Spirulina: Čo to je, účinky, zloženie, nežiaduce účinky, skúsenosti a dávkovanie

Spirulina: Čo to je, účinky, zloženie, nežiaduce účinky, skúsenosti a dávkovanie

Pod označením Spirulina sa dnes predávajú čoraz populárnejšie doplnky výživy, či už ako prášok alebo tablety, ktoré pomáhajú tak na imunitu, ako aj na chudnutie, hladinu cukru v krvi či proti predčasnému starnutiu. Veľakrát obsahujú Spirulinu a Chlorellu naraz.

Spirulina je z biologického hľadiska morská riasa, ktorá má modro-zelené sfarbenie a pestuje sa práve za účelom pridávania do rôznych doplnkov výživy a prípravkov s pôsobením na ľudský organizmus. Patrí tiež do kategórie tzv. zelených superpotravín. Ak chcete vedieč, na čo je dobrá alebo to, či je možné jej používanie aj v tehotenstve, čítajte ďalej.

Čo je Spirulina, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Spirulina je morská riasa a superpotravina, ktorú si veľa ľudí mýli s Chlorellou, aspoň na prvý pohľad. V tomto prípade je však prvým typickým rozoznávacím znakom to, že jej sfarbenie nie je úplne zelené, ale skôr modrozelené. V minulosti bola pre viaceré domáce kmene v Afrike jedným z hlavných zdrojov bielkovín a slúžila aj ako úplne bežný pokrm.

To, že sa dnes používa vo viacerých doplnkoch výživy a prípravkoch určených na podporu zdravia, je výsledkom jej bohaté zloženia. Obsahuje veľké množstvo vitamínov od A až po E, aminokyseliny, minerály, chlorofyl, nukleové kyseliny, vlákninu aj antioxidanty.

Spirulina ADVANCE

 • 100 % čistá bez prídavných látok
 • BIO kvalita
 • špičková kvalita spracovania

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Ak budete mať v tele týchto látok príliš málo, prejaví sa to nasledovne:

Horšie trávenie a metabolizmus: Látky obsiahnuté v Spiruline podporujú metabolizmus živín, špeciálne tukov, prispievajú tiež k tráveniu a na zdravú črevnú mikroflóru.

Problém s krvným obehom: Rovnako tak má riasa pozitívny vplyv na krvný obeh, či už ide o cholesterol, červené krvinky, hladinu cukru v krvi alebo vysoký krvný tlak.

Oslabenie organizmu: Látky nachádzajúce sa v riase majú pozitívny vplyv na fyzickú aj mentálnu výkonnosť, ich nedostatok spôsobuje hlavne únavu a vyčerpanie.

Toto sú tie skupiny ľudí, ktorí by mali riasy užívať vo vyššej miere:

 • vegetariáni a to hlavne kvôli proteínom, aminokyselinám a železu
 • ľudia, ktorí sú počas dňa nadmerne vystavení stresovým faktorom
 • muži aj ženy s častejšími problémami s trávením alebo črevnou mikroflórou
 • každý, kto chce podporiť lepší metabolizmus, chudnutie a znížiť chuť do jedla

MOŽNÉ NEŽIADUCE ÚČINKY

Podobne, ako aj pri iných riasach alebo liečivých bylinkách, aj v prípade Spiruliny si treba dávať pozor na možné vedľajšie účinky. V prípade nadmerného užívania sa môžu objaviť nevoľnosť, zvracanie, búšenie srdca a pri dlhodobom užívaní aj poškodenie pečene.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Spiruliny

Spirulina, podobne ako aj druhá známa riasa Chlorella, sa využíva predovšetkým v podobe perorálnych tabliet alebo prášku. Tieto dve formy sú najčastejšie a to aj s ohľadom na čo najjednoduchšie dávkovanie alebo možnosť použitia na domáce recepty.

Tu sú jednotlivé formy a ich detailnejší popis:

Prášok: Prvou formou je prášok s obsahom riasy Spirulina, ktorý je možné kúpiť v rôznych veľkostiach balenia a v rôznej kvalite, pričom najlepšia je bio kvalita, ktorá má najkvalitnejšie zloženie. Prášok potom môžete zarobiť vo vode, v rôznych ovocných šťavách, ale pokojne ho aj pridať do jedál, napríklad do šalátov, alebo si spraviť smoothie.

Tablety a kapsuly: Druhou formou sú hotové doplnky výživy a to najčastejšie v podobe tabliet a kapsúl. Ide o voľne predajné doplnky výživy, ktoré môžu obsahovať čisto len Spirulinu, alebo aj kombináciu s Chlorellou, prípadne s rôznymi vitamínmi, vlákninou či probiotikami, aj podľa toho, aké je zameranie účinkov prípravku.

Čo sa týka správneho užívania a dávkovania, držte sa týchto zásad:

 • na začiatok sa odporúča užívať 3 až 5 gramov Spiruliny počas dňa
 • neskôr môžete dávku aj zvýšiť, v prípade väčšej záťaže aj cez 20 gramov
 • v prípade spoločného užívania s Chlorellou dodržujte denné maximum 20 gramov
 • po najviac 3 mesiacoch pravidelného dávkovania si spravte prestávku

Účinky a na čo Spirulina pomáha

Spirulina má pomerne bohaté pôsobenie, či už ide o tráviaci systém, kardiovaskulárnu sústavu, celkovú fyzickú a psychickú výkonnosť alebo dokonca aj o pôsobenie navonok. To, ktoré pôsobenie bude viditeľné, závisí aj od konkrétnej formy riasy.

Toto sú tie oblasti, kde má Spirulina najväčšie využitie:

Tráviaca sústava, ústa a črevá

Vďaka tomu, že je Spirulina bohatá na vlákninu, pomáha celkovo na trávenie a fungovanie tráviacej sústavy. Obsahuje tiež látky s protiplesňovými a antibakteriálnymi účinkami, ktoré pomáhajú na mikroflóru v črevách a ústach takže zlepšujú zažívacie procesy.

Detoxikácia a antioxidačné pôsobenie

Spirulina je dobrým prostriedkom na detoxikáciu organizmu, či už ide o pečeň alebo obličky, rovnako tak o ich regeneráciu. Riasa obsahuje aj látky s antioxidačným vplyvom, či už ide o vitamíny alebo iné prvky, ktoré pôsobia proti voľným radikálom.

Spirulina ADVANCE

 • 100 % čistá bez prídavných látok
 • BIO kvalita
 • špičková kvalita spracovania

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Chudnutie a jeho podpora

Nielen všeobecná pomoc pri trávení, ale aj cielene účinky na metabolizmus a tiež pôsobenie na zníženie nadmernej chuti do jedla, to všetko sú vplyvy, ktoré majú význam pre efektívnejšie chudnutie. Spirulina tiež obsahuje dostatok potrebných bielkovín.

Pomoc na lepší krvný obeh

Vďaka tomu, že riasa obsahuje viacero látok vplývajúcich na hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi, pomáha aj na lepší krvný obeh. Má tiež pozitívny účinok na kontrolu hladiny krvného cukru, znižuje krvný tlak a podporuje krvotvorbu.

Imunita a vitalita

V neposlednom rade pomáha Spirulina aj na podporu prirodzenej obranyschopnosti, či už ide o jej protizápalové pôsobenie alebo vplyv na niektoré druhy kvasinkových infekcií. Zvyšuje tiež fyzickú vitalitu a zlepšuje fungovanie energetického metabolizmu.

Ďalšie účinky a vplyvy

Čo sa týka ďalšieho pôsobenia Spiruliny, riasa môže mať pri dlhodobejšom a pravidelnom používaní pozitívny vplyv na zníženie únavy, zmiernenie niektorých alergických príznakov a prejavov, celkovo na srdce a tiež na kĺby, kožu, nechty a vlasy.

SPIRULINA VS. CHLORELLA

Ak chcete posilniť viaceré účinky Spiruliny, najmä na trávenie, krvný obeh a antioxidačné pôsobenie, skombinujte jej užívanie aj s Chlorellou. Zakúpiť si môžete prípravky, ktoré obsahujú obidve riasy, prípadne viete ich užívanie vzájomne striedať.

Najdôležitejšie otázky súvisiace so Spirulinou

Môže sa Spirulina dávkovať aj v tehotenstve? Čo robiť, ak si chcem vybrať kvalitný produkt, no zároveň neviem, podľa čoho sa orientovať? Sú nejaké riziká spojené s užívaním riasy z pohľadu zdravotného stavu? Tieto, ale aj iné témy praktického typu, riešia v súvislosti so Spirulinou ľudia pomerne často na rôznych fórach.

Tu sú otázky a dotazy, ktoré sa v diskusiách objavujú najviac:

Podľa čoho si vybrať prípravky či produkty so Spirulinou?

V poslednej dobe sú veľmi populárne rôzne prášky obsahujúce Spirulinu v BIO kvalite, no všímajte si pri nich aj to, či majú nejaký certifikát pôvodu alebo kvality. Naopak, vyhýbajte sa tým doplnkom výživy, ktoré obsahujú rôzne stabilizačné činidlá.

Môže sa riasa užívať dlhodobo aj viac mesiacov?

V prípade, že sa u vás neobjavia žiadne ťažkosti, reakcie z precitlivenosti alebo vedľajšie účinky, určite áno. Všeobecne sa však odporúča, podobne ako napríklad aj pri Chlorelle, robiť si pri každodennom užívaní prestávky, napríklad po 1 či 2 mesiacoch.

Môže sa Spirulina alebo prípravky z nej užívať v tehotenstve?

Pokiaľ budete užívať hotové doplnky výživy, riaďte sa pri dávkovaní vždy inštrukciami od výrobcu. Na druhú stranu, vzhľadom na to, že ešte nie sú riadne zdokumentované všetky vplyvy Spiruliny počas tehotenstva a dojčenia, neodporúča sa na užívanie.

Sú nejaké kontraindikácie a prekážky užívania Spiruliny?

Podobne, ako aj v prípade iných rias či prírodných prostriedkov, aj pri Spiruline si treba dávať pozor na niektoré situácie. Neužívajte ju, ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi, príliš nízky krvný tlak, autoimunitné ochorenia alebo problém so štítnou žľazou.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Spirulinu

Pokiaľ ide o využitie Spiruliny v podobe hotových prípravkov či rôznych produktov, viaceré eshopy aj lekárne majú pomerne široký výber rôznych značiek a foriem. Prevažujú predovšetkým výživové doplnky v podobe tabliet, kapsúl alebo prášku.

Spirulina ADVANCE

 • 100 % čistá bez prídavných látok
 • BIO kvalita
 • špičková kvalita spracovania

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Čo sa týka ich zloženia, Spirulina môže aj nemusí byť jedinou látkou:

V ponuke môžete nájsť prípravky obsahujúce iba Spirulinu v bio kvalite, ale aj produkty kde je Spirulina a Chlorella, prípadne ešte vláknina alebo probiotiká

Všetky tieto prípravky, doplnky a produkty majú viacero benefitov:

 • pokiaľ ide o dostupnosť, viete si ich zakúpiť bez vyšetrenia či receptu
 • všetky tieto produkty sú založené na rastlinných alebo prírodných látkach
 • dávkovanie je jednoduché, užívanie môže byť aj dlhodobejšie a preventívne

Medzi najviac využívané typy prípravkov patria tie, ktoré sú zamerané na posilnenie imunity a ktoré podporujú antioxidačné pôsobenie. Väčšinou sa v ich zložení nachádza nielen Spirulina, ale aj Chlorella, prípadne aj probiotické baktérie a laktobacily. Tie sú aj v doplnkoch výživy určených na celkovú podporu trávenia a metabolizmu.

Siahnuť môžete aj po práškoch, ktoré majú pomerne vysoký podiel bielkovín a tak pomáhajú aj na celkovú vitalitu a posilnenie výkonnosti organizmu. Viaceré sú určené aj pre ľudí so zníženou schopnosťou príjmu potravín, môžu sa pridávať aj do šalátov a nápojov.

Ak ide o pôsobenie väčšiny doplnkov výživy, na výber máte kapsuly a tabletky s rôznym zložením a špecifickým zameraním na konkrétne orgánové sústavy alebo oblasti. Môže ísť o vitamínové alebo minerálové doplnky, prípravky pôsobiace na črevnú mikroflóru, detoxikáciu organizmu, chudnutie alebo na zníženie únavy a vyčerpanosti.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Spirulinu

Či už siahnete po tabletkách, kapsulách alebo prášku a či už pôjde prípravky čisto len s obsahom Spiruliny, alebo bude zloženie širšie, všetky tieto produkty sú dostupné bez receptu. Ich najväčší výber majú lekárne, hlavne tie väčšie a známejšie.

Nakoľko nie je nevyhnutný osobný nákup, využiť môžete aj online lekárne:

 • tie majú oproti kamenným väčší sortiment, najmä dostupný skladom
 • je to aj finančne výhodnejšie, nakoľko ušetríte na prípravkoch aj doprave
 • viete si na jednom mieste porovnať rôzne druhy a typy produktov
 • nemusíte nikam chodiť, objednávku vybavíte cez počítač aj mobil

Hlavne tie viac overené online lekárne, napríklad ako je [lekaren], majú k dispozicíi veľmi široký výber rôznych prípravkov či zaujímavé ceny, no ešte oveľa viac nefinančných benefitov a výhod. Mnohé z nich napríklad umožňujú nákup bez registrácie.

Spirulina ADVANCE

 • 100 % čistá bez prídavných látok
 • BIO kvalita
 • špičková kvalita spracovania

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Samozrejmosťou je tiež oveľa rýchlejšie doručenie, napríklad do 1 až 2 dní, aj v závislosti od času objednávky. Nemusíte sa tiež obávať ani o platenie, nie ste odkázaní iba na osobnú a hotovostnú platbu kuriérovi, viete si zvoliť aj platobnú kartu s platením cez internet. Celá objednávka je pritom vecou niekoľkých minút a je podobná nákupu v eshope.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.36

33 Hodnotení

užívam zatiaľ necelý týždeň, cítim viac energie, pri nachladnutí a bolesti v krku do 24 hodín som úplne v poriadku…príde i to ako malý zázrak – nerada chválim čo nevyskúšam, spirulina naozaj funguje…naviac psychicky ukľudňuje, obmedzuje chuť na sladké a celkovo znižuje chuť do jedla…veľká spokojnosť.

dakto píše 24 júna 2020 o 12:54

Pridať komentár