Vitamín K: Ktoré potraviny sú najlepšie zdroje, účinky v tele a aké má výhody pre deti

Pod pojmom vitamín K sa myslí skupina troch foriem vitamínu a to vitamín K1, vitamín K2 a vitamín K3. Tento vitamín je najznámejší tým, že sa mu hovorí aj vitamín pre zrážanlivosť krvi, čo platí hlavne o jeho prvej forme. Má však aj iné výhody a to hlavne pre deti.

Vitamín je nevyhnutný pre novorodencov, hlavne pre účinky na zdravý vývoj kostí. Medzi najlepšie zdroje patria potraviny, hoci pre každú formu vitamínu sú mierne odlišné a v prípade vitamínu K3 ide len o syntetickú formu, ktorá je vhodný skôr pre zvieratá. Dopĺňanie vitamínu je dôležité hlavne preto, že nedostatok má vplyv na krv, kosti aj vrodené vady.

Čo je vitamín K, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Skupinu vitamínov K tvoria tri formy. Prvou je K1, nazývaný aj fylochinón, ktorý je syntetizovaný rastlinami a má najväčší význam pre zrážanlivosť kostí. Druhou je K2, menachinón, ktorý je produkovaný baktériami a napomáha aj mineralizácii kostí. K3, menadión, je syntetickou formou využívanou hlavne pre zvieratá.

Prirodzené formy, čiže K1 a K2, sú pre človeka dôležité najviac a v ľudskom tele sa z potravín vstrebávajú v tenkom čreve. Vitamín K sa zároveň v tele nehromadí do žiadnych zásob, preto je potrebné jeho pravidelné dopĺňanie.

Vitamín K2 MK 7 + D3 Forte

 • Pôsobenie na vápnik a fosfor
 • Vplyv na pohybový aparát a zuby
 • Podpora imunity

Kalcikinon

 • Vplyv na stav a zdravie kostí
 • Pôsobenie na svaly a nervy
 • Podpora stavu zubov

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U

 • Zdravé kosti, zuby a svaly
 • Vplyv na minerály vápnik a fosfor
 • Podpora imunitného systému

Prípadný nedostatok môže byť spôsobený viacerými príčinami:

Zlý jedálniček: Zhruba polovica vitamínov sa do tela dostane cez stravu a najčastejšie je nedostatok spôsobený vylúčením takých potravín, ktoré vitamíny K obsahujú.

Vplyv liekov: Na deficit a nízku hladinu vplývajú aj niektoré lieky, napríklad na zníženie cholesterolu, na bolesť, na horúčku, na kyslosť žalúdka, na riedenie krvi a antibiotiká.

Poruchy vstrebania: Nakoľko sa vitamín K vstrebáva v tenkom čreve, na celý proces vstrebania má vplyv práve stav čreva. Hnačky či chronické zápaly tak vstrebávanie znižujú.

Problémy so žlčníkom a pankreasom: Pre optimálne vstrebávanie vitamínov K je potrebná žlč aj pankreatická šťava. Poruchy týchto orgánov môžu tieto faktory ohroziť.

Pokiaľ ide o to, aké príznaky má nedostatok, tu sú tie najviditeľnejšie z nich:

 • typicky sa zvýši krvácavosť, nakoľko príde k zhoršeniu zrážanlivosti krvi
 • medzi súvisiace prejavy patrí krvácanie z nosa, horšie hojenie rán a výskyt modrín
 • klesá tiež počet krvných doštičiek, zhorší sa aj fungovanie pečene a hrubého čreva
 • problémy môžu nastať aj s kosťami a ich stav či pevnosťou kvôli horšej mineralizácii

PRÍZNAKY PRI NADBYTKU VITAMÍNU

Opačným stavom nedostatku je hypervitaminóza, čiže prebytok vitamínu K. Tento stav sa prejavuje tiež niektorými typickými prejavmi, predovšetkým ide o potenie, horúčku, nechuť do jedla, problémy s krvným obrazom a vyskytnúť sa môžu alergické reakcie na koži.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín K

Vitamíny skupiny K, konkrétne K1 a K2, je možné veľmi dobre dopĺňať cez potravinové zdroje. Nachádzajú sa predovšetkým v rastlinných potravinách, takže vegetariáni či vegáni by nemali pocítiť žiadny veľký nedostatok vitamínu. Dôležitou zložkou je však zelenina.

Vitamín K možno nájsť v najlepšom množstve v týchto potravinách:

Zelenina: Najlepším zdrojom K vitamínov je zelenina, hlavne zelená listová zelenina, petržlen, brokolica, kapusta, kyslá kapusta, kel, špenát, zelený šalát, ale aj koreňová zelenina.

Fermentované a živočíšne potraviny: Vitamín K2 možno nájsť napríklad aj v živočíšnych zdrojoch, napríklad v jahňacom mäse alebo vajciach a vo fermentovaných potravinách.

Obilniny a strukoviny: Ak chcete zvýšiť hladinu vitamínov K, odporúčame zaradiť do jedálnička napríklad aj ovos, raž, pšenicu, sójové bôby, fazuľové struky a produkty z nich.

Ďalšie rastlinné potraviny: Z ovocia obsahujú vitamíny K hlavne kiwi, maliny, černice a mango. Určitú dávku vám dodajú aj niektoré rastlinné oleje, hlavne olivový a sójový.

Nakoľko si telo vitamín neukladá, dôležité je držať sa dennej odporúčanej dávky:

 • pre bežného človeka sa odporúča prijať od 0,08 do 0,12 mg vitamínu K
 • niektoré štúdie uvádzajú hornú hranicu pre dennú spotrebu vyššiu, 0,2 mg
 • vyššiu dennú dávku by mali mať športovci a ľudia užívajúci antibiotiká
 • zvýšenú pozornosť treba venovať novorodencom kŕmeným iba materským mliekom

Účinky a na čo vitamín K pomáha

Vitamíny skupiny K majú pomerne široké pôsobenie, či už pre dospelých, alebo aj pre deti. Okrem toho, že ich hlavným zameraním je krv a podpora správneho krvného obehu, pôsobia aj na pohybový aparát, pečeň a majú preventívne účinky voči infekciám aj nádorom.

Spomedzi všetkých oblastí sú najdôležitejšie účinky v týchto:

Zrážanlivosť krvi a kardiovaskulárny systém

Najdôležitejším pôsobením vitamínov K je ich vplyv na lepšiu zrážanlivosť krvi, čím pôsobia voči nadmernému krvácaniu aj modrinám. Pomáhajú aj pri trombóze vencovitých ciev, proti kôrnateniu tepien a sú prevenciou voči chorobám srdca alebo voči jeho zlyhaniu.

Kosti a chrup

Druhu oblasťou pôsobenia vitamínov K je vplyv na vstrebávanie vápnika do kostí, čiže pozitívny účinok na ich mineralizáciu. Vitamín sa využíva aj v rámci prevencie osteoporózy, u detí zas na rast kostí. Má tiež pozitívny účinok voči zubným kazom a na stav chrupu.

Správny rast a vývoj

Vitamíny K sú dôležité aj pre správny rast a vývoj u detí. Ich nedostatok alebo nízka hladina môžu byť za skrátenými prstami, odstávajúcimi ušami, nevystúpeným koreňom nosa, zakrpatelosťou nosa, úst a strednej časti tváre alebo za poruchami neurálnej trubice.

Preventívne účinky

Vitamín K sa využíva aj preventívne, kde jeho dostatočná hladina môže znížiť riziká niektorých zdravotných problémov. Ide predovšetkým o prevenciu voči infekciám a to hlavne u detí, ale aj o prevenciu voči nádorom, napríklad na pľúcach, prostate alebo v črevách.

PÔSOBENIE AJ V ĎALŠÍCH OBLASTIACH

Vitamín K je nevyhnutný aj pre svoje čiastkové účinky a vplyvy v niektorých iných oblastiach, konkrétne napríklad proti vysokému cholesterolu, na správne fungovanie obličiek a pečene, zlepšuje tiež citlivosť na inzulín a má aj určité antioxidačné schopnosti.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom K

Pokiaľ ide o dopĺňanie vitamínu K alebo o udržiavanie jeho optimálnej hladiny, veľmi dôležité je poznať niektoré praktické súvislosti, témy a záležitosti týkajúce sa jeho príjmu, spracovania, prípadných interakcií či kontraindikácií alebo rizikových skupín z pohľadu vážnejšieho nedostatku vitamínu.

Tu sú najdôležitejšie otázky:

Môže predávkovanie vitamínmi K spôsobiť ohrozenie zdravia?

Aby u človeka prišlo k predávkovaniu sa vitamínom K, musel by užiť dávku v objeme cez 600 mg, čo pri bežnom stravovaní nie je možné. Pri podávaní syntetických foriem to však možné je a vtedy hrozí poškodenie bunkových membrán.

Ktorí ľudia patria do rizikovej skupiny z pohľadu nedostatku?

Ide o typické rizikové skupiny aj z pohľadu iných vitamínov, čiže o ženy v tehotenstve, počas dojčenia a tiež o novorodencov. Vitamínu môžu mať nedostatok aj ľudia s poškodením pečene, poruchami absorpcie tuku a konzumenti alkoholu.

Ovplyvňujú vstrebanie či účinnosť K vitamínov aj lieky?

Áno, viacero druhov liekov môže mať vplyv na hladinu vitamínu K alebo jeho vstrebanie či pôsobenie. Ide hlavne o lieky na riedenie krvi, lieky na cholesterol, lieky na bolesť alebo horúčku, antacidá na žalúdočné kyseliny a niektoré druhy antibiotík.

Ovplyvňuje využiteľnosť vitamínu z potravín ich spracovanie?

Na rozdiel od iných vitamínov má pri vitamínoch skupiny K spôsob prípravy potravín menší vplyv na jeho koncentráciu či využiteľnosť. Platí to tak pri varenie, ako aj pri vyprážanie, hoci tam už strata môže byť 10 %. Pozor si však treba dať na priame slnko.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín K

Vitamíny K je možné dopĺňať aj prostredníctvom doplnkov výživy, v ktorých sa najčastejšie nachádzajú v podobe vitamínu K2. Ide buď o tabletky alebo kapsule, čiže o tvrdé formy určené na prehltnutie a perorálne užitie, čo je jednoduché pre dávkovanie.

Princíp fungovania a charakteristika sú nasledovné:

Buď sa jedná o jednovitamínové prípravky s obsahom iba vitamínu K, prípadne ide o komplexné produkty obsahujúce aj vitamín D alebo iné látky, napríklad koenzým Q10

Pre užívateľov má podoba výživových doplnkov viacero benefitov:

 • na kúpu nemusíte mať recept a nepotrebujete ani navštíviť lekára
 • užívanie je možné dlhodobejšie, aj mesiac či viac
 • viaceré prípravky sú dostupné aj pre deti, novorodencov či tehotné ženy

Najčastejšie sa vitamín K vyskytuje v prípravkoch, ktoré sú určené na posilnenie stavu kostí, prípadne na podporu chrupu, fungovania svalov, nervovej sústavy a samozrejme aj na podporu zdravého krvného obehu a zrážanlivosti krvi. Zameranie a šírka pôsobenia záležia vždy od zloženia a prítomnosti iných vitamínov či látok.

Lieky obsahujúce vitamín K

Okrem výživových doplnkov sa využívajú vitamíny zo skupiny K aj v niektorých humánnych liekoch, ktoré sú určené primárne na doplnenie tohto vitamínu do organizmu v prípade jeho akútneho nedostatku a súvisiacich problémov, hlavne so zrážanlivosťou krvi.

Pre lieky a liečivá platia nasledovné charakteristiky:

Najčastejšie sa v ich zložení využíva vitamín K v podobe fytomenadiónu, účinnou látkou môže byť len tento vitamín, alebo aj niektoré iné, napríklad A, D a E

Oproti doplnkom výživy majú lieky nasledovné vlastnosti:

 • dostupnosť býva obvykle viazaná na predpis od lekára
 • užívanie je časovo obmedzené a zväčša len krátkodobé
 • pozor si treba dávať aj na vedľajšie účinky a možné kontraindikácie

Z pohľadu formy môže ísť o perorálne formy, napríklad emulzné kvapky, ale aj injekčné roztoky či o infúzne koncentráty pre podávanie priamo do žily. Primárnym cieľom je doplnenie vitamínu K a pôsobenie na zrážanlivosť krvi, vrátane novorodeneckých krvácavých stavov alebo pri dlhodobom užívaní antibiotík.

Vitamín K2 MK 7 + D3 Forte

 • Pôsobenie na vápnik a fosfor
 • Vplyv na pohybový aparát a zuby
 • Podpora imunity

Kalcikinon

 • Vplyv na stav a zdravie kostí
 • Pôsobenie na svaly a nervy
 • Podpora stavu zubov

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U

 • Zdravé kosti, zuby a svaly
 • Vplyv na minerály vápnik a fosfor
 • Podpora imunitného systému

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín K

Pokiaľ ide o lieky na predpis, v ich prípade je možná kúpa iba v lekárňach. V prípade doplnkov výživy je možné nájsť niektoré vitamínové prípravky aj v eshopoch s takýmto zameraním, no aj v tomto prípade je lepšie využiť radšej lekárne.

Nemusia to však byť iba tie kamenné, ale pokojne aj internetové:

 • v nich viete nakúpiť z pohodlia domova, aj cez smartfón
 • nemusíte nikam chodiť, na jednom mieste máte najširší sortiment
 • veľkým plusom je aj nižšia cena a väčší výber značiek
 • väčšina doplnkov či voľne dostupných liekov je skladom

Pri kúpe z online lekárni sa nemusíte vo väčšine z tých známejších ani zaregistrovať, čo značne urýchli proces objednávky. Rýchle je aj doručenie, kuriérna služba vám lieky či doplnky výživy donesie domov a to obvykle do 1 či 2 dní, podľa času objednávky.

Rýchlejšiu dopravu, ale aj pohodlnejšiu objednávku a lepší zákaznícky servis obvykle ponúkajú tie známejšie a väčšie lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. Prejaví sa to aj lepšími možnosťami platby, napríklad platobnou kartou online, čo je rýchle a pohodlné.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.46

35 Hodnotení

Beriem Warfarin niekedy mám bolesť na hrudníku vľavo hore ku krku môže to byť od warfarinu?

Peter píše 26 decembra 2019 o 14:16

Pridať komentár