Hľadáte aminokyseliny, vitamíny a minerály na chudnutie? Tu sú tie najlepšie na podporu

Hľadáte aminokyseliny, vitamíny a minerály na chudnutie? Tu sú tie najlepšie na podporu

S chudnutím vám vedia pomôcť aj niektoré prírodné a pre telo prirodzené látky, hlavne ak ide o aminokyseliny, vitamíny a minerály. Úlohou týchto zložiek je telo zásobiť a podporovať jeho fungovanie, niektoré z nich však majú význam aj na podporu chudnutia.

Ak chcete vedieť, ktoré aminokyseliny, vitamíny a minerály patria medzi najviac podporujúce chudnutie, treba sa zamerať na tie s vplyvom na trávenie, metabolizmus, spaľovanie tukov, zníženie pocitu hladu, zvýšenie pocitu sýtosti, na kontrolu hladiny cukru a cholesterolu v krvi a na zlepšenie výkonnosti svalov. Preto si teraz o niektorých povieme viac.

Čo je chudnutie a ako naň vplývajú aminokyseliny, vitamíny a minerály

Ak ide o chudnutie, je to dlhodobý proces, ktorého cieľom je zníženie príjmu kalórií a naopak zvýšenie ich spaľovanie, hlavne ak ide o odbúravanie a spaľovanie tukov. Spomedzi rôznych faktorov majú vplyv na tieto oblasti aj vitamíny, minerály a aminokyseliny.

Medzi tie, ktoré sú najviac využívané v tejto oblasti, či už pre priame alebo nepriame účinky a vplyvy, patria L-Karnitín, L-Lyzín, L-Glutamín, L-Leucín, viamíny B, C, D a E a minerály horčík, zinok, vápnik, chróm a mangán. Samozrejme, každá z týchto látok má aj iné pozitívne dôsledky v tele, napríklad na krvný obeh, fyzickú vitalitu či nervový systém.

Multivitamín Multiminerál tablety

 • Podpora fyzického ale aj duševného zdravia
 • Nevyhnutná súčasť celkového zdravého životného štýlu
 • 30 účinných látok v 1 tablete
 • Kombinácia vitamínov, minerálov, antioxidantov a rastlinných extraktov

Z pohľadu chudnutia pôsobia spomínané látky v týchto oblastiach:

 • príjem jedla a potravín, hlavne ak ide o pôsobenie na pocity hladu alebo sýtosti, ktoré sú rozhodujúce napríklad pre riziko prejedania sa alebo hladovania
 • podpora celkovo trávenia, tráviacej sústavy, stimulácia žalúdočných štiav, pôsobenie na črevá a črevnú mikroflóru a komplexná podpora metabolizmu
 • zlepšenie a stimulácia spaľovania kalórií a hlavne tukov, predovšetkým pokiaľ ide o spaľovanie uložených tukov v zásobách a podpora ich odbúrania
 • zvýšenie vitality a fyzickej výkonnosti, zlepšenie regenerácie svalov alebo ich výkonu po cvičení a fyzickej aktivite, čo napomáha tiež spaľovaniu tukov

Pochopiteľne, len dopĺňanie týchto látok vám nezaručí okamžité chudnutie, ide totiž o oveľa komplexnejší proces. Na príjem kalórií a zdravé fungovanie trávenia má veľký vplyv spôsob stravovania a zloženie jedálnička, na ich výdaj a spaľovanie zas pohyb a šport.

PESTRÝ JEDÁLNIČEK AKO DOBRÝ ZÁKLAD

Pokiaľ chcete mať dostatok všetkých potrebných vitamínov, minerálov či aminokyselín, ktoré vám môžu pomôcť aj na chudnutie a jednotlivé oblasti, musíte v prvom rade mať zdravý a pestrý jedálniček. Ideálne zložený z rýb, zeleniny, ovocia, orechov a semien.

Ktoré aminokyseliny, vitamíny a minerály na chudnutie sú najlepšie

Okrem dopĺňania konkrétnych aminokyselín, vitamínov a stopových prvkov by ste sa mali zamýšľať aj nad možnosťou komplexnejšieho vplyvu na chudnutie či spaľovanie kalórií a tukov. Takúto možnosť predstavujú aj diéty, no treba si vedieť dobre vybrať.

Nič nepokazíte, ak siahnete po Ketogénnej diéte, tu sú jej princípy:

L-Karnitín: Asi najznámejšou aminokyselinou pôsobiacou na chudnutie je L-Karnitín. Táto látka má zásadnú úlohu v energetickom metabolizme, hlavne v metabolizme tukov. Podporuje ich spaľovanie a to hlavne pri športe a cvičení.

L-Lyzín: Druhou aminokyselinou, konkrétne z kategórie esenciálnych, je L-Lyzín. Táto aminokyselina má viacero pozitívnych vplyvov, napríklad aj na imunitu, no je hlavne súčasťou metabolických procesov a metabolizmu.

L-Glutamín: V športe a pri cvičení, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou spaľovania kalórií a tukov, má miesto aj aminokyselina L-Glutamín. Podporuje totiž tvorbu testosterónu, svalovej hmoty a podieľa sa aj na regenerácii.

L-Leucín: Dôležitou aminokyselinou je L-Leucín, ktorý tiež patrí medzi látky, ktoré si naše telo nevie vytvoriť a musí ju prijímať z externých zdrojov. Táto aminokyselina má tiež zmysel pre regeneráciu svalového tkaniva.

Vitamín B: Ak ide o vitamíny, pri chudnutí môžu byť nápomocné aj vitamíny zo skupiny B, konkrétne vitamín B6. Ten je dôležitý na tvorbu koenzýmov, ktoré podporujú látkovú premenu a stimulujú spaľovanie tukov.

Vitamín C: Dôležitým prírodným a prirodzeným stimulantom je aj vitamín C. Okrem toho, že je známy ako vitamín na podporu imunity, má zmysel aj z pohľadu podpory spaľovania tukov a celkovo pre lepšiu fyzickú vitalitu.

Vitamín D: Dôležitú úlohu zohráva aj vitamín D, ktorý pôsobí na tukové zásoby. Znižuje množstvo uloženého tuku v tele a to tým, že pomáha na jeho efektívnejšie odbúravanie a blokuje tvorbu nových tukových tkanív.

Vitamín E: Význam pre chudnutie má aj vitamín E, známy antioxidant využívaný hlavne pre podporu srdca, ciev a prirodzenej obranyschopnosti. V tejto oblasti pomáha vitamín hlavne na metabolizmus tukov a ich spaľovanie.

Horčík: Ak ide o minerály, výborným prostriedkom na odbúravanie tukov a tukových tkanív je aj horčík. Ten je aktivátorom enzýmov, ktoré zlepšujú optimálne spaľovanie tukov, čo môžete využiť hlavne pri športovaní.

Zinok: Prospešným stopovým prvkom je zinok, ktorý sa podieľa na látkovej výmene sacharidov a na udržiavaní hladiny cukru v krvi v rovnováhe. Výsledkom je znížený pocit hladu, takže aj nižšie riziko prejedania sa.

Vápnik: Ak budete pravidelne dopĺňať do tela vápnik, nepomôžete tým len svojim kostiam alebo zubom, ale aj postave. Minerál je tiež známy tým, že je prevenciou proti obezite, nakoľko podporuje spaľovanie tukov.

Chróm: Tento stopový prvok je nevyhnutný v našom organizme pre správny metabolizmus glukózy, fungovanie inzulínu a na syntézu mastných kyselín a cholesterolu. Vplýva tiež na pocity hladu alebo naopak sýtosti.

Mangán: Posledným minerálom s výraznejším účinkom na chudnutie je mangán. Ten sa podieľa na látkovej premene tukov a cukrov v tele, rovnako tak reguluje hladinu cukru v krvi. Výsledkom je zníženie pocitu hladu.

PRI DOPĹŇANÍ DODRŽUJTE DENNÚ DÁVKU

Ak ide o dopĺňanie spomínaných vitamínov, minerálov, aminokyselín a stopových prvkov prostredníctvom výživových doplnkov a prípravkov, dávajte si pozor na maximálnu dennú dávku. Jej prekročenie môže priniesť zažívacie ťažkosti, najmä hnačku.

Výživové doplnky a prípravky s aminokyselinami, vitamínmi a minerálmi

V prípade, že by ste chceli efektívnejšie dopĺňať vyššie spomínané vitamíny, minerály alebo aminokyseliny, môžete na to použiť aj hotové formy produktov a prípravkov. Ich najväčšou výhodou je kvalitná koncentrácia, látky viete doplniť podľa dennej potreby.

Ak ide o výber produktov, ponuka obsahuje viacero typov a foriem:

K dispozícii sú doplnky výživy v podobe tabliet, kapsúl, roztokov a sirupov, ale aj špeciálne fitness prípravky, napríklad vo forme prášku či hotového nápoja

Užívanie je možné pre mužov aj ženy, prípravky majú tieto výhody:

 • presné dávkovanie od výrobcu, čo zaručuje jednoduchosť používania
 • možnosť výberu z viacerých foriem vrátane tekutých alebo v prášku
 • dlhodobé užívanie, pokojne aj viac mesiacov, čím zvýšite aj efektivitu

Niektoré doplnky výživy obsahujú iba samotné vitamíny alebo minerály, no oveľa častejšie môžete nájsť komplexnejšie produkty, napríklad v kombinácii aj s vlákninou, prebiotikami, morskými riasami alebo bylinnými extraktmi. Taktiež sú k dispozícii aj multivitamíny a multiminerály, kde však treba počítať s tým, že koncentrácia býva nižšia.

Multivitamín Multiminerál tablety

 • Podpora fyzického ale aj duševného zdravia
 • Nevyhnutná súčasť celkového zdravého životného štýlu
 • 30 účinných látok v 1 tablete
 • Kombinácia vitamínov, minerálov, antioxidantov a rastlinných extraktov

V prípade fitness produktov viete siahnuť predovšetkým po BCAA aminokyselinách, prípravkoch s L-Glutamínom a L-Leucínom, niekedy tiež vo vzájomnej kombinácii. Tu bývajú najviac využívané formy kapsúl, práškov na zoberie s vodou a nápojov.

Z hľadiska efektivity je ideálne užívať viacero doplnkov výživy a fitness prípravkov súčasne, nakoľko sa tak dopĺňajú ich efekty na chudnutie aj pre športovanie. Viete siahnuť po mineráloch na zníženie pocitu hladu, vitamínoch na lepšie trávenie a podporu metabolizmu a po aminokyselinách podporujúcich lepšie spaľovanie tukov a viac výkonu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky s aminokyselinami, vitamínmi a minerálmi

Dobrou správou je, že nakoľko všetky spomínané doplnky výživy a prípravky obsahujúce aminokyseliny, vitamíny a minerály sú voľne predajné bez receptu, nemusíte osobne nikam chodiť. Viete si ich objednať rýchlo a z pohodlia domova priamo cez internet.

Nakupovanie online so sebou prináša viacero zásadných benefitov:

 • väčší sortiment skladom a to vtedy, ak si vyberiete známejšie značky
 • možnosť hotovostnej aj bezhotovostnej platby, je to len a len na vás
 • úspora času a peňazí, nemusíte osobne chodiť a hľadať značky či balenia
 • maximálne pohodlie, objednávku ako aj jej doručenie vybavíte z domu

Najlepší výber, ale aj najlepšie podmienky, ponúkajú hlavne väčšie, známejšie a dostatočne overené online lekárne a fitness eshopy, napríklad ako je www.namaximum.sk. V nich nájdete zrejme všetky dostupné značky, druhy, formy a veľkosti balení.

Multivitamín Multiminerál tablety

 • Podpora fyzického ale aj duševného zdravia
 • Nevyhnutná súčasť celkového zdravého životného štýlu
 • 30 účinných látok v 1 tablete
 • Kombinácia vitamínov, minerálov, antioxidantov a rastlinných extraktov

Okrem lepšieho výberu sa môžete spoľahnúť aj na celkovo rýchlejší proces nákupu, napríklad niektoré eshopy či lekárne umožňujú objednávku aj bez zdržujúcej registrácie. Veľmi rýchle býva aj doručenie, niekedy aj do 1 až 2 dní. Platiť môžete aj cez internet, napríklad platobnou kartou. Objednávku spravíte za pár kliknutí a to cez počítač, tablet aj smartfón.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Okrem dopĺňania konkrétnych aminokyselín, vitamínov a stopových prvkov by ste sa mali zamýšľať aj nad možnosťou komplexnejšieho vplyvu na chudnutie či spaľovanie kalórií a tukov. Takúto možnosť predstavujú aj diéty, no treba si vedieť dobre vybrať.

Nič nepokazíte, ak siahnete po Ketogénnej diéte, tu sú jej princípy:

 • cieľom diéty je čo najefektívnejšie spaľovanie tukov a tukových zásob, z pohľadu viditeľnosti a výsledkov chudnutia je preto táto diéta jednou z najlepších
 • aby k takémuto spaľovaniu prišlo, musí v tele nastať ketóza, pre ktorý je typické, že organizmus siaha po tukoch ako po zdroji energie a to namiesto cukrov
 • ketózu dosiahnete jedine zmenou jedálnička a to obmedzením sacharidov, denne ich príjem musí poklesnúť pod 50 gramov, obmedziť treba aj príjem tukov
 • naopak, počas Keto diéty dochádza k zvýšeniu príjmu bielkovín, zeleniny, orechov a semien, vďaka tomu efektívne podporíte tiež trávenie aj metabolizmus

Okrem toho, bielkoviny majú pozitívny efekt aj na zníženie pocitu hladu a naopak zvýšenie pocitu sýtosti, sú tiež dôležitou zložkou pre svaly a fyzickú výkonnosť, vďaka čomu nepríde počas chudnutia k ich chradnutiu. Tým sa Keto diéta odlišuje od iných diét.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Zároveň má vďaka zníženiu príjmu sacharidov pozitívny vplyv aj na zníženie hladiny cukru v krvi, zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu a normalizáciu krvného tlaku. Plusom je, že diéta je dlhodobejšia, trvá 12 až 14 týždňov a je rozdelená do troch fáz. V prvej ide o dosiahnutie ketózy, v druhej o spaľovanie tuku a v tretej o prevenciu voči vzniku jojo efektu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak sa rozhodnete Ketónovú diétu dodržiavať, musíte sa pripraviť na to, že bude treba radikálne zmeniť svoj jedálniček a zaradiť do neho iné jedlá. V prípade, že sa vám nechce variť úplne nové jedlá, môžete siahnuť ešte po inej možnosti a tou je KetoMix.

Ide o producenta sortimentu potravín a nápojov práve pre Keto diétu:

Ponuka KetoMix obsahuje polievky, hlavné jedlá ako aj potraviny pre raňajky či celodenný jedálniček, ktoré sú založené na proteínov, nájdete tu aj koktejly

Využitie spomínaných produktov so sebou prináša viacero benefitov:

 • v prvom rade je to maximálne pohodlie pri príprave jedál a tiež nápojov
 • ušetríte tiež veľa času, obvykle je všetko hotové do 5 minút alebo ihneď
 • zároveň máte istotu, že všetky jedlá vrátane pochutín nenarušia ketózu

Sortiment jedál obsahuje najmä proteínové polievky rôznej chuti, kaše, omelety, palacinky, sušené mäso, cestoviny, pečivo, nátierky, dresingy, pomazánky aj omáčky, z ktorých si viete pripraviť celodenné stravovanie. Nájdete tu aj proteínové tyčinky s viacerými príchuťami a sladké a slané pochutiny na proteínovom základe, hlavne chipsy a čokoládu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Túto ponuku dopĺňa sortiment nápojov v podobe koktejlov v prášku, kde stačí už len doliať vodu a zamiešať. Na výber máte aj vegánske nápoje, rovnako tak si môžete vybrať z rôznych príchutí, napríklad kokos, vanilka, káva, banán, čokoláda či iné ovocné chute.

Pre tých, čo by chceli spaľovať chuť ešte efektívnejšie, aj značka KetoMix má niektoré doplnky výživy v podobe kapsúl a tabliet s perorálnym užívaním, ktoré sú ideálne na podporu chudnutia, trávenie, detoxikáciu a spaľovanie tukov. Ide o voľne predajné doplnky výživy, ktoré obsahujú napríklad L-Karnitín, známu a vyššie spomínanú aminokyselinu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ vás Keto diéta zaujala a chceli by ste ju vyskúšať práve tou pohodlnejšou cestou s využitím doplnkov a potravín KetoMix, kompletnú ponuku značky nájdete na jej oficiálnom webe www.ketomix.sk. Sú tu aj detailnejšie informácie ohľadom celej diéty.

Na webe nájdete aj eshop, nákup cez internet má viacero výhod:

 • všetko vybavíte priamo z pohodlia domu a to vrátane doručenia zásielky
 • objednávka trvá len zopár minút, môžete ju spraviť aj cez svoj smartfón
 • nie ste odkázaní len na platenie v hotovosti, môžete využiť aj internet
 • nakoľko ide o oficiálny eshop, máte záruka originality aj najlepšej ceny

Nákup v eshope KetoMix sa príliš nelíši od nákupu v iných online obchodoch, stačí len vložiť do košíka to, čo potrebujete, vyplniť svoje údaje a zvoliť podmienky platby či doručenia. Na výber je viacero kuriérnych služieb, doručenie je obvykle do 3 pracovných dní.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri väčšej objednávke sa nemusíte trápiť s poštovným, je zdarma. Platiť môžete kuriérovi v hotovosti, čiže na dobierku, ale pokojne aj vopred a online, napríklad cez internet banking alebo platobnou kartou. Potraviny aj nápoje viete nakúpiť samostatne, no aj v balíčkoch podľa toho, akú máte nadváhu, alebo podľa toho, ako dlho chcete držať Keto diétu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie