Vitamín E: Na čo je dobrý, ktoré zdroje a potraviny ho obsahujú a čo predávkovanie

Vitamín E: Na čo je dobrý, ktoré zdroje a potraviny ho obsahujú a čo predávkovanie

Jeden z najznámejších a najlepších antioxidantov, to je vitamín E, nazývaný aj tokoferol. Tento vitamín je zároveň známy aj tým, že má pozitívne účinky na pleť a vlasy a to nielen pre ženy, ale aj pre mužov. To je tiež dôvod, prečo býva aj súčasťou kozmetiky.

Medzi prirodzené zdroje vitamínu pochopiteľne patria hlavne potraviny a to predovšetkým rastlinného typu. Ak by vám však hrozil akútnejší nedostatok, viaceré doplnky výživy tento vitamín obsahujú tiež. Na čo je dobrý, či hrozia predávkovanie alebo nežiaduce účinky a či má význam aj v tehotenstve, na to všetko zodpovieme v tomto článku.

Čo je vitamín E, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Tokoferol, čiže vitamín E, patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Ide o najdôležitejší antioxidant v tele, ktorý pomáha na ochranu buniek pred voľnými radikálmi, no má pôsobenie aj na energiu a vitalitu a na udržanie zdravej pokožky, preto sa odporúča napríklad aj na ekzém. Nachádza sa v svaloch, pečeni a v tukovom tkanive.

Vitamín sa zúčastňuje aj tvorby červených krviniek, obnovy a rastu svalovej hmoty, podporuje činnosť pohlavných žliaz, má močopudné účinky a tiež pomáha na potenciu či v tehotenstve. Jeho nedostatok môže byť preto nebezpečný.

GENERICA Vitamin E 400 I.U.

  • Antioxidačné pôsobenie
  • Vplyv na pohybový aparát
  • Podpora pokožky a pleti

Hoci je deficit zriedkavý jav, nastať môže a obvykle má tieto dôvody:

Podvýživa a zlý jedálniček: Najčastejšie je za deficitom vitamínu podvýživa, nadmerný príjem nenasýtených mastných kyselín alebo diéta s vylúčením potravín bohatých na vitamín.

Problémy so vstrebaním: Nízke vstrebanie vitamínov cez tráviacu sústavu je tiež negatívnym faktorom, môže to súvisieť napríklad s hnačkou, zápalmi či Crohnovou chorobu.

Iné ochorenia: Okrem porúch vstrebávania ovplyvňujú hladinu aj iné choroby a problémy, napríklad cukrovka, problém s vylučovaním žlče alebo cystická fibróza.

Vplyv látok a liečiv: S nedostatkom vitamínu E môžu súvisieť aj interakcie iných látok, napríklad nedostatok vitamínu C alebo selénu, prípadne lieky obsahujúce cholestyramín.

Pokiaľ ide o príznaky, ktorými sa nízka hladina prejavuje, tu sú tie najvýraznejšie:

  • svalová slabosť a poruchy fungovania svalov, problémy nervového systému
  • objaviť sa môžu postihnutia kardiovaskulárnej sústavy a tiež chudokrvnosť
  • stráca sa tiež prirodzená obranyschopnosť a znižuje sa aktivita imunitného systému
  • zvýšiť sa môže aj peroxidácia tukov v pečeni, nedostatok má vplyv aj na plodnosť

NADBYTOK ALEBO PREDÁVKOVANIE

Výhodou vitamínu E je, že pri bežnom príjme zo stravy nehrozí hypervitaminóza alebo vážnejšie predávkovanie. Pri predávkovaní syntetickým vitamínom sa však môžu objaviť nevoľnosť, zvracanie, plynatosť, hnačka alebo individuálne aj poruchy srdcového rytmu.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín E

Pokiaľ ide o dopĺňanie vitamínu z potravín, tokoferol sa nachádza vo viacerých zdrojoch, predovšetkým rastlinného typu. Preto by nemal vzniknúť žiadny vážnejší problém s jeho nedostatkom za bežných podmienok, hlavne vtedy, ak máte dostatočne pestrú stravu.

Tu sú potraviny a potravinové zdroje s najvyšším obsahom vitamínu E:

Živočíšne zdroje: V rámci živočíšnych zdrojov možno vitamín E nájsť štandardne v mäse, hlavne v bravčovom a hovädzom, rovnako tak vo vnútornostiach, mlieku a vaječnom žĺtku.

Orechy: Veľmi známym a veľmi kvalitným zdrojom vitamínu E sú aj orechy, tie sú bohaté aj na viaceré minerály. Ak chcete vitamín doplniť, zvoľte si hlavne mandle alebo lieskovce.

Zelenina a semená: Zo zeleniny odporúčame do jedálnička zaradiť najmä kel, špenát a listovú zelenú zeleninu, pokiaľ ide o semená, najlepšie sú tekvicové, sezamové a ľanové.

Ostatné rastlinné zdroje: Vitamín E obsahujú aj niektoré za studena lisované oleje, obilné klíčky, sójové bôby, obilniny ako celok a tiež celozrnné potraviny, napríklad múka.

Čo sa týka dennej spotreby a dennej dávky, odporúčame dodržiavať tieto hodnoty:

  • bežný dospelý človek potrebuje 17 až 20 miligramov denne, muži o niečo viac
  • deti potrebujú od 5 miligramov a viac, v závislosti aj podľa ich veku
  • vyšší príjem potrebujú fajčiari, tí by mali mať dennú dávku vitamínu 40 miligramov
  • dôležitý je pestrý jedálniček a striedanie rastlinných a živočíšnych zdrojov

Účinky a na čo vitamín E pomáha

Vitamín E je súčasťou viacerých prípravkov a aj kozmetiky a to práve pre jeho silné antioxidačné účinky. Okrem nich má v tele veľké množstvo biochemických funkcií v rôznych orgánových sústavách a aj v rámci metabolizmu iných látok či energetického metabolizmu.

Tu sú najdôležitejšie oblasti jeho pôsobenia:

Ochrana pred voľnými radikálmi

Spomínaný antioxidačný účinok sa prejavuje hlavne ochranou buniek pred voľnými radikálmi a pôsobením oxidačného stresu. Tento vplyv sa týka tak buniek vnútorných orgánov, ako aj pokožky a kožných buniek, rovnako tak buniek slizníc, čo vplýva na ich zdravie.

Vplyv na kardiovaskulárny systém

Okrem antioxidačného účinku na srdca a cievy pomáha vitamín E na kardiovaskulárny systém aj komplexne. Pomáha na rozšírenie ciev a zabraňuje tak nadmernému zrážaniu krvi, rovnako tak má vplyv na zníženie krvného tlaku, čo pôsobí preventívne voči viacerým ochoreniam.

GENERICA Vitamin E 400 I.U.

  • Antioxidačné pôsobenie
  • Vplyv na pohybový aparát
  • Podpora pokožky a pleti

Podpora plodnosti u mužov a menštruácie u žien

Vitamín je tiež dôležitý u mužov na potenciu, nakoľko je jedným z faktorov s priaznivým vplyvom na spermatogenézu, ktorá je pre plodnosť nevyhnutná. Zvyšuje aj sexuálnu výkonnosť. U žien pomáha na zmiernenie menštruačných problémov.

Pôsobenie na kožu a pleť

Tokoferol je veľmi dôležitý pre udržanie krásnej a mlado vyzerajúcej pokožky, pomáha tiež na lepšie hojenie rán a využíva sa aj pri niektorých poruchách a kožných ochoreniach. Najčastejšie pôsobí na atopický ekzém, psoriázu, akné a rýchle starnutie kože.

INÉ VPLYVY A ÚČINKY V ĎALŠÍCH OBLASTIACH

Vitamín E je dôležitý aj pre tvorbu červených krviniek, na obranyschopnosť, na podporu nervového systému a jeho fungovania, pre normálny svalový tonus, pre metabolizmus polynenasýtených mastných kyselín, na zníženie únavy a na zvýšenie fyzickej vitality.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom E

Nakoľko je vitamín E zo všetkých vitamínov jeden z najznámejších a najviac využívaných aj v rôznych produktoch a prípravkoch, je veľmi často rozoberaný aj v súvislosti s viacerými praktickými otázkami týkajúcimi sa jeho užívania, dopĺňania, nedostatku či nadbytku alebo v rámci odporúčanej dennej spotreby.

Tu sú najčastejšie témy a odpovede na najčastejšie otázky:

Kto má zvýšenú potrebu vitamínu a ktoré sú rizikové skupiny?

Zvýšená potreba dopĺňania vitamínu E do tela vzniká hlavne u tehotných žien a žien počas dojčenia, rovnako tak u fajčiarov alebo športovcov. Vitamín by mali vo väčšom množstve prijímať aj cukrovkári a ľudia, ktorí majú predispozíciu na anémiu.

Je vitamín E toxický alebo má nejaké škodlivé vplyvy?

Pri krátkodobom nadmernom užívaní by nemalo vzniknúť žiadne vážnejšie riziko, dlhodobé nadmerné dávky však môžu znížiť zrážanlivosť krvi alebo zvýšiť riziko hemoragickej cievnej mozgovej príhody. Tokoferol sa neodporúča užívať ani pred operáciami.

S ktorými liečivami alebo látkami sa nesmie vitamín užívať?

Ide hlavne o lieky alebo doplnky výživy určené na zníženie krvnej zrážanlivosti, hlavne tie, ktoré obsahujú warfarín či aspirín. Problémom môžu byť aj niektoré byliny s podobným účinkom, napríklad ginkgo biloba, prípadne potraviny, typicky cesnak.

Sú nejaké interakciami s inými minerálmi a vitamínmi?

Áno, veľké dávky vitamínu E môžu napríklad zhoršiť vstrebávanie vitamínu K a oslabiť jeho aktivitu. Rovnako tak vitamín E znižuje koncentráciu a aktivitu vitamínu A. Negatívny vplyv na samotný vitamín E zas majú vyššie dávky minerálov, hlavne železa.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce vitamín E

Pokiaľ ide o vitamín E, jeho využitie môže byť nielen príjmom zo stravy, ale aj cez rôzne produkty. Najčastejšie ide o doplnky výživy alebo kozmetické prípravky v rôznej forme, či už tabletky, kapsule, kvapky alebo niektoré vonkajšie formy, napríklad olej.

GENERICA Vitamin E 400 I.U.

  • Antioxidačné pôsobenie
  • Vplyv na pohybový aparát
  • Podpora pokožky a pleti

V oblasti voľne dostupných produktov sú najčastejšie tieto typy:

Vitamín možno nájsť v multivitamínoch aj v prípravkoch na konkrétne pôsobenie, hlavne na kožu, no nachádza sa aj v kozmetike, mydlách, telových mliekach a mastiach

V prípade, ak by ste si zvoli tieto prípravky, získate nasledovné výhody:

  • na ich kúpu nepotrebujete navštíviť lekára alebo mať predpis
  • používanie môže byť dlhodobejšie
  • nemusíte sa obávať vážnejších vedľajších účinkov

Pokiaľ ide o výživové doplnky, vitamín E sa predáva aj samostatne alebo spolu s niektorými inými vitamínmi za účelom ich všeobecného doplnenia, ale aj v rámci špecializovaných prípravkoch na posilnenie pokožky, pre antioxidačnú ochranu, na podporu imunity alebo proti únave a na zvýšenie energie a výkonnosti.

Lieky obsahujúce vitamín E

Druhou možnosťou využitia vitamínu E, ale už v nepomerne silnejšej koncentrácii a intenzívnejších dávkach, sú lieky a liečivá. Oproti doplnkom výživy je v tomto prípade výber o niečo slabší, tokoferol totiž nepatrí medzi najviac využívané.

V niektorých liečivách sa nachádza, hlavne v týchto typoch:

Pokiaľ ide o voľne predajné lieky, vitamín E je súčasťou liečiv s pôsobením na kožu alebo na menštruačné problémy žien, lieky na predpis sú určené na doplnenie vitamínov

Pre lieky sú typické tieto charakteristiky:

  • koncentrácia vitamínu E je vyššia, užívanie zas kratšie
  • obvykle sa v lieku nachádzajú aj iné látky a liečivá
  • niektoré lieky nie sú určené pre deti alebo pre tehotné ženy

Na druhú stranu, oproti doplnkom výživy majú lieky výhodu v intenzívnejšom pôsobení a teda aj v lepších výsledkoch. Určené bývajú na liečbu konkrétnych stavov, takže ich účinky sa dostavia skôr a sú konkrétnejšie. Treba však počítať aj s výskytom niektorých nežiaducich vplyvov a pozerať aj na kontraindikácie.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky obsahujúce vitamín E

Lieky aj výživové doplnky viete kúpiť štandardne v lekárňach, kozmetické prípravky aj v niektorých eshopoch. V prípade produktov dostupných voľne bez receptu nie ste odkázaní ani na osobnú kúpu, využiť tak môžete aj online lekárne.

Tie majú veľký sortiment aj kozmetiky a voľne dostupných liekov:

  • ich výhodou je pohodlnejší a rýchlejší nákup aj z domu
  • ušetríte čas a tiež peniaze, ceny sú v online lekárňach nižšie
  • na jednom mieste si viete všetky typy a značky porovnať
  • doručenie je až k vám domov, niekedy aj do 24 či 48 hodín

Nákup z internetovej lekárni sa pritom príliš neodlišuje postupom od bežného nákupu v eshope, čo znamená, že aj v tomto prípade viete nakúpiť bez registrácie a zdržovať sa nemusíte ani platbou v hotovosti, viete zaplatiť aj vopred.

GENERICA Vitamin E 400 I.U.

  • Antioxidačné pôsobenie
  • Vplyv na pohybový aparát
  • Podpora pokožky a pleti

Viac pohodlia a aj lepšie zákaznícke služby ponúkajú v tomto ohľade známejšie a viac overené online lekárne. Ich výhodou je napríklad aj širší sortiment, ktorý je dostupný ihneď a skladom.  To značne urýchli výber produktov, ich kúpu a tiež dodanie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.72

25 Hodnotení