Aký význam na chudnutie má 5 dňová diéta? Skúsenosti ukazujú, že hlavný je jedálniček

Aký význam na chudnutie má 5 dňová diéta? Skúsenosti ukazujú, že hlavný je jedálniček

Rýchle chudnutie je dnes veľmi obľúbenou témou a to platí hlavne na jar alebo pred letom. Krátkodobé diéty, ktoré dokážu zázraky za pár dní, sa stávajú hitom a skúša ich čoraz viac ľudí. Dobrým príkladom je aj expresná 5 dňová diéta, na ktorú sa pozrieme bližšie.

Z hľadiska jedálnička by sa dala táto diéta charakterizovať ako proteínová, zeleninová a ovocná, nakoľko práve tieto tri zložky budú v stravovaní prevládať najviac. Nejde o diétu, ktorá by bola monotónna, napríklad ako uhorková diéta. Základom kombinácia potravín s nižším objemom kalórií, ale za to s vyšším prísunom vitamínov a minerálov.

Čo je 5 dňová diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

5 dňová diéta je špeciálnym diétnym programom, ktorého cieľom je čo najrýchlejšie dosiahnutie stavu rýchlejšieho a efektívnejšieho spaľovania tukov. Nejde o žiadnu drastickú diétu s jednostranným zameraním, no určitým zmenám jedálnička sa nevyhnete.

Vzhľadom na to, že ide o krátkodobú diétu, môže byť prvý deň pre mnohých šokom, ale výhody sa tejto diéte uprieť nedajú. Jednak dochádza k zníženiu príjmu nezdravých tukov a cukrov, zároveň budete mať vďaka dostatku ovocia a zeleniny zabezpečený prísun všetkých potrebných vitamínov a živín. Plusom diéty je aj to, že chudnutie je viditeľné.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Rátať by ste však mali aj s niektorými mínusmi či nevýhodami:

 • prvou nevýhodou je, že diéta mení stravovanie na konzumáciu len 3 jedál za deň, čo nie je dostatočne stimulujúce pre trávenie a metabolizmus
 • zároveň vzhľadom na povahu obmedzenia jedálnička nie je odporúčané pri diéte cvičiť a mať viac námahy, čo je mínus pre lepšie spaľovanie tuku
 • počas diéty dochádza k obmedzeniu nielen nezdravých sladkostí, ale sacharidov celkovo, čo sa môže odraziť na zvýšenej únave a bolestiach hlavy
 • diéta je krátkodobá a tak je aj nastavená, ak by ste ju chceli držať dlhšie a schudnúť viac, nie je to možné, minimálne sa to neodporúča zo zdravotného hľadiska

Tak, ako aj pri iných krátkodobých diétach, aj pri 5 dňovej diéte je prítomné riziko známeho jo-jo efektu. Na rozdiel od iných redukčných diét je však toto riziko menšie, nakoľko jedálniček je stále dostatočne pestrý. Treba s ním však aj tak počítať.

NIE KAŽDÝ MÔŽE DIÉTU DRŽAŤ

5 dňová diéta je síce efektívna, ale nie je určená alebo vhodná pre každého, nie každý ju totiž môže držať. Vyvarovať by sa jej mali deti a tehotné či dojčiace ženy, rovnako tak ľudia s cukrovkou. Pozor si musia dať aj seniori a tí, čo majú tráviace problémy.

Aké princípy má 5 dňová diéta

5 dňová diéta je založená na kombinácii viacerých zásad týkajúcich sa jedálnička, pitného režimu a spôsobu stravovania. Mnoho týchto princípov je od iných diét odlišných, napríklad jedálniček zostáva dostatočne pestrý, no stravovanie prebieha 3 krát denne.

Toto sú tie zásady, princípy a pravidlá, ktoré treba dodržiavať:

Zmena pomeru živín: Prvým princípom diéty je obmedzenie príjmu sacharidov a tukov, keďže práve tieto dva druhy živín sú najčastejšie zodpovedné za obezitu a nadváhu. Zároveň s tým sa d jedálnička vo väčšom množstve odporúča zaradiť zeleninu, ovocie, orechy, mäso a niektoré mliečne produkty, ktoré majú veľa bielkovín, vitamínov a vlákniny.

Spôsob prípravy stravy: Druhým pravidlom je zmena spôsobu prípravy jedál na rozdiel od bežného stravovania. Vyprážanie a pečenie na veľkom množstve oleja sú tabu, naopak, príprava na vode alebo pare sú ideálne možnosti. Zeleninu a ryby možno tiež na prírodno grilovať, to isté platí aj o chudom mäse. Ovocie konzumujte zásadne surové.

3 jedlá denne, ale pravidelne: Oproti mnohým iným diétam je 5 dňová diéta odlišná aj v tom, ako často sa počas dňa treba stravovať. Ak ste boli doteraz zvyknutí jesť tri krát denne systémom raňajok, obeda a večere, nemusíte nič meniť, práve takto sa stravujte naďalej. Jedzte však pravidelne v ten istý čas a raňajky si dajte pol hodinu po zobudení sa.

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre 5 dňovú diétu

Jedálniček je v prípade 5 dňovej diéty alfa a omega, keďže práve kombináciu vhodných potravín a vylúčenia tých nevhodných dokáže schudnúť na optimálnu hmotnosť. Nevhodnými sú všetky štandardne nezdravé potraviny a tie, ktoré nie sú medzi vhodnými.

Tu je prehľad tých potravín a nápojov, ktoré sa v diéte najviac odporúčajú:

Zelenina a ovocie

5 dňová diéta je založená predovšetkým na zelenine ako veľmi dobrom zdroji vlákniny. Do jedálnička zaraďte brokolicu, zelený šalát, pór, kel, kapustu, rajčiny, papriky alebo reďkovky. Z ovocia voľte nízkosacharidové, najmä jablká, maliny, čučoriedky alebo jahody.

Mäso a ryby

Dôležitou zložkou stravy sú živočíšne potraviny a to kvôli vysokému obsahu bielkovín. Ideálne je chudé kuracie či morčacie mäso, prípadne niektoré druhy rýb, napríklad losos, tuniak, treska či sleď. Najlepšie je zaradiť mäso aj ryby do jedálnička na obed.

Nízkosacharidové mliečne produkty

Dobrým zdrojom živočíšnych bielkovín môžu byť aj mliečne výrobky, musí však ísť o nízkotučné a nízkosacharidové produkty. Najviac sa využívajú tvaroh, grécky jogurt a niektoré druhy syrov, hlavne mozzarella a cottage cheese. Nezabudnite na vajcia.

Orechy a semená

Súčasťou jedálnička pri tejto diéte môžu byť na doplnenie niektorých minerálov aj zdravých omega mastných kyselín orechy a semená. Do stravovania zaraďte predovšetkým arašidy, kešu orechy, vlašské orechy a ľanové, sezamové, tekvicové alebo chia semienka.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pečivo a ďalšie potraviny

Čo sa týka ďalších surovín a potravín, ktoré možno v diéte použiť, ide hlavne o celozrnné produkty, napríklad celozrnné pečivo, toasty a cestoviny, rovnako tak o zdravé oleje, napríklad olivový či avokádový. Dopriať si môžete tiež ovsené vločky či tofu.

Voda a zdravé čaje

Ak ide o nápoje a pitný režim v prípade 5 dňovej diéty, tu sú základom čistá voda bez iných prísad, najviac pomáha metabolizmu a tráveniu. Na jej doplnenie môžete použiť bylinkové, zelené alebo čierne čaje. Naopak, vyhýbajte sa alkoholu a sladeným nápojom.

DIÉTOVANIE S OBMENAMI AJ DLHŠIU DOBU

Väčšina krátkodobých diét má slabinu práve v tom, že po ich skončení sa ľudia vrátia k pôvodnému jedálničku a majú problém aj s jojo efektom. S menšími obmenami je však možné túto diétu držať dlhšie, hlavne ak ide o pridanie bielkovín do jedálnička.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Čo sa týka spomínanej dĺžky diéty a obmien, 5 dňová diéta je veľmi blízka už dostatočne známej a overenej Ketónovej diéte. Tá sa snaží o dosiahnutie a udržanie stavu ketózy, ktorý je pre dlhodobé chudnutie optimálny, nakoľko dochádza k spaľovaniu tukov.

Pre Ketogénnu diétu, ako sa tiež niekedy nazýva, je typických viac zásad:

 • v prvom rade ide o zmenu jedálnička tak, že strava obsahuje viacero proteínov, čiže bielkovín, vďaka čomu majú svaly dostatok dôležitých látok a nechradnú
 • zároveň s tým dochádza k zníženiu príjmu sacharidov pod 50 gramov za deň, čím sa vyvolá spomínaný stav ketózy, ktorý mení metabolizmus v organizme
 • výsledkom týchto zmien je to, že telo začína produkovať ketolátky spaľovaním tukov namiesto spaľovania sacharidov a tým pádom dochádza k chudnutiu
 • tento stav je možné dosiahnuť už v prvých dňoch diéty, tá však má tri fázy a práve dlhšie časové rozloženie slúži na udržanie ketózy a efektívnejšie chudnutie

