L-Arginín: Účinky, použitie, nežiaduce účinky, na čo je dobrý a aké je vhodné dávkovanie

L-Arginín: Účinky, použitie, nežiaduce účinky, na čo je dobrý a aké je vhodné dávkovanie

Jednou z veľmi dôležitých, no zároveň menej známych látok, je aminokyselina arginín, pričom jej izomér L-Arginín patrí medzi základné proteinogénne aminokyseliny. Jej dopĺňanie v podobe špeciálnych doplnkov výživy využívajú hlavne športovci.

Táto aminokyselina má však svoj význam už v detskom veku, nakoľko je potrebná pre činnosť hypofýzy a zároveň sa podieľa na stimulácii rastového hormónu. V dospelosti má svoj význam práve pre fyzický výkon, ale aj pre sexuálne zdravie. Ak chcete vedieť všetky jej pozitívne vplyvy aj nežiaduce účinky typu vplyvu na vysoký krvný tlak, čítajte ďalej.

Čo je L-Arginín, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Arginín je aminokyselina, L-Arginín je jej izomér a patrí medzi základné aminokyseliny nevyhnutné pre fungovanie tela, nakoľko ide o najbázickejšiu aminokyselinu s proteínogénnym účinkom. V tele sa nachádza najmä v protamínoch a histónoch. Ide o aminokyselinu, ktorá patrí medzi semi-esenciálne, telo si ju vie čiastočne vyrobiť.

V ľudskom organizme sa tvorí hlavne z citrulínu a to v obličkách a pečení. Veľmi dôležitý je však aj príjem z potravín alebo rastlinných zdrojov, nakoľko táto aminokyselina má výrazný vplyv u detí na ich správny vývoj a u dospelých na dostatočnú výkonnosť aj krvný obeh.

Stoporex Prolong

 • Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
 • Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
 • 100 % prírodné zloženie látok

Mega Arginine Scitec Nutrition

 • poskytuje až 1300 mg arginínu v jednej kapsule
 • zlepšuje regeneráciu a hojivosť
 • posilňuje sexuálnu výdrž
 • zvyšuje hladinu oxidu dusnatého (NO)

Arginín A.K.G 900mg GymBeam

 

 • poskytuje 900 mg arginínu v jednej tablete
 • podporuje tvorbu GH
 • zvyšuje hladinu oxidu dusnatého (NO)

 

Arginine A.K.G GymBeam

 • zvyšuje hladinu oxidu dusnatého (NO)
 • posilňuje sexuálnu výdrž
 • zlepšuje regeneráciu a hojivosť

Nedostatok L-Arginínu sa prejavuje najviditeľnejšie v týchto oblastiach:

Nedostatočný krvný obeh: Nízka hladina aminokyseliny negatívne vplýva na hladinu oxidu dusnatého, ktorý je zodpovedný za rozšírenie ciev a krvný obeh v nich.

Viac únavy a menej sily: V súvislosti s prvým účinkom sa nedostatok L-Arginínu prejaví aj na zhoršenej výkonnosti svalstva a na zvýšenej únave pri fyzickej záťaži.

Nedostatočný vývoj detí: Špeciálne pre deti má aminokyselina a jej dostatočná hladina význam pre činnosť hypofýzy a vývoj, nakoľko stimuluje rastový hormón.

Dopĺňanie L-Arginínu je vhodné pre každého, obzvlášť pre tieto skupiny:

 • mužov, ktorí majú problémy so zhoršenou potenciou a kvalitou erekcie
 • ľudí, ktorí majú problémy s cievami, srdcom a vysokým krvným tlakom
 • športovcov, či už ide o predtréningovú výživu, alebo aj regeneráciu po
 • pre tých, čo chcú podporiť metabolizmus a majú problém s nadváhou

HROZIA AJ VEDĽAJŠIE ÚČINKY?

