Čo spôsobuje a aké prejavy a príznaky má alergia na lepok, čo jesť a aká je liečba

Čo spôsobuje a aké prejavy a príznaky má alergia na lepok, čo jesť a aká je liečba

Pod pojmom alergia na lepok si väčšina ľudí predstaví celiakiu, no nejde úplne o to isté. Intolerancia na lepok totiž nemusí byť vrodená, hoci vyskytnúť sa môže tak u detí, ako aj u dospelých. Rozdiel medzi nimi je aj v tom, ako na lepok organizmus reaguje.

Kým u celiakie dochádza k autoimunitnej reakcii a k zápalom, kedy si organizmus vytvára proti bunkám črevnej sliznice protilátky, alergia na lepok je spôsobená čisto alergickým mechanizmom. Ak chcete vedieť, ako sa prejavuje, aká je diagnostika tohto problému, ale hlavne to, čo sa s tým dá robiť a či existuje nejaká diéta, čítajte ďalej, dozviete sa.

Čo je alergia na lepok a ako vzniká

Alergia na lepok je charakterizovaná ako precitlivenosť na glutén, avšak bez toho, aby prichádzalo k autoimunitnej reakcii a poškodzovaniu klkov čreva. Práve naopak, nedochádza k žiadnemu zápalu, zároveň platí aj to, že liečba je možná a alergia je liečiteľná.

Podľa štatistík sa odhaduje, že 1 až 2 % populácie má intoleranciu na lepok, no množstvo ľudí o tom nemusí ani vedieť. Prejavy sú totiž veľmi individuálne, niekedy môžu byť natoľko všeobecné alebo tak málo intenzívne, že to nie je možné odhaliť bez odbornej diagnostiky. Práve preto býva aj príliš veľa prípadov alergie na glutén diagnostikovaných oneskorene.

Bezlepkové muffiny

  • Zmes, pri ktorej nie je potrebné použiť vajíčka

Bezlepková strúhanka

  • Určená pre pacientov so špeciálnym diétnym režimom
  • Na obaľovanie a vysmážanie rezňov, syra, zeleniny a pod.

Bezlepkové cestoviny Felicia

  • Kukuričné cestoviny
  • Pre bezlepkovú diétu

LepokFit

  • Pre osoby s intoleranciou na lepok
  • Pomáha tráveniu a cielenému rozkladu lepku

Pokiaľ ide o to, ako alergiu zistiť, diagnostika by mala zahŕňať hlavne toto:

  • v prvom rade ide o prítomnosť komplexu viacerých typických prejavov, jedná sa o súbor typických alergických, ale aj menej typických symptómov a javov
  • zároveň sa odporúča na dva až tri týždne potraviny s lepkom úplne vysadiť, ak sa zníži intenzita týchto prejavov, alebo úplne vymiznú, ide už o pomerne jasný signál
  • vzhľadom na to, že neexistuje žiaden špecifický biomarker v rámci laboratórnych testov, tak najspoľahlivejšie je vylúčenie celiakie a iných možných príčin
  • v prípade, že po spomínanej prestávke od potravín s lepkom príde opäť k ich konzumácii a stav sa výrazne zhorší, je to už možné považovať za potvrdenie alergie

Čo sa týka riešenia tejto alergie, najúčinnejšie je prijať obmedzenia ohľadom príjmu potravín, ale aj iných produktov, kde sa lepok nachádza. Musí však ísť o absolútne 100 % odstránenie všetkých takýchto rizikových faktorov, v opačnom prípade nemusia príznaky ustať.

RIZIKO POŠKODENIA ZDRAVIA? NIE VEĽKÉ, ALE JE

Hoci alergia na lepok nepôsobí na črevnú sliznicu tak devastačným spôsobom, ako je tomu v prípade bežnej celiakie, aj tu platí, že existuje riziko vážneho poškodenia zdravia, hlavne pokiaľ ide o tráviacu sústavu. Základom je preto presné dodržiavanie diéty.

Príznaky a prejavy alergie na lepok

Čo sa týka prejavov alergie na glutén, tu sú prítomné hlavne dve kategórie takýchto príznakov. Do tej prvej patria prejavy týkajúce sa trávenia a rôznych zažívacích ťažkostí, do tej druhej zas príznaky typicky alergického charakteru.

Tu je prehľad tých, ktoré sa vyskytujú najčastejšie:

Problémy s trávením: Vzhľadom na to, že alergia na lepok výrazne ovplyvňuje trávenie a zažívanie, práve tento typ ťažkostí sa vyskytuje najviac. Ide predovšetkým o nadúvanie, bolesť brucha, pálenie záhy, nevoľnosť, plynatosť, zápchu, pocit plnosti či vracanie.

Typické alergické príznaky: Druhou skupinu príznakov sú tie, ktoré možno označiť aj ako typické alergické symptómy. Ide hlavne o svrbenie v krku, žihľavku alebo ekzém na koži, tzv. kuraciu kožu a opuch jazyka, ktoré sa objavujú hlavne po konzumácii gluténu.

Prejavy týkajúce sa pohybového aparátu: Čo sa týka ďalších prejavov, v prípade alergie na lepok sa dostavujú aj prejavy a príznaky týkajúce sa pohybovej sústavy. Ide o zníženie citlivosti rúk a nôh, kŕče a bolesti svalov a kĺbov, objaviť sa môžu aj zápaly kĺbov.

Ostatné prejavy: Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa môžu objaviť v súvislosti s alergiou na lepok, patria bolesti hlavy, malátnosť, dezorientácia, závrat, pocit únavy po jedle, problémy s rovnováhou, poruchy nálady a jej striedanie, úzkosť či problémy s pozornosťou.

Riešenie alergie na lepok doma

Pokiaľ ide o riešenie alergie na lepok doma, dôležité je zamerať sa na komplexné režimové opatrenia. Tie by mali zahŕňať hlavne diétu a riešenie stravovania tak, aby ste sa lepku vyhýbali, no okrem toho je dôležité dávať pozor aj na niektoré iné oblasti.

Toto sú tie opatrenia a pravidlá, ktoré treba dodržiavať:

Obmedzenie múky, pečiva a cestovín

V prvom rade je potrebné v prípade potvrdenej alergie na lepok dodržiavať obmedzenie tých potravín, kde sa nachádza v najväčšom množstve. Ide samozrejme o bežnú múku, ale aj o pečivo a strúhanku, rovnako tak o cestoviny, tarhoňu, kuskus či bulgur.

Obmedzenie iných cereálnych potravín

Problémom bývajú aj niektoré cereálne potraviny, ktoré sa využívajú napríklad na raňajky. Ide napríklad o krupicu a krupičnú kašu, no aj o klasické krúpy. Pozor si treba dať aj na vločky, müsli a cereálne lupienky ochutené jačmenným či pšeničným sladom.

Obmedzenie cukroviniek

Čo sa týka sladkostí, nie je to síce pravidlom, ale v mnohých druhoch cukroviniek sa môže tiež rizikový lepok nachádzať. Môže ísť o zákusky, napríklad sójové rezy, lentilky, rôzne čokoládové dezerty, zmrzlinu, ale napríklad aj niektoré druhy žuvačiek.

Pozor aj na iné potraviny a nápoje

Okrem cereálnych potravín, kde by väčšina ľudí lepok očakávala, si treba dať pozor aj na niektoré iné jedlá a nápoje. Môže ísť napríklad o údeniny, instantné potraviny, dochucovadlá, náhrady mäsa, niektoré druhy jogurtov aj niektoré druhy alkoholu.

Problémové lieky a doplnky

Nielen potraviny, jedlá a nápoje, ale aj niektoré doplnky výživy a lieky môžu tiež obsahovať lepok. O tom, či sa v ich zložení nachádza, sa dá veľmi jednoducho dozvedieť z príbalového letáku. Ak tomu tak je, poraďte sa s lekárom či lekárnikom o alternatívach.

Špeciálne bezlepkové potraviny

Okrem režimových opatrení v podobe diéty od viacerých potravín, surovín či dokonca liekov a doplnkov je potrebné sa zamerať na ich nahradenie tými, ktoré lepok neobsahujú. Môže ísť o bezlepkovú múku, bežné potraviny a nápoje, ale aj rozličné pochutiny.

STAV AJ PRÍZNAKY SÚ VEĽMI INDIVIDUÁLNE

Ak ide o dodržiavanie diétnych či režimových opatrení, treba dodať, že na rozdiel od klasickej celiakie, v prípade precitlivenosti alebo alergie na lepok dochádza k individuálnemu stavu. U niekoho nemusí jednorazové porušenie režimu znamenať ešte vážny problém.

Bezlepkové produkty a prípravky na alergiu na lepok

Pokiaľ ide o prípravky či produkty určené na alergiu na lepok, v tomto ohľade sa myslia v tejto kategórii najmä bezlepkové druhy jedál, surovín a potravín určených ako alternatíva k tým štandardným. Zakúpiť si ich viete vo viacerých lekárňach.

Ich sortiment je veľký a zahŕňa výber viacerých druhov:

Najčastejšie ide o bežné bezlepkové potraviny od múk až po hotové jedlá či nápoje, no siahnuť môžete aj po špecifických pochutinách a to tak slaných, ako aj sladkých

Čo sa týka ich najväčších výhod, medzi ne patria najmä:

  • jednoduchá kúpa, nemusíte ísť za lekárom a ani mať recept
  • veľký výber rôznych surovín a jedál pre celodenný jedálniček
  • ide zároveň o veľmi bohatý zdroj komplexných živín a látok

Ak ide o výber bezlepkovej múky, z ktorej si viete následne pripraviť doma bez problémov veľkú paletu jedál, siahnuť môžete po kokosovej, ryžovej, bielej bez lepku, tapiokovej, krupicovej, konopnej, pohánkovej či kukuričnej. Sortiment zahŕňa aj bezlepkovú strúhanku, kypriace prášky do pečiva alebo rôzne bezlepkové zmesi.

K dispozícii máte aj hotové bezlepkové jedlá, potraviny a suroviny. Ide napríklad o krájaný chleba, nátierky, polievky, knedle, toastový chlieb, cereálne kaše, špeciálne probiotické kaše, nutričné kaše, pohánkové kaše či výživné a bohaté proteínové kaše.

Okrem jedál nájdete v sortimente aj bezlepkové nápoje, napríklad rôzne čaje, pohánkové, ryžové, mandľové, sójové nápoje a ďalšie instantné nápoje vrátane kávy. Pokiaľ ide o pochutiny, v prípade tých bezlepkových si viete zamaškrtiť napríklad na rôznych perníkoch, piškótach, tyčinkách a rozličných cukrovinkách ku káve.

Ako a kde kúpiť bezlepkové produkty a prípravky na alergiu na lepok

Bezlepkové produkty a potraviny je možné kúpiť aj vo viacerých bežných obchodoch s potravinárskym sortimentom, prípadne v niektorých eshopoch, no aj tak je najlepšie voliť lekárne. Týka sa to hlavne tých internetových.

Bezlepkové muffiny

  • Zmes, pri ktorej nie je potrebné použiť vajíčka

Bezlepková strúhanka

  • Určená pre pacientov so špeciálnym diétnym režimom
  • Na obaľovanie a vysmážanie rezňov, syra, zeleniny a pod.

Bezlepkové cestoviny Felicia

  • Kukuričné cestoviny
  • Pre bezlepkovú diétu

LepokFit

  • Pre osoby s intoleranciou na lepok
  • Pomáha tráveniu a cielenému rozkladu lepku

V ich prípade totiž získate viacero nezanedbateľných výhod:

  • v prvom rade ušetríte, online lekárne totiž majú oveľa nižšie ceny
  • zároveň nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte aj cez mobil
  • je to pohodlné, doručenie kuriérom je priamo až k vám domov
  • netreba mať ani hotovosť, platiť sa totiž dá aj cez internet a vopred

Posledná výhoda platí hlavne v tých známejších a viac overených lekárňach, kde je možné využiť napríklad aj platbu platobnou kartou. Samozrejme, tie lekárne, ktoré sú väčšie, majú aj väčší sortiment značiek a typov rôznych produktov a potravín, najmä skladom.

Okrem toho ponúkajú obvykle aj kvalitnejší zákaznícky servis, čo sa prejaví v lepších službách. Môže ísť napríklad o širší výber doručovacích spoločností, rýchlejšie dodanie zásielky aj do 24 alebo 48 hodín, jednoduchší nákup aj bez registrácie, viac možností bezhotovostnej platby alebo o bohatšiu paletu vernostných zliav.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.74

19 Hodnotení