Vitamín D3: Načo je dobrý, účinky pre deti, maximálna denná dávka a nedostatok

Vitamín D3 patrí do skupiny vitamínov D a ide o formu, ktorá sa nazýva aj kalciol alebo cholekalciferol. Ide o vitamín, ktorý si vie telo vyrobiť aj samo a to pôsobením UV žiarenia na pokožke, avšak je možné ho nájsť aj v potravinách, hlavne živočíšneho typu.

Vitamín má účinky hlavne na pohybový aparát, pomáha totiž na vstrebávanie vápnika či forsforu do kostí. Ak chcete vedieť, na čo iné je ešte dobrý, aký má mechanizmus účinku, aká je maximálna denná dávka pre deti či pre dospelých alebo to, aké riziká so sebou prináša nedostatok, v nasledovných riadkoch vitamín D3 detailne popíšeme.

Čo je vitamín D3, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Vitamín D3 nazývaný aj cholekalciferol patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a ide o jednu z najdôležitejších foriem zo skupiny vitamínov D. Vitamín vieme prijímať v potravinách, hlavne živočíšneho druhu, predovšetkým sa však tvorí v pokožke a to pomocou UV slnečného žiarenia, ktoré je vlastne jeho najdôležitejší zdroj.

V tele má viacero funkcií, či už pre lepšie vstrebanie vápnika a jeho využitie na mineralizáciu kostí, má však aj význam ako steroid alebo látka vplývajúce na iné minerály a vitamíny. Nedostatok vitamínu D3 sa prejaví aj v oslabení obranyschopnosti.

Vitamin D3 Max

 • Vitamín D3 ,,slnečný vitamín“ v pohodlnej tabletovej forme od Warrior
 • Patrí k biologicky najdostupnejším formám vitamínu D
 • Je významný pre množstvo telesných funkcií

Pokiaľ ide o najčastejšie príčiny deficitu vitamínu, tu sú dôležité faktory:

Nedostatok UV žiarenia: Nedostatok vitamínu D3 majú hlavne ľudia, ktorí sa vyhýbajú slnečnému svetlu a nemajú tak dostatok UV žiarenia pre prirodzenú syntézu na pokožke.

Vegánstvo a vegetariánstvo: Typickou príčinou nedostatku nielen vitamínu D3 v tele je aj vylúčenie živočíšnych zložiek stravy, či už mäsa, alebo aj ostatných živočíšnych produktov.

Ochorenia a poruchy: Negatívnym faktorom sú tiež niektoré ochorenia obličiek, pečene alebo výskyt močových kameňov, problémom sú aj poruchy čriev znižujúce vstrebávanie.

Interakcie s liekmi: Problém so vstrebaním a využitím vitamínu môže nastať aj po interakciách s liekmi, napríklad na epilepsiu či s obsahom protizápalových steroidov.

Nedostatok alebo nízka hladina vitamínu D3 majú obvykle tieto symptómy:

 • medzi typické príznaky patrí zhoršený rast, stav a fungovanie kostí a svalov
 • objaviť sa môžu aj poruchy imunity a návrat niektorých autoimunitných ochorení
 • vyskytujú sa tiež chronická únava, depresia alebo časté zmeny nálad
 • pri dlhodobom nedostatku hrozia častejšie zlomeniny kostí a srdcové problémy

PREBYTOK A PREDÁVKOVANIE VITAMÍNOM D3

Nebezpečným stavom je nielen nedostatok, ale aj nadbytok vitamínu D3. Medzi najčastejšie príznaky a symptómy prebytku patria smäd, časté močene, zápcha, hnačka, bolesti hlavy, únava, zvracanie, nevoľnosť, výskyt kovovej chuti v ústach a celková suchosť v ústach.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín D3

Hoci najprirodzenejšie sa cholekalciferol tvorí na pokožke vplyvom ultrafialového slnečného žiarenia, ako dobrý dodatočný zdroj môžete využiť aj niektoré potraviny. Vitamín D3 sa najviac nachádza v živočíšnych typoch zdrojov potravín.

Tu sú príklady stravy a potravín, kde ho nájdete najviac:

Mäso: Najbohatším zdrojom cholekalciferolu je mäso a morské zdroje. Z klasického mäsa ide hlavne o červené mäso a vnútornosti, najviac pečeň. Pokiaľ ide o morské zdroje mäsa, do jedálnička zaraďte tuniak, losos a makrelu.

Ostatné živočíšne zdroje: Nielen v mäse, ale aj v niektorých iných živočíšnych potravinách je možné vitamín nájsť. Ide hlavne o mlieko a mliečne produkty, predovšetkým syry, jogurty a maslá, no rovnako tak aj o vajcia, najmä žĺtok.

Rastlinné zdroje: Pokiaľ ide rastlinné zdroje potravín, vitamín D3 je možné nájsť v menšom množstve v kakau, avokáde alebo v niektorých hubách. Obsahujú ho aj rastlinné zdroje obohatené o tento vitamín, napríklad cereálne produkty či sójové mlieko.

Denná spotreba a maximálna denná odporúčaná dávka majú tieto hodnoty:

 • u dospelých je najlepšia denná dávka vitamínu D3 v rozmedzí 5 až 15 mikrogramov
 • u menších detí je to o niečo viac, odporúča sa horná hranica a cez 15 mikrogramov
 • viac potrebujú aj seniori nad 70 rokov, až cez 20 mikrogramov
 • zvýšenú potrebu majú aj tehotné ženy a ženy počas dojčenia

Účinky a na čo vitamín D3 pomáha

Pokiaľ ide o význam a pôsobenie vitamínu D3, ťažiskom jeho účinku je vplyv na vstrebávanie vápnikafosforu, čo sa najviac prejaví na stave pohybového aparátu. Okrem toho je vitamín dôležitý pre sekundárne pôsobenie aj v iných oblastiach a pre celkové fungovanie tela.

Tu sú účinky a vplyvy, ktoré sú najdôležitejšie a najviac s vitamínom súvisia:

Vplyv na kosti, svaly a pohybový aparát

Už spomínaným a najdôležitejším účinkom vitamínu D3 je vplyv na pohybový aparát. V rámci tejto oblasti ovplyvňuje aj fungovanie svalov, no najmä je zodpovedný za rast a zdravie kostí. Pôsobí preventívne voči mäknutiu a rednutiu kostí a na ich posilnenie.

Vitamin D3 Max

 • Vitamín D3 ,,slnečný vitamín“ v pohodlnej tabletovej forme od Warrior
 • Patrí k biologicky najdostupnejším formám vitamínu D
 • Je významný pre množstvo telesných funkcií

Imunitný systém a obranyschopnosť

Ďalšou dôležitou oblasťou pôsobenia vitamínu je fungovanie imunitného systému. Správna hladina cholekalciferolu má pozitívny vplyv na zníženie rizika infekcií, na posilnenie obranyschopnosti voči infekciám a slúži ako prevencia aj voči chrípkovým chorobám.

Špeciálne pôsobenie u žien

Vitamín D3 patrí medzi vitamíny, ktoré sú dôležité tak pre správny priebeh tehotenstva a vývoj kostry plodu, ako aj počas dojčenia, kedy podporuje tvorbu materského mlieka. Neskôr, v období menopauzy, má zas preventívne účinky voči rednutiu kostí.

Pôsobenie na nervový systém a vitalitu

Vitamín je dôležitý nielen pre fungovanie imunitného, ale aj nervového systému. Pomáha na celý nervový aparát, špeciálne však na mozog a jeho funkcie. Okrem toho podporuje psychickú aj mentálnu vitalitu a pomáha proti únave alebo depresiám.

ĎALŠIE VPLYVY A ÚČINKY

Vitamín D3 je dôležitý aj pre iné oblasti fungovania ľudského organizmu, ide napríklad o podporu ciev, prevenciu voči niektorým srdcovým problémom, využíva sa na podporu pokožky a pri liečbe psoriázy, ovplyvňuje inzulínovú rezistenciu a tiež pankreas.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom D3

Ak chcete vedieť viac praktických informácií o pôsobení vitamínu D3, ale aj o jeho správnom dopĺňaní alebo o témach súvisiacich s jeho nedostatkom či rizikovými skupinami, mali by ste poznať odpovede aj na tieto otázky súvisiace s vitamínom. Sú dôležité hlavne pre optimálne dávkovanie a využitie vitamínu.

Tu sú tie najčastejšie aj spoločne s odpoveďami:

Postačuje pre dopĺňanie vitamínu D3do organizmu len strava?

Nie, na rozdiel od iných vitamínov si len s potravinami pri udržiavaní optimálnej hladiny tohto vitamínu nevystačíte. Ani pri ideálnom jedálničku totiž obvykle strava nepokryje viac ako desatinu potrebnej dávky. Dôležitejšie sú slnko a doplnky výživy.

Môže sa dlhodobo nízka hladina vitamínu odraziť na zdraví?

Áno, môže a to tak u detí, ako aj u dospelých. V detstve je najväčším rizikom rachitída, nazývaná aj krivica, u dospelých zas osteomalácia, čiže mäknutie kostí. Pri vážnom a dlhodobom nedostatku hrozia aj deformácie kostí a osteoporóza.

Ako často je treba sa zdržiavať na slnku pre optimálnu hladinu?

V prípade našich podmienok podnebia a v našom geografickom pásme je slnko dobrým zdrojom vitamínu iba v prípade jarných a letných mesiacov. Na slnku by ste mali byť vtedy každý deň, postačuje čas zhruba 10 až 15 minút. Postačuje aj mierne zamračená obloha.

Ktoré skupiny ľudí sú z pohľadu vitamínu D3 rizikové pre nedostatok?

Jedná sa predovšetkým o tehotné a dojčiace ženy, o starších ľudí vo veku nad 65 rokov, ľudí s tmavšou pokožkou, novorodencov a dojčatá, obéznych ľudí alebo ľudí so zníženou schopnosťou vstrebávania, napríklad v dôsledku operácie v tráviacom trakte.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín D3

Cholekalciferol, čiže vitamín D3, je pomerne bežnou súčasťou viacerých doplnkov výživy. Či už ide o kvapky, kapsule, tabletky, sirupy alebo iné perorálne formy, v zásade platí, že výber prípravkov je dostatočný a to aj vtedy, ak čakáte širšie zloženie aktívnych látok.

Vitamin D3 Max

 • Vitamín D3 ,,slnečný vitamín“ v pohodlnej tabletovej forme od Warrior
 • Patrí k biologicky najdostupnejším formám vitamínu D
 • Je významný pre množstvo telesných funkcií

Princíp fungovania týchto doplnkov je nasledovný:

Cieľom prípravkov je doplnenie vitamínu D3 do tela, či už samostatne, alebo spolu s niektorými minerálmi a vitamínmi, najčastejšie vápnikom alebo vitamínom K2

Výživové doplnky ponúkajú pre užívateľov viacero benefitov:

 • ich pôsobenie je prirodzené a zväčša bez vedľajších účinkov
 • užívanie je možné dlhodobo a to aj pre deti a tehotné ženy
 • kúpa prípravkov nie je podmienená receptom či vyšetrením

Na trhu možno nájsť tak prípravky, ktoré obsahujú iba vitamín D3 a slúžia ako vitamínové doplnky či na podporu regenerácie svalov a posilnenie kostí, ako aj produkty so širším zložením. V druhom prípade je aj ich pôsobenie bohatšie, napríklad na imunitu, pokožku, vitalitu, cievy, srdce alebo nervy.

Lieky obsahujúce vitamín D3

Ak budete mať vitamínu D3 v organizme vážnejší nedostatok, siahnuť môžete aj po liekoch, ktoré obsahujú oveľa silnejšiu koncentráciu tohto vitamínu. V ich prípade sa jedná o liečivá, ktoré sú dostupné len na predpis a indikáciu od lekára.

Pre ich charakteristiku platí nasledovné:

Lieky obsahujúce vitamín D3 sú určené pre prípady jeho akútneho nedostatku, pričom môžu mať podobu kvapiek, tabliet, perorálnych roztokov aj injekčných roztokov

Bez ohľadu na ich formu, lieky majú niektoré špecifické vlastnosti:

 • majú silnejšiu koncentráciu vitamínu D3 alebo aj iných látok
 • z toho vyplýva aj viditeľnejšie pôsobenie a lepšie účinky
 • zároveň je užívanie časovo obmedzené a obvykle krátkodobé

Najčastejšie ide o lieky a liečivá zamerané na všeobecné doplnenie vitamínu D3 a iných látok do tela, v prípade širšieho zloženia môže ísť aj o pôsobenie na už konkrétne problémy pohybového aparátu, napríklad osteoporózu či krivicu. Pri užívaní treba počítať ale aj s kontraindikáciami a možnými vedľajšími účinkami.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín D3

V prípade liekov je jedinou možnosťou kúpy lekáreň, ich predaj je zároveň viazaný na osobnú prítomnosť a doloženie predpisu. Výživové doplnky majú však výhodu, že si ich viete zakúpiť voľne a využiť tak výhody objednávky cez internet.

Online lekárne totiž oproti tým kamenným ponúkajú viacero výhod:

 • cena prípravkov a doplnkov býva v ich prípade výhodnejšia
 • získať je možné aj dopravu zdarma alebo za výhodnejšiu cenu
 • na jednom mieste si porovnávate viacero značiek a produktov
 • väčšina výživových doplnkov a balení je ihneď a skladom

Veľkým plusom nákupu cez internet je hlavne pohodlie, mnoho lekární dokonca nevyžaduje ani registráciu, čo ešte zjednodušuje kúpu. Platí to dokonca aj pre tie väčšie a známejšie internetové lekárne.

Vitamin D3 Max

 • Vitamín D3 ,,slnečný vitamín“ v pohodlnej tabletovej forme od Warrior
 • Patrí k biologicky najdostupnejším formám vitamínu D
 • Je významný pre množstvo telesných funkcií

Na rozdiel od osobnej kúpy nemusíte disponovať ani hotovosťou, platiť sa totiž dá aj vopred a to cez internet banking či platobnou kartou online. Kuriér vám potom zásielku s prípravkami donesie priamo až k vchodovým dverám, nemusíte nikam chodiť. Rýchly býva aj čas doručenia z lekárne, štandardne do 1 či 2 pracovných dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.52

23 Hodnotení