Vitamín B10: Najlepšie zdroje a potraviny, nedostatok, význam a účinky v tele

Vitamín B10: Najlepšie zdroje a potraviny, nedostatok, význam a účinky v tele

Vitamín B10 býva označovaný aj ako kyselina paraaminobenzoová, čiže pod skratkou PABA. V minulosti bol označovaný aj ako vitamín R. Táto látka nepatrí síce z pohľadu človeka medzi nevyhnutné, no aj tak má pre človeka viaceré výhody, účinky a význam.

Najdôležitejším vplyvom je pozitívne pôsobenie na pokožku a jej stav, dôležitá je však aj pre krvotvorbu či niektoré hormóny. Vzhľadom na to, že v potravinách sú viaceré zdroje tohto vitamínu, jeho akútny nedostatok príliš nehrozí. Býva tiež súčasťou suplementov a hlavne kozmetických prípravkov. Vitamín však môže mať aj vedľajšie účinky.

Čo je vitamín B10, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Vitamín B10 je vitamínom rozpustným vo vode, ale zároveň patrí aj medzi kyseliny, preto sa tiež nazýva kyselina paraaminobenzoová. Ide o základnú látku a živinu pre niektoré zvieratá a mikroorganizmy, v ľudskom tele má vplyv hlavne na pokožku a využíva sa aj ako anti-alergén, najčastejšie pokiaľ ide o ekzémy alebo vitiligo na koži.

Pokiaľ ide o nedostatok vitamínu v tele, na rozdiel od iných vitamínov sa nejedná o natoľko vážny stav, keďže vitamín B10 nie je nevyhnutné dôležitý pre život a zdravie v tele. Na druhú stranu, je lepšie udržiavať jeho hladinu v norme a vyhýbať sa deficitu.

B-Complex Forte tablety

  • pohodlná tabletová forma na užívanie
  • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
  • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Za ním môžu byť a väčšinou aj sú tieto tri najčastejšie príčiny:

Nedostatočný príjem: Najbežnejšou príčinou nízkej hladiny vitamínu B10 v tele býva jej nedostatočný príjem z potravín. Platí to hlavne vtedy, ak nekonzumujete listovú zeleninu a typické živočíšne produkty a potraviny, hlavne vajcia a mliečne výrobky.

Poruchy vstrebávania: Za problémom s hladinou vitamínu B10 môžu byť aj problémy so vstrebaním vitamínov a minerálov všeobecne a to v črevách či žalúdku. Ide o rôzne zápalové ochorenia, hnačky alebo chronické črevné ťažkosti.

Pohlavie: Vitamín B10 je výnimočný aj tým, že jedným z faktorov, ktorý môže ovplyvniť nedostatok vitamínu, je pohlavie. Výskumy totiž ukázali, že u žien býva deficit tohto vitamínu oveľa častejší a prejavuje sa aj intenzívnejšími príznakmi.

Pokiaľ ide o deficit PABA, tu sú najbežnejšie príznaky, ktorými sa prejavuje:

  • najčastejšie sa objavia problémy na koži, napríklad s ekzémom alebo pigmentom
  • nastávajú zmeny v psychike, zvýši sa podráždenosť, nervozita a nepokoj
  • dochádza tiež k problémom s rýchlejším starnutím kože aj vlasov
  • objaviť sa môžu zápcha, zápalové ochorenia, neskorší rast u detí alebo reumatizmus

NADBYTOK A PREDÁVKOVANIE

Nielen nedostatok, ale aj prebytok a hypervitaminóza sú v prípade vitamínu B10 problémom. Tento stav sa prejaví kŕčmi, zvracaním alebo alergickou reakciou na koži, ak šlo o použitie kozmetiky. V každom prípade je potrebné vyhľadať lekára a poradiť sa o ďalšom postupe.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín B10

Ak chcete doplniť hladinu vitamínu B10, najlepším zdrojom sú potraviny. Vitamín sa nachádza tak v živočíšnej, ako aj v rastlinnej potrave a je preto možné ho veľmi efektívne a vhodne doplniť. Základom je mať dostatočne pestrý jedálniček.

Ak ide o potraviny obsahujúce vitamín B10, tu sú tie najlepšie s najvyššou koncentráciou:

Živočíšne typy potravín: Tak, ako aj mnoho iných vitamínov zo skupiny B, aj vitamín B10 možno nájsť v živočíšnych zdrojoch potravín. Z mäsa ide hlavne o vnútornosti, konkrétne o pečienku, ktorá je veľmi dobrým zdrojom. Okrem toho odporúčame konzumovať aj vajcia a mliečne produkty, hlavne ak ide o jogurty, ktoré majú viac prospešných látok.

Rastlinné typy potravín: Rastlinné zdroje sú v prípade PABA ešte bohatšie a výraznejšie, potrebné je preto zaradiť ich do svojho pravidelného stravovania. Medzi najlepšie druhy patria zelená listová zelenina, napríklad špenát alebo šalát, rovnako tak celozrnné produkty, pšeničné klíčky, melasa, ryža, niektoré druhy húb a droždie.

Presná denná spotreba vitamínu nebola určená, ale možno sa riadiť odporúčaniami:

  • deti by mali prijať do organizmu od 50 do 100 mcg podľa veku
  • dospievajúci ľudia majú potrebu vyššiu, konkrétne od 200 do 300 mcg
  • dospelý človek by si mal vystačiť s dennou dávkou vitamínu okolo 400 mcg
  • najviac potrebujú tehotné ženy, až 800 mcg, alebo ženy počas dojčenia, 600 mcg

Účinky a na čo vitamín B10 pomáha

Kyselina paraaminobenzoová má pozitívne pôsobenie vo viacerých oblastiach ľudského zdravia, hoci najdôležitejšia je práve pre pokožku a jej stav. Vitamín však môže podporiť zdravé fungovanie organizmu aj v niektorých iných, viac špecifických účinkoch.

Toto sú vplyvy, ktoré sú z tohto pohľadu najdôležitejšie:

Priaznivý vplyv na pokožku

Vitamín B10 je veľmi dôležitý pre stav a ochranu kože. Ide hlavne o spomalenie jej starnutia, s čím súvisí aj oddialenie tvorby vrások, rovnako tak o ochranu pokožky pred škodlivými UV lúčmi a tiež o prevenciu voči spáleniu pokožky aj voči tvorbe bledých miest.

Pôsobenie na reprodukčný systém

Zaujímavým účinkom vitamínu je aj vplyv na niektoré problémy týkajúce sa sexuálneho zdravia a pohlavnej sústavy. U žien ide o podporu pôsobenia voči neplodnosti, u mužov zas môže kyselina paraaminobenzoová spomaliť rozvoj špecifickej Peyronieho choroby.

Účinky na vlasy a nechty

Ďalším vplyvom PABA, ktorý je viditeľný aj navonok, je pôsobenie na stav vlasov a nechtov. V prípade nechtov ide hlavne o ich posilnenie a zníženie lámavosti, v prípade vlasov je tento účinok zhodný a navyše pomáha vitamín B10 aj na udržanie ich pôvodného pigmentu.

Látková premena a trávenie

Kyselina paraaminobenzoová je dôležitá aj ako koenzým pre bielkoviny, vďaka čomu podporuje ich využitie vo svaloch a teda zlepšuje fyzickú výkonnosť. Pomáha tiež na trávenie a niektoré zažívacie poruchy súvisiace s črevami, obnovuje aj črevnú mikroflóru.

ĎALŠIE VPLYVY A ČIASTKOVÉ ÚČINKY

Vitamín B10 má význam aj pri artritíde a zápalových stavoch, pomáha proti anémii, pôsobí proti bolesti hlavy a na horúčky reumatického pôvodu, zvyšuje tvorbu inzulínu a estrogénu a pomáha na zníženie príliš vysokého krvného tlaku v kardiovaskulárnom systéme.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom B10

Prv, než sa zameriate na potraviny či niektoré prípravky obsahujúce vitamín B10, mali by ste zistiť niečo viac o niektorých praktických témach súvisiacich s dopĺňaním tohto vitamínu do tela alebo s niektorými rizikovými skupinami, u ktorých je nedostatok vážnejším stavom. Pozor si treba dať aj na vedľajšie účinky.

Tu sú najvýznamnejšie otázky a odpovede na ne:

Môžu sa pri vyššom dávkovaní objaviť vedľajšie účinky?

Áno, hoci je to ojedinelé, u niektorých ľudí sa môžu objaviť aj vedľajšie účinky, najčastejšie v súvislosti s prípravkami s obsahom tohto vitamínu. Medzi tie najbežnejšie patria nevoľnosti, vracanie, hnačky či alergické reakcie na koži.

Má PABA nejaké kontraindikácie s liekmi?

Áno, tak, ako aj iné vitamíny, aj v prípade vitamínu B10 treba počítať hlavne s interakciami s liekmi a liečivami. Problémom bývajú antibiotiká, u ktorých môže vitamín znížiť účinnosť, rovnako tak lieky určené na spomalenie zrážania krvi.

Sú niektoré rizikové skupiny ľudí, ktoré potrebujú vitamínu viac?

Na nízku hladinu PABA môže pôsobiť alkohol, takže ľudia s jeho častejšou konzumáciu sú určite rizikovou skupinou, ktorá musí vitamín B10 prijímať vo väčšom množstve. To isté platí aj o ženách, ktoré užívajú hormonálnu estrogénovú antikoncepciu.

Môžu sa prípravky s vonkajšou aplikáciou použiť v tehotenstve?

Nakoľko je kyselina paraaminobenzoová bežnou súčasťou viacerých kozmetických produktov s vonkajším použitím, je táto otázka pomerne často rozoberaná. Ak to výrobca priamo nezakazuje informáciou na obale, je aplikácia navonok obvykle bezpečná.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce vitamín B10

PABA, čiže kyselina paraaminobenzoová, je obsiahnutá v niekoľkých typoch rôznych produktov a prípravkov. Ide buď o doplnky výživy určené pre perorálne užívanie v rôznej forme od tabliet po prášky, alebo o spomínané kozmetické produkty.

B-Complex Forte tablety

  • pohodlná tabletová forma na užívanie
  • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
  • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Pre tieto prípravky platí všeobecne bez ohľadu na typ tento princíp fungovania:

Vitamín B10 tu býva obsiahnutý v rámci komplexu vitamínov B, hlavne v špeciálnych prípravkoch na kožu, prípadne môže ísť o samostatné vitamínové produkty

Či už kozmetika alebo doplnky výživy, tu sú ich najväčšie benefity:

  • voľná kúpa, pokojne aj v eshopoch, nie je treba indikácia od lekára
  • možnosť dlhodobejšieho užívania alebo aplikácie
  • komplexné a overené zloženie s prirodzeným pôsobením

Kým v prípade samostatného obsahu vitamínu B10 ide najčastejšie o všeobecné vitamínové prípravky, v prípade komplexnejšieho zloženia je možné nájsť aj produkty s pôsobením v konkrétnej oblasti, napríklad na kožu, vlasy, nechty alebo imunitu. V prípade kozmetiky ide výlučne o produkty s pozitívnym pôsobením na pleť.

Lieky obsahujúce vitamín B10

Kým v prípade doplnkov výživy je kyselina paraaminobenzoová využívaná ako jedna z aktívnych a významných látok, v prípade liekov a liečiv sa tento vitamín príliš často neobjavuje v zložení a obsahuje ho len minimálne množstvo produktov.

Ak sa tam vitamín aj nachádza, má takúto charakteristiku:

Vitamín B10 býva v prípade liekov a liečiv obsiahnutý v zložení len ako jedna z mnohých látok a väčšinou ide o súčasť celej skupiny komplexu B

Na rozdiel od doplnkov výživy platí pre lieky toto:

  • liečivá nemajú všeobecné, ale konkrétne pôsobenie
  • ich užívanie je časovo ohraničené, najčastejšie je len krátkodobé
  • pozornosť treba venovať vedľajším účinkom aj kontraindikáciám

Lieky obsahujúce komplex vitamínov B vrátane vitamínu B10 môžu byť na predpis aj bez neho, záleží od koncentrácie a zamerania daného liečiva. V každom prípade sa však u nás príliš nevyužívajú, kyselina paraaminobenzoová býva dostupná skôr v podobe spomínaných doplnkov výživy či kozmetických produktov.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky obsahujúce vitamín B10

Voľne dostupné doplnky výživy aj kozmetiku môžete nájsť v špecializovaných eshopoch, hlavne s produktmi vitamínového typu alebo všeobecne s kozmetikou. Tie najlepšie prípravky však ponúkajú lekárne, či už kamenné alebo internetové.

V druhom prípade získate možnosť nákupu online z domu, čo má viac výhod:

  • ušetríte čas, nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte online
  • ušetríte aj peniaze, cena v internetových lekárňach je nižšia, ako v tých kamenných
  • zaobídete sa pri platbe aj bez hotovosti
  • takmer všetky prípravky a produkty sú k dispozícii ihneď a skladom

Navyše, pri nákupe cez internet si viete v pohodlí domova na jednom mieste porovnať všetky parametre daných produktov, ale aj viacero značiek a typov prípravkov medzi sebou. Platiť sa dá bezhotovostne, dokonca aj platobnou kartou a cez internet.

B-Complex Forte tablety

  • pohodlná tabletová forma na užívanie
  • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
  • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

To platí hlavne v tých väčších a známejších online lekárňach. Nákupom v takýchto lekárňach získate aj viac pohodlia, napríklad kúpu bez nutnosti registrácie, ale aj lepšie zákaznícke služby. Rýchlejšie býva aj doručenie k vám domov a celý proces objednávky.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.65

23 Hodnotení