Karanténa doma pre koronavírus? Využite ju na zdravší jedálniček aj životosprávu

Karanténa doma pre koronavírus? Využite ju na zdravší jedálniček aj životosprávu

Aktuálna situácia týkajúca sa koronavírusu priniesla karanténne opatrenia a obmedzenie pohybu po verejnom priestranstve. Väčšina ľudí trávi čas doma a s pribúdajúcimi dňami sa u nich dostavujú nuda, stereotyp a bohužiaľ aj zlozvyky v rámci životného štýlu.

Domáca karanténa kvôli koronavírusu sa však dá využiť aj pre zlepšenie životného štýlu a dokonca aj na chudnutie. Zdravá životospráva je toho nevyhnutným predpokladom, najmä ak ide o jedálniček a stravovanie. Ak chcete vedieť, čo všetko môžete urobiť, ako zmeniť jedálniček aj pitný režim a aká je správna životospráva človeka, čítajte ďalej.

Ako zlepšiť životosprávu a ktoré faktory na ňu vplývajú

Zdravie máme len jedno a kto chce byť zdravý, neznamená to automaticky iba to, že by sa mal chrániť pred koronavírusom či inými vírusmi, baktériami a infekciami. Zdravie je aj o celkovej životospráve, ktorá môže byť dobrou prevenciou pred chorobami.

Súčasťou zdravej životosprávy je viacero oblastí. Ide o zdravie tráviacej sústavy, kde záleží na správnych tráviacich procesoch aj zdraví čriev, zdravie srdcovocievneho systému, správnu činnosť srdca a dostatočný krvný obeh, správne fungovanie nervového systému a psychická vitalita a v neposlednom rade ovplyvňuje životospráva aj obranyschopnosť.

Imunax Advance

 • obsahuje prírodné aktívne látky na podporu imunity a obranyschopnosti.
 • komplexný výživový doplnok
 • zdravie horných ciest dýchacích

Na druhú stranu, aj na životosprávu vplývajú niektoré faktory:

 • v prvom rade ide o zloženie jedálnička, konkrétne to, či obsahuje dostatok a pestrú paletu vitamínov, minerálov, aminokyselín a mastných kyselín
 • zároveň je významný aj pitný režim, tu sa treba vyvarovať sladeným limonádam a alkoholu, naopak, najlepšia je voda a to aspoň 2,5 litra denne
 • miera fyzickej aktivity a pohybu má výrazný vplyv na zdravie prakticky všetkých orgánových sústav, nemenej dôležitý je však aj odpočinok a spánok
 • stres, fajčenie, prepracovanosť alebo užívanie omamných látok sa pod zdravie a životosprávu podpisujú oveľa výraznejšie, ako si myslíte

Výrazným vplyvom je práve fyzická aktivita a pohyb, ktoré zlepšujú nielen výkonnosť, ale aj stav imunitného systému. To je však v domácej karanténe ťažšie realizovateľné, no na druhú stranu, jedálniček a spôsob stravovania viete ovplyvniť naopak výborne.

V ZDRAVOM TELE ZDRAVÝ DUCH AJ IMUNITA

Zlepšenie životosprávy, jedálnička a stravovania má význam nielen napríklad pre chudnutie, zlepšenie fyzickej výkonnosti a na lepšiu mentálnu vitalitu a odolnosť, ale prospieva aj na imunitný systém a obranyschopnosť. Dnes je táto téma nanajvýš aktuálnou.

Potraviny, jedlá a nápoje a pre zdravší jedálniček počas karantény

Zlepšiť životosprávu môžete viacerými spôsobmi, okrem už spomínaného pohybu a aktivity je to hlavne jedálniček a jeho zloženie, rovnako tak pitný režim. Na zmenu týchto faktorov sa ideálne hodí práve karanténa, kedy viete využiť dlhší pobyt doma.

Súčasťou vášho stravovania a pitného režimu by preto mali byť najmä:

Ryby: 3 až 4 krát do týždňa by ste mali mať vo svojom jedálničku ryby, kombinovať môžete tie menej tučné s tučnými, najmä losos, makrela, sleď či tuniak. Ryby ako také predstavujú unikátny zdroj zdravých mastných omega kyselín, minerálov a viacerých aminokyselín. Tieto látky sú dôležité pre fyzickú aj psychickú vitalitu, čo je v karanténe dôležité.

Iné živočíšne produkty: Okrem rýb, ktorých prospešné účinky sú veľmi známe, môže do svojho jedálnička pridať aj chudé mäso, najmä kuracie a morčacie a tiež nízkotučné mlieko a mliečne produkty. Ide hlavne o biely jogurt gréckeho typu a syry typu mozzarella. Z času na čas môžete na raňajky, desiatu či olovrant zaradiť aj jedno či dve vajcia.

