Arganový olej: Jeho účinky a použitie na pleť aj vlasy, skúsenosti a z čoho je vyrobený

Arganový olej: Jeho účinky a použitie na pleť aj vlasy, skúsenosti a z čoho je vyrobený

Arganový olej je známy pre svoje využitie na tvár, pery, pokožku a celkovo kozmetické účely, nakoľko dodáva vlasom, nechtom aj pleti množstvo výživných látok a hydratuje ich. Jeho použitie je ale možné aj v kuchyni, hlavne ak ide o kvalitný bio olej.

Okrem toho sa extrakty a výťažky z neho využívajú aj v doplnkoch výživy a perorálnych tabletkách a kapsulách, nakoľko posilňuje imunitu, vplýva na krvný obeh a obsahuje veľké množstvo antioxidantov. Ak vás zaujíma niečo viac o tomto oleji, napríklad z čoho je vyrobený, aké má účinky navonok aj vo vnútri, povieme si o tom niečo viac.

Čo je Arganový olej, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Arganový olej je rastlinný olej, ktorý sa vyrába z plodov Arganovníka, čo je špeciálny strom vyskytujúci sa prirodzene iba v Maroku, Alžírsku a Izraeli. Plodom tohto stromu sú arganové orechy a práve z nich sa olej vyrába. Podľa toho, či sa počas prípravy semená orechov pražia alebo nie, vzniká buď potravinársky olej alebo olej určený na kozmetické účely.

V každom prípade platí, že Arganový olej je cenený pre svoje bohaté zloženie látok prospešných pre telo. Nachádzajú sa tu esenciálne mastné kyseliny, karotenoidy, steroly, vitamíny A, E a F, skvalen, antioxidanty, fytoesteroly a kyseliny, napríklad olejová.

Venira Arganový olej

 • Hydratuje a vyživuje pokožku, vyživuje vlasy, dodáva vitalitu a vracia prirodzený lesk
 • Podporuje regeneráciu a výživu nechtov a nechtového lôžka

Pleťový olej ARGANOVÝ

 • účinne zvyšuje tonus pokožky
 • antioxidant
 • vyživuje a regeneruje

Arganový olej Sebastien

 • Olej na kozmetické účely
 • Zachováva pružnosť pokožky a spomaľuje jej stárnutie
 • Pôsobí proti vráskam

Nedostatok viacerých týchto látok má negatívne vplyvy v týchto oblastiach:

Pokožka: Najčastejšie sa jedná o zhoršenie zdravia a stavu pokožky, o jej slabšiu hydratáciu alebo o častejšie problémy s rôznymi ekzémami a akné.

Vlasy a nechty: Nedostatok výživy pre vlasy a nechty je tiež výsledkom nedostatku mnohých spomínaných látok, zväčša ide o ich vyššiu lámavosť.

Kardiovaskulárny systém: Treťou oblasťou, do ktorej nedostatok spomínaných látok zasahuje, je zhoršenie zdravia a stavu srdca, ciev a krvného obehu.

Arganový olej by mali kvôli jeho zloženiu a účinkom využívať najmä:

 • deti aj dospelí, ktorí majú časté problémy so zdravím kože, vlasov a nechtov
 • ľudia s oslabenou imunitou, ktorých trápia časté zápaly a infekcie
 • každý, u koho existuje riziko vyššieho cholesterolu a cukru v krvi
 • tí, čo chcú podporiť správne fungovanie tráviacej sústavy a jej zdravie

MÁ OLEJ AJ NEJAKÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY?

Pokiaľ ide o možné nežiaduce účinky a s tým spojené riziká, Arganový olej je pomerne bezproblémový. Samozrejme, môže sa vyskytnúť alergická reakcia alebo precitlivenosť, pri nadmernom vnútornom užívaní zas zažívacie ťažkosti, napríklad hnačka.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Arganového oleja

Arganový olej má veľmi bohaté vnútorné aj vonkajšie účinky a aby ste ich mohli naplno využiť, mali by ste siahnuť po všetkých dostupných formách prípravkov a produktov s jeho obsahom. Sortiment je bohatý a zahŕňa doplnky výživy aj kozmetiku.

Medzi najviac využívané typy a podoby oleja patria tieto:

Tekutý olej: Najčastejšie viete nájsť Arganový olej práve v tekutej podobe, pričom sortiment obsahuje tak oleje pre univerzálne použitie navonok aj vnútorne, napríklad aj v kuchyni, ako aj oleje pre kozmetické účely na pleť, nechty alebo vlasy.

Tabletky a kapsuly: Podobne, ako aj v prípade niektorých iných olejov, aj ten Arganový sa využíva vo forme extraktu či výťažku v niektorých perorálnych doplnkoch výživy, najmä v tabletkách a kapsulách. Dopĺňať ho môžu aj iné zložky.

Vonkajšie produkty: Ak ide o prípravky s vonkajším použitím, najčastejšie sú to kozmetické produkty. Tie majú tiež viacero foriem, napríklad balzamov, krémov, sér alebo krémov, či už s využitím na pleť a pokožku, vlasy alebo nechty.

Ak ide o tento olej a jeho použitie, dávkovanie či využitie, tak platí, že:

 • v prípade doplnkov výživy v podobe kapsúl a tabliet sa užíva 1 denne
 • pokiaľ ide o potravinársky olej, tu stačí na dochutenie zopár kvapiek
 • dve alebo tri kvapky využite aj na vlasy alebo pleť, rovnako tak do kúpeľa
 • ak si budete robiť Arganový zábal, nechajte ho pôsobiť aspoň 60 minút

Účinky a na čo Arganový olej pomáha

Arganový olej sa môže teda v závislosti od konkrétneho typu prípravku či produktu použiť navonok aj vo vnútri, ideálne je skombinovať to. Pomáha širokospektrálne na trávenie, srdce, cievy, krvný tlak, cholesterol a tiež navonok na kožu, nechty a vlasy.

Toto sú oblasti pôsobenia, kde má olej najlepšie účinky:

Vplyv na pokožku a pleť

Arganový olej je veľmi dobrým zdrojom antioxidantov a látok prospešných navonok na zdravie pleti a kože. Pomáha na omladenie pleti, hydratáciu a výživu kože, na znižovanie tvorby kožného mazu a tiež na ekzémy, akné alebo spálenie kože od slnka.

Pôsobenie na vlasy a nechty

Druhu možnosťou vonkajšieho použitia oleja je jeho využitie na zdravie vlasov a nechtov. V tejto oblasti pomáha na výživu a posilnenie vlasov, proti ich lámavosti a štiepeniu a na zlepšenie ich vzhľadu. Pomáha tiež na vyživovanie nechtov a ich pevnosť.

Vplyv na srdce, cievy a krvný obeh

Pokiaľ ide o vnútorné využitie oleja, najviditeľnejšie vplýva na kardiovaskulárny systém. Pomáha na posilnenie ciev, na prevenciu voči ochoreniam srdca, na zníženie vysokého krvného tlaku, na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a na zníženie cukru v krvi.

Účinky na imunitu a ochranu organizmu

Látky obsiahnuté v Arganovom oleji majú vplyv na imunitu a taktiež antibakteriálne a antiseptické účinky. Pomáhajú tiež v rámci prevencie chrípky, nádchy či prechladnutia. Vďaka antioxidantom olej chráni bunky pred vplyvom voľných radikálov.

Pomoc na trávenie a metabolizmus

Čo sa týka tráviacej sústavy, aj v tejto oblasti má Arganový olej svoje pozitívne vplyvy a účinky. Ide o pôsobenie všeobecne na trávenie a upokojenie tráviaceho traktu, ale aj o pomoc s metabolizmom. Pomáha tiež na detoxikáciu tráviacej sústavy.

Ďalšie účinky a vplyvy

Okrem spomínaných oblastí môže individuálne pomôcť Arganový olej aj niektorými konkrétnymi účinkami napríklad na prevenciu voči niektorým nádorom, zlepšenie vzhľadu obočia a mihalníc, na stavy po bodnutí a uštipnutí hmyzom a na zníženie rizika artritídy.

DÁVAJTE SI POZOR NA KVALITU OLEJA

Či už budete chcieť využiť Arganový olej navonok alebo vo vnútri, hľadajte pri výbere konkrétnych produktov len kvalitné prípravky. Vyberajte si iba tie, ktoré sú bez akýchkoľvek prísad, sú 100 % bio z hľadiska pôvodu a ideálne je, ak majú aj prívlastok „raw“.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Arganovým olejom

Zaujíma vás v súvislosti s Arganovým olejom aj niečo viac praktické, napríklad možnosť jeho použitia v kuchyni v konkrétnych jedlách, riziká súvisiace s tehotenstvom alebo nejaké všeobecné kontraindikácie? Tieto a ďalšie podobné otázky sú predmetom tém alebo dotazov vo viacerých internetových fórach a diskusiách.

Ak ide o tieto najčastejšie otázky, medzi ne patria tieto:

Je možné používať Arganový olej aj u žien v tehotenstve a po ňom?

Áno, ak ide o jeho využitie navonok, dokonca sa ženám počas tehotenstva aj odporúča. Dôvodom je, že ho môžu použiť na predchádzanie striám, ktoré sú v tehotenstve bežné. Využiť ho môžu aj následne po pôrode na zahojenie jaziev po striách.

Kde všade je možné Arganový olej využiť navonok?

Ak chcete Arganový olej použiť navonok, môžete si z neho spraviť pleťovú nočnú masku, pridať ho do kúpeľa, rozotrieť na pokožku hlavy kvôli lupinám, naniesť na pery alebo na nechty, využiť ho na masáž a zároveň ho použiť aj ako olej po opaľovaní.

Ak ide o použitie oleja v kuchyni, kde je možné ho pridať?

Pokiaľ ide o použitie oleja v rámci receptov, najčastejšie sa využíva na dochutenie a to rôznych jedál alebo surovín. Môže ísť o dresingy, rozličné omáčky, dochutenie polievky, použitie na Kuskus, cestoviny a do kaší alebo dochutenie mäsa a rýb.

Sú nejaké kontraindikácie či prekážky jeho použitia?

Áno, no našťastie, nie je ich príliš veľa. Ide jednak o možnú precitlivenosť alebo alergiu na olej, v prípade produktov so širším zložením aj na iné látky v nich obsiahnuté, prípadne o problémy s príliš nízkym krvným tlakom, ktorý môže olej ešte viac znížiť.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Arganový olej

Arganový olej si viete zakúpiť v rôznych podobách hotových prípravkov a produktov. Všetky typy a značky majú spoločné to, že sa jedná o voľne predajné a voľne dostupné prípravky či už kozmetického typu alebo doplnkov výživy, ktoré sú bez receptu.

Sortiment týchto produktov zahŕňa niekoľko foriem a druhov:

Najčastejšie sa jedná priamo o tekutý olej na vnútorné alebo vonkajšie použitie, potom o rôzne krémy, séra, šampóny a ďalšiu kozmetiku, prípadne aj o tabletky a kapsuly

Z pohľadu užívateľov majú všetky tieto produkty viacero výhod:

 • ich zloženie je obvykle prírodné a bez rizikových syntetických látok
 • vďaka tomu je aj pôsobenie prirodzené a bez vážnejších nežiaducich vplyvov
 • použitie je možné spravidla u dospelých aj u dospievajúcich detí

V prípade tekutých foriem olejov máte v ponuke aj kvalitné Arganové oleje v bio a raw kvalite, ktoré neobsahujú žiadne syntetické prísady. Použitie je možné navonok, hlavne na kožu a vlasy, ale aj vnútorne, kde je možné použiť lyžičku tohto oleja na dochutenie či prípravu polievok, šalátov, omáčok, mäsa, rýb, zeleniny alebo iných jedál.

K dispozícii sú aj doplnky výživy perorálneho typu, ktoré majú štandardne podobu tabliet alebo kapsúl obsahujúcich výťažok či extrakt z Arganového oleja, v niektorých prípadoch môže byť zloženie aj širšie. Podporujú hlavne imunitu, trávenie, srdce a cievy.

Pokiaľ ide o ďalšie prípravky, tak Arganový olej býva aj súčasťou niektorých kozmetických produktov. Najčastejšie sa jedná o revitalizačné séra, nočné a denné krémy, séra na riasy, vlasové balzamy, čisto pleťové krémy alebo kozmetiku na nechty. Ako ďalšie aktívne látky bývajú používané napríklad kyselina hyalurónová, vitamíny alebo beta-glukány.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Arganový olej

Čo sa týka vyššie spomínaných prípravkov, doplnkov výživy a kozmetických produktov, môžete ich nájsť v niektorých eshopoch alebo obchodoch s bio sortimentom, no najlepšie spravíte, ak ich nakúpite v lekárni. Využiť môžete nielen tie kamenné.

Venira Arganový olej

 • Hydratuje a vyživuje pokožku, vyživuje vlasy, dodáva vitalitu a vracia prirodzený lesk
 • Podporuje regeneráciu a výživu nechtov a nechtového lôžka

Pleťový olej ARGANOVÝ

 • účinne zvyšuje tonus pokožky
 • antioxidant
 • vyživuje a regeneruje

Arganový olej Sebastien

 • Olej na kozmetické účely
 • Zachováva pružnosť pokožky a spomaľuje jej stárnutie
 • Pôsobí proti vráskam

Čoraz populárnejšie sú online lekárne, ktoré ponúkajú tieto benefity:

 • širší sortiment priamo skladom, hlavne vo väčších lekárňach
 • možnosť platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne, online a vopred
 • nemusíte nikam ísť, nákup aj prevzatie zásielky vyriešite doma
 • môžete si z pohodlia obývačky všetky prípravky v pokoji porovnať

Plusom je aj to, že hlavne tie známejšie, väčšie a dostatočne overené online lekárne ponúkajú nielen finančnú úsporu a výhodný nákup, ale aj kvalitnejší zákaznícky servis, čo zlepšuje pohodlie pri nákupe. Môžete si napríklad objednávať aj bez registrácie.

Ak ide o platbu, tu máte k dispozícii zas platbu kartou cez internet, čo je jednoduchšie. Samozrejmosťou je veľký výber kuriérnych služieb a teda aj rýchlejšie doručenie do 24 či 48 hodín. Ak ide o finančné benefity, mnohé lekárne ponúkajú dopravu zdarma, zľavové kódy pre verných zákazníkov alebo rôzne cenové akcie pri kúpe väčších balení.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.71

24 Hodnotení