Pomáha na kŕčové žily na rukách, nohách, chodidlách alebo stehnách aj domáca liečba?

Pomáha na kŕčové žily na rukách, nohách, chodidlách alebo stehnách aj domáca liečba?

Kŕčové žily sú problémom, ktorý pozná veľké množstvo mužov aj žien. Začínajúce sa prejavujú najskôr len pocitom ťažkých a unavených nôh, nakoľko práve tu sa objavujú najviac. Vo veľmi výnimočných prípadoch sa môžu vyskytnúť aj na rukách.

Práve na stehnách, lýtkach a chodidlách sú však kŕčové žily najčastejšie a podľa štatistík trápia v nejakej forme skoro polovicu ľudí. Rizikovým faktorom je aj vyšší vek, kedy už dochádza aj k problémom s krvným obehom. Hoci na kŕčové žily existujú rôzne lieky, gély či krémy, dôležitá je aj prevencia a podporná liečba, napríklad cez bylinky alebo čaje.

Čo sú kŕčové žily na rukách, nohách, chodidlách a stehnách, ako vznikajú a aké majú príznaky

Kŕčové žily, čiže varixy, sú pomenovanie pre ochorenie žilových stien, ktoré strácajú svoju pružnosť a nastáva ich zhrubnutie. Výsledkom je vystúpenie žíl na povrch, zmena ich farby a s tým súvisiace zhoršenie krvného obehu v nich. Ochorenie má viac foriem.

V tej najľahšej dochádza najskôr k výskytu tzv. metličkových žíl, ktoré sú len mierne rozšírené a môžu sa objaviť aj na rukách. Viac zhoršený krvný obeh už majú retikulárne žily a tie, ktoré sú viditeľné na povrchu pokožky, sa označujú ako kŕčové žily. Tie už súvisia s vážnejším chronickým žilovým ochorením a vyskytujú sa predovšetkým u seniorov.

Reparil Dragées

 • Na žily, zápal žíl a kŕčové žily
 • Na bolestivé syndrómy
 • Na liečbu opuchov

Reparil Gel N

 • Pôsobenie na žily a ich stav
 • Vplyv na lokálne bolesti
 • Pomoc pri zraneniach

Heparoid Léčiva

 • Na zápaly žíl
 • Na jazvy, šľachy a iné

MOBIVENAL micro Simple

 • Vplyv na hemoroidy
 • Pôsobenie na žily
 • Zníženie pocitu ťažkých nôh

Venalex

 • Na hemoroidy
 • Na kŕčové žily
 • Podpora žíl a kardiovaskulárnej sústavy

Čo sa týka všetkých súvisiacich prejavov a príznakov problému, sem patria:

 • samotné kŕčové žily sú viditeľné na povrchu pokožky, podľa formy a priebehu môžu mať podobu menších žilových pletencov, ale aj vystúpených fialových žíl
 • typickým prejavom, ktorý s nimi súvisí, je pocit ťažkých a unavených nôh, čo je výsledok horšej cirkulácie krvi v nich, kedy sa krv ťažšie dostáva do srdca
 • k tomu treba pripočítať aj bolesti, ktoré nastávajú najmä v dolných končatinách a to v lýtkach, niekedy sa spolu s nimi objavujú aj kŕče, tie už typicky v stehnách
 • medzi ďalšie prejavy a príznaky patria problémy so zvýšením tlaku, zhoršenie stavu kože, najmä pigmentácie a tvrdosti, objaviť sa môžu aj mravenčenie a opuch

ČASTEJŠIE SA VYSKYTUJÚ U ŽIEN

Štatistiky ukazujú, že kŕčové žily sú problémom, ktorý postihuje predovšetkým ženy, závisí to ale aj od toho, v akom sú veku. U ľudí vo veku do 35 rokov sa objavujú u žien skoro v pätine prípadov, u mužov je to zhruba polovica. Súvisí to aj s viacerými rizikovými faktormi.

Príčiny a kedy vznikajú kŕčové žily na rukách, nohách, chodidlách a stehnách

Pokiaľ ide o riziká, ale aj vyvolávajúce faktory a príčiny, samotné kŕčové žily vznikajú zhoršením krvného obehu. Pri tomto ochorení dochádza k problémom so žilovými stenami, ktoré strácajú svoje vlastnosti a to vzápätí ovplyvňuje prietok krvi v nich.

Čo sa týka najzásadnejších vplyvov, tu je ich prehľad:

Nadmerné státie a sedenie: Najčastejšou príčinou a zároveň aj rizikovým faktorom je dlhodobé a nadmerné sedenie alebo státie na nohách. Vďaka tomu prichádza k postupnej degradácii žilových stien a výsledkom je tak zhoršenie prietoku krvi v nich.

Žilové ochorenia: Veľký vplyv na vznik kŕčových žíl a krvný obeh v žilách majú aj viaceré žilové a cievne ochorenia či poruchy. Sem patrí oslabenie žilovej steny a jej zhrubnutie, problémy s krvným tlakom či žilová trombóza, čiže zvýšená zrážanlivosť krvi.

Ovplyvniteľné faktory: Medzi ďalšie vplyvy, ktoré je možné počas života aktívne ovplyvniť a ktoré majú súvis s kŕčovými žilami, zaraďujeme užívanie hormonálnej antikoncepcie, nedostatok pohybu, nadváhu a obezitu, nedostatok vlákniny alebo fajčenie.

Neovplyvniteľné vplyvy: Na to, či kŕčové žily vzniknú, ale aj to, aký bude ich priebeh, majú vplyv aj niektoré neovplyvniteľné faktory. Do tejto skupiny patria hlavne genetická predispozícia, dedičnosť, vek, pohlavie, ale aj stav tehotenstva, čo tiež zvyšuje riziko.

Riešenie kŕčových žíl na rukách, nohách, chodidlách a stehnách doma

Kŕčové žily v úvodných štádiách je možné skúsiť riešiť aj domácou liečbou, no sú situácie, kedy bude nevyhnutný odborný lekársky zákrok. Aj vtedy však môžu viaceré režimové opatrenia, zmeny a prostriedky pomôcť minimálne v podpornej terapii.

Tu sú tie možnosti, ktoré sú najviac overené a využívané:

Zlepšenie životosprávy

V rámci podpornej a domácej liečby je nevyhnutnosťou zlepšenie životosprávy a stravovania. Obmedziť treba alkohol a cigarety, rovnako tak príjem solí a cukrov. Do jedálnička treba zaradiť viac ovocia, vlákniny, zeleniny a čaj z pagaštanu konského.

Kúpele a obklady

Na bolesti žíl aj iné prejavy spojené s kŕčovými žilami je možné využiť tiež vonkajšie pôsobenie tepla aj chladu. Siahnuť môžete po rôznych bylinkových obkladoch, ale aj po kúpeľoch so sprchovaním a striedaním teplej vody so studenou vodou.

Ďalšie režimové opatrenia

To, čo vám výrazne pomôže, je pravidelný a zdravý typ pohybu, ideálne šport typu turistika, beh, plávanie a bicyklovanie. Nosiť treba tiež voľnejšie oblečenie. Ženy by sa mali vyvarovať topánok na vysokom opätku a užívaniu hormonálnej antikoncepcie.

Kompresívna terapia

Tak na dolné, ako aj na horné končatiny, viete v prípade potreby použiť prostriedky a produkty kompresívneho typu, ktoré pomáhajú krvnému obehu a jeho zlepšeniu. Najviac sa využívajú kompresívne pančuchy a ponožky a tiež elastické obväzy.

Podporné prostriedky aj lieky

Na zlepšenie prietoku krvi, na podporu stavu žíl, krvný obeh a niekedy aj na zlepšenie stavu pokožky, na to všetko môžete využiť aj viaceré hotové prípravky. Môže ísť o doplnky výživy, rôzne gély a krémy, ale aj o lieky na žily dostupné bez receptu.

ODBORNÉ MOŽNOSTI LIEČBY

Stav kŕčových žíl je možné v prípade potreby, hlavne ak dochádza k vážnemu narušeniu krvného obehu v končatinách, riešiť aj odbornými spôsobmi. Najviac využívané sú sklerotizácia žíl, chirurgická zákrok alebo rádiofrekvencia či terapia laserom.

Výživové doplnky a prípravky na kŕčové žily na rukách, nohách, chodidlách a stehnách

Chcete zlepšiť krvný obeh? Podporiť stav ciev a žíl? Alebo komplexne pôsobiť na dolné končatiny a zlepšiť ich funkčnosť? V takomto prípade môžete bez väčších problémov siahnuť po pomerne širokom sortiment rôznych produktov.

K dispozícii je viacero typov aj druhov prípravkov:

Na podporu krvného obehu sú kompresné prostriedky, k dispozícii sú aj tabletky na zlepšenie pevnosti žíl, rovnako tak krémy, gély, masti a iné prostriedky

Tieto prípravky a produkty ponúkajú užívateľom:

 • bezproblémovú kúpu, netreba mať recept či ísť za lekárom
 • jednoduché použitie a možnosť kombinácie rôznych druhov
 • vďaka prírodnému zloženiu minimálne riziko nežiaducich vplyvov

Pozitívnou správou je prirodzené pôsobenie, hlavne pomocou rôznych rastlinných extraktov, napríklad z pagaštanu konského, repíka či konopného oleja, ako aj cez bioflavonoidy, ktoré priamo pôsobia na stav ciev. Tieto prípravky vám môžu pomôcť aj na pocit unavených a ťažkých nôh, vonkajšie formy aj proti ich opuchom.

Lieky na kŕčové žily na rukách, nohách, chodidlách a stehnách

Pokiaľ budete potrebovať ešte účinnejší prostriedok na kŕčové žily, k dispozícii máte aj lieky a liečivá. Aj v tomto prípade sa jedná o produkty, ktoré sú dostupné bez receptu, nemusíte ani navštíviť lekára. Ich používanie ale nie je dlhodobé.

Čo sa týka ich výberu, ten je tiež pomerne bohatý:

Siahnuť môžete po tabletkách s látkami pôsobiacimi na stenu žíl a zvýšenie priepustnosti krvného obehu, ale aj po krémoch či géloch s vonkajším pôsobením

Čo sa týka ich vlastností a charakteristík, tak:

 • majú veľmi koncentrované zloženie, prevažne zo syntetických látok
 • vďaka tomu aj rýchlejší nástup účinku a viditeľnejší vplyv
 • lieky netreba užívať dlhodobo, takže až tak nezaťažujú organizmus

Čo sa týka ich zloženia, v tabletkách sú napríklad látky typu aescín, rutín a hesperidín s vplyvom na cievy a žily a ich stabilizáciu, prípadne rôzne enzýmy s komplexným účinkom na krvný obeh. Vonkajšie formy prípravkov obsahujú zas heparín alebo iné podobné látky, ktoré majú vplyv aj na zápaly žíl a znižujú zrážanie krvi.

Venoruton forte

 • Na chronickú žilovú nedostatočnosť
 • Na hemoroidy
 • Na diabetickú retinopatiu

Ialugen Plus

 • Antiflogistický
 • Antibakteriálny
 • Hojenie a liečba

MOBIVENAL micro

 • Pomoc pri hemoroidoch
 • Účinky na cievy a žily
 • Zníženie pocitu ťažkých nôh

Aescin

 • Na opuchy a zápaly
 • Podliatiny a hematómy
 • Ďalšie ochorenia žíl

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na kŕčové žily na rukách, nohách, chodidlách a stehnách

Či už siahnete po podporných prípravkoch alebo rovno po liekoch so syntetickými či prírodnými účinnými látkami, najlepší výber týchto prostriedkov a prípravkov nájdete v lekárni. Keďže sú dostupné voľne, nie ste odkázaní iba na ich osobnú kúpu.

Naopak, čoraz populárnejšie sú internetové lekárne a to pre tieto benefity:

 • finančná výhodnosť, či už ide o ceny produktov, alebo aj o dopravu zdarma
 • pohodlie, nemusíte nikam ísť, nákup aj prevzatie zásielky vyriešite doma
 • jednoduchosť, objednávku spravíte cez počítač, tablet aj mobilný telefón
 • väčší výber značiek a foriem, hlavne v známejších lekárňach

Hlavne tie lepšie, väčšie a dlhodobo overené online lekárne ponúkajú všetky uvedené výhody na maximum, či už ide o úsporu času a financií, alebo o jednoduchosť nákupu v zopár krokoch. Viaceré umožňujú zrealizovať online objednávku aj bez registrácie.

K tomu treba prirátať pochopiteľne niektoré zákaznícke benefity v rámci vyššej kvality služieb. Môže ísť napríklad o bohatší sortiment prostriedkov dostupných skladom, viac možností platby od dobierky až po platbu kartou cez internet, ale aj rýchlejšie doručenie do 1 až 2 dní. Všetky tieto výhody zvýraznia jednoduchosť online nákupu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.62

26 Hodnotení