Zelenina: Ak ide o rastlinné zdroje potravín, nezastupiteľnú úlohu tu má zelenia, či už koreňová, zelená, listová alebo aj iná. Pre tých, čo chcú zlepšiť svoju životosprávu, sú určite nenahraditeľnými mrkva, petržlen, zeler, kapusta, brokolica, kaleráb, cuketa, ľadový šalát, červená repa, cibuľa, cesnak, dyňa, uhorka, chren, karfiol alebo špenát.

Ovocie: Výborným zdrojom vitamínov je ovocie, ktoré v zdravom jedálničku nemôže chýbať. Tu platí, že najlepšie je čerstvé ovocie, nesmie však byť prezreté. Pravidelne môžete konzumovať citrusy, ananás, maliny, melón, kiwi, jablká, jahody, avokádo a čučoriedky, z času na čas aj banány a broskyne, tu však pozor na množstvo sacharidov.

Orechy a semená: Veľmi dôležitou súčasťou zdravého stravovania musia byť aj orechy a semená. V tomto prípade ide o skvelé zdroje zdravých mastných kyselín a minerálov, ktoré sú prospešné pre celý organizmus. Preto by ste mali do jedálnička zaradiť aj arašidy, pistácie, kešu orechy, mandle, ľanové semená, sezamové semená či chia semená.

Ovsené vločky: Ovsené vločky sú veľmi zdravou potravinou a ak nimi budete začínať svoj deň vo forme raňajok, spravíte len dobre. Majú veľa vitamínov, minerálov, antioxidantov, bielkovín aj vlákniny. Pomáhajú tak na zdravé črevá, normalizáciu cholesterolu a aj pri cukrovke. Navyše, viete ich kombinovať s inými zdravými surovinami.

Voda: Základom pitného režimu by mala byť voda, ktorá najlepšie stimuluje metabolizmus a trávenie. Aby ste tento jej účinok znásobili, môžete k nej pridať ovocie, napríklad citróny, melóny alebo granátové jablká, prípadne ju dochutiť aj mätou, levanduľou či medovkou. Zo zeleniny sa používa zas uhorka alebo reďkovka, obsahujú dostatok vlákniny.

Čaje: Okrem vody je vhodné zaradiť do svojho pitného režimu aj čaje, obzvlášť zelený čaj, zázvorový čaj, feniklový čaj a oolong. Tieto čaje sú veľmi dobrým zdrojom antioxidantov, pomáhajú na trávenie, metabolizmus, krvný obeh a tiež zlepšujú imunitu. Zelený čaj má aj termogénny efekt a vďaka tomu pomáha na účinnejšie spaľovanie tukov.

Smoothies: Tretím typom odporúčaných nápojov a tekutín sú smoothies. Ide o nápoje na báze mandľového mlieka alebo gréckeho jogurtu, ku ktorým je možné dokombinovať ovocie či zeleninu, prípadne ich dochutiť kakaom, škoricou alebo iným korením. Skúsiť môžete smoothies napríklad s banánom, jablkom, malinami, uhorkou alebo mrkvou.

POZOR AJ NA ŠTÝL STRAVOVANIA

Nielen to, čo jete a pijete, prípadne to, čo obmedzíte v jedálničku, ale aj spôsob stravovania má vplyv na vitalitu, kondíciu či chudnutie. Dôležité je jesť viac krát za deň a menšie porcie, dodržiavať aj pitný režim a večer jesť najneskôr 3 hodiny pred spaním.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

V prípade, že by ste chceli zmeniť svoju životosprávu zásadnejšie a máte zároveň problémy s nadváhou či obezitou, môžete pokojne skúsiť aj diéty. Nie však tie drastické, ktoré majú za následok oslabenie tela, hladovanie a jojo efekt, ale dlhodobejšie a komplexné.

Jednou z takýchto diét je aj Keto diéta, ktorá je populárna a má výsledky:

 • cieľom diéty je, aby telo začalo viac spaľovať tuky a tukové zásoby, čo sa jede tým, že sa navodí stav ketózy, kedy energetický metabolizmus využíva tuky
 • telo v stave ketózy totiž nepoužíva primárne ako zdroj energie cukry, ale siahne po tukoch, konkrétne po tukových zásobách, čo je pre chudnutie výhoda
 • aby ste organizmus do stavu ketózy dostali, musíte zmeniť jedálniček a obmedziť príjem nezdravých tukov, no najmä sacharidov a to pod 50 gramov denne
 • zároveň je však potrebné zvýšiť príjem bielkovín, vďaka ktorým nebudete mať pocity hladu a zároveň ani vyčerpanosti, sú totiž dôležité pre fungovanie svalov

Počas ketózy sa teda chudne spaľovaním uložených tukových tkanív, ktoré organizmus primárne využíva ako energiu. Súčasťou diéty je aj zvýšenie príjmu zeleniny, orechov a semien, takže príde aj k zvýšeniu príjmu vlákniny a teda k podpore trávenia.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem metabolizmu a chudnutia má Ketónová diéta pozitívny vplyv aj na zníženie hladiny cukru v krvi, zlepšenie cholesterolu a normalizáciu krvného tlaku. Nejedná sa pritom o žiadnu krátkodobú diétu, skôr naopak, pokojne ju môžete držať aj 3 mesiace a viac. Rozčlenená je do troch fáz, takže prebieha postupne a minimalizuje sa aj riziko jojo efektu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketogénnu diétu môžete držať buď s výraznejšími zmenami jedálnička, alebo na to využiť aj hotové produkty a jedlá značky KetoMix. Vďaka tomuto producentovi máte k dispozícii veľmi jednoduchú a maximálne pohodlnú možnosť, ako diétu držať na 100 %.

Tu je prehľad sortimentu, ktorý KetoMix pre Ketónovú diétu ponúka:

Ponuka zahŕňa široký výber väčších aj menších jedál a potravín od polievok po tyčinky, rovnako tak nápoje a koktejly, všetko ide o produkty s proteínovým základom

Medzi výhodami, ktoré k týmto potravinám a nápojom patria, sú tieto:

 • istota, že všetky jedlá aj nápoje spĺňajú podmienky pre Keto diétu
 • vyváženosť všetkých živín, minerálov, vitamínov a stopových prvkov
 • jednoduché použitie a rýchla príprava, spravidla to trvá najviac 5 minút

Ak ide o jedlá, značka ponúka proteínové polievky, kaše, omelety, palacinky, cestoviny, pečivo, šušené mäso, dresingy, nátierky a sladké či slané pochutiny, vrátane čokolád a chipsov. Buďte však bez obáv, tieto sladkosti a slané drobnosti nenarušia diétu, sú z tohto pohľadu bezproblémové. Počas dňa môžete využiť aj proteínové tyčinky.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Na doplnenie vody ako základu pitného režimu môžete využiť proteínové nápoje KetoMix, najmä koktejly, ktoré majú hydrolyzovanú podobu a stačí ich zaliať vodou. Sú veľmi dobrým zdrojom srvátkovej a sójovej bielkoviny, môžete si kúpiť aj vegánske verzie.

Tieto nápoje viete piť neochutené alebo aj s príchuťou, na výber máte viacero možností od kávy, cez vanilku až po kokos. Pre ešte lepšie spaľovanie tukov môžete využiť v ponuke značky aj doplnky výživy v podobe kapsúl obsahujúcich L-Karnitín. Ide o aminokyselinu, ktorá je známa a má overené účinky ako spaľovač tukov a pomáha na chudnutie.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Všetky spomínané doplnky, potraviny, nápoje a produkty si môžete zakúpiť v oficiálnej predajni KetoMix, ale aj cez internet a to v eshope www.ketomix.sk. Získate tu aj informácie o ich zložení, viete si pozrieť celý sortiment produkty vzájomne porovnať.

Nákup cez internet je pohodlný a prináša pre zákazníkov tieto výhody:

 • jednoduchosť, objednávku spravíte za pár minút aj cez mobilný telefón
 • rýchlosť, doručenie k vám domov je štandardne do 3 pracovných dní
 • flexibilitu, či už ide o spôsob objednania, miesto doručenia či platbu
 • komplexnosť, všetky potraviny sú skladom a máte záruku originality

Kúpa týchto potravín a produktov môže byť samostatne, ale aj po ucelených balíčkoch, napríklad na 1 týždeň, 14 dní, 21 dní alebo celý mesiac diétovania. Naraz si tak viete objednať potraviny aj na dlhšie obdobie, pričom pri väčšej objednávke neplatíte poštovné.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka nákupu, platiť môžete bezhotovostne a vopred cez internet, napríklad platobnou kartou, ale aj v hotovosti a na dobierku. Kuriérna služba vám môže doručiť zásielku na adresu k vám domov, prípadne aj na miestnu pobočku Zásielkovne, kde si ju viete vybrať. Pre tých, čo by mali otázky, je k dispozícii hotlinka, kde vám na ne operátor zodpovie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie