Aké čaje v tehotenstve piť a aké sú vhodné a nevhodné? Skúste bylinkové aj ovocné

Aké čaje v tehotenstve piť a aké sú vhodné a nevhodné? Skúste bylinkové aj ovocné

Aké čaje môžem piť v tehotenstve? To je otázka, ktorú sa pýta veľa žien, či už myslia na tie bylinkové alebo ovocné. Pravdou je že tehotenstvo je obdobím, ktoré prináša v tomto ohľade viacero otáznikov a to hlavne na tému, ktoré čaje sú povolené a ktoré zakázané.

Ženy pritom majú v obľube viacero rôznych druhov, či už ide o čaj z alchemilky, medovky, maliníka, majoránky alebo rôzneho ovocia. Nie všetky typy, ktoré však počas bežného život pijú, sú vhodné aj v tehotenstve a to hlavne pre možný negatívny vplyv na plod a vývoj gravidity. Ktoré sú tie nevhodné a ktoré naopak prospešné? Čítajte ďalej.

Aký vplyv majú čaje na tehotenstvo a na aké oblasti pôsobia

Čaj tvorí dôležitú súčasť pitného režimu a to aj v tehotenstve. Platí to obzvlášť vtedy, ak sa jedná o bylinkové alebo ovocné čaje s obsahom rôznych minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Tie môžu výrazne pomôcť organizmu matky, ale aj vyvíjajúcemu sa plodu.

Prostredníctvom čajov je možné doplniť vitamíny B, C aj E, ktoré majú pozitívny vplyv na nervový systém, imunitu alebo aj antioxidačné účinky. Rovnako tak obsahujú látky upokojujúce trávenie, čo sa hodí prakticky počas celej gravidity, či už ide o prvý, druhý alebo tretí trimester. Okrem bežných čajov si viete zakúpiť aj špeciálne tehotenské.

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

  • Na plánovanie tehotenstva
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie

LadeeVita

  • Pre tehotné a dojčiace ženy
  • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Femibion 2

  • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Čaje majú pritom na tehotenstvo vplyv vo viacerých smeroch:

  • môžu pozitívne vplývať na hormonálnu rovnováhu v tele ženy priaznivo ovplyvniť plodnosť, čo má súvis aj so správnym vývojom plodu v tele matky
  • viaceré upokojujú nervový systém, znižujú napätie, rovnako tak pomáhajú na spánok a lepšie zaspávanie, môžu pomôcť aj na elimináciu stresových faktorov
  • mnoho rastlín a bylín napomáha lepšiemu prekrveniu a tonusu maternice, čo priaznivo vplýva na vývoj plodu, no zároveň to netreba s ich množstvom príliš preháňať
  • veľkým plusom je, ak podporujú tvorbu mlieka, vtedy sa viacero druhov odporúča užívať pred pôrodom, môžu obsahovať aj viacero antioxidantov

Vyššie spomínané vplyvy sú síce pozitívne, no treba si dať pozor na tie čaje, ktoré môžu v daných oblastiach pôsobiť aj opačne. Ide najmä o riziká spojené so stimuláciou maternice, kontrakciami, predčasným pôrodom, zlým vývojom plodu či predčasným potratom.

DODRŽIAVAJTE PITNÝ REŽIM

Počas tehotenstva je dôležité nielen to, aké čaje môžete a aké čaje nemôžete piť, ale aj to, aby ste mali zdravý pitný režim. Ten by mal zahŕňať aj čistú vodu dôležitú pre trávenie, rovnako tak dostatočný objem tekutín, ideálne od 2 do 2,5 litra aj podľa počasia.

Ktoré čaje sú v tehotenstve vhodné a povolené

Čo sa týka čajov, ktoré je možné piť v tehotenstve prakticky bez väčšieho obmedzenia, ide napríklad o čaj známy aj ako rooibos. Obsahuje prospešné látky, minerály a stopové prvky pre plod aj ženu a upokojuje žalúdok. Zároveň má protialergické účinky.

S mierou sú vhodné a povolené aj tieto druhy čajov:

Harmančekový čaj: Odporúčaným čajom v tehotenstve na nevoľnosť a s ňou spojené tráviace ťažkosti je harmančekový čaj. Ten má okrem upokojujúceho účinku na trávenie aj pozitívny vplyv na nervový systém a pomáha proti nervozite a napätiu.

Čaj z medovky lekárskej: Ak budete potrebovať uvoľniť stres alebo napätie počas tehotenstva, môžete siahnuť po čaji z medovky lekárskej. Tá má upokojujúce účinky na nervový systém a pomáha napríklad aj na poruchy spánku počas tehotenstva.

Pepermintový čaj: Osviežujúcim na dýchacie cesty je aj pepermintový čaj. Má viacero pozitívnych vplyvov, napríklad pomáha na upokojenie žalúdka a trávenia a pôsobí proti plynatosti. Pozor ale na množstvo, vo vyššej koncentrácii stimuluje maternicu.

Šípkový čaj: Šípky sú v tehotenstve tiež bezproblémové a to aj v podobe čaju. Sú dôležité aj na prevenciu voči rôznym sezónnym ochoreniam, nakoľko obsahujú veľké množstvo vitamínu C pre imunitu. Ten má aj pozitívne antioxidačné pôsobenie na plod.

Žihľavový čaj: V tehotenstve je veľmi vhodný aj čaj z pŕhľavy dvojdomej, čiže žihľavový. Táto rastlina pomáha na močové cesty a ich správne fungovanie, zároveň obsahuje veľké množstvo vitamínov a najmä stopových prvkov typu vápnik alebo železo.

Čaj z ostružiny malinovej: Posledným odporúčaným čajom je čaj z ostružiny malinovej, čiže z listov maliníka. Táto bylinka pomáha na udržiavanie tonusu maternice, podporuje celkovo plodnosť, je prevenciou pred potratom a pomáha aj na tvorbu mlieka.

Ktoré čaje sú v tehotenstve nevhodné a zakázané

Pokiaľ ide o čaje, ktoré nie sú v tehotenstve úplne vhodné a treba ich užívať minimálne, prípadne ideálne vôbec, do tejto kategórie patria čaj z alchemilky, bazy čiernej, rebríčka obyčajného a pastierskej kapsičky. Môžu totiž vyvolať potrat či kontrakcie.

Pokiaľ ide o nebezpečné a zakázané čaje, sem patria:

Čaj z aloe vera: Aloe vera je bylinkou, ktorá je často využívaná a odporúčaná, no nie v období tehotenstva. V tomto čase je riziková pre svoje laxatívne účinky a zároveň stimulačné pôsobenie na maternicu, takže môže vyvolať kontrakcie a potrat.

Čaj zo šalvie lekárskej: Známou liečivou bylinkou u nás je šalvia lekárska, ktorá je súčasťou aj rôznych doplnkov výživy pre ženy počas menopauzy. V tehotenstve je však negatívnym vplyvom, nakoľko stimuluje maternicu a obsahuje toxické látky pre plod.

Lapacho čaj: Tento inak veľmi chutný čaj je v tehotenstve zvlášť problematický a problémový. Dôvodom je, že je veľmi bohatý na saponíny, ktoré inak v bežnom živote neškodia, no spomaľujú rast buniek plodu a môžu tiež vyvolať potrat.

Čaj z fenikla: Prospešnou koreninou je fenikel, no platí to iba vtedy, ak ho nebudete konzumovať v podobe čaju práve počas tehotenstva. Obsahuje totiž látky, ktoré blokujú progesterón a môžu už v ranej fáze tehotenstva zvýšiť riziko potratu.

Zázvorový čaj: Posledným druhom čaju, ktorý môže ohroziť zdravý priebeh tehotenstva a tiež plod, je čaj zo zázvoru. Táto rastlina sa síce používa na nevoľnosti, no zároveň má negatívny vplyv na pohlavné hormóny vyvíjajúceho sa plodu v žene.

POZOR SI DAJTE NIELEN NA ČAJ, ALE AJ KÁVU

Zdrojom teínu a kofeínu, čiže stimulačných látok, je nielen čaj, ale aj káva. Hoci v tehotenstve nie je jej pitie priamo zakázané, je oveľa lepšie v rámci prevencie zvoliť bezkofeínovú kávu, prípadne kávu z melty alebo špaldy. Je to oveľa menej rizikové, ako bežná káva.

Čaje ideálne na pitie v tehotenstve

Vyššie spomínané čaje vhodné na pitie v tehotenstve, ale aj mnohé ďalšie vrátane špeciálnych tehotenských čajov obsahujúcich zmes viacerých bylín, si viete zakúpiť aj v podobe hotových prípravkov a čajových sušín. Na výber máte viacero značiek a typov.

Ich účinok je založený na prirodzenom zložení a pôsobení:

Tieto čaje sú k dispozícii buď ako čisto bylinné čaje, prípadne aj ako ovocné alebo v kombinácií bylín a ovocia a viaceré druhy sú vhodné aj po tehotenstve a po pôrode

Medzi najdôležitejšie prednosti spomínaných čajov patria:

  • maximálne prirodzené zloženie bez škodlivých pomocných látok
  • veľký výber rôznych druhov a odrôd, rovnako tak rozličných kombinácií
  • komplexné účinky na podporu tehotenstva aj posilnenie organizmu ženy

Spomínané čaje obsahujú hlavne rastliny a byliny v podobe výťažkov a extraktov, ktoré sú všeobecne odporúčané a zároveň nenesú žiadne vážnejšie riziká pre tehotné ženy. Bežne tak v ich zložení nájdete extrakty z plodov šípok, listu maliníka, kvetov nechtíka, plodov rakytníka, plodov čiernej ríbezle, medovkovej vňati alebo aj rooibos.

Pokiaľ ide o čaje špeciálne označené ako vhodné pre tehotné ženy, tie obsahujú taký mix rastlinných extraktov a výťažkov, aby boli v čajovine zastúpené všetky dôležité minerály, aminokyseliny, vitamíny, antioxidanty a iné prospešné stopové prvky.

Kúpa týchto čajov je samozrejme voľná a bez receptu, no ak máte pochybnosti o zložení a vhodnosti konkrétneho čaju, poraďte sa najskôr s vašim lekárom. Dobre si pred použitím prečítajte nielen návod na prípravu čaju, ale aj príbalovú informáciu týkajúcu sa nejakých rizík. Môže ísť tak o nežiaduce účinky, ako aj o riziká kontraindikácií.

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

  • Na plánovanie tehotenstva
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie

LadeeVita

  • Pre tehotné a dojčiace ženy
  • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Femibion 2

  • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Ako a kde kúpiť čaje vhodné a povolené v tehotenstve

Hoci vo všeobecnosti platí, že čaj je ten typ produktu, ktorý možno kúpiť prakticky v akýchkoľvek potravinách, v prípade čajov určených na pitie v tehotenstve existuje ešte jeden lepší zdroj. Tým sú lekárne, či už ide o tie kamenné, alebo internetové.

V tom druhom prípade môžete využiť odbornosť, širší sortiment a tieto výhody:

  • jednoduchosť nákupu, objednávku zvládnete s mobilom a za pár minút
  • pohodlie, nikam netreba ísť, kuriér vám zásielku donesie až priamo domov
  • finančná úspora, ceny v online lekárňach sú nižšie, ako v kamenných
  • možnosť porovnania zloženia a iných vlastností čajov na jednom mieste

Spomínané výhody sú záležitosťou prakticky všetkých internetových lekární, no aj tak nie je úplne jedno kde nakúpite. Vyberte si hlavne tie väčšie a známejšie, nakoľko majú nielen viac produktov a čajov skladom, ale aj lepšie služby.

V praxi sa to prejavuje napríklad rýchlejším doručením aj do 24 či 48 hodín, väčším výberom spôsobov dodania či kuriérnych služieb, jednoduchšou objednávkou aj bez obťažujúcej registrácie alebo širšími možnosťami bezhotovostnej platby, napríklad aj platobnou kartou. Takéto nefinančné výhody sú oveľa dôležitejšie, ako úspora zopár centov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.56

25 Hodnotení