Rady, čo je dobré a čo pomáha na vlhký kašeľ u detí, dospelých a tiež v tehotenstve

Rady, čo je dobré a čo pomáha na vlhký kašeľ u detí, dospelých a tiež v tehotenstve

Nádcha patrí medzi veľmi nepríjemné ochorenia a to hlavne preto, že sťažuje najprirodzenejšiu činnosť organizmu, čiže dýchanie. Hoci sa nejedná o nebezpečný stav, práve týmto svojim prejavom a pôsobením vie narušiť bežný život a dokonca aj spánok.

Býva spojená tak s bežným a nezávažným prechladnutím, ako aj s chrípkou alebo infekciami a zápalmi respiračného typu. Osobitným typom je alergická nádcha, známa aj pod označením senná, ktorá je spôsobená podráždením sliznice nejakým vonkajším faktorom. My sa dnes pozrieme na to, čo na nádchu najviac pomáha a to tak u dospelých, ako aj u detí.

Čo je vlhký kašeľ, ako vzniká a aké má príznaky

Vlhký kašeľ, nazývaný aj produktívny kašeľ, je kašľom spojeným s tvorbou hlienu. Hoci kašeľ ako taký je prirodzený reflex, v tomto prípade ide o prejav nejakého ochorenia, najčastejšie infekčného typu, ktoré je spojené s hornou časťou dýchacích ciest.

Kašeľ býva spojený s prechladnutím, chrípkou rôznymi zápalmi v hltane, hrtane, prieduškách alebo aj pľúcach a práve hlien môže poukázať na to, aká je príčina kašľu. Kým žltý alebo zelený hlien sú spojené so zápalom dolných dýchacích ciest alebo priedušiek, svetlý a číry hlien býva prejavom problému v hornej časti, alebo prejavom mierneho prechladnutia.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Robitussin Junior

 • Na kašeľ

Flavamed forte

 • Ľahšie vykašliavanie
 • Sekrétolytické a sekrétomotorické účinky
 • Antioxidačné účinky

Solmucol

 • Pomoc na hlieny a kašeľ
 • Liečba akútnych zápalov
 • Liečba chronických ochorení

Ak ide o ďalšie príznaky, prejavy a prípady súvisiace s vlhkým kašľom, tak:

 • veľmi často ho sprevádzajú problémy s dýchaním, hlavne sťažené dýchanie a dýchavičnosť, čo nastáva v dôsledku nadmernej prítomnosti hlienov
 • objaviť sa tiež môžu bolesti v hrdle, horúčka, bolesť na hrudníku, v prípade prechodu infekcie vyššie aj plný nos a výtok z nosa, problémom môže byť aj bolesť dutín
 • ak kašeľ súvisí s chrípkou alebo vážnejšou infekciou, objavia sa aj zvýšená teplota, neskôr prípadne horúčka, malátnosť, bolesť hlavy a celková slabosť
 • v prípade neinfekčných príčin môže byť za kašľom alergia či bežná krátkodobá nádcha, kedy sa vyskytuje tiež upchatý nos, v prípade alergie aj slzenie z očí

NEBRÁŇTE VYKAŠLIAVANIU

Podstatou vlhkého kašľa je vykašliavanie hlienu, ktorý sa hromadí v pľúcach. Práve preto treba pri riešení tohto kašľa, bez ohľadu na príčinu alebo iné súvisiace prejavy, pôsobiť na vykašliavanie. Dôležité je teda nebrániť vykašliavaniu, ale ho podporiť.

Príčiny a kedy vzniká vlhký kašeľ

Za vlhkým kašľom býva niekoľko typov príčin, zväčša infekčného a zápalového typu. Môže sa však dotýkať rôznych častí dýchacej sústavy, čo sa dá rozoznať práve podľa spomínanej konzistencie či zafarbenia hlienu. Pozerať treba aj na dĺžku doby kašľania.

Medzi najčastejšie príčiny a faktory vplývajúce na kašeľ patria:

Zápal priedušiek, pľúc a prínosových dutín: Najčastejšie býva vlhký kašeľ spojený so zápalmi v oblasti priedušiek a pľúc, prípadne prínosových dutín. Tento zápal vzniká na podklade bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, podľa zafarbenia hlienu.

Alergia: Vlhký kašeľ môže súvisieť aj s neinfekčnými príčinami, veľmi často to bývajú alergie. Bežné sú napríklad alergie na prach, roztoče alebo peľ, ktoré sa prejavia zvýšeným zahlienením, nutnosťou vykašliavania alebo výtokom z nosa.

Nádcha: Klasická, ale aj senná nádcha, môžu tiež súvisieť s vlhkým kašľom. V týchto prípadoch sa pridá ku kašľu aj plný nos a výtok z neho a to v dôsledku opuchu nosovej sliznice. Pôsobiť preto treba aj cez nosové kvapky zmierňujúce opuch.

Chrípka: Hoci je pre chrípku typický skôr suchý kašeľ, ten sa môže neskôr zmeniť na vlhký a to práve vtedy, ak sa začnú hlieny tvoriť v nadmernom množstve a budú sa usádzať v pľúcach. V týchto prípadoch je možné použiť lieky na suchý aj vlhký kašeľ.

Vážnejšie ochorenia: Za vlhkým kašľom môžu byť aj niektoré vážnejšie ochorenia a problémy, našťastie však väčšinou ojedinelé. Ide napríklad o rakovinu pľúc, tuberkulózu, vážnu plesňovú infekciu, pneumokoniózu, pľúcny absces alebo cystickú fibrózu.

Riešenie vlhkého kašľu doma

Podľa toho, či sú za vlhkým kašľom zápalové alebo nezápalové príčiny, prípadne faktory akútneho alebo chronického typu, je potrebné voliť aj spôsob jeho riešenia. Ak ide o domáce prostredie, na výber máte viacero možností.

Tu sú tie, ktoré sú z hľadiska skúseností ostatných ľudí najlepšie:

Bylinky a prírodné prostriedky

Ak chcete uvoľniť dýchacie cesty a dýchanie, môžete využiť aj silu prírody. Všeobecne sa odporúčajú niektoré druhy byliniek na prípravu bylinných čajov, napríklad ak ide o mätu, zázvor, bazu alebo majoránku. Veľmi dobré sú aj cibuľový čaj alebo sirup.

Režimové opatrenia

Za účelom lepšieho vykašliavania a transportu hlienov treba prijať aj niekoľko režimových opatrení. V noci si dajte vankúš vyššie, aby mohol hlien vytekať z pľúc, cez deň zas pravidelne vetrajte miestnosť. Obmedzte tiež príjem mlieka a mliečnych výrobkov.

Pôsobenie navonok

V prípade, ak má vlhký kašeľ súvis s infekciou a zápalom v oblasti dýchacej sústavy, môžete vyskúšať aj pôsobenie zvonka. Môže ísť o využitie byliniek na inhalovanie, alebo o aplikáciu špeciálnych krémov a gélov s eukalyptom na potieranie hrudníka.

Voľne dostupné prípravky

Vyššie spomínané spôsoby môžete skombinovať aj s použitím voľne dostupných a voľne predajných prípravkov. Ide o doplnky výživy alebo zdravotnícke pomôcky, ktoré môžu mať podobu pastiliek či kvapiek a pomáhajú na hlieny aj priamo v krku.

Lieky na vlhký kašeľ a vykašliavanie

Najúčinnejšou možnosťou sú voľne dostupné lieky. Tu si môžete vybrať liečivá s pôsobením na tvorbu hlienov, na uľahčenie ich vykašliavania, alebo aj lieky pôsobiace na hrdlo či nos. K dispozícii sú tak formy kvapiek, pastiliek aj nosových sprejov.

NIEKEDY TO BEZ LEKÁRA NEJDE

Nie vždy je možné zvládnuť vlhký kašeľ len v domácom prostredí alebo voľne dostupných produktov. Ak sa k tomuto stavu pridajú aj iné príznaky, napríklad teplota, bolesti hlavy či plný nos, je už lepšie navštíviť lekára.

Výživové doplnky na vlhký kašeľ

Ak hľadáte čo možno najlepšiu a zároveň najprirodzenejšiu pomoc, vyskúšajte doplnky výživy určené na vlhký kašeľ. Môžu mať podobu pastiliek, ale aj tekutú formu kvapiek s pôsobením priamo v dýchacích cestách, takže máte na výber.

Čo sa týka mechanizmu účinku týchto prípravkov, tak platí, že:

Najčastejšie sú v zložení obsiahnuté látky v podobe extraktov z bylín či niektorých plodov s pôsobením na úľavu od kašľa, hlieny, na chrapot a pálenie v krku

Bez ohľadu na to, akú formu či značku prípravkov si zvolíte, tak:

 • sa jedná o doplnky výživy dostupné bez vyšetrenia či predpisu
 • je možné ich podávať aj pre deti, tehotné ženy a ženy počas dojčenia
 • viaceré prípravky sa môžu užívať aj dlhšiu dobu viac týždňov

Dôležitým benefitom týchto produktov je ich pestrosť z hľadiska pôsobenia. Niektoré pomáhajú na zriedenie hlienov a lepšie vykašliavanie, ďalšie pomáhajú na úľavu od kašľa, iné zas na bolesti a škriabanie v krku. Môžete tiež skombinovať viacero typov a foriem a vďaka tomu pôsobiť na vlhký kašeľ a to maximálne prirodzenou cestou.

Lieky na vlhký kašeľ

Ešte účinnejšou pomocou na problémy s vlhkým kašľom a nutnosťou vykašliavania hlienov sú lieky. Aj v tomto prípade je k dispozícii viacero foriem liečiv, či už ide o kvapky, sirup, perorálny roztok, pastilky alebo dokonca aj šumivé tablety.

Pokiaľ ide o ich zloženie a pôsobenie, tie sú nasledovné:

Ako liečivá sú používané najčastejšie overené syntetické alebo rastlinné látky, ktorých cieľom je pôsobenie na produkciu a koncentráciu hlienu a priamo na liečbu kašľa

Lieky majú oproti bežným doplnkom výživy viacero výhod:

 • koncentrovanejšie zloženie, ktoré prináša intenzívnejšie pôsobenie
 • užívanie stačí krátkodobo, čo súvisí aj s koncentráciou látok
 • viaceré lieky sú špecializované, napríklad na prechladnutie či respiračné problémy

Kúpiť si môžete všeobecné liečivá, ale aj také, ktoré sú špecializované pre deti, napríklad vo forme sirupov. Najčastejšie sú využívané ambroxoliumchlorid zo skupiny mukolytík, bromhexíniumchlorid z kategórie bronchosekretolytík alebo guajfenezín. Niektoré lieky sú rastlinného typu a využívajú rastlinné a bylinné extrakty a výťažky.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Robitussin Expectorans

 • Vplyv na hlien a jeho tvorbu
 • Podpora vykašliavania hlienu
 • Prečistenie horných dýchacích ciest

Mucosolvan

 • Zvýšené vylučovanie hlienu z dýchacích ciest
 • Uľahčenie vykašliavania hlienu
 • Zmiernenie kašľa

Solmucol

 • Pomoc na hlieny a kašeľ
 • Liečba akútnych zápalov
 • Liečba chronických ochorení

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na vlhký kašeľ

Ak hľadáte prostriedky, ktoré vám pomôžu s vlhkým kašľom, najlepší výber nájdete v lekárňach. Tie ponúkajú tak lieky a liečivá, ako aj voľne dostupné prípravky a výživové doplnky. Využiť môžete tak kamenné, ako aj internetové lekárne na trhu.

V tom druhom prípade získate z pohľadu užívateľa viacero výhod:

 • k dispozícii máte väčší výber, či už ide o rôzne značky alebo typy
 • ušetríte, cena býva v online lekárňach lepšia, získať môžete aj dopravu zdarma
 • objednávku vybavíte cez počítač aj mobilný telefón, nemusíte nikam chodiť
 • jednoznačným plusom je možnosť bezhotovostnej platby vopred

Väčšie a známejšie lekárne, napríklad ako je [lekaren], majú aj výhodu väčšieho sortimentu priamo skladom, čo urýchľuje celý proces nákupu. Navyše, objednávku viete spraviť aj bez zdĺhavej registrácie a doručenie k vám domov môže byť už za 24 či 48 hodín.

Ak k tomu prirátame možnosť platby platobnou kartou online, čo ešte viac zrýchli celý nákup, je jasné, že objednávka cez internet má veľké množstvo výhod. V jednej zásielke si viete navyše kúpiť viacero druhov prípravkov na vlhký kašeľ, ale napríklad aj na uvoľnenie dutín či iné sprievodné problémy, na jednom mieste nájdete všetko, čo potrebujete.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.69

29 Hodnotení