Selén: Aké má účinky, kde v potravinách a v strave je a aké je odporúčané dávkovanie

Selén patrí medzi minerály a stopové prvky, ktoré majú viaceré pozitívne účinky na ľudský organizmus. Či už ide o pôsobenie na vlasy a nechty, duševné zdravie  alebo imunitu, príjem tohto stopového prvku je nevyhnutný. Či už cez potraviny alebo cez výživové doplnky.

Práve v potravinách a v strave sa do tela selén dostáva najčastejšie, hoci vzhľadom na to, aká je jeho denná potreba, nemusí takýto príjem vždy stačiť. Ak chcete vedieť, či existujú aj iné možnosti, aké produkty selén obsahujú, aké je ich dávkovanie a čo môže spôsobiť nedostatok tohto minerálu v tele, práve v najbližších riadkoch si všetky tieto otázky zodpovieme.

Čo je selén, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Selén je stopovým prvkom, ktorý bol objavený už pred vyše dvoma stovkami rokov, no len nedávno sa začal viac spomínať jeho význam. V ľudskom organizme sa táto látka vyskytuje v objeme 10 až 30 mg a nachádza sa hlavne v pečeni, obličkách, pankrease a u mužov špeciálne aj v semenníkoch. Známa je tým, že vplýva na plodnosť u mužov.

Okrem toho ide o významný antioxidant, čiže o látku, ktorá pomáha chrániť bunky pred vplyvom voľných radikálov a oxidačným stresom. Bez selénu zároveň nemôžu správne fungovať ani srdce, kĺby, imunitný systém a už spomínaný reprodukčný systém.

Selén

 • Selén  v tabletách od Warrior
 • Vynikajúca vstrebateľnosť
 • Bez éčiek, konzervantov a GMO

Nedostatok selénu môže mať viacero dôvod, predovšetkým:

Zle zvolená strava: Najčastejšou príčinou nízkej hladiny tohto minerálu je zlá skladba potravín, hlavne nedostatok tých, ktoré sú na tento minerál bohatšie.

Problém so vstrebávaním: Nielen selén, ale aj iné minerály môžu byť v tele znížené vtedy, ak nastáva ich problém so vstrebávaním, napríklad v dôsledku črevných ochorení.

Vplyv liekov: Na hladinu selénu a hlavne na jeho absorpciu môžu mať vplyv aj niektoré lieky a liečivá, hlavne pokiaľ ide o lieky na predpis, treba si preto prečítať interakcie.

Ďalšie faktory: Nedostatok selénu krátkodobo môže vyvolať napríklad aj tehotenstvo, kedy sa selén kumuluje v plode, rovnako tak stres, fajčenie alebo alkohol.

Nízka hladina selénu sa vyskytuje pomerne často, tu sú jej príznaky:

 • veľmi často sa objavujú problémy so štítnou žľazou a taktiež aj poruchy pečene
 • medzi ďalšie typické prejavy patria vyčerpanie, únava a svalová slabosť
 • nízka hladina selénu je sprevádzaná vysokou hladinou cholesterolu
 • ďalšej je tu zmena sfarbenia pokožky, u mužov sa môže objaviť problém s plodnosťou

PREBYTOK A PREDÁVKOVANIE

Predávkovanie selénom, najčastejšie cez rôzne tabletky a doplnky výživy, vyvolá jeho prebytok v organizme a to má tiež nepríjemné sprievodné javy. Patria sem vypadávanie vlasov, výkyvy nálady, hnačky, strata hmotnosti a vlasov, nervozita a nevoľnosť.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce selén

Pokiaľ ide o najčastejšie a najlepšie zdroje v potravinách, selén sa vyskytuje tak v rastlinnej aj v živočíšnej strave. Jeho koncentrácia v nej je sú pomerne široko rozložená, preto je dôležité zachovať pestrosť jedálnička. Problém s tým môžu mať vegetariáni.

Selén možno nájsť hlavne v týchto potravinách:

Mäso: Tradične, podobne ako aj iné minerály, aj selén sa vyskytuje v mäse. Platí to hlavne o mäse moriaka, 50 % dennej dávky sa nachádza aj v tom kuracom.

Ryby: Okrem klasického mäsa je dobrým zdrojom selénu aj to rybie, no nie každá ryba má kvalitnú koncentráciu. Najlepšie sú na tom tuniak, sardinky a platesa.

Iné živočíšne zdroje: Pomerne dobrá koncentrácia minerálu je aj vo vajciach, mlieku a mliečnych výrobkoch, viaceré morské živočíchy sú tiež dobrým zdrojom.

Zelenina, orechy a ďalšie: Selén možno zvýšiť aj konzumáciou para orechov, slnečnicových semien, hnedej ryži, brokolice, cesnaku alebo húb druhu shiitake.

Pokiaľ ide o odporúčanú dennú dávku, tá je nasledovná:

 • dospelí muži potrebujú selénu o niečo viac, konkrétne 0,075 mg
 • ženy vo veku od 19 do 64 rokov majú nižšiu potrebu, 0,06 mg
 • v dobe tehotenstva a počas dojčenia by mali ženy dávku zvýšiť
 • liečebné dávky s využitím selénu počas terapie sú od 200 do 600 mcg

Účinky a na čo selén pomáha

Hoci býva selén v porovnaní s vitamínmi alebo inými minerálmi pomerne často prehliadaný, ide o stopový prvok s naozaj veľmi bohatým pôsobením na ľudský organizmus. Má svoj význam a funkcie napríklad pre všeobecné posilnenie, ale aj v konkrétnych tkanivách.

Tu sú najdôležitejšie oblasti, kde selén v tele pozitívne pôsobí:

Posilnenie obranyschopnosti a ochrany

Minerál patrí medzi stimulanty správnej funkcie imunitného systému a celkovo posilňuje obranyschopnosť. Taktiež pomáha pri produkcii enzýmov s antioxidačnými schopnosťami, vyžíva sa pri liečbe autoimunitných ochorení a pomáha proti infekciám a zápalom.

Vplyv na štítnu žľazu a plodnosť

Druhým dôležitým vplyvom je, že selén ovplyvňuje hormóny, napríklad reguluje tvorbu aktívnych hormónov štítnej žľazy. Takýmto spôsobom má vplyv u mužov napríklad na plodnosť, nakoľko vplýva aj na hormón testosterón dôležitý pre plodnosť a spermie.

Podpora protirakovinovej liečby

V roku 1979 sa potvrdili účinky a pôsobenie tohto minerálu v rámci protinárodovej a protirakovinovej terapie. Minerál sa využíva ako súčasť podpornej terapie v tejto oblasti, kedy sa aplikujú mimoriadne koncentrované liečebné dávky až 600 mcg denne.

Účinky na ďalšie orgánové sústavy

Selén pomáha aj na správne fungovanie tráviacej sústavy a minimalizuje zažívacie ťažkosti, je dôležitý pre kardiovaskulárny systém a zlepšenie prietoku krvi, pomáha na dýchanie a zmierňuje astmatické prejavy a pomáha aj proti chemickým alergiám.

ĎALŠIE VPLYVY A ÚČINKY

Minerál selén vplýva napríklad aj na duševné zdravie, je dobrou prevenciou pred Alzheimerovou chorobou, zlepšuje funkciu buniek pečene, podporuje stav a zdravie svalov, využíva sa pri liečbe degeneratívnych ochorení a je aj prevenciou pred depresiami.

Najdôležitejšie otázky súvisiace so selénom

Selén je natoľko významný minerál so širokospektrálnym pôsobením, že len informácie o jeho biologických účinkoch nestačia pre získanie úplného obrazu o jeho praktickom význame a využití. Dôležité je preto mať aj iné poznatky, či už o spôsobe dopĺňania hladiny tohto minerálu alebo o iných témach s tým spojených.

Tu sú najvýznamnejšie otázky a odpovede na ne:

Môže dlhodobý nedostatok selénu spôsobiť aj nejaké ochorenia?

Áno, pričom v našej geografickej lokalite ide hlavne o dve poruchy a to dilatačná kardiomyopatia známa aj ako Keshanova choroba a deformujúci zápal kĺbov vyskytujúci sa u detí, Kashin-Beckova choroba. Tieto stavy ale nastávajú pri výraznom nedostatku.

Naozaj pomáha selén proti rakovine? Ak áno, proti ktorým druhom?

Využitie minerálu v rámci podpornej terapii proti rakovine je známe už dlho a potvrdené je aj viacerými štúdiami. Ide hlavne o rakovinu prsníka, pľúc, hrubého čreva a prostaty. Selén pôsobí na zmiernenie poškodenia DNA, na imunitu a zmiernenie oxidačného stresu.

Kto má zvýšené riziko nedostatku selénu a kto je v rizikovej skupine?

Selén je síce nevyhnutný pre každého človeka, no niektorí ľudia môžu mať zvýšenú potrebu jeho dopĺňania. Ide hlavne o tehotné ženy, ženy počas dojčenia, nadpriemerne sexuálne aktívnych mužov, vegánov a vegetariánov a o ľudí, ktorí majú zápalové črevné choroby.

Ovplyvňujú aj niektoré iné látky či liečivá hladinu selénu?

Áno, dokonca to ale platí aj naopak, taktiež selén môže mať interakcie smerom k iným látkam a liekom. Negatívne na selén a jeho hladinu vplýva napríklad alkohol, naopak, vitamín E posilňuje jeho účinnosť. Glukokortikoidy a lieky proti epilepsii zas znižujú jeho vplyv.

Výživové doplnky obsahujúce selén

Jednou z najčastejších možností, ako zvýšiť hladinu selénu v organizme, je využiť na to doplnky výživy. Najčastejšie ide o tablety, ktoré majú všeobecný vplyv a obsahujú selén v rôznej koncentrácii, v rámci širšieho zloženia je obsiahnutý aj v iných formách.

Tieto prípravky majú zvyčajne nasledovnú charakteristiku:

Buď ide o produkty obsahujúce iba selén, alebo sú v zložení aj iné minerály, napríklad zinok, prípadne sa jedná o produkty kombinujúce aj vitamíny skupiny B alebo C

Pre užívateľov má takáto forma produktov viacero výhod:

 • v prvom rade sú výživové doplnky dostupné bez receptu a predpisu
 • okrem toho je možné ich kúpiť aj cez internet z domu
 • ich užívanie je možné dlhodobo a bez vedľajších účinkov

Selén

 • Selén  v tabletách od Warrior
 • Vynikajúca vstrebateľnosť
 • Bez éčiek, konzervantov a GMO

Najčastejšie sa množstvo selénu obsiahnutého vo výživových doplnkoch pohybuje od 40 do 100 mcg, aj v závislosti od toho, či sú v zložení obsiahnuté iné látky a stopové prvky. Niektoré prípravky majú všeobecné pôsobenie, iné sú zamerané konkrétnejšie, hlavne na posilnenie imunity, mužského pohlavného zdravia a ochranu buniek.

Lieky obsahujúce selén

Pokiaľ ide o lieky, ktoré by obsahovali vo svojom zložení selén, tento minerál sa využíva v tejto forme naozaj veľmi zriedka. Ak aj áno, ide skôr o menšie množstvo a menšiu koncentráciu stopového prvku v rámci zloženia, ktoré je omnoho širšie.

V prípade liekov a liečiv platia preto mierne odlišné podmienky:

Typicky obsahujú lieky viacero iných látok a zložiek, než je selén, ktoré sú koncentrovanejšie a lieky sú viac špecializované na konkrétnu oblasť, nie sú všeobecné

Pokiaľ ide o charakteristiky liekov a liečiv, tu sú najdôležitejšie:

 • látky v nich sú koncentrovanejšie, čo sa prejaví aj na účinnosti
 • lieky sú zamerané na konkrétny problém, nie všeobecne
 • užívanie je možné spravidla len krátkodobo a obmedzený čas

Menšou nevýhodou liekov je, že v tejto kategórii je väčšina z nich dostupná len na predpis alebo na základe indikácie od lekára, nie voľne. Pokiaľ ide o formu, aj v tomto prípade prevládajú perorálne podoby liečiv, najčastejšie ide o tabletky. Počítať však treba s niektorými kontraindikáciami a interakciami liekov.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce selén

Voľne dostupné lieky a doplnky výživy sa štandardne kupujú v lekárňach. Nakoľko ich predaj nie je podmienený predložením receptu alebo predpisu, nemusíte ich nakupovať len osobne v kamennej lekárni, ale môžete tak spraviť aj online v niektorej z tých internetových.

Takýto spôsob nákupu má pre koncového užívateľa viacero výhod:

 • prvou je jednoznačne cena, ktorá je v online lekárňach lepšia ako v kamenných
 • samozrejmosťou je viac pohodlia, nemusíte nikam chodiť
 • prípravky máte dostupné spravidla ihneď a skladom
 • doručenie je, ako aj pri nákupoch v eshope, kuriérom priamo k vám domov

Navyše, nemusíte ani mať hotovosť, za objednávku z internetovej lekárne viete zaplatiť bez akýchkoľvek problémov aj bezhotovostne, napríklad bankovým prevodom. Tie lepšie a známejšie lekárne, ako je napríklad [lekaren], ponúkajú aj platbu kartou cez internet.

Selén

 • Selén  v tabletách od Warrior
 • Vynikajúca vstrebateľnosť
 • Bez éčiek, konzervantov a GMO

Veľmi rýchla je nielen objednávka, ale aj doručenie, štandardne do 1 až 2 pracovných dná máte zásielku z lekárne doma. Prípravky obsahujúce selén sú navyše pomerne populárne a je ich naozaj veľký výber, nebudete mať teda problém zvoliť si presne to, čo potrebujete. Či už čisto so selénom, alebo v kombinácii aj s inými látkami.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.73

45 Hodnotení

Viskusat zinok aselen. Ako to všetko funguje. Cosatu píšu účinky. Zatiaľ. Ďakujem

Ladislav píše 14 marca 2020 o 19:00

Pridať komentár