Môžu sa dopĺňať proteíny v tehotenstve cez proteínové nápoje a iné prípravky pre ženy?

Môžu sa dopĺňať proteíny v tehotenstve cez proteínové nápoje a iné prípravky pre ženy?

Vyrovnaný príjem všetkých základných živín v tehotenstve je nevyhnutným predpokladom jeho správneho a zdravého priebehu. Mnoho žien, ktoré mali pred tehotenstvom aktívny športový život, rieši počas neho otázku dopĺňania proteínov, teda bielkovín.

Okrem stravy, ktorá je prirodzeným zdrojom tejto makroživiny, je možné v bežnom živote využívať aj proteíny v podobe rôznych doplnkov výživy a suplementov, napríklad ak ide o proteínové nápoje. V tehotenstve ale v tomto ohľade nastáva špecifická situácia, nakoľko nie všetky takéto prípravky je možné počas neho užívať. Čo sa s tým dá robiť?

Čo sú bielkoviny a prečo sú v tehotenstve dôležité

Bielkoviny, nazývané aj proteíny, patria medzi tri základné a pre život nevyhnutné typy živín, spoločne so sacharidmi a tukmi. Ich zmyslom je hlavne stavebná funkcia a to predovšetkým pre svaly a pohybový aparát. Dôležité sú aj pre tvorbu kolagénu v organizme.

Ten je veľmi dôležitý nielen pre spojivové tkanivá v chrupavkách a kĺboch, ale aj pre stav a zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Proteíny sú taktiež súčasťou rôznych enzýmov, hormónov a ovplyvňujú aj imunitu, čo je obzvlášť počas gravidity dôležitá oblasť. Zároveň majú vplyv na trávenie, pocit hladu a zasýtenie, sú prevenciou voči nadváhe.

Proteínový kokteil KetoMix

 • zdroj kvalitnej sójovej a srvátkovej bielkoviny
 • pokrm s minimálnym obsahom sacharidov a tukov
 • výborným zdrojom vlákniny pre správnu funkciu čriev

Čo sa týka ich špecifického významu v tehotenstve, ide o tieto oblasti:

 • počas celého tehotenstva sa dostane do plodu okolo 600 gramov bielkovín z tela matky, ich príjem je teda dôležitý pre zdravý rast a vývoj bábätka
 • vzhľadom na to, že plod rastie, potrebuje žena aj viac fyzických síl a práve bielkoviny majú tú vlastnosť, že podporujú fyzickú výkonnosť a výkon svalov
 • rovnako tak sú dôležité z pohľadu imunity, kde podporujú prirodzenú obranyschopnosť tela a matka je tak odolnejšia voči bežným infekciám
 • špeciálne počas tehotenstva potrebuje ženské telo viac bielkovín na výstavu zväčšujúcej sa maternice a tiež pre prsníky, proteíny si ukladá aj do zásoby

Pokiaľ ide o konzumáciu bielkovín, v tehotenstve je potreba ich príjmu o niečo vyššia. Odporúčaný denný príjem by mal tvoriť okolo 90 gramov bielkovín denne, z hľadiska celkového kalorického príjmu počas jedného dňa by to malo okolo 20 %.

AKO ZISTÍTE, ŽE MÁTE MÁLO BIELKOVÍN?

To, či máte príliš málo bielkovín, je možné spozorovať obvykle až pri ich naozaj akútnom nedostatku. Obvykle sa to prejaví na stave vlasov, pokožky a nechtov, prípadne zhoršením imunity. Medzi typické prejavy patrí tiež všeobecné zníženie výkonnosti.

Ako a kedy prijímať proteíny v tehotenstve

Oproti bežnému životu je príjem bielkovín počas tehotenstva odlišný v niektorých špecifikách. Týka sa to tak príjmu v závislosti od času, ako aj niektorých foriem. Platí to nielen pre bežné jedlá, ale rovnako tak aj z pohľadu hotových prípravkov.

Dodržiavať by ste mali preto nasledovné 4 zásady a princípy:

Časový harmonogram: Ak ide o príjem bielkovín v tehotenstve, ten by mal byť z hľadiska času rovnomerný počas dňa, no ideálne je, ak je najsilnejší ráno a na obed. Večer naopak bielkoviny znížte a ak ich budete konzumovať, tak aj spolu so sacharidmi, ideálne zloženými. Rovnako tak konzumujte tak rastlinné, ako aj živočíšne bielkoviny.

Kvalita a pestrosť jedálnička: Čo sa týka zastúpenia bielkovín z hľadiska pestrosti a kvality, najlepšie je, ak ich budete prijímať hlavne zo zeleniny, orechov, semien a rýb, v menšom množstve z mäsa, vajec a mliečnych produktov. Nezabúdajte ani na dostatok ovocia, ktoré síce nemá príliš veľa bielkovín, ale obsahuje vitamíny a minerály.

Dostatok fyzickej záťaže: Zvýšený príjem bielkovín je dôležitý pre vývoj plodu aj do zásoby pre telo matky, no nezabúdajte na dostatok fyzickej aktivity. Tá sa dá vykonávať aj počas tehotenstva, ideálne v podobe pravidelných peších prechádzok. Vďaka nim dokážete prípadný nadmerný príjem bielkovín zužitkovať a posilníte aj metabolizmus.

Zásady pre proteínové produkty: Ak budete chcieť suplementovať bielkoviny cez proteínové nápoje a iné produkty, dajte si pozor, aby v nich neboli zastúpené kreatín, kofeín a iné stimulačné látky. Pozor tiež na používanie agresívnych sladidiel a látok zhoršujúcich trávenie. Ideálne je, ak zostanete pri produktoch spred tehotenstva.

Potravinové zdroje prirodzených bielkovín

Základným a najlepším spôsobom, ako bielkoviny do tela doplniť v prirodzenom množstve, je úprava jedálnička. Existuje pomerne veľa potravín, ktoré sú bohaté na bielkoviny, stačí ich len teda vo vyššom množstve prijímať a zaradiť ich ako suroviny do jedál.

Tu je 5 príkladov potravín, ktoré by ste určite mali konzumovať:

Mäso a dary mora

Ak ide o živočíšne bielkoviny, v ich prípade sú základom mäso, najmä kuracie, hovädzie, bravčové a morčacie, k tomu potom ryby a morské plody. Z rýb odporúčame práve v tehotenstve lososa, tuniaka a makrely, obmedzene môžete aj krevety a homára.

Mlieko, vajcia a mliečne produkty

Zo živočíšnych typov surovín má dostatok bielkovín mlieko, hlavne plnotučné. Z mliečnych produktov sa oplatia syry, najmä tvrdé typu parmazán alebo nízkotučné typu cottage cheese, z jogurtov sú najlepšie biele a grécky jogurt. Nezabúdajte občas ani na vajcia.

Proteínový kokteil KetoMix

 • zdroj kvalitnej sójovej a srvátkovej bielkoviny
 • pokrm s minimálnym obsahom sacharidov a tukov
 • výborným zdrojom vlákniny pre správnu funkciu čriev

Zelenina aj strukoviny

Ak ide o rastlinné bielkoviny, tie nájdete v zelenine a niektorých druhoch strukovín. Pozitívom je, že je tu aj veľa minerálov, vitamínov a vlákniny. Do jedálnička zaraďte najmä fazuľu, šošovicu, cícer, brokolicu, špargľu, kel a zelenú listovú zeleninu.

Oriešky a semená

Veľmi dobrým zdrojom bielkovín, no taktiež veľmi dôležitých omega mastných kyselín práve pre tehotenstvo, sú aj oriešky, hlavne arašidy, mandle, pistácie a kešu orechy. K raňajkám môžete pridať okrem nich aj tekvicové, sezamové a slnečnicové semienka.

Ďalšie rastlinné zdroje

Pokiaľ ide o ďalšie suroviny rastlinného pôvodu, kde sa nachádza nadpriemerný obsah bielkovín a mali by ste ich zaradiť do jedálnička, sem patria ovsené vločky, ktoré majú aj veľa vitamínov a vlákniny, rovnako tak sója, sójové produkty a pšeničná krupica.

ROVNOVÁHA BIELKOVÍN PODĽA ZDROJOV

Pri zostavovaní jedálničku je vhodné, ak budete mať jedlá tvorené v rovnováhe ohľadom pôvodu, čiže tak dostatočný prísun živočíšnych ako aj rastlinných bielkovín. O tých živočíšnych je totiž známe, že majú lepšiu biologickú vstrebateľnosť v tele.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce proteíny

Čo sa týka možností, ako dopĺňať bielkoviny v podobe hotových produktov, tu sú k dispozícii proteínové prípravky, ktoré predávajú hlavne obchody a eshopy so športovou a fitness výživou, no aj niektoré online lekárne. K dispozícii máte viacero typov.

Čo sa týka sortimentu druhov a zamerania, výber je pomerne široký:

K dispozícii máte proteíny rôzneho typu, či už viaczložkové, nočné, vegánske aj špeciálne pre ženy, pričom na výber máte hotové nápoje, prášky aj proteínové tyčinky

Ak ide o dôvody či výhody takýchto produktov, toto sú najdôležitejšie:

 • jednoduchá konzumácia, pri práškoch stačí zmiešanie s tekutinami
 • na výber máte viacero foriem a tiež aj príchutí, hlavne ak ide o nápoje
 • používanie môže byť aj dlhodobejšie, obvykle je bez vedľajších účinkov

Siahnuť môžete aj po vegánskych proteínov, rovnako tak po čistých srvátkových produktov bez cukrov, trans tukov, laktózy a len s minimálnym obsahom tukov a sacharidov. Viaceré proteínové prípravky obsahujú aj celé kúsky ovocia a tak majú okrem aminokyselín a bielkovín aj dostatok vitamínov a to vo veľmi prirodzenej podobe.

Dôležité je však v prípade tehotenstva zdôrazniť, že nie všetky proteínové produkty je možné v tomto období užívať. Informujte sa buď na obale alebo v príbalovej informácii, v prípade, ak si nie ste istí, môžete osloviť aj lekára kvôli odbornému pohľadu.

Proteínový kokteil KetoMix

 • zdroj kvalitnej sójovej a srvátkovej bielkoviny
 • pokrm s minimálnym obsahom sacharidov a tukov
 • výborným zdrojom vlákniny pre správnu funkciu čriev

Veľkým plusom dopĺňania proteínov v tejto podobe však je to, že získate bielkoviny vysokej kvality a k tomu aj rôzne iné potrebné živiny, stopové prvky a ďalšie prospešné látky. Vďaka veľkému výberu foriem od tyčiniek po nápoje sa nemusíte báť, že by sa vám tieto produkty znechutili a viete ich pravidelne obmieňať aj niekoľko mesiacov.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce proteíny

Pokiaľ ste našli niektoré proteínové prípravky či nápoje, ktoré sú vhodné aj na užívanie v tehotenstve, viete si ich zakúpiť nielen osobne v kamenných obchodoch, ale aj cez internet. Online nákup je práve v tehotenstve veľmi vhodnou a pohodlnou možnosťou.

Čo sa týka najdôležitejších benefitov, ktoré má, sem patria hlavne:

 • časová úspora, nákup vybavíte za pár minút cez počítač aj mobil
 • komfort, netreba nikam ísť, kuriér vám zásielku donesie až domov
 • výhodnosť, ceny prípravkov sú v eshopoch obvykle oveľa nižšie
 • flexibilita platby, nie ste odkázaní na hotovosť, zaplatíte aj online

Ak sa budete rozhodovať, v ktorom eshope nakúpiť, dajte prednosť známym značkám, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, napríklad ako je www.ketomix.sk. Takéto eshopy majú väčší výber produktov skladom a rovnako tak obvykle aj kvalitnejší zákaznícky servis.

Proteínový kokteil KetoMix

 • zdroj kvalitnej sójovej a srvátkovej bielkoviny
 • pokrm s minimálnym obsahom sacharidov a tukov
 • výborným zdrojom vlákniny pre správnu funkciu čriev

V praxi to je o rýchlejšom doručení aj do 24 až 48 hodín, väčšom výbere kuriérnych služieb či možností doručenia nielen domov, ale napríklad aj na odberné miesto Zásielkovne a podobne, rovnako tak viac možností platby vrátane platobnej karty. Samozrejme, je to výhodnejšie aj finančne, hlavne ak ide o vernostné akcie a zľavové kódy do budúcnosti.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie