Vitamín B7: Zdroje v potravinách, výhody a účinky v tele a príznaky jeho nedostatku

Vitamín B7: Zdroje v potravinách, výhody a účinky v tele a príznaky jeho nedostatku

Jedným zo skupiny vitamínov B, ktorý je menej známy, no o to dôležitejší, je vitamín B7, nazývaný aj biotín. Vitamín je produkovaný aj v tráviacom trakte, no napriek tomu netreba zanedbávať ani prirodzené zdroje v potravinách, aby nenastal jeho nedostatok v tele.

Vitamín má v tele viaceré účinky či výhody. Ide o koenzým pre niektoré biochemické reakcie a procesy v tele, je dôležitý pre kožu a pleť a taktiež má význam pre nervový systém alebo svalstvo. Veľmi dôležitý je aj v tehotenstve, kedy nemusia potraviny pre doplnenie hladiny vitamínu stačiť a je potrebné zamerať sa aj na výživové doplnky či tabletky.

Čo je vitamín B7, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Vitamín B7 je vo vode rozpustný vitamín, ktorý vie byť prirodzene syntetizovaný aj črevnými baktériami v tráviacom trakte. Ide o látku, ktorá je nenahraditeľná pre viacero orgánových sústav a tkanív, napríklad cievny systém, kožu či vlasy. Vitamín je odolný voči teplu aj svetlu, ale je citlivý na kyslík. V tele sa príliš neukladá, ale sa okamžite využije.

Pre telo je vitamín dôležitý aj preto, že ho využíva ako koenzým v metabolizme bielkovín, cukrov a tukov. Má tiež špeciálny význam pre tehotné ženy, nakoľko podporuje správny priebeh gravidity. Jeho deficit teda môže ovplyvniť ženu, ale aj plod.

Biotin

 • Známy aj ako vitamín B7
 • 300μg d-biotínu v 1 tablete
 • Pokožka + nechty + vlasy + krvný cukor + energia + psychika

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Nedostatok vitamínu B7 v tele môže mať viaceré príčiny, najmä však:

Nedostatočný príjem z potravín: Nakoľko veľmi dobrým zdrojom vitamínu B7 sú živočíšne zložky potravy, hlavne vajíčka, vnútornosti a mäso, u ľudí, ktorí sa týmto typom stravy vyhýbajú, môže byť deficit vitamínu pomerne jasne viditeľný.

Problémy s črevnou mikroflórou: Z pohľadu ideálnej hladiny vitamínu v tele je nevyhnutné nielen prijímať potraviny, ale aj udržiavať správnu črevnú mikroflóru. Jej problémy, napríklad zápalového či chronického typu, môžu byť tiež za jeho deficitom.

Problémy s absorpciou: Narušenie správneho fungovania trávenia a tráviacej sústavy môže mať za následok aj problémy so vstrebávaním biotínu a iných vitamínov aj zo stravy. Hnačky alebo zápalové ochorenia čriev môžu spôsobiť problém s absorpciou.

Nedostatok či nízka hladina vitamínu bývajú sprevádzané týmito príznakmi:

 • najviditeľnejšie sa deficit prejaví na koži, ktorá môže byť šupinatá a suchá
 • problém nastáva aj s vypadávaním vlasov a praskaním v kútikoch úst
 • objaviť sa môžu aj nevoľnosť, strata chuti do jedla, únava a celková slabosť
 • medzi ďalšie príznaky patria depresia, bolesť svalov alebo mravčanie v končatinách

PREDÁVKOVANIE A NADBYTOK

Ak ide o nadmernú hladinu vitamínu B7 v organizme, vzhľadom na to, že väčšina nespotrebovaného vitamínu sa z tela vylúči, ale aj vzhľadom na to, že telo si vie vitamín syntetizovať samo, sa netreba tohto stavu obávať a obvykle vôbec nenastáva.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín B7

Pokiaľ ide o potraviny, aj keď si vie telo biotín samo v črevách syntetizovať, netreba zanedbávať ani takéto zdroje príjmu vitamínu. Platí to hlavne preto, že vitamín sa zaraďuje medzi vitagény, ktoré sú nevyhnutné na energiu pre celý organizmus.

Tu sú najlepšie a najviac prirodzené potravinové zdroje biotínu:

Živočíšne zdroje: Najbohatším zdrojom biotínu v tele sú živočíšne potraviny, predovšetkým vaječný žĺtok, mlieko a vnútornosti, hlavne pečeň. Bielok naopak nekonzumujte, obsahuje látku, ktorá zabraňuje vstrebávaniu vitamínu zo žĺtka.

Orechy: Ak zaradíte do svojho jedálnička mandle, pekanové orechy, arašidy a vlašské orechy, môžete tiež pozitívne ovplyvniť hladinu vitamínu B7, aj toto sú dobré zdroje. Platí to aj o známych arašidových maslách.

Ostatné rastlinné zdroje: Biotín možno nájsť aj v zelenej listovej zelenine, obsahuje ho napríklad karfiol. Rovnako tak sú dobrým zdrojom strukoviny, sójové bôby, celozrnné obilniny, bobule muchovníku, huby, kvasnice a banány.

Aby ste mali dostatok vitamínu v tele, je treba dodržiavať nasledovné denné dávky:

 • pre bežného dospelého človeka je denná spotreba 100 až 200 µg
 • u detí je dávkovanie obvykle nižšie, od 50 do 100 µg podľa veku
 • ženy v tehotenstve by mali prijímať viac vitamínu v rámci hornej hranice
 • vitamín nie je pre telo toxický, no dlhodobo neprekračujte uvedené maximum

Účinky a na čo vitamín B7 pomáha

Biotín je známy ako vitamín krásy, nakoľko napomáha správnemu fungovaniu a hlavne na zdravý stav kože, vlasov a nechtov. Nejde však ani zďaleka o jedinú oblasť, kde má vitamín pozitívne účinky a vplyvy, hoci určite o tú najviac viditeľnú.

Pôsobenie vitamínu zahŕňa pozitívne účinky aj nasledovného typu:

Funkcia koenzýmu v rámci metabolizmu

Pokiaľ ide o biochemické funkcie, vitamín B7 plní aj význam koenzýmu a to pre metabolizmus niektorých  základných živín, konkrétne cukrov, tukov a bielkovín. Je aj koenzýmom karboxylačných reakcií a napomáha energetickej látkovej premene.

Vplyv na kožu, vlasy a nechty

Druhou najdôležitejšou funkciou je podpora pokožky, pleti, vlasov a nechtov. Biotín pomáha na spevnenie nechtov a ich posilnenie, rovnako tak podporuje rast vlasov a pomáha proti ich rednutiu. Je dôležitý pre udržanie zdravie kože a proti výskytu ekzému.

Účinky na cukor a pri cukrovke

Biotín ovplyvňuje okrem základného metabolizmu živín aj hladinu cukru v krvi a to hlavne u ľudí s diabetes mellitus II. typu. Táto úloha a vplyv na cukrovku sú však len podporného a pomocného charakteru a u každého človeka je intenzita vplyvu odlišná.

Biotin

 • Známy aj ako vitamín B7
 • 300μg d-biotínu v 1 tablete
 • Pokožka + nechty + vlasy + krvný cukor + energia + psychika

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Podpora fungovania nervovej sústavy

Vitamín je dôležitý aj pre fungovanie nervovej sústavy, napríklad v rámci spomínanej cukrovky pomáha na ochranu periférnych nervov. Všeobecne však podporuje fungovanie nervovej sústavy, čo sa prejaví aj účinkom na lepší spánok alebo proti depresiám.

ĎALŠIE PÔSOBENIE A OSTATNÉ VPLYVY

Medzi ďalšie účinky a vplyvy biotínu v organizme patria podpora vstrebávania tukov, ochrana buniek pred oxidačným stresom a vplyvom voľných radikálov, podpora vstrebávania iných vitamínov, zmiernenie svalových bolestí a taktiež podpora chuti do jedla.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom B7

Niektoré skupiny ľudí potrebujú vitamínu B7 viac, rovnako tak sú situácie, kedy môže jeho nedostatok a deficit v tele spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Všetky tieto témy a odpovede na súvisiace otázky sú dôležité pre správne dopĺňanie vitamínu do organizmu, ako aj pre určenie rizikových situácií.

Preto prinášame odpovede na tieto dotazy:

Ktoré rizikové skupiny by mali prijímať viac biotínu?

Vitamín je dôležitý prakticky pre každého človeka, preto je potrebné udržiavať jeho zdravú hladinu tak u detí, ako aj u dospelých. Najväčšiu potrebu však majú tehotné ženy, nakoľko vitamín podporuje správny vývoj plodu, rovnako tak ho potrebujú dojčatá.

Je dlhodobý nedostatok rizikom pre zdravie organizmu?

Áno, hoci vážny alebo dlhodobejší deficit vitamínu B7 nehrozí aj vďaka tomu, že telo si ho vie syntetizovať črevnými baktériami. Medzi najvážnejšie riziká patria depresia, vznik dlhodobej únavy, chudokrvnosť a poškodenie periférnych nervov.

Ovplyvní spôsob prípravy koncentráciu vitamínu v jedle?

Čiastočne áno, ale oproti iným vitamínom zo skupiny B je takéto množstvo minimálne. Platí to pre väčšinu typických úprav potravín, čiže pre varenie, pečenie a vyprážanie. Ak sa dá, hlavne pri zelenine, konzumujte tieto potraviny radšej bez úprav.

Má biotín význam aj v tehotenstve alebo počas dojčenia?

Áno, vitamín B7 patrí medzi tie vitamíny, ktoré sú dôležité pre správny priebeh gravidity. Jeho dostatočná hladina je dôležitá pre normálny rast embrya v tehotenstve. Počas dojčenia zas môže pôsobiť proti seberoickej dermatitíde, aj keď to je individuálne.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín B7

Ak sa rozhodnete vitamín B7 doplniť cez doplnky výživy, máte k dispozícii pomerne veľký výber rozličných foriem a typov. Môže ísť o šumivé tablety obsahujúce aj iné vitamíny a minerály, ale aj o kapsule a klasické tabletky či prášok.

Biotin

 • Známy aj ako vitamín B7
 • 300μg d-biotínu v 1 tablete
 • Pokožka + nechty + vlasy + krvný cukor + energia + psychika

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Princíp fungovania či pôsobenia týchto prípravkov je nasledovný:

V ponuke možno nájsť multivitamíny a vitamínové doplnky, ale aj špeciálne prípravky na podporu pleti, tehotenstva, pre deti, s pôsobením na vlasy alebo na vitalitu

Podoba výživových doplnkov má zároveň viacero výhod:

 • obvykle je zloženie širšie a obsahuje aj iné vitamíny či minerály
 • vzhľadom na prirodzené zloženie je užívanie bezproblémové
 • viacero foriem znamená väčší výber aj pre deti alebo seniorov

Väčšinu výživových doplnkov môžete užívať dlhodobo, pokojne aj viac týždňov či mesiacov. Platí to aj v prípade prípravkov, ktoré sú špeciálne zamerané na nejakú oblasť, napríklad nechty, vlasy a kožu. Najčastejšie pozostáva zloženie týchto produktov aj z iných látok, ktoré tak vytvárajú synergiu a dopĺňajú účinnosť biotínu.

Lieky obsahujúce vitamín B7

Okrem doplnkov výživy bývajú vyhľadávanou kategóriou pre doplnenie biotínu aj lieky a liečivá. V prípade vitamínu B je však výber pomerne úzky a obmedzuje sa iba na lieky dostupné na predpis s veľmi úzkou indikáciou použitia.

Pre tieto lieky platí nasledovná charakteristika:

Ide o liečivá podávané v špecifických prípadoch závažnejšieho nedostatku dôležitých látok, pričom nejde iba o vitamíny, ale aj minerály, aminokyseliny a elektrolyty

Pri liekoch treba počítať aj s nasledovnými vlastnosťami:

 • niektoré majú podobu tabliet, iné môžu byť aj ako injekcie
 • koncentrácia látok je vyššia, počítať treba s vedľajšími účinkami
 • užívanie býva krátkodobejšie, výsledky sa dostavia skôr

Na rozdiel od doplnkov výživy nie je možné lieky a liečivá užívať úplne bez svojvoľne, hlavne v prípade liekov s obsahom vitamínu B7 sa najčastejšie jedná o liečivá, ktoré musí indikovať lekár na konkrétny problém. Pri ich užívaní treba rátať aj s kontraindikáciami, napríklad voči deťom a tehotným ženám.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín B7

Kým v prípade liekov na predpis musíte navštíviť len lekáreň a len osobne, doplnky výživy môžu ponúkať aj niektoré eshopy s vitamínovými prípravkami. Aj v ich prípade je ale lepšou voľbou kúpa v lekárni s odbornejším zázemím a lepšou ponukou.

Využiť však môžete aj internetové lekárne a ich výhody:

 • kúpa je pohodlnejšia a lacnejšia, ceny bývajú nižšie ako v kamenných
 • skladom je k dispozícii väčšie množstvo prípravkov a značiek
 • na jednom mieste si viete porovnať rôzne typy produktov
 • tie väčšie a známejšie online lekárne umožnia nákup aj bez registrácie

Nakupovanie v online lekárni je z technického hľadiska veľmi podobné kúpe bežného tovaru v eshope. Aj tu si viete vybrať viacero spôsobov hotovostnej či bezhotovostnej platby, typ doručenia a aj tu vám kuriér balíček s prípravkami prinesie až domov.

Biotin

 • Známy aj ako vitamín B7
 • 300μg d-biotínu v 1 tablete
 • Pokožka + nechty + vlasy + krvný cukor + energia + psychika

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Pre viac pohodlia a lepšie podmienky nákupu je lepšie spoľahnúť sa na známejšie a overené internetové lekárne. Tie vám totiž ponúknu viac možností platby, napríklad aj platobnou kartou cez internet, rýchlejšie doručenie pokojne aj do 24 či 48 hodín a rýchlejšiu objednávku aj cez mobil.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.72

29 Hodnotení