Dobrou správou je, že L-Arginín je pre telo natoľko prirodzený, že má minimálne riziká, hlavne pri príjme z bežných potravín. Pri predávkovaní prípravkami sa však ojedinele a individuálne môžu objaviť hnačka, nevoľnosť alebo problém s tlakom.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie L-Arginínu

Pokiaľ ide o možnosti dopĺňania L-Arginínu, k dispozícii máte viaceré druhy potravín, či už rastlinného alebo živočíšneho typu. Okrem nich sa aminokyselina využíva aj v doplnkoch výživy perorálnej formy, prípadne v prípravkoch určených pre športovcov.

Tu sú najlepšie potravinové zdroje aminokyseliny, ktoré sú k dispozícii:

Mäso: Zo živočíšnych produktov je najlepším zdrojom aminokyseliny určite mäso, najviac ho nájdete v bravčovom, hovädzom a kuracom mäse, tiež je v tuniaku a treske.

Vajcia: Vajíčka sú druhým veľmi dobrým živočíšnym zdrojom aminokyseliny, hlavne pokiaľ ide o vaječný bielok. Ten obsahuje až 5.000 mg L-Arginínu na 100 gramov bielku.

Orechy, semená a bôby: Pokiaľ ide o rastlinné zdroje aminokyseliny, najlepšie je do jedálnička zaradiť arašidy, píniové orechy, tekvicové semienka a sójové bôby.

Ovocie, zelenina a strukoviny: L-Arginín nájdete aj v cíceri, šošovici, mrkve, špenáte, brokolici, kapuste, uhorke a obzvlášť v melónoch, jahodách, citrusoch a hrozne.

Pokiaľ ide o optimálne dávkovanie a príjem aminokyseliny, tak platí, že:

 • podľa potreby výkonu počas dňa je vhodná dávka 2.000 až 5.000 mg
 • v prípade úrazov a na podporu sexuálnej vitality treba hornú hranicu
 • obvykle je možné v doplnkoch užívať L-Arginín aj viac mesiacov
 • neužívajte však prípravky s jeho obsahom večer alebo pred spaním

Účinky a na čo L-Arginín pomáha

Pokiaľ ide o vplyvy a význam L-Arginínu v tele, väčšina jeho účinkov vychádza hlavne zo stimulácie krvného obehu, čo platí tak pre podporu sexuálnej vitality, ako aj pre zlepšenie fyzického výkonu. V podobe doplnkov výživy však má aj širšie pôsobenie.

Tu sú tie oblasti, kde sú účinky L-Arginínu najviditeľnejšie:

Vplyv na potenciu a sexuálny apetít

Jedným z najviac využívaných účinkov je podpora rozšírenia ciev a zlepšenie prekrvenia jednotlivých tkanív. V podobe špeciálnych doplnkov výživy sa využíva L-Arginín aj na zvýšenie prekrvenia pohlavnej sústavy a teda aj na lepšiu potenciu a libido.

Zvýšenie fyzickej sily

Obzvlášť pre športovcov má L-Arginín význam na zvýšenie výkonnosti a vytrvalosti pri akejkoľvek fyzickej činnosti. Vďaka tomu, že stimuluje hladinu oxidu dusnatého, vplýva na lepšie prekrvenie pohybového aparátu a zvyšuje tak jeho výkonnosť.

Lepšia regenerácia a zníženie únavy

Nielen pre športovcov, ale všeobecne pre každého, má zmysel tiež lepšia regenerácia po fyzickom aj mentálnom výkone. Vďaka lepšiemu prekrveniu svalov a tkanív urýchľuje obnovenie ich pôvodnej sily a výkonnosti a radikálne znižuje únavu.

Vplyv na srdcovocievny systém

Veľmi dôležitým vplyvom aminokyseliny v tele je jej vplyv na srdce a cievy. Jednak chráni kardiovaskulárny systém pre aterosklerózou, ale zároveň aj zlepšuje pružnosť žíl a tepien, znižuje vysoký tlak a tiež zlepšuje krvný obeh a prietok krvi v cievach.

Obranyschopnosť aj hojenie rán

L-Arginín, samozrejme aj v spolupráci s ďalšími látkami, pomáha tiež na podporu fungovania imunitného systému a to prirodzenou stimuláciou leukocytov. Nakoľko vplýva na syntézu kolagénu, má význam aj pri rýchlejšom hojení poranení na pokožke či slizniciach.

Ďalšie dôležité účinky a pôsobenie

Pokiaľ ide o ostatné vplyvy a pôsobenie, individuálne môže L-Arginín zmierňovať úzkosť, minimalizovať vplyv stresu, zvyšovať mentálnu vitalitu, pomáha aj na cukrovku II. typu, podporuje metabolizmus, detoxikuje amoniak z tela a zmierňuje migrénu.

ÚČINOK MUSÍ BYŤ DLHODOBEJŠÍ

Vplyv na vyššie spomínané oblasti musí byť dlhodobejší, nakoľko zvýšenie hladiny L-Arginínu v tele nie je jednorazová záležitosť. Počítajte s tým, že ak chcete vidieť naplno všetky pozitívne vplyvy, len s potravinami si nevystačíte, treba aj prípravky.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s L-Arginínom

L-Arginín patrí medzi tie zložky, ktoré sú známe hlavne u športovcov, no v poslednom období sa stáva aminokyselina známa aj všeobecne. Výsledkom je zvýšený záujem o niektoré otázky týkajúce sa jej praktického užívania, účinnosti, možných rizík alebo ďalších vlastností. Je to veľmi dobre vidieť aj na internetových fórach a v diskusiách.

Tu sú otázky, ktoré sa vyskytujú na internete najčastejšie:

Ako dlho je možné prípravky s obsahom aminokyseliny dopĺňať?

To závisí vždy od konkrétnej značky a koncentrácie látky v nej, obvykle ale platí, že užívanie môže byť dlhodobé a pokojne aj 3 mesiace s pravidelným dávkovaním. Dôležité je však sledovať možné vedľajšie účinky, hlavne na kardiovaskulárny systém.

Aké najdôležitejšie pôsobenie má aminokyselina pre športovcov?

Hoci pozitívnych vplyvov má L-Arginín naozaj dosť, práve u športovcov má obzvlášť dôležitý význam a to celom procese fyzickej aktivity. Pomáha jednak na zvýšenie vytrvalosti, zároveň na spaľovanie tukov a po tréningu na rýchlejšiu regeneráciu.

Sú nejaké kontraindikácie pri užívaní L-Arginínu?

Áno, hoci posúdenie stavu a možností jeho dopĺňania by mal v rizikových prípadoch vždy posúdiť predovšetkým lekár. Aminokyselinu by ale nemali užívať tehotné a dojčiace ženy, ľudia s oparom a doplnkom výživy by sa mali vyhýbať aj schizofrenici.

Má L-Arginín priaznivý vplyv aj na sexuálne zdravie žien?

Áno, má, hoci nie až tak výrazný a intenzívny, ako je tomu v prípade mužov. U žien však táto aminokyselina tiež pomáha zlepšiť prekrvenie pohlavnej sústavy a genitálií, čoho výsledkom je lepšia vzrušivosť a to zas môže mať pozitívny vplyv na libido.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce L-Arginín

L-Arginín je pomerne často využívanou zložkou vo viacerých produktoch, hlavne tých, ktoré majú špeciálne zameranie pre mužov. Ide buď o doplnky výživy v podobe kapsúl a tabletiek, alebo o prípravky vo forme prášku, tabliet či hotových nápojov.

Čo sa týka výberu produktov podľa účinku, k dispozícii máte tieto:

L-Arginín býva súčasťou predovšetkým špecializovaných doplnkov určených na podporu mužskej sexuálnej vitality alebo prípravkov na podporu svalov pri športovaní

Bez ohľadu na to, po ktorej možnosti siahnete, získate tieto výhody:

 • v prvom rade jednoduchú kúpu, netreba recept ani navštíviť lekára
 • prirodzené zloženie, niekedy aj kombinované s inými aminokyselinami
 • vďaka tomu aj bezproblémové užívanie a minimum vedľajších účinkov

Stoporex Prolong

 • Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
 • Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
 • 100 % prírodné zloženie látok

