Ako súvisia hormóny a chudnutie? Tu sú tie, ktoré naň vplývajú a tipy, ako ich ovplyvniť

Ako súvisia hormóny a chudnutie? Tu sú tie, ktoré naň vplývajú a tipy, ako ich ovplyvniť

Stres, hlad, prejedanie sa, nadmerné ukladanie tukov, spomalený metabolizmus, to všetko sú faktory, ktoré majú výrazný vplyv na chudnutie, priberanie, riziko nadváhy a celkovo aj na telesnú hmotnosť. Tieto faktory sú zároveň riadené alebo regulované hormónmi.

Práve ovplyvnením hormónov viete zlepšiť spomínané oblasti, či už ide o pocity hladu alebo nasýtenia, rýchlosť ukladania tukov alebo rýchlosť a efektivitu ich spaľovania, rovnako tak intenzitu látkovej premeny alebo aj o nutkanie na prejedanie sa v dôsledku stresu. Chcete vedieť, čo všetko hormóny ovplyvňujú a ako? Čítajte ďalej, všetko sa dozviete.

Aký vplyv majú hormóny na chudnutie, priberanie a hmotnosť

Na telesnej hmotnosti sa podieľa niekoľko vplyvov, najmä pokiaľ ide o mieru metabolizmu, trávenie, pocit hladu a z toho prameniace prejedanie sa, rovnako tak zvýšené ukladanie kalórií do tukových zásob. Za týmito vplyvmi môžu byť viaceré príčiny ich vzniku.

Niektoré sú fyziologického pôvodu, iné psychogénneho. Málokto však vie, že svoju úlohu pri chudnutí, priberaní a všeobecne s vplyvom na telesnú hmotnosť, majú aj hormóny. V ich prípade môže ísť o taký výrazný vplyv, že aj napriek na prvý pohľad zdravému jedálničku alebo cvičeniu sa vám nedarí zastaviť priberanie alebo viditeľnejšie schudnúť.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €48,60 €
Do obchodu

Hormóny vplývajú na tieto 4 oblasti chudnutia alebo priberania:

 • pocit hladu alebo naopak pocit nasýtenia, tento pocit riadia hlavne hormóny leptín a grelín, ktoré fungujú ako dvojička z pohľadu ich vzájomnej rovnováhy
 • mieru a rýchlosť trávenia, tráviacich mechanizmov a metabolizmu, kde ovplyvňujú najmä metabolizmus tukov a cukrov, ktoré vplývajú na mieru nadváhy
 • spôsob nakladania s kalóriami, či už ide o ich použitie pre okamžitú energiu, alebo naopak, o ukladanie kalórií do zásoby a to hlavne v podobe brušného tuku
 • hladinu cukru v krvi, hladinu dobrého cholesterolu a hladinu zlého cholesterolu, ale aj mieru stresu, všetko ide o faktory nepriamo vplývajúce na hmotnosť

PRIRODZENÉ ZMENY HORMÓNOV

Tak u mužov, ale najmä u žien, nastávajú počas života aj niektoré obdobia, kedy dochádza k prirodzenej hormonálnej nerovnováhe a rozkolísanosti. Typicky ide hlavne o obdobie okolo 40. až 50. roku života, kedy napríklad u žien dochádza k priberaniu v menopauze.

Ktoré hormóny a ako ovplyvňujú chudnutie a priberanie

Ako vidno, hormóny riadia viacero dôležitých orgánových sústav a bežných procesov v tele, ktoré vplývajú priamo či nepriamo na trávenie, metabolizmus, hlad, priberanie či sýtosť. Aby ste mohli efektívne chudnúť, treba vedieť, ktorý hormón akým spôsobom vplýva.

Medzi najdôležitejšie hormóny patria nasledovné typy a druhy:

Grelín: Prvým hormónom je grelín, ktorý býva označovaný aj ako hormón hladu. Je produkovaný v tenkom čreve, žalúdku a dvanástniku a čím je ho viac, tým viac máte pocit hladu. Ak chcete, aby bola hladina grelínu čo najnižšia, je potrebné jesť pomalšie a jesť najmä jedlá s vyšším obsahom bielkovín, ktoré jeho hladinu zrážajú nadol.

Leptín: Tento hormón sa nazýva aj hormón sýtosti. Určuje telu, ako veľmi ste hladní, ale aj to, aké rýchle bude spaľovanie jedál a či sa kalórie prijaté z potravín použijú ako zdroj okamžitej energie, alebo naopak, či budú uložené do zásoby. Čím viac hormónu máte, tým ste viac sýti. Na jeho hladinu vplýva cvičenie, spánok aj príjem trans tukov.

Inzulín: Hormón inzulín patrí medzi hormóny s vplyvom na zníženie hladiny glukózy v krvi. Jeho vylučovanie súvisí s príjmom potravín obsahujúcich sacharidy, hormón sa však podieľa aj na premene glukózy na mastné kyseliny. Ak je tohto hormónu priveľa, najmä v dôsledku veľa sacharidov v potravinách, dochádza k vyššiemu ukladaniu tukov.

Kortizol, adrenalín a noradrenalín: Všetky tieto hormóny majú spoločné to, že vplývajú na mieru stresu a teda aj na trávenie počas obdobia stresu. V prípade, že je váš organizmus v strese, zvyšuje sa hladina všetkých týchto hormónov. Zvýšená hladina týchto hormónov spôsobuje vyššie ukladanie brušného tuku a tiež chuť na sladké.

Estrogén: Zaujímavým hormónom, ktorý má vplyv nepriamo na telesnú hmotnosť, je estrogén. Ide o hormón, ktorý poznajú hlavne ženy, má však vplyv aj na inzulín a tiež hladinu tzv. dobrého a tzv. zlého cholesterolu. Tieto vplyvy má hormón estrogén iba pri optimálnej hladine, môžu ju narušiť jednak stres, ale aj nadmerné užívanie zvonka.

Testosterón: Testosterón patrí medzi typické mužské hormóny a hoci je známy ako hormón zodpovedný za libido a sexuálnu výkonnosť, má výrazný vplyv aj na postavu. Čím viac testosterónu máte, tým viac máte aj svalovej hmoty a tým menej máte telesného tuku. Viac svalov znamená aj rýchlejší metabolizmus a ten je zas plusom pre chudnutie.

Ďalšie možnosti, ako podporiť chudnutie doma

Ak chcete zmierniť hlad, znížiť riziko prejedania, zmierniť stresové faktory alebo pôsobiť na chudnutie aj prostredníctvom jedálnička, viete k tomu využiť viacero možností a opatrení. Dobrou správou je, že takýmto spôsobom pôsobiť komplexne a tiež dlhodobo.

Tu sú tie základné odporúčania, ktorých by ste sa mali pridržiavať:

Pravidelná strava bez vynechávania jedál

Či už budete jesť 3 alebo 5 krát denne, zamerajte sa na to, aby ste mali jedlá pravidelne a nevynechávali ani raňajky a ani večeru. Ideálne je mať podobné časové odstupy medzi jedlami a nejesť raňajky hneď po zobudení sa, ale počkať 30 minút.

Aktívny pohyb aj športovanie a cvičenie

V prípade, že chcete chudnúť efektívne a rýchlo, bez fyzickej aktivity to určite nepôjde. Tu by ste mali kombinovať pravidelnú a rýchlu chôdzu každý deň s cieleným pohybom, najmä ak ide o bicyklovanie, plávanie, beh, šprint a k tomu kardio tréning.

Dlhý a kvalitný spánok a oddych počas dňa

Na zmiernenie stresu a teda aj hladiny stresového hormónu vám najlepšie pomôže oddych aj počas dňa. Robte si pravidelne prestávky od práce a venujte sa každý deň nejakému koníčku. Dbajte aj na spánok aspoň 8 hodín denne, ideálne bez ďalších prerušení.

 

SLEDUJTE AJ SVOJ PITNÝ REŽIM

Veľa ľudí pozerá primárne iba na jedálniček a stravovanie, no zabúda na pitný režim. Jeho základom by mala byť čistá a neochutená voda v objeme aspoň 2,5 litra, pite ju počas celého dňa po menších dávkach. Ideálne je piť 1 až 2 dcl a to každú 1 alebo 2 hodiny.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Ak chcete brať chudnutie vážne a máte napríklad problémy s nadváhou alebo by ste chceli zhodiť viac kilogramov, pomôcť vám v tom môžu diéty. Treba sa však vyhýbať krátkodobým, ktoré so sebou prinášajú jojo efekt, hladovanie a sú drastické z pohľadu živín.

Príkladom dlhodobej a pozitívne diéty je napríklad Keto diéta:

 • diéta je založená na ketóze, počas ktorej dochádza k zmene energetického metabolizmu a k tomu, že telo siaha primárne po energii z tukov a nie po cukroch
 • aby ku ketóze došlo, je nevyhnutné zmeniť jedálniček tak, že v ňom znížite tuky a hlavne príjem sacharidov pod hranicu 50 gramov sacharidov denne
 • diéta má tri fázy, pričom v prvej ide práve o dosiahnutie ketózy, v druhej o efektívne chudnutie a v tretej o návrat do normálneho stavu, ale už bez jojo efektu
 • trvaním patrí Ketogénna diéta medzi dlhodobejšie, trvá štandardne 12 až 14 týždňov a zároveň platí, že počas ketózy dochádza k vyššiemu spaľovaniu tuku

