6 vecí, čo pomáha a čo je dobré na vnútorné, vonkajšie alebo aj krvácajúce hemoroidy
Hemoroidy, či už tie vnútorné alebo vonkajšie, sú čoraz častejším a samozrejme vždy veľmi nepríjemným problémom a ochorením. Môžu sa vyskytovať u mužov aj u žien, pričom najviac rizikovými faktormi sú vyšší vek, sedavá práca a nezdravá životospráva.
Zlatá žila, ako sa niekedy tomuto ochoreniu hovorí, sa pritom na úvod nemusí javiť vôbec ako nejaký závažný problém. Väčšina ľudí preto prvé symptómy, napríklad svrbenie v konečníku alebo počas stolice, odignoruje. To je veľká chyba, rovnako tak, ako aj nedostatok prevencie. Preto si v nasledujúcich riadkoch povieme viac o tom, ako na hemoroidy pôsobiť.
Čo sú hemoroidy, ako vznikajú a aké majú príznaky
Hemoroidy sú v podstate niečo ako kŕčové žily v oblasti konečníka, konkrétne v análnom kanály, ktorý tvorí posledné centimetre konečníka. Z medicínskeho a biologického hľadiska ide o rozšírenie a následný zápal žíl, ktorý býva spojený aj s trombotickými stavmi.
Hoci sa hemoroidy vyskytujú u oboch pohlaví, štatistiky udávajú, že o niečo viac rozšírené sú u mužov. Najčastejšie sa vyskytujú u ľudí v strednom veku, podľa odhadov môžu trápiť skoro polovicu tejto populácie. Kým v prvých fázach ich výskytu sa prejavujú len menej závažnými problémami, v prípade neriešenia situácie môžu vzniknúť aj krvácajúce hemoroidy.
Podľa toho, či ide o vnútorné alebo vonkajšie hemoroidy, sa líšia aj príznaky:
- v prípade vnútorných hemoroidov je ich umiestnenie vo vnútri až do hĺbky 3 cm, nebývajú príliš bolestivé, ale môžu sa prejaviť krvácaním a tvorbou hlienu
- vonkajšie hemoroidy sú viditeľné v okolí análneho otvoru aj voľným okom ako malé modré hrudky, pri zápale spôsobujú pichľavú bolesť a dajú sa dobre nahmatať
- vo všeobecnosti sa hemoroidy prejavujú hlavne svrbením a bolesťou v oblasti konečníka, tieto dva príznaky sa zhoršia hlavne následkom tvrdšej stolice
- typickým prejavom býva krv v stolici alebo na toaletnom papieri, najmä v dôsledku podráždenia hemoroidov, objaviť sa môže tiež pocit pálenia a to aj po stolici
4 ŠTÁDIA PRIEBEHU PROBLÉMOV S HEMOROIDMI
Spomínané príznaky závisia aj od toho, v ktorom štádiu alebo fáze sa problém s hemoroidmi nachádza. V tom prvom sú žily len rozšírené bez príznakov, v druhom a treťom sa už hemoroidy vysúvajú von z konečníka a v tom poslednom sú už fixované len vonku.
Príčiny a kedy vznikajú hemoroidy
Hoci hemoroidy vznikajú v zásade vždy na tom istom podklade, čiže z dôvodu rozšírenia žíl, ich zápalu a problému s odtokom krvi, existuje viacero rizikových faktorov a vplyvov, ktoré môžu zapríčiniť ich vznik alebo pôsobiť na priebeh tohto ochorenia.
Medzi 4 najčastejšie faktory, ktoré sa môžu aj kombinovať, patria hlavne:
Sedavé zamestnanie: Najčastejšie postihujú hemoroidy ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie. Ide o významný faktor zvyšujúci riziko ich vzniku, nakoľko človek má nedostatok pohybu, dochádza k hromadeniu krvi v žilových pletencoch a ide o ideálne prostredie pre zápal.
Tehotenstvo: Špeciálne u žien býva rizikovým faktorom, ktorý môže problém s hemoroidmi odštartovať, alebo už predošlé ťažkosti zvýrazniť, je tehotenstvo. Počas neho nastávajú problémy s pohybom, stolicou a na jeho konci je pôrod, ktorý vytvára v konečníku tlaky.
Životospráva: Nemenej dôležitým faktorom s vplyvom na hemoroidy je aj životospráva. Fajčenie, alkohol, nadmerná konzumácia kávy a čaju, konzumácia korenistých jedál, nedostatok vlákniny a nadmerné fyzické namáhanie sú jednoznačne negatívne faktory.
Zdravotné problémy: Zhoršiť stav hemoroidov a negatívne ovplyvniť ich priebeh vývoja a ďalšie príznaky môžu aj niektoré konkrétne zdravotné problémy. Ide hlavne o tráviace ťažkosti typu hnačka a zápcha, alebo o chronický kašeľ zvyšujúci námahu konečníka.
Riešenie hemoroidov doma
Väčšina hemoroidov býva podchytená ešte v štádiách, kedy je možné ich riešiť aj bez lekára, hoci tomu sa netreba vyhýbať vtedy, ak sú problémy a príznaky už intenzívne. Aj doma si však viete pomôcť, dôležité je vedieť, ako na hemoroidy pôsobiť a čo zmeniť.
Nech sa páči, tu je prehľad overených a najlepších tipov:
Zmena životného štýlu
Aby ste zlepšili hojenie hemoroidov alebo zmiernili ich príznaky, musíte pristúpiť k zmene životného štýlu. Snažte sa počas dňa čo najviac pohybovať, nefajčite, nerobte žiadne namáhavé fyzické aktivity a uprednostnite plávanie pred bicyklovaním.
Zmeny v stravovaní a pitnom režime
Veľmi dôležité je v rámci podpornej liečby spraviť aj niektoré zmeny týkajúce sa jedál a nápojov. Dôležitý je dostatočný pitný režim aspoň 2 litrov denne, najlepšie čistej vody. Z jedálnička vylúčte korenie, kofeín a alkohol a pridajte tam vlákninu.
Lepšia hygiena konečníku
Nevyhnutnou súčasťou starostlivosti počas akútnych prejavov hemoroidov, ale aj v rámci prevencie, je lepšia hygiena konečníka. V tomto ohľade napríklad pristúpte k zmene typu toaletného papiera a k častejšiemu sprchovaniu studenou a teplou vodou.
Sedacie bylinkové kúpele
Navonok môžete pôsobiť na hemoroidy aj špeciálnymi sedacími kúpeľmi vo vani. Stačí do nich pridať sušené bylinky alebo už hotové produkty určené práve pre sedacie kúpele, napríklad s obsahom repíka a dubovej kôry pre úľavu od príznakov.
Podporné prípravky
V rámci voľne dostupných prípravkov a produktov máte k dispozícii hlavne masti, gély a krémy určené k ošetrovaniu vonkajších hemoroidov a čípky pôsobiace na vnútorné hemoroidy. Zakúpiť si viete aj doplnky výživy na posilnenie žíl a ciev.
Voľno predajné lieky na hemoroidy
Ešte účinnejšou pomocou sú špecializované liečivá s pôsobením na zlatú žilu a hemoroidy. Tie môžu mať podobu čapíkov aplikovaných priamo do konečníka, ale aj mastí a gélov, užívať tiež môžete lieky s obsahom železa, ak máte krvácajúce hemoroidy.
ODBORNÁ LIEČBA HEMOROIDOV
Ak vám žiadne zo spomínaných prostriedkov a možností nepomôžu, obráťte sa na lekára, ktorý vie presne diagnostikovať typ a umiestnenie hemoroidov a odborne ich ošetriť. Najčastejšie sa vykonávajú klasické chirurgické zákroky alebo laserové odstránenie.
Výživové doplnky a prípravky na hemoroidy
Pre tých, čo hľadajú prostriedky k aktívnemu pôsobeniu na hemoroidy a ich negatívne prejavy, sú určené doplnky výživy a prípravky s vonkajším pôsobením, napríklad gély, masti, čapíky, krémy alebo špeciálne zmesi pre bylinné kúpele.
Pôsobenie prípravkov má hlavne tieto účinky:
Cieľom je zmiernenie podráždenia, pálenia, bolesti a svrbenia v konečníka, podpora lepšieho hojenia žíl, protizápalové pôsobenie a zlepšenie stavu žíl a ciev
Hoci každý prípravok má iný účinok, spoločné majú tieto výhody:
- viete si ich bez problémov kúpiť voľne, nemusíte mať predpis
- ich užívanie či používanie môže byť aj dlhodobejšie
- obvykle sa nemusíte obávať žiadnych nežiaducich účinkov
Veľkým plusom týchto prípravkov je možnosť ich kombinácie, kontraindikácie sú totiž minimálne. Väčšina z nich je založená na bylinných extraktoch, rastlinných výťažkoch alebo iných prírodných látkach, ktoré majú sťahujúci, protizápalový, hojivý a tlmiaci účinok. Využiť viete aj tabletky na posilnenie žíl a ciev.
Lieky na hemoroidy
Pre tých, čo hľadajú ešte účinnejšie a efektívnejšie pôsobenie na hemoroidy a ich príznaky, sú k dispozícii lieky a liečivá. Tie sú tiež dostupné bez lekára a predpisu, pričom k dispozícii máte rôzne masti, gély, čapíky aj perorálne formy.
Ich spôsob účinku býva nasledovný:
Kým lieky a tabletky pôsobia na pevnosť žilových stien, lokálne vonkajšie typy liečiv majú hlavne lokálne upokojujúce účinky, niektoré môžu pôsobiť na cievy a žily
Ak ide o ich vlastnosti a parametre, tak:
- oproti bežným prípravkom majú kvalitnejšie zloženie
- to sa prejaví aj v rýchlejšom a lepšom účinku
- zároveň treba v niektorých prípadoch počítať s kontraindikáciami
Najčastejšie obsahujú tieto prípravky látky s tlmiacim účinkom na bolesť, pálenie či svrbenie, napríklad ako je lidokaín, ale aj látky pôsobiace na vlastnosti a funkčnosť žíl a ciev, napríklad tribenozid a kalciumdobesilát. Niektoré špecifické liečivá, napríklad čapíky, môžu obsahovať aj prírodné zložky, napríklad extrakt pagaštana.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na hemoroidy
Prakticky všetky spomínané liečivá, výživové doplnky aj prípravky s vonkajším použitím nájdete v každej bežnej lekárni, kde ich je naozaj veľký výber. Keďže nákup nie je podmienený receptom, môžete využiť tak kamenné, ako aj internetové lekárne.
Druhý spôsob pritom prináša pre bežného spotrebiteľa viacero výhod:
- úspora času, nemusíte nikam osobne ísť, objednávku vybavíte online
- taktiež vám objednanú zásielku doručí kuriér až domov
- ušetríte, ceny v internetových lekárňach bývajú obvykle nižšie
- máte možnosť si na jednom mieste porovnať všetky prípravky a lieky
Nákup liekov aj doplnkov výživy cez internet pritom nie je vôbec zložitý a je podobný bežnej objednávke z eshopu. Oplatí sa však nakupovať vo väčších a známejších online lekárňach, napríklad ako je [lekaren] alebo jej podobné značky.
Dôvodom je, že okrem toho, že sú dostatočne overené a dlhšie na trhu, majú aj lepší výber, viac produktov k dispozícii skladom a plusom je aj to, že ponúkajú širší štandard a služby pre zákazníkov. Odrazí sa to v rýchlejšom doručení, napríklad aj do 1 či 2 dní, alebo pri väčších možnostiach platby, hlavne ak ide o bezhotovostné spôsoby.