Tipy a rady, čo pomáha na prieduškový kašeľ, čo ho spôsobuje a ktoré lieky sú najlepšie

Tipy a rady, čo pomáha na prieduškový kašeľ, čo ho spôsobuje a ktoré lieky sú najlepšie

Pod pojmom prieduškový kašeľ sa myslí kašeľ s produkciou hlienov v prieduškách, čiže vlhký typ kašľu. Ten najčastejšie súvisí s problémom priamo v prieduškách, sekundárne sa však môžu pridružiť aj niektoré iné ťažkosti v ďalších častiach dýchacích ciest.

Tento typ kašľu sa vyskytuje pri zápaloch, infekciách ale napríklad aj z alergiologických príčin a to tak u detí, ako aj u dospelých. Jeho riešenie spočíva jednak v pôsobení na príčiny a faktory, ktoré vznik a priebeh kašľa ovplyvňujú, ale aj v symptomatickom vplyve. Na rozdiel od iných typov kašľa, cieľom tohto vplyvu je podpora a nie utlmenie kašľania.

Čo je prieduškový kašeľ, ako vzniká a aké má príznaky

Prieduškový kašeľ je typom kašľa, ktorý je spojený s tvorbou hlienov v prieduškách. Hlien je prirodzenou látkou, ktorú dýchacia sústava produkuje za účelom zvlhčenia vzduchu a ochrany sliznice dýchacích ciest, no jeho nadmerná tvorba býva už vážnejším problémom.

Platí to hlavne z toho dôvodu, že so zvýšenou produkciou hlienov dochádza aj k problémom s jeho hustotou. Výsledkom je tak nemožnosť bežného transportu hlienu v prieduškách, ale aj v iných častiach dýchacej sústavy, na čo reaguje organizmus prirodzeným reflexom, čiže kašľaním. S vykašľaním hlienu sa snaží telo zbaviť aj prípadnej infekcie.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Himalaya Koflet-H

 • Pomoc pri zápaloch dýchacích ciest a ich príznakoch

Strepsils PLUS SPRAY

 • Pôsobenie v ústnej dutine
 • Vplyv v hrdle a v krku
 • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Bromhexin 12 kvapky KM

 • Uvoľnenie hlienov a zmena ich viskozity
 • Transport a podpora vykašliavania
 • Mechanizmus účinkov

Kalciový sirup Generica

 • Vplyv na kosti, svaly a zuby
 • Podpora trávenia
 • Pôsobenie na nervový a kardiovaskulárny systém

S prieduškovým kašľom bývajú spojené aj tieto javy, problémy a symptómy:

 • v prípade spojenia prieduškového kašľu s nádchou dochádza aj k výskytu nádchy, čo sa prejaví upchatím nosa, výtokom z nosa a zatekaním aj do hrdla
 • vyskytnúť sa môžu aj problémy s hrdlom, spojené práve s nadprodukciou hlienu, výsledkom sú potom škriabanie hrdla, jeho bolesť a problémy s prehĺtaním
 • pri vážnejších stavoch, napríklad pri chrípkových typoch ochorení, sa vyskytujú aj celkové príznaky a javy, napríklad bolesť hlavy, slabosť alebo zvýšená teplota
 • prieduškový kašeľ nemusí súvisieť iba čisto s prieduškami, dochádza k nemu aj pri problémoch v prínosových dutinách alebo pľúcach, ide o komplexnejší problém

FARBA A KONZISTENCIA HLIENU

Pri prieduškovom kašli je nemenej dôležité sledovať aj farbu alebo konzistenciu hlienu, ktoré môžu viac napovedať o tom, či ide o infekčný, neinfekčný, bakteriálny alebo vírusový typ problému. Rovnako tak tieto vlastnosti odhalia aj miesto problému v dýchacej sústave.

Príčiny a kedy vzniká prieduškový kašeľ

Prieduškový kašeľ, hoci to jeho názov hovorí, nemusí mať pôvod bezpodmienečne iba v problémoch spojených s prieduškami. Tvorba hlienov v prieduškách totiž môže byť výsledkom aj niektorých iných príčin alebo vyvolávajúcich faktorov.

Na tvorbe hlienu sa podieľa viacero rozličných faktorov:

Zápal priedušiek: Najčastejšou príčinou prieduškového kašľu je prirodzene zápal priedušiek, hlavne infekčného charakteru. Ten môže mať vírusový alebo bakteriálny pôvod, pokiaľ ide o infekciu. Z neinfekčných príčin býva najčastejšie preniknutie prachu do priedušiek.

Nádcha a chrípka: Prieduškový vlhký kašeľ sa vyskytuje aj v prípade nádchy, kedy býva sprevádzaný upchatím alebo výtokom z nosa. V prípade chrípky sa môže vyskytnúť tiež, avšak obvykle až po období prvých troch dní, kedy mu predchádza suchý kašeľ.

Zápal pľúc: Prieduškový kašeľ môže vzniknúť aj ako následok zápalov v pľúcach. Aj tieto zápaly môžu mať infekčný či neinfekčný charakter, v prípade infekčných ide najčastejšie o vírusovú infekciu. Pri zápale pľúc sa vyskytujú aj ťažké problémy s dýchaním.

Alergie: Kašeľ s výskytom prieduškového hlienu býva sprievodným javom aj alergickej reakcie, napríklad na peľ, roztoče, prach alebo zvieraciu srsť. Vtedy sa okrem kašľania vyskytujú aj problémy so slzením v očiach alebo sennou nádchou v nose.

Iné problémy a ochorenia: Výskyt tohto typu kašľu môže mať súvis aj s niektorými chronickými a dlhodobými neinfekčnými ochoreniami. Ide napríklad o pľúcny absces, pneumokoniózu, cystickú fibrózu, problémy s pažerákom a obštrukcie v pľúcach.

Riešenie prieduškového kašľu doma

Aby ste si poradili s prieduškovým kašľom, bude potrebné pôsobiť na dva dôležité faktory. Prvým je tvorba samotného hlienu v prieduškách, druhým je podpora jeho vykašliavania, čo je vlastne cieľom prieduškového kašľu za účelom prečistenia dýchacích ciest.

Tu je 5 možností, ktoré máte, aby ste zvládli prieduškový kašeľ:

Režimové opatrenia

Prvé, čo treba spraviť, je obmedziť možný vplyv rizikových faktorov na kašeľ, hlavne pokiaľ ide o alergény vo vzduchu alebo dráždivé jedlá či nápoje typu mlieko, alkohol a káva. Podporiť treba aj vykašliavanie v noci, kedy musí byť hlava počas spánku vyššie.

Prírodné prostriedky

Bylinky a rôzne plody, napríklad cibuľa alebo čučoriedky, patria medzi najlepšie prostriedky na zlepšenie dýchania. Využiť môžete napríklad zázvor, ibištek, bazu, majorán či mätu, napríklad na čaj alebo prípravu záparu určeného na inhalovanie do dýchacích ciest.

Pitný režim a vlhkosť

V miestnosti, kde sa zdržujete, treba zabezpečiť pravidelné vetranie a obzvlášť v zimných mesiacoch zvyšovať vlhkosť vzduchu, suchý vzduch totiž zhoršuje kašeľ ako taký. Pri výskyte hlienov je dôležitý aj pitný režim, zabrániť treba dehydratácii.

Pastilky, kvapky alebo masti

Prvou pomocou symptomatického typu, ktorá bude pôsobiť na prejavy súvisiace s prieduškovým kašľom, sú rozličné voľne dostupné prípravky. Ide napríklad o pastilky na bolesť hrdla, kvapky na vykašliavanie alebo masti na potieranie hrudníka.

Voľne predajné lieky

Pre intenzívnejšie a viditeľnejšie pôsobenie na prieduškový kašeľ sa odporúča využiť lieky a liečivá. Ide najčastejšie o mukolytiká, sekrétomorotiká a expektoranciá, ktorých cieľom je zriediť hlieny, pôsobiť na ich lepší transport a tiež podporiť ich vykašliavanie.

SLEDUJTE PRIEBEH

Podľa priebehu kašľu, prípadne podľa výskytu iných príznakov a prejavov typu bolesť prínosových dutín, plný nos, výskyt povlaku v ústnej dutine, bolesti hlavy alebo horúčka, je potrebné zvážiť návštevu lekára. Ten vám môže predpísať aj ďalšie lieky a liečivá.

Výživové doplnky na prieduškový kašeľ

Ak chcete pôsobiť na prieduškový kašeľ čo najviac prirodzene, rastliny a byliny môžete využiť aj v podobe hotových prípravkov. Ide o pastilky, tabletky alebo kvapky, ktoré obsahujú rastlinné extrakty, prípadne výťažky z rôznych plodov.

K dispozícii sú viaceré typy produktov s komplexným pôsobením:

Najčastejšie ide o prípravky v podobe zdravotníckych pomôcok a doplnkov výživy, ktoré uľahčujú vykašliavanie a transport hlienu, prípadne tlmia bolesti v krku

Pre užívateľov majú tieto produkty viacero výhod a benefitov:

 • viete si ich kúpiť voľne, nepotrebujete mať predpis od lekára
 • užívanie je možné aj pre deti alebo počas tehotenstva a dojčenia
 • vďaka prírodnému zloženiu nehrozia žiadne vedľajšie účinky

Prípravky majú najčastejšie dezinfekčné pôsobenie a pomáhajú na tlmenie príznakov, v prípade bylinných produktov aj na hlieny nachádzajúce sa v prieduškách. Konkrétny spôsob účinku závisí aj od formy, pastilky sú zamerané na problémy v krku, kým sirupy a kvapky pôsobia v prieduškách na tvorbu a konzistenciu hlienov.

Lieky na prieduškový kašeľ

Druhým typom prípravkov, ktoré je možné využiť na prieduškový kašeľ, sú lieky. Ide napríklad o kvapky, sirupy, pastilky či tabletky, ktoré sú založené prevažne na syntetických látkach, výnimočne môže ísť aj o rastlinné lieky.

Pokiaľ ide o ich účinky a pôsobenie, tie sú nasledovné:

Cieľom liekov je pomoc so zriedením hlienov, ovplyvnením ich väzkosti a konzistencie, transportom hlienov v rámci dýchacích ciest a podpora ich lepšieho vykašľania

Vzhľadom na zloženie a mechanizmus účinku sú lieky:

 • koncentrovanejšie, s čím prichádza aj efektívnejšie pôsobenie
 • určené na krátkodobé a časovo obmedzené užívanie
 • zamerané na riešenie konkrétnych symptómov, zápalov a infekcií

Niektoré z liekov pôsobia aj na symptómy spojené s prieduškovým kašľom, napríklad na prínosové dutiny, bolesť a zápaly v hrdle alebo zmiernenie nepríjemných príznakov spojených so zápalmi a infekciami. Najčastejšie sú za vplyvom overené účinné látky typu acetylcysteín, guajfenezín či bromhexíniumchlorid.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na prieduškový kašeľ

Či už siahnete po voľne dostupných prípravkoch s rastlinným zložením, alebo si vyberiete lieky a liečivá obsahujúce syntetické účinné látky, všetky spomínané prípravky a produkty nájdete v ponuke lekární. Platí to tak pre kamenné, ako aj pre tie internetové.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Himalaya Koflet-H

 • Pomoc pri zápaloch dýchacích ciest a ich príznakoch

Bronchicum

 • Na choroby dýchacieho systému

Bromhexin 12 kvapky KM

 • Uvoľnenie hlienov a zmena ich viskozity
 • Transport a podpora vykašliavania
 • Mechanizmus účinkov

Kalciový sirup Generica

 • Vplyv na kosti, svaly a zuby
 • Podpora trávenia
 • Pôsobenie na nervový a kardiovaskulárny systém

V druhom prípade prináša nákup online viacero výhod:

 • úsporu času, nakoľko objednávka je vecou niekoľkých minút
 • výhodnosť, ceny liekov a prípravkov sú nižšie, ako v kamenných lekárňach
 • viac pohodlia, nemusíte nikam ísť, všetko vybavíte aj cez smartfón
 • jednoduchosť, objednávku možno spraviť aj bez dlhej registrácie

Online lekárne majú aj oveľa väčší výber rôznych značiek, typov a druhov prípravkov, všetky si viete pritom na jednom mieste ľahko porovnať. Pozornosť ale treba venovať aj výberu lekárni, hlavne pre pohodlnejšie a komplexnejšie služby.

Tie väčšie a známejšie majú totiž lepší zákaznícky servis. To sa prejaví v jednoduchosti a rýchlosti objednávky, ale aj v ďalších možnostiach. Sem patrí výber z viacerých druhov platby a výber z viacerých kuriérnych služieb, čo zas ovplyvní pohodlnosť a jednoduchosť nákupu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.71

35 Hodnotení