Veľkým prínosom Ketónovej diéty je, že vďaka zníženiu príjmu sacharidov má pozitívne efekty aj na kardiovaskulárny systém a krvný obeh. Preventívne pôsobí proti cukrovke a vzniku ochorení srdca, znižuje sa krvný cukor a normalizuje stav cholesterolu.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €48,60 €
Do obchodu

Okrem obmedzení sa počas diéty zvyšuje zastúpenie bielkovín, zeleniny, orechov a semien v jedálničku, čo má ďalšie pozitívne vplyvy. Jednak ide o podporu svalstva a prevenciu voči jeho chradnutiu, ale zároveň o zníženie pocitu hladu počas diéty a o podporu trávenia a celého metabolizmu vďaka príjmu vlákniny. Diéta je bohatá aj na vitamíny a minerály.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Aby ste mohli Keto diétu držať, musíte pristúpiť k radikálnej zmene jedálnička. To so sebou prináša potrebu zmeny receptov a prípravy jedál, čo však môže byť pre niektorých ľudí tak trocha problematické. Táto nevýhoda má riešenie v podobe značky KetoMix.

Ide sa o diétny program s hotovými potravinami alebo nápojmi:

KetoMix ponúka proteínové potraviny, jedlá a nápoje, ktoré viete pripraviť do 5 minút a nemusíte vedieť ani variť, vyriešite pritom celý svoj jedálniček počas dňa

Využitie jedál a nápojov má okrem rýchlosti nasledovné výhody:

 • nemusíte nikam ísť, všetko nakúpite z pohodlia domova cez internet
 • všetky potraviny a nápoje z ponuky spĺňajú podmienky Ketónovej diéty
 • z hľadiska zloženia máte vyvážený pomer všetkých živín a iných látok

Pokiaľ ide o konkrétnu ponuku, KetoMix má v sortimente proteínové polievky, omelety, kaše, palacinky, sušené mäso, cestoviny, pečivo, nátierky a omáčky, vyskladáte si tak bez problému celodenné stravovanie. Ak by ste mali chuť na maškrtenie, k dispozícii máte aj čokolády, chipsy, dezerty a iné slané pochutiny, samozrejme tiež na proteínovom základe.

Čo sa týka nápojov, značka ponúka hlavne proteínové koktejly v prášku, kde stačí len pridať vodu a zamiešať. Siahnuť môžete aj po vegánskych nápojoch, k dispozícii sú rozličné príchute od vanilky po ovocnú a nápoje viete využiť ako dobrý zdroj proteínov.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €48,60 €
Do obchodu

Okrem toho je súčasťou sortimentu KetoMix aj ponuka doplnkov výživy, či už určených na detoxikáciu tráviacej sústavy, alebo na podporu spaľovania tukov s využitím L-Karnitínu, čo je známa a overená aminokyselina. Všetky potraviny a nápoje obsahujú prospešné a potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky, s výnimkou pečiva neobsahujú ani lepok.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Čo sa týka spomínaných potravín, nápojov aj iných produktov a prípravkov KetoMix, viete si ich zakúpiť v kamennej predajni značky, ale aj cez oficiálny eshop www.ketomix.sk. Na tomto webe nájdete aj ďalšie informácie ohľadom samotnej Ketónovej diéty.

Využitie takéhoto eshopu so sebou prináša niekoľko benefitov:

 • prehľadnosť, viete tu nájsť informácie o zložení všetkých jedál a nápojov
 • rýchlosť nákupu, cez počítač alebo smartfón ho vybavíte do pár minút
 • jednoduchosť a pohodlie, netreba nikam osobne ísť, vyriešite to z domu
 • záruka originality a najlepšej ceny, nakoľko sa jedná o oficiálny eshop

Pri platbe ponúka eshop viacero možností, či už pôjde o dobierku a platbu v hotovosti, platbu cez internet banking alebo najpohodlnejšiu voľbu a to platenie platobnou kartou cez internet. Na výber máte aj viacero kuriérnych služieb, rovnako tak aj spôsobov doručenia.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €48,60 €
Do obchodu

Zásielku vám totiž kuriér môže doručiť priamo domov, ale aj na odberné miesto Zásielkovne. Plusom je aj to, že potraviny a nápoje si môžete nechať doručiť nielen jednotlivo, ale aj v celých balíčkoch na 7 až 30 dní diétovania. Pri väčšej objednávke je poštovné zdarma. Eshop ponúka aj infolinku, kde získate odpovede aj na ďalšie otázky a dotazy.

Ako súvisia hormóny a chudnutie? Tu sú tie, ktoré naň vplývajú a tipy, ako ich ovplyvniť
Počet hlasov: 1 Priemer:5 (100%)
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *