Tekvicové semienka: Účinky na zdravie aj nežiaduce účinky, zloženie a na čo sú dobré

Tekvicové semienka: Účinky na zdravie aj nežiaduce účinky, zloženie a na čo sú dobré

Medzi jednu z najviac zdravých a najviac účinných potravín patria tekvicové jadierka. Ide o semená tekvice, ktorú poznali už v starovekom Grécku a Ríme, dokonca aj pôvodné indiánske kmene v Severnej Amerike využívali nielen semená, ale aj listy.

Tekvicové semienka viaceré pozitívne účinky, či už ide o srdce, trávenie, spánok, chudnutie, nervový systém alebo aj prostatu. Majú antimikrobiálne a protiparazitové vlastnosti, v kombinácii s ľanovými semienkami sú výborné celkovo pre zdravie. Ak vás zaujíma, čo obsahujú, či pomáhajú aj v tehotenstve a aká je denná dávka, čítajte ďalej.

Čo sú Tekvicové semienka, aký majú pôvod a ako sa prejavuje ich nedostatok

Tekvicové semená sú plodom tekvice veľkoplodej, čo je jednoročná kultúra rastlina pochádzajúca pôvodne z Ameriky, ktorá sa neskôr rozšírila aj do Európy, Ázie, Austrálii a na Nový Zéland. Tekvice majú veľmi rozmanité použitie aj v poľnohospodárstve na výrobu krmovín, pre ľudí sa však používajú práve semená a to aj vo forme olejov.

Tieto semená sú pre ľudský organizmus prospešné práve preto, že obsahujú veľmi zaujímavú a užitočnú kombináciu viacerých látok. Ide jednak o minerály zinok, horčík, železo či selén, ale aj vitamíny A, B, C D a E, nenasýtené mastné kyseliny, L-Tryptofán a iné látky.

Tekvicové semienka BIO

 • Tekvicové semienka možno priamo konzumovať, ako aj napr. pridať do šalátov, pokrmov, polievok alebo pridať do cesta pri pečení pečiva

Organis Tekvicové semienko 500 g

 • Normálne funkcie močových ciest
 • Pôsobenie na prostatu

Tekvicový olej 250ml

 • Pôsobí na obranyschopnosť
 • Tráviaci a vylučovací systém
 • Kardiovaskulárny systém

Hoci samotné jadierka nie sú pre telo nevyhnutné, viacero látok áno a ich nedostatok:

Zhoršuje stav srdca aj krvného obehu: Ide hlavne o zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi, čo zhoršuje krvný obeh, taktiež o zvýšenie krvného tlaku.

Spôsobuje predčasné starnutie: Vzhľadom na tom, že Tekvicové semienka obsahujú antioxidanty, ich nedostatok umožňuje pôsobenie voľných radikálov.

Znižuje psychickú vitalitu: V tejto oblasti ide hlavne o nadmernú únavu, častú nespavosť, nekvalitný spánok, horšiu náladu a vyššie riziko depresie.

Tekvicové semienka sa odporúčajú užívať aj v týchto prípadoch a pre týchto ľudí:

 • pre mužov, ktorí chcú podporiť zdravý stav a fungovanie svojej prostaty
 • vtedy, ak chcete podporiť tvorbu žalúdočných štiav a celkovo trávenie
 • pre mužov aj ženy s častými zápalmi, ktorí chcú zlepšiť obranyschopnosť
 • v prípade, ak chcete podporiť pravidelné vyprázdňovanie a močové cesty

VEDĽAJŠIE ÚČINKY? POZOR NA DENNÚ DÁVKU

Ak neprekročíte dávkovanie, nemali by sa pri používaní Tekvicových semien objaviť žiadne vážnejšie nežiaduce účinky a komplikácie. Krátkodobo pri prekročení dávky možno očakávať menšie zažívacie ťažkosti. Pozor si treba dať aj na alergickú reakciu.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Tekvicových semienok

Tekvicové semená je možné využívať vo viacerých podobách a formách, nie je to len o konzumácii surových semien ako pochutiny, čo samozrejme využíva najviac ľudí. K dispozícii máte aj niektoré hotové prípravky a doplnky s ich obsahom.

Toto sú tie formy a typy produktov obsahujúcich Tekvicové jadierka:

Surové semená: Ak ide o surové semená, tie si viete zakúpiť aj v bežných potravinách a to ako lúpané alebo nelúpané. Vyhýbajte sa však tým praženým a soleným, sú totiž nezdravé, práve naopak, najlepšie sú Tekvicové semená v bio kvalite.

Doplnky výživy: Druhou možnosťou, ako využiť všetky pozitívne vplyvy Tekvicových semien, sú doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl obsahujúcich ich výťažok. Tieto doplnky môžu pôsobiť na močový systém, cholesterol, srdce aj trávenie.

Oleje, suroviny a potraviny: V prípade, ak by ste chceli použiť pozitívne látky obsiahnuté v semenách aj navonok, k dispozícii máte tiež oleje. Okrem toho bývajú Tekvicové semená obsiahnuté aj v múkach alebo v niektorých iných surovinách.

Čo sa týka užívania a dávkovania Tekvicových jadierok, tak:

 • odporúčaná denná dávka surových semien je v objeme 2 lyžíc, čo je 50 gramov
 • pri dlhodobom užívaní je dobré ich predtým namočiť do vody na 8 hodín
 • ak ide o oleje s ich obsahom, maximálna denná dávka je 10 ml denne
 • snažte sa jesť surové, nepražené a hlavne nesolené Tekvicové jadierka

Účinky a na čo Tekvicové semienka pomáhajú

Tekvicové semienka majú priaznivý vplyv tak vo vnútri organizmu, či už ide o tráviacu, kardiovaskulárnu alebo močovú sústavu, ako aj pozitívne účinky navonok. Oplatí sa využiť viaceré formy prípravkov a produktov obsahujúcich extrakty z nich.

Medzi oblasti, kde majú najlepšie pôsobenie, patria:

Srdce, cievy a krvný obeh

Tekvicové jadierka majú pozitívny vplyv na celý kardiovaskulárny systém. Ide jednak o zníženie vysokého cholesterolu a vysokého krvného tlaku, ale aj o prevenciu voči ateroskleróze a niektorým ochoreniam srdca. Pomáhajú aj na stav ciev.

Trávenie a vylučovanie

V rámci tráviacej sústavy vám môžu látky obsiahnuté v semenách pomôcť na podporu trávenia, tvorbu žalúdočných štiav a zlepšenie metabolizmu. Podporujú tiež vylučovanie, detoxikáciu a prečistenie tráviacej sústavy, obličiek aj močových ciest.

Psychická vitalita a výkonnosť

Ak hľadáte prírodný prostriedok na upokojenie nervového systému, zlepšenie spánku, zlepšenie nálady a proti nervozite či podráždenosti, Tekvicové semienka sú dobrou voľbou. Podporujú aj mozgové funkcie, výkonnosť, energiu a znižujú únavu.

Účinky na kožu, nechty a vlasy

Ak ide o vplyv na vlasy, látky obsiahnuté v semienkach pomáhajú na ich vyživovanie, proti vypadávaniu a ich lámavosti, to isté aj v prípade nechtov. Vyživujú tiež kožu, pomáhajú na jej spálenie, zápaly, vrásky, pigmentové škvrny, akné a kožné infekcie.

Predčasné starnutie buniek

Tekvicové semienka obsahujú aj množstvo antioxidantov, čo sú látky špecificky pôsobiace proti oxidačnému stresu. Vďaka tomu je spomalené predčasné starnutie buniek, čo je dôsledkom oxidačného stresu, ktorý je produkovaný voľnými radikálmi.

Ďalšie pôsobenie

Okrem vyššie spomínaných vplyvov vám môžu jadierka pomôcť aj pri neplodnosti u mužov a na spermatogenézu, ťažkostiach pri menopauze, na kĺby a ich bolesť, na bolesti hlavy, na podporu imunity, ako prevencia pred chrípkou, pri atritíde a na návaly tepla

SKOMBINUJTE ICH AJ S INÝMI SEMENAMI

Ak chcete posilniť viaceré vyššie spomínané vplyvy, ale napríklad rozšíriť pozitívne pôsobenie na vaše zdravie ešte viac, zaraďte do svojho jedálnička nielen Tekvicové semienka, ale aj iné druhy semien, najmä Ľanové a Chia semienka.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Tekvicovými semienkami

Sú nejaké riziká alebo možné kontraindikácie spojené s Tekvicovými jadierkami? Akým spôsobom je najlepšie využiť všetky ich vplyvy v kuchyni? Tieto, ale aj niektoré ďalšie praktické témy, rozoberá veľa užívateľov na internetových fórach a v diskusiách, mnohé otázky sa týkajú aj použitia týchto semien v tehotenstve.

Medzi najdôležitejšie otázky a dotazy patria nasledovné:

Sú nejaké kontraindikácie k používaniu Tekvicových semien?

Nie, ak nerátame alergickú reakciu, ktorá je prekážkou k ich konzumácii. Pozor by si ale mali dať niektoré skupiny ľudí, u ktorých môžu semená vyvolať svoj pôsobením problémy. Ide hlavne o ľudí s nízkym krvným tlakom a tých, čo užívajú imunosupresíva.

Ako sa prejaví precitlivenosť alebo alergia na tieto semená?

Príznaky sp podľa toho, akým spôsobom ste Tekvicové jadierka použili. V prípade vnútorného užívania sa môže dostaviť opuch úst alebo ich svrbenie či astma, navonok zas podráždenie kože. Obvykle ide o alergiu súvisiacu aj s ďalšími semenami.

Akým spôsobom je možné Tekvicové semená využiť v kuchyni?

Okrem kúpy hotových surovín, napríklad pečiva alebo rôznych pochutín, viete semená pridávať aj do koláčov, polievok, omáčok alebo zálievok. Ak sa rozhodnete pre formu oleja, môžete ho pridávať aj k syrom, do šalátov, do marinád alebo zálievok.

Je možná konzumácia týchto semien aj v tehotenstve?

V prípade, ak sa nedostavujú žiadne alergické reakcie či vedľajšie účinky, môžu Tekvicové semienka užívať aj ženy v tehotenstve. Platí to prakticky o všetkých formách vrátane olejov. V prípade konkrétnych doplnkov výživy sa riaďte inštrukciami výrobcu.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Tekvicové semienka

Okrem prirodzenej formy surových Tekvicových jadierok viete využiť aj niektoré doplnky výživy alebo prípravky s vonkajším pôsobením, ktoré obsahujú extrakty a výťažky z týchto semien. Na výber máte pritom viacero foriem z pohľadu možností použitia.

Sortiment prípravkov a produktov zahŕňa veľmi pestrý výber:

V ponuke viete nájsť surové Tekvicové semená, ale aj doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl, rovnako tak oleje a potraviny či suroviny typu múka, chlieb či krekry

Ak sa rozhodnete využiť účinky tekvice takto, získate tieto výhody:

 • jednoduchú kúpu, všetky typy tabliet či olejov sú voľne predajné
 • prirodzené pôsobenie vychádzajúce z látok s prírodným zložením
 • bezproblémové použitie, minimálne riziko nežiaducich účinkov a kontraindikácií

V prípade surových semien máte na výber viacero veľkostí balenia od 100 gramov až po 1 kilogram, pričom sa snažte vyberať také produkty, ktoré obsahujú tieto semená v bio kvalite, bez pridania solí alebo inej úpravy. V prípade olejov uprednostnite 100 % čisté oleje bez prísad a v bio kvalite, pričom oleje viete použiť vnútorne aj na kožu, vlasy a nechty.

V prípade, že hľadáte čisto využitie Tekvicového oleja len navonok, k dispozícii sú kozmetické prípravky, najčastejšie v podobe balzamov, krémov a mastí s lokálnou aplikáciou na kožu a nechty. Tak viete využiť hlavne protizápalové a zvláčňujúce účinky.

Niektorí výrobcovia používajú extrakt z Tekvicového oleja aj v doplnkoch výživy, hlavne ak ide o tabletky a kapsuly. Tu môže byť Tekvicový olej jedinou zložkou, prípadne je doplnený aj o niektoré bylinné extrakty, vitamíny či minerály. Cieľom je pomoc s imunitou, vitalitou, trávením alebo pôsobenie na cievy, srdce, zníženie cholesterolu a vysoký tlak.

Tekvicové semienka BIO

 • Tekvicové semienka možno priamo konzumovať, ako aj napr. pridať do šalátov, pokrmov, polievok alebo pridať do cesta pri pečení pečiva

Organis Tekvicové semienko 500 g

 • Normálne funkcie močových ciest
 • Pôsobenie na prostatu

Tekvicový olej 250ml

 • Pôsobí na obranyschopnosť
 • Tráviaci a vylučovací systém
 • Kardiovaskulárny systém

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Tekvicové semienka

Samotné Tekvicové semená možno samozrejme zakúpiť aj v bežnom obchode s potravinami, v prípade iných foriem prípravkov a produktov to také jednoduché nebude. Najlepší výber ponúkajú lekárne a keďže netreba osobný nákup, tak tie internetové.

Online lekárne majú oproti tým klasickým kamenným aj niekoľko výhod:

 • ušetríte, či už na cenách samotných prípravkov, alebo aj na doručení
 • nemusíte nikam ísť, nákup aj dodanie zásielky vybavíte priamo z domu
 • je to maximálne jednoduché, ide o vec zopár kliknutí a to aj cez mobil
 • na jednom mieste máte najväčší výber typov a druhov a to skladom

Všetky výhody platia pre online nákup všeobecne, no napriek tomu nie je jedno, kde sa rozhodnete prípravky či priamo Tekvicové semienka nakúpiť. Lepšie je totiž siahnuť po overených značkách s dlhším pôsobením na trhu, napríklad ako je [lekaren].

Väčšie a známejšie lekárne majú totiž spravidla aj lepšie zákaznícke služby, viac možností online platby vrátane využitia platobnej karty, rýchlejšie doručenie k vám domov, možnosť prevzatia na kamennej pobočke či bohatšie zľavy a zákaznícke benefity. Postup nákupu sa pritom nelíši od bežnej objednávky v eshope a trvá len niekoľko minút.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.58

31 Hodnotení