BioGaia ProDentis: Pastilky na obnovu ústnej mikroflóry a na zápaly v ústnej dutine

BioGaia ProDentis: Pastilky na obnovu ústnej mikroflóry a na zápaly v ústnej dutine
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Máte problém so zápalmi v ústnej dutine alebo plakom? BioGaia ProDentis sú pastilky na cmúľanie, ktoré obsahujú probiotiká určené na obnovu ústnej mikroflóry, posilnenie mikrobiálnej rovnováhy, zníženie plaku a používajú sa aj pri zápaloch ďasien. Ich prednosťou je, že ich môžu užívať dospelí aj deti a rovnako tak aj tehotné a dojčiace ženy.

Vďaka tomu, že pastilky majú príchuť a arómu mäty, sú bezproblémové na užívanie pre všetky vekové kategórie. Táto recenzia vám výživový doplnok BioGaia ProDentis predstaví komplexne, či už z pohľadu zloženia, dávkovania alebo pôsobenia v praxi.

Výrobca a pôvod

Ako už hovorí samotný názov prípravku, pastilky sú súčasťou portfólia spoločnosti BioGaia, pričom výrobcom prípravku je španielska FarmaSierra manufacturing a dodávateľom na náš trh spoločnosť Ewopharma AG s vyše 50 ročnými skúsenosťami v tejto oblasti.

Spoločnosť BioGaia bola založená v roku 1990 a ide o svetového lídra v oblasti probiotík. Produkty spoločnosti odporúčajú lekári vo viac ako 100 krajinách a ide teda o dostatočne overenú značku. V portfóliu možno nájsť okrem pastiliek aj detské kvapky BioGaia ProTectis, perorálny roztok BioGaia ProTectis Plus či žuvacie tablety BioGaia ProTectis.

Zloženie, účinné látky

Pastilky BioGaia ProDentis obsahujú dve účinné zložky a to živé baktérie Lactobacillus reuteri dvoch typov, DSM 17938 a ATCC PTA 5289. Okrem toho sú v prípravku aj niektoré doplnkové a pomocné látky, napríklad tie, ktoré dávajú pastilkám chuť.

Zloženie je teda komplexnejšie, toto sú najdôležitejšie obsahové látky:

 • Lactobacillus reuteri (DSM 17938): Základom pôsobenia pastiliek je probiotický bakteriálny kmeň nazvaný Lactobacillus reuteri, konkrétne v tomto výživovom doplnku sa nachádza v dvoch typoch a to DSM 17938 a ATCC PTA 5289. Tento bakteriálny kmeň je s nami už milióny rokov a prirodzene sa dokonca vyskytuje už u novorodencov.

Ide o baktérie kyseliny mliečnej, ktoré vplývajú nielen štandardne na zažívanie a tráviaci trakt, ale aj na zdravie ústnej dutiny a práve tento účinok prípravok BioGaia ProDentis využíva. Baktéria patrí medzi najúčinnejšie probiotiká, či už ide o súvislosť s niektorými alergiami, podporou imunity, podporu reprodukčného zdravia alebo o zdravie ústnej dutiny.

Práve v poslednej oblasti má bakteriálny kmeň pozitívne vplyvy na mikrobiálnu rovnováhu v ústach a ústnu mikroflóru. Zároveň je dobre odolná aj voči antibiotikám a má účinnú kolonizáciu v ústnej dutine aj počas ich užívania. Plusom je, že baktérie sú odolné aj voči kyselinám v žalúdku a soliam žlčových kyselín, čo zlepšuje ich vstrebateľnosť.

Baktéria bola izolovaná aj v materskom mlieku, ale nie u všetkých žien a v dostatočne kvalitnej koncentrácii. Preto je BioGaia ProDentis ideálny práve pre deti, ktoré majú nedostatok tejto probiotickej baktérie a z toho vyplývajúce problémy súvisiace s ústnou dutinou. Samotná baktéria je bezpečná prakticky pre všetky vekové skupiny.

 • Ostatné prídavné, doplnkové a pomocné zložky: Okrem spomínaných účinných zložiek v podobe živých bakteriálnych kultúr sa v pastilkách nachádzajú aj izomaltóza ako objemové činidlo, úplne hydrogenovaný palmový olej, sacharózové estery mastných kyselín ako zvlhčujúce zložky, pepermintová aróma, mentolová aróma a pepermintový olej.

Dávkovanie a užívanie

Pokiaľ ide o užívanie, vzhľadom na formu pastiliek je podávanie BioGaia ProDentis jednoduché. Dôležité je dodržiavať maximálnu dennú dávku a nakoľko ide o pastilky na cmúľanie, snažiť sa ich v ústnej dutine cmúľať čo najdlhšiu dobu bez prehltnutia.

Výrobca odporúča, aby sa pastilky používali po umytí zubov, optimálne teda ráno a večer. Vzhľadom na to, že pastilky majú príjemnú mentolovú chuť a to bez pridania cukru, nehrozí riziko vzniku zubného kazu a ani zanechanie pachuti v ústach po cmúľaní. Pastilky môžu užívať deti vo veku od 3 rokov, pre istotu pod dohľadom dospelej osoby.

Uchovanie a skladovanie

Čo sa týka skladovania, vzhľadom na spôsob balenia je najlepšie uchovať pastilky v ich pôvodnom obale až do momentu použitia. Sledujte tiež dátum spotreby, ktorý sa nachádza na vonkajšej strane obalu, po tomto dátume už pastilky necmúľajte.

Inak sú zásady správneho skladovania pomerne jednoduché a štandardné:

 • uchovávajte pastilky mimo dosah a dohľad malých detí
 • nevystavujte výživový doplnok priamemu slnku, mrazu a ani vlhkosti
 • nevyužité pastilky po dátume spotreby nevyhadzujte do odpadu
 • optimálne je nespotrebovaný zvyšok výživového doplnku vrátiť do lekárne

BioGaia ProDentis

 • Prevencia v ústnej dutine
 • Obnova ústnej mikroflóry
 • Afty a zápaly

Účinky, indikácie a použitie

Primárnym zameraním BioGaia ProDentis je podpora zdravia ústnej dutiny a to bez ohľadu na vek. Pastilky tento svoj účinok dosahujú pôsobením vo viacerých oblastiach, či už v rámci prevencie, akútnych problémov alebo všeobecne v rámci dentálnej hygieny.

Pastilky BioGaia ProDentis preto môžete použiť nasledovne:

Prevencia v ústnej dutine

Výživový doplnok BioGaia ProDentis možno použiť na niektoré akútne problémy, ale aj v rámci všeobecnej prevencii. V tomto ohľade sa hodí na posilňovanie celkovej mikrobiálnej rovnováhy v ústach, ale napríklad aj na preventívne znižovanie rizika plaku. Užívanie by malo byť v tomto prípade dlhodobejšie a predovšetkým pravidelné.

Obnova ústnej mikroflóry

Druhým vplyvom, ktorý BioGaia ProDentis má vďaka obsahu probiotických kultúr Lactobacillus reuteri, je obnova ústnej mikroflóry, napríklad po užívaní antibiotík alebo po iných negatívnych okolnostiach. Táto obnova sa deje práve kolonizáciou ústnej dutiny spomínaným probiotickým kmeňom, ktorý tu obnoví správne podmienky.

Afty a zápaly

Poslednou oblasťou s významnejšími účinkami je oblasť pôsobenia na rôzne zápaly v ústnej dutine. V tejto súvislosti sa najčastejšie spomína zápal ďasien a užívatelia si pochvaľujú aj pôsobenie na afty, kde však musíte pristúpiť k cmúľaniu už hneď v prípade výskytu prvých príznakov. Dôležité je v tomto prípade tiež dlhodobejšie dávkovanie.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Užívanie výživových doplnkov môžu sprevádzať okrem žiaducich účinkov aj niektoré nežiaduce a vedľajšie. Ako ukazujú skúsenosti, v prípade BioGaia ProDentis je takýchto negatívnych javov minimum, čo je výhodou pre bezproblémové užívanie.

Všeobecne sa však môže vyskytnúť jedna riziková situácia a to:

 • precitlivená alebo alergická reakcia na niektorú zo zložiek obsiahnutých v prípravku, našťastie ide o výnimočné a ojedinelé prípady

Kontraindikácie a možné interakcie

Hoci BioGaia ProDentis sú bezpečným výživovým doplnkom s overeným zložením, nie v každej situácii môže byť ich užívanie dovolené alebo možné. Existujú totiž aj niektoré možné kontraindikácie alebo interakcie s inými prípravkami.

Preto treba rátať aj s nasledovnými prípadmi a situáciami:

 • ak sa u vás objaví alergická reakcia alebo precitlivenosť počas užívania, dávkovanie prerušte a poraďte sa s lekárom o ďalšom postupe
 • počas tehotenstva a dojčenia sú pastilky BioGaia ProDentis 100 % bezpečné a je možné ich užívanie, ak tomu nebránia iné kontraindikácie
 • prípravok je odolný voči väčšine bežných antibiotík a to aj počas ich priameho užívania, pre istotu sa ale poraďte s lekárom ohľadom kombinácie
 • to isté platí aj v prípade užívania iných výživových doplnkov alebo liekov určených na pôsobenie v ústnej dutine

Balenie a cena

Výživový doplnok BioGaia ProDentis bol na trh uvedený len v jednej veľkosti balenia a to s obsahom 20 pastiliek určených na cmúľanie. Každá z nich je balená samostatne, avšak všetky sú v rámci jedného blistra, kde sa ich nachádza spolu 10. Jedno balenie, ktorým je papierová škatuľa s potlačou, obsahuje 2 blistre pastiliek.

Ak ide o ceny balenia BioGaia ProDentis, tu je ich porovnanie v lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Niektorí užívatelia označujú cenu tohto výživového doplnku ako mierne nadpriemernú v porovnaní s niektorými konkurenčnými produktmi, ale ide o ojedinelé reakcie. Vzhľadom na úspešnosť a pozitívne skúsenosti z praxe sa však kúpa určite vyplatí.

Kde kúpiť

Pokiaľ ide o kúpu, prípravok BioGaia ProDentis je výživovým doplnkom. To so sebou prináša výhodu, že sa jedná o voľne dostupný a voľne predajný produkt, ktorý si viete kúpiť bez predpisu, receptu alebo predošlého vyšetrenia u lekára. V ponuke ho môžu mať eshopy so zameraním na probiotiká a podobné prípravky, ale samozrejme aj lekárne.

Práve v nich je možný nákup nielen osobne, ale aj online, BioGaia ProDentis je stabilnou súčasťou sortimentu všetkých väčších internetových lekární. Výhodou takéhoto nákupu je úspora času, peňazí a istota dostupnosti sladom.

Online objednávka, doprava a doručenie

Chcete si BioGaia ProDentis zakúpiť a rozmýšľate práve o kúpe v online lekárni? Nemusíte sa o nič báť a to ani vtedy, ak nemáte s takýmto spôsobom objednávky dostatok skúseností. Technicky sa totiž kúpa príliš nelíši od bežnej objednávky z eshopu.

Celý proces by sa dal zhrnúť do týchto 4 krokov:

 • Vložíte balenie pastiliek BioGaia ProDentis do online košíka
 • Zadáte svoje osobné údaje a adresu dodania
 • Vyberiete si typ platby a kuriérsku službu
 • Objednávku na záver skontrolujete a potom odošlete

V prípade známejších a väčších lekární máte možnosť platiť nielen na dobierku, ale aj vopred, v niektorých online lekárňach už aj platobnou kartou cez internet. Obávať sa netreba ani o časové zdržanie pri dodaní, do 1 až 2 dní máte BioGaia ProDentis doma. V prípade platby vopred nepotrebujete mať doma dokonca ani hotovosť.

BioGaia ProDentis

 • Prevencia v ústnej dutine
 • Obnova ústnej mikroflóry
 • Afty a zápaly

Najčastejšie otázky

Ak chcete vedieť, kedy je najlepšie pastilky užívať alebo či vám pomôžu aj preventívne, môžete navštíviť viaceré internetové fóra a diskusie, kde sú tieto témy veľmi časté medzi užívateľmi zaujímajúcimi sa o BioGaia ProDentis. Viacero dotazov možno nájsť aj v komentároch priamo pod prípravkom.

Tu sú najzaujímavejšie a najdôležitejšie otázky spolu s odpoveďami na ne:

Kedy je najlepšie pastilky dávkovať?

To závisí od toho, aké množstvo dávok budete počas dňa chcieť užívať. V prípade jednej dávky je možné užívanie prakticky ľubovoľne bez ohľadu na konkrétny čas, pri dávkovaní 2 pastiliek denne je optimálne užívanie ráno aj večer, vždy po umytí zubov.

Obsahuje tento výživový doplnok aj laktózu alebo podobné problémové zložky?

Nie, veľkou výhodou BioGaia ProDentis je, že z tohto pohľadu je bezproblémovým výživovým doplnkom. V jeho zložení sa nenachádzajú ani laktóza, ani mliečny proteín a dokonca aj úroveň lepku je nižšia, ako limit EU pre bezlepkové výrobky.

Je možné užívať pastilky  aj počas liečby antibiotikami?

Vďaka tomu, že BioGaia ProDentis obsahuje bakteriálny kmeň Lactobacilus reuteri, ktorý je veľmi odolný voči antibiotikám, tak áno. Kolonizácia ústnej dutiny baktériami môže prebehnúť aj počas liečby a podávania väčšiny bežných antibiotík.

Môžu sa cmúľacie pastilky používať aj dlhodobo?

Áno, podľa skúseností užívateľov je to dokonca bežné, aj keď väčšina ľudí si robí počas dávkovania prestávky. Vzhľadom na to, že probiotické baktérie obsiahnuté v BioGaia ProDentis majú aj preventívne účinky, je možné užívanie prakticky aj neustále.

Skúsenosti s pastilkami

Aké sú skúsenosti a referencie užívateľov na tento výživový doplnok? Samotnú značku BioGaia a jej prípravky obsahujúce probiotické baktérie užívatelia poznajú dostatočne, čo pomáha v poznateľnosti aj BioGaia ProDentis. Pastilky sú vnímané už na prvý pohľad pozitívne a vidno to aj na hodnoteniach.

Najčastejšie sa výživový doplnok používa v rámci prevencie a na zlepšenie ústnej mikroflóry, rovnako tak na posilnenie mikrobiálnej rovnováhy v ústach, či už u detí alebo u dospelých. Druhou najčastejšou oblasťou je použitie na zápaly

BioGaia ProDentis

 • Prevencia v ústnej dutine
 • Obnova ústnej mikroflóry
 • Afty a zápaly

Skúsenosti ukazujú, že BioGaia ProDentis je využívaný hlavne na zápal ďasien a s tým súvisiace afty a to už od prvých prejavov alebo symptómov. Pozitívne hodnotená je tiež ich mentolová chuť a pozitívny vplyv na svieži dych. Menším mínusom je, že pri cmúľaní dochádza k treniu jazyka o výstupky na pastilkách.

Zhodnotenie

BioGaia ProDentis patrí medzi overené výživové doplnky a aj podľa skúseností zverejnených v diskusiách a na portáloch typu Heureka ide o dobrú voľbu pre všetkých, ktorí hľadajú prostriedok na zlepšenie zdravia ústnej dutiny u detí aj dospelých.

Výživový doplnok ponúka nasledovné plusy:

 • pastilky sú bez laktózy aj mliečneho proteínu
 • užívanie je možné aj v tehotenstve a počas dojčenia
 • prípravok kúpite bez predpisu alebo receptu
 • pôsobenie je možné aj v rámci prevencie

Forma pastiliek na cmúľanie sa hodí prakticky pre každého, obzvlášť však pre deti. Vďaka mentolovej aróme a chuti bude užívanie hračkou, samozrejme, u tých najmenších detí by to malo byť pod dozorom dospelého.

Menším mínusom je obmedzený výber balení len na jednu veľkosť a mierne vyššia cena oproti konkurencii. Plusom je naopak dostupnosť  bez predošlého receptu alebo návštevy u lekára, čo značne zjednodušuje kúpu prípravku, napríklad aj online objednávkou z internetovej lekárne.

BioGaia ProDentis

 • Prevencia v ústnej dutine
 • Obnova ústnej mikroflóry
 • Afty a zápaly

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.70

10 Hodnotení