Alergia na prach a roztoče, jej prejavy a príznaky a aké lieky a liečba sú najlepšie

Alergia na prach a roztoče, jej prejavy a príznaky a aké lieky a liečba sú najlepšie

Alergia na roztoče a prach patrí medzi najviac rozšírené alergické ochorenia, niekedy sa jej hovorí aj alergia na bytový prach. Ide o ten typ alergie, ktorý môže organizmus potrápiť prakticky po celý rok a ktorý sa prejavuje prakticky už od rána každého dňa.

Alergia môže byť tak u detí, ako aj u dospelých. Hoci bytový prach je voľným okom viditeľný, on priamo nie je zdrojom alergie. Tým sú práve spomínané roztoče, čo sú drobné mikroorganizmy s veľkosťou okolo 3 mm a alergény sú u nich obsiahnuté vo výkaloch. Ako sa alergia na prach aj roztoče prejavuje a čo sa s ňou dá robiť, to si povieme teraz.

Čo je alergia na prach a roztoče a ako vzniká

Pod pojmom alergia na prach a roztoče sa myslí neprimeraná reakcia imunitného systému na najmenšie prachové častice a predovšetkým na mikroorganizmy, ktoré sú v nich obsiahnuté. Ide o roztoče, pričom alergická reakcia vzniká na ich výkaly, alebo rozpadnuté telá.

V našich podmienkach sú najviac v bytových priestoroch rozšírené dva druhy roztočov a to Dermatophagoides farinae a Dermatophagoides pteronyssinus. Ich koncentrácia v prachu je naozaj veľmi vysoká, niekde dosahu až 250 tisíc fekálnych častíc v 1 grame. V bežnej domácnosti sa ich nachádza aj niekoľko miliónov, najviac v kobercoch a textíliách.

Sencor SHA 8400WH čistička vzduchu

 • Čistička vzduchu
 • 3-stupňová filtrácia
 • Ničí mikroorganizmy, ako sú baktérie, vírusy, plesne

Cetirizin-ratiopharm

 • Na príznaky alergickej nádchy
 • Na príznaky žihľavky

Zodac

 • Na alergiu a jej nosové, očné a kožné príznaky

Livostin

 • Na alergiu a príznaky s ňou spojené

Flixonel

 • Zmiernenie príznakov
 • Liečba sennej nádchy
 • Liečba iných alergií

Čo sa týka diagnostiky alergie, tá zahŕňa viacero vyšetrení:

 • na úvod ide samozrejme o anamnézu, kde sa zisťuje prítomnosť dedičných a genetických predispozícií na alergiu na prach či roztoče v rodine
 • nasleduje zisťovanie prítomnosti jednotlivých typických alergických príznakov a prejavov, či už nádchy, slzenia očí alebo podráždenia kože
 • pomocou kožného alergiologického testu sa môžu určiť príčinné alergény, čiže tie druhy faktorov a alergénov, ktoré alergické reakcie spúšťajú
 • súčasťou diagnostiky je aj vyšetrenie krvi na celkové a špecifické protilátky, spirometrické vyšetrenie, prípadne aj ORL vyšetrenie v prípade potreby

Okrem domácnosti možno roztoče nájsť aj vo voľnej prírode, najčastejšie v hniezdach holubov, sliepok a hlodavcov. Na rozdiel od interiérov však vonku príliš dlho neprežijú, obvykle len dva či tri mesiace, nevyhovuje im totiž zima a slnečné žiarenie.

NAJVIAC NA ZAČIATKU A KONCI ZIMY

Symptómy a problémy spojené s alergiou na prach a roztoče sa najčastejšie dostavujú na začiatku aj na konci zimy, čo súvisí v bytoch so začiatkom a koncom vykurovacej sezóny. V týchto dvoch termínoch totiž prichádza najviac k víreniu prachu.

Príznaky a prejavy alergie na prach a roztoče

Alergia na roztoče a prach je sprevádzaná typickými alergickými symptómami týkajúcimi sa zraku, dýchacej sústavy a pokožky. Pre túto alergiu je typické, že spomínané typy prejavov možno pozorovať po celý rok a väčšinou už od samotného rána.

Toto sú kategórie symptómov, ktoré sú najčastejšie:

Zápal spojiviek: Typickým prejavom alergie na prach aj roztoče je podráždenie a zápal očí, konkrétne očných spojiviek. To sa prejavuje hlavne ich pálením a bolesťou, niekedy aj nadmerným slzením, ktorého intenzita je však už individuálna.

Prejavy v nose: Druhým typickým alergickým prejavom je nádcha v nose, ktorá vzniká na základe podráždenia sliznice nosových dutín a nosohltanu. Výsledkom je opuch slizníc, pálenie v nose, jeho upchatie, kýchanie a vodnatý výtok z nosa

Podráždenie kože: Neprehliadnuteľnou kategóriou alergických príznakov sú tie, ktoré sa objavujú na pokožke. Medzi tie najčastejšie patria výražky a ekzémy, najmä v jamkách na lakťoch a pod kolenami, svrbivé ložiská môžu byť aj na hlave.

Problémy s prieduškami: Tak, ako aj u iných podobných alergií, aj v prípade tej, ktorá sa týka prachu a roztočov, treba počítať s dýchacími ťažkosťami. Ide o kašeľ, dýchavičnosť, ťažšie dýchanie po námahe alebo zvuky hvízdania z priedušiek.

Zníženie vitality: Posledným problémovým prejavom súvisiacim s alergiou tohto typu je celkové zníženie fyzickej aj mentálnej vitality a výkonnosti. Spravidla sa dostavujú únava a pocit vyčerpania, ale aj problémy so spánkom a jeho poruchy.

Riešenie alergie na prach a roztoče doma

Čo sa týka liečby alergie na roztoče a prach, v prípade vážnejších problémov vám môže lekár indikovať niektoré druhy kortikosteroidov či imunoterapiu. V rámci domácej a podpornej liečby však viete siahnuť aj po ďalších možnostiach.

Tu sú tie spôsoby a prostriedky, ktoré sú najlepšie:

Pravidelné vetranie a vysávanie

Vzhľadom na to, že roztoče a prach sa najčastejšie držia na kobercoch a vo vzduchu, je potrebné v domácnosti čo najpravidelnejšie vetrať a to ideálne nárazovo tak, aby sa vzduch úplne vymenil. Treba ja častejšie vysávať a používať vysávač s HEPA filtrom.

Opatrenia v spálni

Najviac roztočov sa nachádza typicky v spálni, hlavne na posteli. Druhým zásadným opatrením je preto zamerať sa na používanie antialergických matracov a ich prikrytia a tiež častejšie prať posteľnú bielizeň a plachty, ideálne na vyššej teplote až 60 ºC.

Všeobecné režimové opatrenia

Medzi ďalšie režimové opatrenia týkajúce sa domácnosti by malo patriť odstránenie všetkých kobercov z podláh, pravidelné pranie závesov a záclon, minimalizácia používania čalúneného nábytku a zvýšenie relatívnej vlhkosti vzduchu v interiéroch cez zvlhčovače.

Obmedzenie rizikových vplyvov

Na zhoršenie alergie alebo jej prejavov môžu vplývať aj niektoré iné rizikové a negatívne faktory. Ide napríklad o fajčenie, či už aktívne alebo pasívne, málo pohybu vonku, nadmerné vykurovanie vo vnútri či kontakt s inými alergénmi, napríklad zo zvierat.

Lokálne liečivá

Pokiaľ budete chcieť pôsobiť na niektoré konkrétne prejavy alergie na prach a roztoče, napríklad na problémy s dýchaním, zápalom a podráždením očí, plným nosom alebo na výskyt ekzému na pokožke, môžete siahnuť po géloch, sprejoch aj kvapkách.

Lieky s celkovým pôsobením

Poslednou možnosťou sú lieky s komplexným pôsobením na viaceré spomínané alergické prejavy, ktoré ponúkajú najjednoduchšiu, najpohodlnejšiu a najefektívnejšiu voľne dostupnú symptomatickú liečbu. Ide o lieky s formou perorálnych tabliet alebo kapsúl.

NEBOJTE SA ODBORNEJ DIAGNOSTIKY

Ak sa u vás objavia problematické príznaky súvisiace s alergiou na kondómy či latex všeobecne, najlepšie je čo najskôr navštíviť lekára. Ten môže spraviť odborné vyšetrenie a potvrdiť takýto typ alergie, rovnako tak vám môže predpísať aj špecializované lieky.

Lieky na alergiu na prach a roztoče

Ak ide o lieky, ktoré vám môžu pomôcť s alergiou na prach a roztoče, okrem liečby indikovanej lekárom v podobe špecifických liekov na predpis si viete v lekárni zakúpiť aj niektoré voľne dostupné bez receptu. Ich vplyv je symptomatický.

To v praxi znamená, že pôsobia na jednotlivé príznaky:

V ponuke možno nájsť tak perorálne tabletky a kapsuly s celkovým a komplexným vplyvom, ako aj spreje do nosa, gély na pokožku či kvapky do očí s lokálnym účinkom

Bez ohľadu na typ a formu ponúkajú lieky tieto vlastnosti:

 • ich kúpa nie je viazaná na predpis alebo na vyšetrenie u lekára
 • v zložení sú syntetické účinné látky, ktoré majú rýchly nástup účinku
 • aj vďaka kvalitnejšiemu zloženiu lieky pôsobia intenzívnejšie

Kým v prípade tabliet a kapsúl sa jedná o liečivá s komplexnejším pôsobením na viaceré typické alergické prejavy a problémy, pokiaľ ide o nosné kvapky, tie sú určené na zníženie podráždenie nosovej sliznice a uvoľnenie nosa. V prípade roztokov do očí je zas cieľom utlmenie ich slzenia, svrbenia, pálenia, bolesti a iných nepríjemných javov.

Zakúpiť si môžete aj rôzne gély, krémy či masti, ktoré sa nanášajú na pokožku a v ich prípade je účinok tiež symptomatický, hlavne na ekzém, vyrážky a začervenanie. Všetky tieto liečivá pôsobia iba určitú dobu, je teda nutné ich brať pravidelne.

Pokiaľ ide o zloženie, to pozostáva hlavne z látok z kategórie antialergík alebo antihistaminík. Medzi tie najviac využívané patria cetirizíniumdichlorid, dimetindénmaleinát, levokabastíniumchlorid alebo azelastíniumchlorid. Vďaka nim sú lieky účinnejšie, no zároveň si treba dávať aj pozor na možné vedľajšie účinky a kontraindikácie.

Sencor SHA 8400WH čistička vzduchu

 • Čistička vzduchu
 • 3-stupňová filtrácia
 • Ničí mikroorganizmy, ako sú baktérie, vírusy, plesne

Cetirizin-ratiopharm

 • Na príznaky alergickej nádchy
 • Na príznaky žihľavky

Zodac

 • Na alergiu a jej nosové, očné a kožné príznaky

Livostin

 • Na alergiu a príznaky s ňou spojené

Flixonel

 • Zmiernenie príznakov
 • Liečba sennej nádchy
 • Liečba iných alergií

Ako a kde kúpiť lieky na alergiu na prach a roztoče

Pokiaľ ide o kúpu spomínaných tabliet, kvapiek, roztokov či produktov s vonkajšou aplikáciou, nakoľko ide o riadne registrované lieky, ich predaj je možný iba v lekárni. Nakoľko sú však dostupné bez receptu, nemusí byť nákup osobný.

Využiť môžete totiž aj všetky výhody, ktoré ponúkajú online lekárne:

 • v nich nájdete väčší výber značiek a typov, hlavne tých, ktoré sú skladom
 • ušetríte čas, nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte cez mobil aj počítač
 • zároveň je to pohodlné, kuriér vám donesie zásielku priamo k dverám
 • nemusíte sa vôbec spoliehať na hotovosť, platiť sa dá totiž aj cez internet

Väčšie a známejšie internetové lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, majú tieto výhody doplnené ešte aj o kvalitný zákaznícky servis. Viaceré z nich tak napríklad umožňujú nákup aj bez zdržujúcej registrácie.

Ďalšími benefitmi sú rýchlejšie doručenie, spravidla do 24 až 48 hodín, možnosť väčšieho výberu spôsobov doručenia či kuriérnych služieb, viac možností bezhotovostnej platby od obyčajného bankového prevodu až po platbu kartou alebo aj prehľadnejšie sledovanie zásielky. V praxi to znamená viac pohodlia, jednoduchosti a rýchlosti.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.71

24 Hodnotení