Mega Arginine Scitec Nutrition

 • poskytuje až 1300 mg arginínu v jednej kapsule
 • zlepšuje regeneráciu a hojivosť
 • posilňuje sexuálnu výdrž
 • zvyšuje hladinu oxidu dusnatého (NO)

Arginín A.K.G 900mg GymBeam

 

 • poskytuje 900 mg arginínu v jednej tablete
 • podporuje tvorbu GH
 • zvyšuje hladinu oxidu dusnatého (NO)

 

Arginine A.K.G GymBeam

 • zvyšuje hladinu oxidu dusnatého (NO)
 • posilňuje sexuálnu výdrž
 • zlepšuje regeneráciu a hojivosť

V prípade prípravkov určených pre športovcov je L-Arginín dostupný buď v podobe klasických kapsúl alebo tabletiek na perorálne užitie, kde môže byť jedinou zložkou, ale aj jednou z viacerých, prípadne sa môže nachádzať aj v práškoch na prípravu nápojov alebo hotových nápojov, čo sú prípravky z kategórie predtréningových púmp.

Pokiaľ ide o druhú možnosť, tu býva zloženie obvykle veľmi bohaté a zahŕňa napríklad aj L-Glutamín, L-Citrulín či L-Lyzín, prípadne vitamíny skupiny B. Výhodou širšieho zloženia je synergický účinok nielen na výkon svalov, ale aj na minimalizáciu únavy.

Čo sa týka druhej kategórie prípravkov, čiže doplnkov výživy určených pre mužov na podporu sexuálneho zdravia, tu býva L-Arginín tiež súčasťou širšieho zloženia. K dispozícii máte tabletky tak na podporu potencie, libida či erekcie, ako aj kapsuly a doplnky zvyšujúce plodnosť. Plusom je, že ich môžete užívať dlhodobo a majú minimum rizík.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce L-Arginín

Dobrou správou pre všetkých, ktorí by chceli siahnuť po vyššie spomínaných doplnkoch výživy a rôznych prípravkoch a produktoch spomínaných vyššie, je to, že si ich viete zakúpiť voľne bez receptu od lekára. Využiť môžete eshopy pre športovcov aj lekárne.

Ak ide o druhú možnosť, okrem kamenných máte k dispozícii aj tie internetové:

 • v nich je nákup oveľa pohodlnejší a ide doslova o vec na pár minút
 • objednávku spravíte aj cez mobil a väčšinou aj bez zdržujúcej registrácie
 • ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, oproti kamenným sú tu ceny nižšie
 • na jednom mieste si viete všetky prípravky veľmi rýchlo porovnať

V prípade, že si vyberiete pre nákup niektorú z tých väčších a známejších online lekární, nájdete tu veľmi široký sortiment rôznych typov a foriem prípravkov s L-Arginínom a čo je najlepšie, tak hlavne k dispozícii skladom.

Stoporex Prolong

 • Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
 • Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
 • 100 % prírodné zloženie látok

Mega Arginine Scitec Nutrition

 • poskytuje až 1300 mg arginínu v jednej kapsule
 • zlepšuje regeneráciu a hojivosť
 • posilňuje sexuálnu výdrž
 • zvyšuje hladinu oxidu dusnatého (NO)

Arginín A.K.G 900mg GymBeam

 

 • poskytuje 900 mg arginínu v jednej tablete
 • podporuje tvorbu GH
 • zvyšuje hladinu oxidu dusnatého (NO)

 

Arginine A.K.G GymBeam

 • zvyšuje hladinu oxidu dusnatého (NO)
 • posilňuje sexuálnu výdrž
 • zlepšuje regeneráciu a hojivosť

Okrem toho majú väčšie a známejšie lekárne spravidla aj kvalitnejší zákaznícky servis. Ten sa odrazí napríklad vo väčšom výbere možností dopravy, v rýchlejšom doručení aj do 24 či 48 hodín alebo v bohatšom výbere rôznych spôsobov hotovostnej aj bezhotovostnej platby, vrátane platby kartou. V niektorých lekárňach získate aj doručenie zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.73

22 Hodnotení