Sezamové semienka: Aké sú použitie a účinky na zdravie, čo obsahujú a denná dávka

Sezamové semienka: Aké sú použitie a účinky na zdravie, čo obsahujú a denná dávka

Medzi zdravé semená rastlinného pôvodu, ktoré majú využitie nielen v kuchyni, ale tiež aj liečivé účinky na pleť, zuby a iné oblasti, patria Sezamové semienka. Tie možno použiť na domáce recepty, ale aj na cielené užívanie v rôznych formách pre zdravie.

Ak ide o rozličné hotové produkty a prípravky, môže ísť o olej, mlieko, tyčinky či hotové kaše. Zakúpiť si viete lúpané aj nelúpané semená, takto si ich viete zakúpiť aj v surovom stave. Plusom týchto semien je, že pomáhajú navonok aj vo vnútri, čomu sú prispôsobené aj formy a spôsoby užívania či denná dávka. Ak chcete vedieť viac, čítajte ďalej.

Čo sú Sezamové semienka, aký majú pôvod a ako sa prejavuje ich nedostatok

Sezamové semená sú z biologického hľadiska koreninou, dokonca údajne najstaršou na svete. Ide o biele semená chuťovo podobné orieškom, ktoré pochádzajú z Indie a Číny, kde sa aj v tamojšej kuchyni hojne využívajú. Podľa niektorých prameňov ich pozitívne a liečivé využívali ľudia poznali už pred 3 tisíckami rokov a to nielen bežnou konzumáciou.

Čo sa týka látok, ktoré sú v semenách obsiahnuté a ktoré sú pre zdravie prospešné, nájdete tu omega-3 a omega-6 zdravé nenasýtené mastné kyseliny, vlákninu, vitamíny skupín B, C aj E, fytoesteroly, karotény lignany, minerály, stopové prvky či kyselinu olejovú.

Bio Olej sezamový

 • podporuje imunitný systém,
 • priaznivo pôsobí na činnosť žalúdka a pečene,
 • posilňuje funkciu zraku, regeneruje pokožku a spomaľuje jej starnutie.

Sezam nelúpaný BIO

 • obsahuje celý rad vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok

Hrachová pochúťka so sezamom „chipsy“

 • Sezam chipsy sú zdravé strukovinové chrumky vhodné taktiež pre vegánov

Nedostatok mnohých látok má negatívne vplyvy v týchto oblastiach:

Srdce, cievy a krvný obeh: Kombinácia viacerých minerálov a zdravých tukov zlepšuje prekrvenie, znižuje cholesterol a podporuje tvorbu červených krviniek.

Trávenie a metabolizmus: Nedostatok viacerých prospešných látok zo semien má za následok horšiu funkciu žlčníka aj pečene, zápchu a pomalý metabolizmus.

Pokožka, pleť a sliznice: Treťou oblasťou je zhoršenie stavu a zdravia kože a slizníc, či už ide o pomalšie hojenie poranení alebo rýchlejšie starnutie buniek.

Sezamové semená môže konzumovať hocikto, no najviac sa hodia:

 • ľuďom, ktorí chcú podporiť tvorbu červených krviniek a lepší krvný obeh
 • ženám, či už ide o tehotenstvo, dojčenie alebo aj menopauzu, mužom na plodnosť
 • vegánom, ktorí nechcú používať vajcia, Sezamové semená sú dobré spojivo
 • deťom aj dospelým s alergiou na kravské mlieko, sezamové je bezproblémové

RIZIKÁ A MOŽNÉ NEŽIADUCE ÚČINKY

Ak to nebudete preháňať s dávkovaním, nemali by sa u vás vyskytnúť žiadne vedľajšie účinky, v prípade nadmernej konzumácie očakávajte zažívacie ťažkosti. Pozor však na alergiu, tá býva veľmi silná a obvykle súvisí aj s precitlivenosťou na iné semená.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Sezamových semienok

Čo sa týka využitia Sezamových semien a všetkých ich pozitívnych účinkov a vplyvov, môžete siahnuť po troch skupinách foriem. Prvou sú surové semená v lúpanej alebo nelúpanej podobe, druhou sú produkty na perorálne užívanie a treťou vonkajšie prípravky.

Každá z týchto foriem má osobitné výhody a charakteristiky:

Surové semená: Najprirodzenejšie na konzumáciu sú surové Sezamové semienka, ktoré si viete zakúpiť ako lúpané aj nelúpané. K dispozícii sú rôzne veľkosti balenia od 250 gramov až po 1000 gramové balenia, najlepšie je vybrať tie v bio kvalite.

Doplnky výživy a potraviny: Ak ide o hotové produkty, v tejto oblasti sú dva typy. Prvým sú doplnky výživy, čo sú kapsule a tabletky určené na perorálne dávkovanie a so širším zložením. Druhé sú hotové suroviny, pochutiny, potraviny a nápoje.

Oleje a vonkajšie prípravky: Olej zo Sezamových semien má univerzálne použitie a to tak v kuchyni, na priamu perorálnu konzumáciu aj na pokožku a pleť. K dispozícii sú aj niektoré kozmetické produkty, toaletné vody, telové mlieka či pleťové krémy.

Čo sa týka použitia a dávkovania foriem, držte sa týchto zásad:

 • v prípade oleja sa užíva 1 lyžička 2 až 3 krát denne, preventívne raz denne
 • pri hotových doplnkoch výživy a kozmetike sa riaďte inštrukciami výrobcu
 • denne môžete skonzumovať 2 až 4 lyžice surových semien podľa potreby
 • skladujte ich v uzavretej nádobe a v chlade, najviac po dobu 1 roka

Účinky a na čo Sezamové semienka pomáhajú

Veľká paleta obsahových látok a zložiek obsiahnutých v Sezamových semenách so sebou prináša množstvo pozitívnych účinkov a vplyvov. Väčšinou ide o vnútorné pôsobenie na trávenie, srdce, cievy či vitalitu, ale semená pomáhajú aj navonok.

Tu sú oblasti, kde je ich vplyv najviac viditeľný:

Zlepšenie srdca aj krvného obehu

Najviac prospešné sú Sezamové semená na srdce, cievy a krvný obeh. Prispievajú k tvorbe červených krviniek, preventívne znižujú riziko ochorení srdca a ciev, znižujú vysoký krvný tlak, znižujú cholesterol a cukor v krvi a riziko vzniku mozgovej príhody.

Podpora trávenia a metabolizmu

Ďalšou dôležitou oblasťou, kde majú Sezamové semienka vplyv, je oblasť trávenia. Látky v nich obsiahnuté pomáhajú celkovo na trávenie, peristaltiku a prečistenie čriev, metabolizmus, detoxikáciu, proti zápche, plynatosti, nadúvaniu aj hnačke.

Vplyv na kožu, sliznice, vlasy a nechty

Ak ide o vonkajšie pôsobenie, semienka vám pomôžu na posilnenie nechtov a vlasov, na suché vlasy aj pleť a proti lámaniu vlasov a nechtov. Podporujú tiež lepšie hojenie rán, pôsobia na zápaly na koži, na pigmentové škvrny, popáleniny či ekzém.

Zlepšenie imunity a vitality

Sezamové semienka pomáhajú aj na posilnenie imunity a prirodzenej obranyschopnosti a tiež na psychickú vitalitu. Podporujú nervový systém, pôsobia proti depresiám a nespavosti, zlepšujú pamäť, zvyšujú pocit energie a znižujú únavu a vyčerpanie.

Účinky na pohybový aparát

Na rozdiel od iných rastlinných semien, v prípade Sezamových semienok vám látky v nich obsiahnuté môžu pomôcť aj na podporu kostí, kĺbov a svalov. Ide o účinky na svalové kŕče a posilnenie svalov, hojenie zlomenín, osteoporózu a artritídu.

Ďalšie pôsobenie

Medzi ostatné oblasti, kde majú semienka účinky, patria antioxidačné pôsobenie, pomoc na suchý kašeľ, podpora zdravia očí a obličiek, prevencia voči niektorým nádorom, podpora mužskej plodnosti a pomoc na silnú a nepravidelnú menštruáciu.

VYUŽITE ČO NAJVIAC FORIEM

Aby ste mali z  prospešných účinkov čo najviac úžitku, mali by ste využívať čo najviac foriem produktov a prípravkov s ich obsahom. Okrem surových semien v jedlách siahnite aj po olejoch so Sezamovými semenami a kozmetike.

Najdôležitejšie otázky súvisiace so Sezamovými semienkami

To, že Sezamové semená sú využívané nielen iba v súvislosti s bežnou prípravou v kuchyni, možno vidieť aj na internetových fórach a v diskusiách. Ľudia sa totiž pýtajú na rôzne praktické otázky a dotazy súvisiace s ich používaním, možnými zdravotnými rizikami alebo ohľadom výberu tých najlepších druhov.

Medzi najviac a najčastejšie riešené témy patria nasledovné:

Sú lepšie na konzumáciu lúpané alebo nelúpané semená?

Rozhodne tie nelúpané, nakoľko podobne, ako aj v prípade iných podobných rastlinných semien, aj tu sa najviac užitočných minerálov, vitamínov a iných látok nachádza priamo v šupke. Pokiaľ vám to ale nebude vyhovovať, siahnite aj po lúpaných.

Je možné Sezamové semienka konzumovať aj v tehotenstve?

Určite áno, pričom platí, že sa to dokonca odporúča a to nielen počas tehotenstva, ale aj v čase dojčenia. Dôvodom je vysoký podiel viacerých prospešných látok, či už ide o vitamíny B dôležité pre zdravý vývoj plodu, alebo o železo proti tehotenskej anémii.

Kde všade v kuchyni je možné tieto semená využiť?

Výhodou Sezamových semien je, že je možné ich konzumovať nielen voľne, ale aj v rámci iných jedál a to dokonca aj po tepelnej úprave, napríklad smažení. Semienka možno použiť na dochutenie rýb, mäsa, ryže, strukovín, cestovín, pomazánok či kaší.

Sú nejaké prekážky užívania Sezamových semien?

Áno, ale nejedná sa o nič závažné a príliš rizikové, skôr ide o možnú kolíziu niektorých účinkov semien so zdravotným stavom. Pozor by si mali dať ľudia s príliš nízkym krvným tlakom, tí, čo užívajú lieky potlačujúce imunitu a samozrejme ľudia s alergiou.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Sezamové semienka

Sezamové semienka môžete nakúpiť v bežných potravinách, eshopoch s bio sortimentom ale aj v lekárňach, ktoré tiež ponúkajú zdravé potraviny a hlavne rôzne produkty s obsahom týchto semien. Môže ísť aj o doplnky výživy alebo dokonca o kozmetiku.

Sortiment produktov so semenami zahŕňa nasledovné podoby:

Ponuka obsahuje lúpané aj nelúpané semienka, doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl, oleje, suroviny, cukrovinky a hotové potraviny a rôzne krémy či telové mlieka

Bez ohľadu na to, po ktorom z prípravkov siahnete, všetky ponúkajú:

 • jednoduché používanie a dávkovanie, či už ide o vonkajšie alebo vnútorné
 • prirodzené pôsobenie, nakoľko sa tu nenachádzajú syntetické rizikové látky
 • pohodlnú kúpu, ani na tabletky či vonkajšie produkty nepotrebujete recept

Pokiaľ ide o kúpu hotových semien, na výber máte lúpané aj nelúpané. Nelúpané obsahujú šupku a práve tá je dôležitá z hľadiska koncentrácie viacerých prospešných minerálov, vitamínov či iných látok. Vyberajte si preto hlavne tieto typy Sezamových semien, ideálne v bio kvalite. Použiť ich potom môžete v kuchyni na viaceré recepty a jedlá

Druhou najčastejšou formou využitia semien je olej s ich obsahom. Aj v tomto prípade sú najlepšie bio oleje z ekologického pestovania. Ide o oleje lisované zo Sezamových semien za studena, ktoré viete využiť už aj navonok, ale aj v studenej kuchyni a do šalátov.

Extrakt zo Sezamových semien obsahujú aj niektoré kapsuly alebo tablety, obvykle aj s pridaním iných látok, napríklad koenzýmu Q10.  Semienka sa využívajú aj v hotových sušienkach, krekroch a proteínových nápojoch. Dispozícii máte tiež vonkajšie podoby, napríklad telové mlieka, pleťové krémy a oleje či toaletné vody s obsahom semien.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Sezamové semienka

Či už sa rozhodnete zakúpiť si surové semená, alebo siahnete po niektorých hotových produktoch, najlepší výber nemajú bežné potraviny či eshopy, ale lekárne, hlavne tie internetové.

Bio Olej sezamový

 • podporuje imunitný systém,
 • priaznivo pôsobí na činnosť žalúdka a pečene,
 • posilňuje funkciu zraku, regeneruje pokožku a spomaľuje jej starnutie.

Sezam nelúpaný BIO

 • obsahuje celý rad vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok

Hrachová pochúťka so sezamom „chipsy“

 • Sezam chipsy sú zdravé strukovinové chrumky vhodné taktiež pre vegánov

Pre užívateľov majú veľké množstvo výhod a plusov, predovšetkým:

 • nielen lepší sortiment, ale hlavne väčší výber produktov skladom
 • výhodnejšie ceny, či už ide o ceny prípravkov, alebo aj o dopravu zdarma
 • jednoduchosť a pohodlie, nemusíte nikam ísť, všetko vybavíte z domu
 • možnosť porovnať si viacero balení, značiek a produktov online

Pokiaľ ide o samotný proces či postup nákupu, v tomto ohľade sa nemusíte ničoho báť, je to veľmi podobné ako objednávka v bežnom eshope. Vyberiete si, čo potrebujete, vložíte to do online košíka, vyplníte svoje údaje a zvolíte spôsob platby a dopravy.

Tu sa môžu prejaviť práve benefity väčších a známejších lekární, napríklad v podobe rýchlejšieho doručenia aj do 24 až 48 hodín, jednoduchšej platby platobnou kartou online či v podobe pohodlnejšieho nákupu aj bez registrácie. Viaceré online lekárne majú aj kamenné pobočky a v tom prípade si viete vybrať vyzdvihnutia aj priamo na nich.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.60

25 Hodnotení