Senná nádcha u detí sa dá riešiť, tu je 6 rád a tipov, čo na ňu pomáha a čo je najlepšie

Senná nádcha u detí sa dá riešiť, tu je 6 rád a tipov, čo na ňu pomáha a čo je najlepšie

Senná, čiže alergická nádcha, je sezónne ochorenie, ktoré sa môže objaviť ta na jar, ako aj na jeseň, v niektorých prípadoch dokonca aj viac krát za rok. Obvykle sa tento druh alergie vyvíja dlhšiu dobu a podľa štatistík sa prvý krát prejaví u detí okolo 4. roku života.

Môže mať tak akútnu, ako aj chronickú formu, pričom sa svojimi príznakmi a prejavmi príliš neodlišuje od bežnej nádchy. Rozdielny je ale pôvod, rovnako tak sú iné aj rizikové faktory. Aký má alergická nádcha u detí priebeh, aké symptómy ju sprevádzajú, aké prostriedky a možnosti na jej liečbu máte a či možno podávať aj lieky, to si povieme teraz.

Ako vzniká senná nádcha u detí, jej špecifiká a faktory

Alergická nádcha u detí má podobný základ, ako aj u dospelých. Ide o neinfekčný typ nádchy, ktorý vzniká na základe alergickej a precitlivenej reakcie imunitného systému na nejaký vonkajších alergén, čiže faktor. Typicky sa prejavuje najmä opuchom nosovej sliznice.

S týmto opuchom súvisia aj ďalšie symptómy, čiže plný nos a zhoršené dýchanie. Stav vzniká vtedy, ak sa organizmus dostane do kontaktu s nejakým alergénom, ktorý sa nachádza v ovzduší. Môže ísť o vnútorné alergény, napríklad prach, roztoče, plesne alebo chlpy zo zvierat, ale aj o tie vonkajšie, hlavne o rôzne trávy a ich peľ alebo o peľ z kvetín a stromov.

Livostin

  • Na alergiu a príznaky s ňou spojené

Claritine

  • Zmiernenie prejavov sennej nádchy
  • Zmiernenie prejavov žihľavky
  • Pôsobenie na iné alergie

Flixonel

  • Zmiernenie príznakov
  • Liečba sennej nádchy
  • Liečba iných alergií

Pokiaľ ide o dôležité špecifiká sennej nádchy u detí, rátať treba s nasledovnými:

  • u detí vo veku do 2 rokov sa alergická senná nádcha zvyčajne vôbec neobjavuje, neskôr sa však už môže vyvíjať, obvykle je to medzi 4. a 6. rokom života
  • ak ide o alergiu na vnútorné alergény, tá sa obvykle vyvíja už od narodenia, v prípade vonkajších alergénov ide o postupný vývoj a to hlavne, ak im je dieťa vystavené
  • časté u detí sú tzv. skrížené alergické reakcie, čiže napríklad alergia naraz na peľ niektorých stromov aj ovocie, ide o to hlavne vtedy, ak sú prítomné podobné proteíny
  • bežné sú alergie na viacero rôznych podnetov súčasne, veľký vplyv pri vzniku alergie má tak dedičnosť a genetická predispozícia, ako aj vplyv okolia

SEZÓNNA VS. CELOROČNÁ NÁDCHA

Pokiaľ ide o alergickú nádchu, tá môže byť tak sezónna, čiže napríklad iba v niektorých ročných obdobiach kvitnutia rastlín, drevín či tráv, ako aj celoročná, ktorá býva najčastejšie v prípade alergénov v domácnosti, ktoré sú prítomné celý rok a nie sú sezónne.

Príznaky a prejavy sennej nádchy u detí

Pokiaľ ide o prejavy sennej nádchy u detí, tie sa príliš neodlišujú od typických symptómov, ktoré trápia aj dospelých. V praxi ide hlavne o problémy so sliznicou nosových dutín, ako aj o alergické príznaky v očiach či dokonca aj na koži.

Toto sú tie skupiny javov a symptómov, ktoré sú najčastejšie:

Príznaky týkajúce sa dýchania: Najčastejšie bývajú so sennou nádchou spojené problémy s opuchom a podráždením nosovej sliznice, čo sa prejaví plným nosom a výtokom z neho. Okrem toho bývajú prítomné aj kašeľ, ťažké dýchanie alebo kýchanie.

Problémy s očami: Druhou veľmi častou kategóriou problémov so sennou nádchou sú prejavy a príznaky týkajúce sa očí. Tie zvyknú slziť alebo môžu byť naopak veľmi suché, okrem toho dochádza aj k ich svrbeniu, začervenaniu, bolesti a páleniu.

Ostatné prejavy a symptómy: Medzi ďalšie možné príznaky sennej nádchy patria rôzne kožné reakcie, napríklad ekzém, začervenanie pokožky a jej svrbenie, objaviť sa môžu aj bolesti hlavy, únava alebo zvýšená teplota, u každého individuálne.

Riešenie sennej nádchy u detí doma

Ak ide o liečbu sennej nádchy, tak u detí ako aj u dospelých sa odporúča absolvovať ju len na základe lekárskeho vyšetrenia a na indikáciu od lekára. Túto odbornú liečbu však môžete doplniť aj niektorými podpornými prostriedkami a opatreniami.

Medzi najviac využívané možnosti a spôsoby patria:

Obmedzenie vnútorných alergénov

V prípade, ak dieťa trpí sennou nádchou z dôvodu interiérových alergénov, treba sa snažiť minimalizovať ich vplyv. Odstrániť treba záclony, koberce, závesy a plyšové hračky. Vhodné je často vetrať miestnosti a ideálne používať aj špeciálne čističky vzduchu.

Eliminácia vonkajších alergénov

V prípade alergie na vonkajšie alergény by ste mali na okná namontovať protipeľové sieťky, okná otvárať iba počas daždivého počasia, používať čističky vzduchu, vonku sa pohybovať iba po daždi a vyhýbať sa priamemu slnku a frekventovaným uliciam.

Ďalšie režimové opatrenia

Okrem vyššie spomínaných konkrétnych zmien a opatrení zameraných podľa daného rizikového alergénu je všeobecne vhodné podporovať imunitu, eliminovať stresové faktory, minimalizovať fyzickú záťaž a dbať na zvýšenú hygienu a častejšie kúpanie dieťaťa.

Minimalizácia rizikových jedál

Vzhľadom na to, že aj niektoré potraviny môžu spôsobiť alebo zhoršiť alergické reakcie súvisiace so sennou nádchou, treba sa zamerať aj na ich minimalizáciu. Ide napríklad o jablká, citróny a citrusové ovocie, zeler, mrkvu alebo vlašské orechy.

Voľne dostupné prípravky

Ak chcete utlmiť niektoré jemnejšie a menej intenzívne prejavy a príznaky spojené so sennou nádchou, najmä týkajúce sa očí, nosa, kašľu alebo pokožky, môžete siahnuť aj po voľne predajných prípravkoch, či už s perorálnym alebo vonkajším užitím.

Lieky dostupné bez receptu

Na tie najvážnejšie prejavy a problémy spojené so sennou nádchou je možné použiť aj voľne dostupné lieky. Na výber máte hlavne liečivá určené na sliznicu nosa, upchatý nos a výtok z neho, ale aj lieky napríklad na slzenie očí alebo na kožné reakcie a ekzém.

NECHAJTE DIEŤA OTESTOVAŤ NA ALERGÉNY

Podľa štatistík sa mnoho príznakov alergickej a sennej nádchy, vrátane plného nosa či slzenia očí, počas tehotenstva zhorší. Preto je najlepšie, aj keď už máte prvotnú diagnostiku za sebou, sa v tomto období obrátiť na lekára. Môže tak liečbu lepšie prispôsobiť novému stavu.

Výživové doplnky a prípravky na sennú nádchu u detí

Na zmiernenie niektorých prejavov súvisiacich s alergickou nádchou u detí, napríklad na plný nos, slzenie očí alebo kožné prejavy, existujú aj mnohé voľne dostupné doplnky výživy a prípravky. Siahnuť môžete aj po tých na podporu imunity.

V ponuke môžete nájsť viacero typov a foriem:

Bežne dostupné sú rôzne roztoky, spreje a kvapky do nosa a na jeho uvoľnenie či výplach, rovnako tak hydratačné a podporné kvapky do očí alebo prípravky na kožu

Spomínané druhy prípravkov ponúkajú viacero výhod:

  • ich kúpa nie je podmienená receptom, lepšie je sa však poradiť s lekárom
  • môžete vyžiť aj viacero foriem na jeden typ problému
  • vďaka prirodzenému zloženiu je ich použitie s minimálnym rizikom

Ak ide o nosové spreje, tie môžu obsahovať tak rôzne rastlinné silice či vitamíny, ako aj látky typu dexpantenolu s morskou vodou na prečistenie a zvlhčenie sliznice. Očné kvapky a roztoky zas obsahujú tetryzolíniumchlorid a pomáhajú na podráždené očné spojovky alebo hydratáciu očí. Použiť môžete aj hydratačné krémy na suchú pokožku.

Lieky na sennú nádchu u detí

Na viaceré prejavy a príznaky spojené so sennou nádchou je možné využiť aj účinnejšie prostriedky a to konkrétne lieky dostupné bez receptu. V ich prípade ide hlavne o lieky a liečivá pôsobiace na oči, nos, dýchacie cesty a kožu, viaceré aj pre deti.

Sortiment zahŕňa nasledovné formy a typy:

Najviac využívané sú nosové spreje a kvapky, kvapky, masti a roztoky do očí, rôzne perorálne kvapky na kašeľ a krémy, masti či gély na pokožku a jej podráždenie

Oproti bežným doplnkom či prípravkom sú lieky:

  • koncentrovanejšie z pohľadu zloženia, obsahujú účinnejšie látky
  • s rýchlejším nástupom účinku, ktorý je aj viditeľnejší na vážnejšie prejavy
  • dostupné vo viacerých formách, niektoré možno aj skombinovať

Pokiaľ ide o perorálne formy, tak k dispozícii sú napríklad tabletky a kapsuly obsahujú loratadín z kategórie antihistaminík s komplexným účinkom na kýchanie, svrbenie očí aj výtok z nosa, ale aj špecializované liečivá. Siahnuť tak môžete po nosových sprejoch, krémoch na ekzém aj po očných roztokoch na podráždené spojovky.

Livostin

  • Na alergiu a príznaky s ňou spojené

Claritine

  • Zmiernenie prejavov sennej nádchy
  • Zmiernenie prejavov žihľavky
  • Pôsobenie na iné alergie

Flixonel

  • Zmiernenie príznakov
  • Liečba sennej nádchy
  • Liečba iných alergií

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na sennú nádchu u detí

Bez ohľadu na to, či siahnete po doplnkoch výživy, rôznych podporných prípravkoch alebo rovno po liekoch, všetok sortiment nájdete bez problémov prakticky v každej lekárni. Môže ísť tak  klasické kamenné lekárne, ale využiť môžete aj online objednávku.

Internetové lekárne totiž ponúkajú nemálo zaujímavých výhod a plusov:

  • nie je potrebné nikam ísť, objednávku spravíte cez počítač, notebook aj mobil
  • ušetríte, online lekárne majú obvykle nižšie ceny, ako tie klasické kamenné
  • nákup je oveľa rýchlejší, objednávka je vecou zopár minút, doručenie zopár dní
  • na jednom mieste máte lepší a väčší výber a to hlavne prípravkov skladom

Práve možnosť okamžitého nákupu bez čakania na konkrétnu značku či balenie je asi tá najväčšia výhoda internetových lekární. Platí to hlavne pre tie väčšie a známejšie značky, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu a sú dostatočne overené.

V takýchto lekárňach totiž získate väčší výber liečiv aj voľne dostupných doplnkov výživy, no nielen to. Vynikajú najmä kvalitnejším zákazníckym servisom, napríklad rýchlejším doručením aj do 24 či 48 hodín, jednoduchšou bezhotovostnou platbou aj cez mobilný telefón alebo možnosťou rýchlejšieho nákupu bez zdržujúcej a obťažujúcej registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.52

27 Hodnotení