Vďaka ketóze je možné túto diétu držať aj dlhodobo. Jedálniček je stále bohatý na dostatok vitamínov a minerálov a mastných kyselín, hoci v ňom dochádza aj k zníženiu príjmu tukov. Pridaním zeleniny, orechov a semien sa do tráviacej sústavy dostane aj vláknina.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vďaka takto zostavenému jedálničku dochádza nielen k podpore trávenia a metabolizmu, ktoré majú zásadný vplyv na chudnutie, ale aj k pozitívnym vplyvom na srdce, cievy a na krvný obeh. Diéta pomáha preventívne voči cukrovke a srdcovým ochoreniam, ale aj aktívne na niektoré aktuálny ťažkosti, najmä s krvným tlakom, cholesterolom a cukrom.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ako vidno, Ketónová diéta má vcelku prospešné pôsobenie nielen na chudnutie, ale aj iné oblasti, no veľa ľudí sa jej obáva kvôli riziku zložitejšieho jedálnička. Stravovanie v súlade s princípmi diéty, ak ide o pomer živín, však môžete jednoducho vyriešiť.

Tým riešením je KetoMix, diétny program určený pre Ketogénnu diétu:

Značka KetoMix ponúka totiž veľký sortiment všetkých potrebných jedál, pochutín, doplnkov výživy a iných produktov, vďaka ktorým bude držanie Keto diéty hračkou

Potraviny sú určené pre mužov aj ženy a oproti bežnému vareniu ponúkajú:

 • jednoduchšiu prípravu, príprava jedál aj nápojov je vecou pár minút
 • záruku vyváženosti všetkých potrebných vitamínov a stopových prvkov
 • garanciu kvalitného zloženia bez pridania rizikových chemických látok

Väčšina potravín a produktov je aj bez lepku, s výnimkou pečiva, takže sú vhodné aj pre celiatikov. Pochopiteľne, ak máte niektoré alergie, napríklad na orechy či horčicu, môže ísť o problém, vo väčšine prípadov je však konzumácia bezproblémová. Súčasťou ponuky sú aj doplnky výživy obsahujúce L-Karnitín, čo je známy stimulant spaľovania tuku.

Základom ponuky KetoMix je sortiment hlavných jedál, najmä ak ide o proteínové polievky, cestoviny, pečivo, nátierky, dresingy, omelety, kaše alebo sušené mäso. K tomu si viete do jedálnička nakombinovať proteínové tyčinky, palacinky, chipsy aj rôzne pochutiny.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Súčasťou sortimentu sú tiež proteínové nápoje, ktoré sú veľmi dobrým zdrojom srvátkovej alebo sójovej bielkoviny a môžete ich zakúpiť neochutené aj ochutené. Potraviny a produkty si môžete objednať samostatne a nakombinovať podľa seba, ale aj v rámci ucelených balíčkov, kedy vyriešite naraz jedálniček na týždeň, 14 dní, 21 dní aj celý mesiac.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Dobrou správou je, že všetky spomínané prípravky, produkty a potraviny značky KetoMix si viete bez problémov zakúpiť bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie domova. Cez eshop www.ketomix.sk spravíte nákup aj cez smartfón a bez ohľadu na to, kde ste.

Ide o oficiálny eshop značky, ktorý ponúka všetky výhody online nákupu:

 • jednoduchosť, objednávku spravíte za pár kliknutí cez počítač aj mobil
 • rýchlosť, doručenie kuriérom obvykle netrvá dlhšie ako 3 pracovné dni
 • garancia originality prípravkov a produktov a istota najlepšej ceny
 • komfort, netreba nikam ísť, kuriér vám donesie balíček priamo k dverám

Ak budete chcieť, môžete si zvoliť pre doručenie aj najbližšiu pobočku Zásielkovne, čiže fyzické odberné miesto. Taktiež máte viacero možností pri platbe, kde si viete zvoliť štandardne dobierku a hotovosť, ale aj platbu bezhotovostne, vopred a online.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Najviac populárna je platba platobnou kartou cez internet, prípadne platenie bankovým prevodom a cez internet banking. Plusom je, že pri väčšej objednávke máte doručenie zdarma a poštovné neplatíte. Eshop má k dispozícii aj oficiálnu telefonickú a internetovú infolinku, kde vám operátor zodpovie všetky otázky ohľadom nákupu aj samotnej diéty.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie