete po značke Psilo-Balsam siahnuť, získate prípravok účinný tak na alergické ako aj nealergické príčiny podráždenia, bolesti a svrbenia pokožky. Nástup účinku je veľmi rýchly a obvykle už v prvý deň, použitie však môže byť aj dlhšie.

Užívatelia nespomínajú žiadne závažné mínusy lieku, v poriadku je jeho cena, účinnosť ako aj dostupnosť. Ak by ste si chceli Psilo-Balsam zakúpiť, gél nájdete v ponuke prakticky každej lekárne, či už kamennej alebo internetovej. Druhý spôsob je však čoraz viac preferovaný a to z dôvodu pohodlia aj dostupnosti skladom.

Psilo-Balsam

 • Zmiernenie podráždenia kože a súvisiacich symptómov

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie