Čo najlepšie pomáha na vysoký tlak v tehotenstve? Tipy, ako ho znížiť a aké lieky použiť

Jednou z častých zdravotných komplikácií, s ktorou sa ženy v tehotenstve stretávajú, je vysoký krvný tlak. Ten sa môže objaviť tak na začiatku tehotenstva, ako aj na jeho konci v 9 mesiaci, pričom ide o rizikový faktor a príznak pre veľmi vážny stav zvaný preeklampsia.

Samotný zvýšený krvný tlak už aj pred tehotenstvom je problémom z hľadiska ochorení kardiovaskulárneho systému, najmä pokiaľ ide o mŕtvicu, infarkt myokardu či zlyhanie srdca. Čo všetko ho spôsobuje, aké iné vplyvy naň pôsobia, ale aj to, aké máte možnosti, čo naň pomôže či ktoré lieky je možné na tlak užívať v tehotenstve, to si povieme teraz.

Ako vzniká vysoký tlak v tehotenstve, jeho špecifiká a faktory

Vysoký krvný tlak je taký tlak, ktorého hodnoty prekračujú hranicu obvykle okolo 140/90, čiže sa sleduje tak horný systolický, ako aj dolný diastolický tlak. Odborne sa tento stav nazýva hypertenzia a zvyčajne sa objavuje už pred tehotenstvom, nielen počas neho.

Pokiaľ ide o vyvolávajúce príčiny alebo rizikové vplyvy, ktoré ho môžu spôsobovať, medzi ne treba zaradiť predovšetkým obezitu, nezdravú životosprávu súvisiacu s alkoholom a fajčením, zvýšený cholesterol, zvýšenú hladinu cukru a tiež vplyv dedičnosti. Problémom vysokého tlaku je, že dlhodobo poškodzuje cievy a ohrozuje aj činnosť srdca.

Astina Omega ULTRA FORTE

 • Omega 3 pochádzajú z ekologicky čistých zdrojov vôd južného Pacifiku
 • pre zdravé srdce, zrak, mozog

GS Omega 3 CITRUS

 • prispieva k udržaniu normálnej funkcii mozgu a normálneho zraku
 • prispievajú k normálnej činnosti srdca

JAMIESON OMEGA-3 SELECT

 • nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E
 • posilňuje srdce, mozog, zrak
 • udržiava správnu hladinu cholesterolu

JAMIESON OMEGA 3-6-9

 • komplex nenasýtených mastných kyselín s vitamínom E
 • z čerstvých, čistých, za studena lisovaných olejov z ľanu, boráka a rýb
 • prispieva k správnej činnosti srdca, mozgu a k dobrému zraku

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Počas tehotenstva treba navyše vnímať tieto špecifiká a ďalšie faktory:

 • v súvislosti s vysokým krvným tlakom môže prísť v extrémnych prípadoch k poruchám zrážania krvi, čo ovplyvní maternicu, placentu a tiež aj plod
 • u plodu môže prichádzať k viacerým vývojom problémom a poruchám, v najhoršom prípade až k jeho odumretiu, najmä v dôsledku problémom so zásobovaním živinami
 • všeobecne v tele ženy zas hrozí riziko komplikácií, medzi tie najvážnejšie patria krvácanie do mozgu, zlyhávanie obličiek a problémy so srdcom, napríklad infarkt
 • zvlášť v prípade tehotenstva treba počítať medzi rizikové faktory zvyšujúce krvný tlak aj stres či nervozitu, tie môžu rýchlo zvýšiť aj normálne hodnoty krvného tlaku

POZOR NA PREEKLAMPSIU A JEJ PREJAVY

Zvýšený krvný tlak môže súvisieť aj so závažným stavom zvaným preeklampsia, ktorý sa objavuje hlavne na konci tehotenstva. Tento stav sa prejaví okrem vyššie tlaku aj bolesťami hlavy, únavou, opuchom členkov, bolesťami v podbrušku alebo kŕčmi.

Príznaky a prejavy vysokého tlaku v tehotenstve

Pokiaľ ide o to, ako sa vysoký krvný tlak prejavuje, na prvý pohľad sa podľa stavu a výšky tlaku nemusia objavovať žiadne určujúce príznaky a problémy. Tento stav je práve z tohto dôvodu rizikový, nakoľko môže prísť rovno k závažnému ohrozeniu zdravia.

Napriek tomu je možné niektoré symptómy a javy rozoznať:

Psychogénne prejavy a hlava: Typicky sa zvýšený krvný tlak prejavuje bolesťami hlavy, najmä ak sú intenzívnejšie a celkové. Okrem toho môže prísť aj k závratom alebo točeniu hlavy. Typickým psychogénnym symptómom sú pomerne časté zmeny nálad.

Problémy s močením: Nakoľko krvný tlak má priamu súvislosť s činnosťou obličiek a vylučovaním moču, jeho zvýšenie sa prejavuje aj problémami s močením. Ide najmä o zriedkavejšiu intenzitu močenia a ak k nemu príde, moč je zakalený a má inú farbu.

Ostatné fyziologické príznaky: Medzi ďalšie javy, ktoré sa môžu v tehotenstve vyskytovať a majú obvykle súvis so zvýšeným krvným tlakom, patria rýchly nárast hmotnosti a priberanie, opuchy dolných končatín, objaviť sa môžu aj kŕče a krvácanie z nosa.

Riešenie vysokého tlaku v tehotenstve doma

Vysoký krvný tlak je v prípade tehotenstva problémom, ktorý bez lekára neviete úplne vyriešiť a preto je dobré ho kontaktovať a držať sa jeho odbornej liečby. Okrem nej však môžete na tlak pôsobiť aj v rámci domácej podpornej terapie.

V takomto prípade máte nasledovné možnosti a prostriedky:

Zlepšenie životosprávy

Nevyhnutným predpokladom zníženia krvného tlaku je zlepšenie životosprávy. To zahŕňa obmedzenie nadmerne solených jedál aj celkové zníženie príjmu soli, rovnako tak obmedzenie sladkostí, mastných, tučných jedál a konzervovaných jedál a polotovarov.

Vitamíny aj zdravé tuky

Naopak, do jedálnička, ale aj formou doplnkov výživy je potrebné zaradiť viaceré vitamíny a zdravé tuky. Ide hlavne o ovocie a zeleninu obsahujúcu vitamíny skupín B, C a E, rovnako tak o ryby, orechy a semienka, ktoré obsahujú omega kyseliny a zinok.

Oddych a obmedzenie stresu

Dôležité je tiež znížiť mieru stresu a stresových faktorov, ktoré môžu zvyšovať tlak. Dopriať si treba tiež pravidelný oddych počas dňa a to tak fyzický, ako aj mentálny, aby ste znížili napríklad úroveň nervozity. Odpočívajte po každej namáhavejšej činnosti.

Prechádzky aj cvičenie

Fyzická aktivita a pravidelný pohyb sú veľmi dobré prostriedky tak na vysoký, ako aj na nízky krvný tlak. Snažte sa mať každý deň pohyb v prírode, napríklad v podobe chôdze, okrem toho môžete vyskúšať aj tehotenskú jogu, pomáha aj na obezitu.

Podporné prípravky a doplnky

Ak chcete zlepšiť celkový stav kardiovaskulárneho systému a zároveň pôsobiť aj na zníženie krvného tlaku cez vplyv napríklad na srdce, cievy či cholesterol, môžete siahnuť po viacerých doplnkoch výživy, napríklad v podobe tabliet, kapsúl, roztokov a olejov.

Voľne dostupné lieky a liečivá

Pre všetkých, ktorým nestačia vyššie spomínané možnosti, prostriedky a spôsoby zníženia krvného tlaku, sa ako najúčinnejšia odpoveď odporúčajú lieky. Ide o voľne dostupné formy čajovín aj tabliet, ktoré znižujú krvný tlak, ale aj pôsobia na cievy a srdce.

PRAVIDELNÉ KONTROLY SÚ NEVYHNUTNÉ

V tehotenstve môže prichádzať ku kolísaniu krvného tlaku pomerne pravidelne a nie vždy je možné to zistiť iba podľa vonkajších príznakov a prejavov. Preto je dôležité kontrolovať a merať si krvný tlak pravidelnejšie, aby ste vedeli, kedy naň najviac pôsobiť.

Výživové doplnky a prípravky na vysoký tlak v tehotenstve

Pokiaľ vyžadujete intenzívnejšie pôsobenie tak na vysoký krvný tlak, ako aj na celý kardiovaskulárny systém, k dispozícii máte viaceré druhy doplnkov a prípravkov. Tie pôsobia na zníženie tlaku hlavne nepriamo a to cez viacero účinkov.

V ponuke možno nájsť hlavne tieto typ produktov:

Sortiment zahŕňa voľne predajné perorálne formy tabliet, kapsúl, kvapiek, roztokov, sirupov či olejov, ktoré pôsobia na cholesterol, cievy, žily, krvný obeh aj srdce

Medzi ich najvýznamnejšie výhody patria najmä:

 • veľmi jednoduchá kúpa, ktorá nie je podmienená receptom
 • prirodzené pôsobenie vychádzajúce najmä z prírodných látok
 • veľmi jednoduché použitie a možnosť kombinácie viacerých typov

Z hľadiska zloženia obsahujú tieto prípravky hlavne rybí olej bohatý na omega-3 kyseliny, vitamíny B, C a lebo E, koenzým Q10, rastlinné extrakty z oregana, rozchodnice či iných bylín a ďalšie látky s prirodzeným pôsobením. Najdôležitejšie je, že účinok týchto prípravkov je komplexný a väčšina z nich sa môže bez problému užívať aj v tehotenstve.

Lieky na vysoký tlak v tehotenstve

Ak vás trápi krvný tlak už dlhšiu dobu a nedarí sa ho znížiť žiadnymi inými prostriedkami, nastúpiť môžu aj lieky. K dispozícii máte nielen tie, ktoré vám predpíše lekár, ale aj voľne predajné liečivá. Tie môžete získať bez receptu či vyšetrenia.

Sortiment ich foriem a typov je pomerne rozmanitý:

K dispozícii bývajú najčastejšie perorálne tablety a kapsuly, prípadne čajoviny a čaje, ktoré sa zameriavajú na rozšírenie žíl a ciev, na srdce a tiež na krvný obeh

Pokiaľ ide o najdôležitejšie vlastnosti liekov, sem patria:

 • poskytujú intenzívnejšie pôsobenie, ale aj rýchlejší nástup účinku
 • obsahujú rastlinné aj syntetické zložky, máte možnosť si vybrať
 • viaceré z nich pôsobia komplexne, niektoré aj na konkrétne problémy

K dispozícii máte jednak lieky v podobe čajov a čajovín, ktoré obsahujú zmes rastlinných zložiek priamo pôsobiacich na krvný obeh a zníženie tlaku, ako aj všeobecne podporné tabletky či kapsuly, ktoré obsahujú magnézium či kyselinu orotovú. V prípade rastlinných liekov sa využívajú najmä imelo, ľubovník, praslička, rumanček a hloh.

WALMARK Železo

 • správna tvorba hemoglobínu
 • prenos kyslíka v tele
 • tvorba červených krviniek

Jamieson Prenatal

 • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

Vitamín K2 MK 7 + D3 Forte

 • Pôsobenie na vápnik a fosfor
 • Vplyv na pohybový aparát a zuby
 • Podpora imunity

MedPharma Vápnik + Vitamín D

 • Zdravie pohybového aparátu
 • Pôsobenie na zuby, vlasy aj nechty
 • Ostatné dôležité účinky

Zinkosel

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Udržanie zdravých vlasov, nechtov a kože
 • Vplyv na pohlavnú sústavu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na vysoký tlak v tehotenstve

Bez ohľadu na to, ktorý typ produktov a prípravkov na vysoký krvný tlak a jeho zníženie v tehotenstve si vyberiete, k dispozícii máte viacero značiek a foriem. Ich najlepší výber majú lekárne, v prípade liekov ide dokonca o jedinú možnosť, ako si ich zakúpiť.

Pre nákup môžete využiť tak kamenné lekárne, ako aj tie internetové:

 • v prípade online objednávky nemusíte nikam ísť, spravíte ju z domu
 • pohodlné je aj doručenie liekov, kuriér vám ich prinesie až k dverám
 • rovnako tak ušetríte a to nielen na samotných prípravkoch, ale aj na doprave
 • siahnuť môžete po väčšom sortimente liekov a doplnkov skladom

Posledná výhoda platí hlavne pre tie známejšie a väčšie lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu a patria medzi dostatočne overené. Tie majú nielen veľký výber prípravkov, ale hlavne množstvo ich typov a balení skladom.

Viete si ich tak zakúpiť ihneď, čo je veľmi rýchle, podobne, ako aj objednávka cez mobil či tablet. Navyše, mnohé online lekárne umožňujú nákup aj bez registrácie, čo celý proces ešte viac zrýchľuje a zjednodušuje. Plusom väčších lekární je aj lepšia úroveň zákazníckeho servisu, čo sa prejaví rýchlejším doručením alebo možnosťou platby kartou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.73

26 Hodnotení