Čo je dobré a čo pomáha na popáleniny od slnka? Toto je najlepšia prvá pomoc

Čo je dobré a čo pomáha na popáleniny od slnka? Toto je najlepšia prvá pomoc

Popáleniny od slnka vznikajú pri nadmernom pôsobení ultrafialového žiarenia na pokožku, či už ide o prírodné UV žiarenie priamo zo slnka, alebo o žiarenie z umelých zdrojov zo solária. Popáleniny sú pritom iba najviac viditeľným príznakom, ktorý slnko spôsobuje.

Podľa odhadov totiž slnko spôsobuje drvivú väčšinu rôznych vrások, jemných liniek alebo stareckých škvŕn na koži, čo väčšina ľudí už tak priamo nevníma. V prípade dlhodobého nadmerného spálenia sa môžu objaviť aj pľuzgiere. Ak chcete vedieť, aká je najlepšia prvá pomoc pri spálení od slnka a aj to, čo zahŕňa domáca liečba, čítajte ďalej.

Čo sú popáleniny od slnka, ako vznikajú a aké majú príznaky

Samotné popáleniny sú charakterizované ako poškodenie horne vrstvy pokožky, v prípade dlhodobejšieho pôsobenia aj poškodenie hlbších podkožných tkanív, čo so sebou už prináša aj dehydratáciu. Najhoršie, čo sa môže stať, je poškodenie priamo DNA v pokožke.

Za poškodením kože od slnka je najviac ultrafialové žiarenie typu B, ak ide o starnutie kože, tak zas ultrafialové žiarenie typu A. Kým k bežnému opáleniu prichádza pôsobením UV žiarenia na melanín v koži, pri spálení je tento proces extrémne zrýchlený a namiesto prirodzenej farby prichádza až k spáleniu a poškodeniu horných vrstiev pokožky.

Dermacol after sun

 • regeneračný a hydratačný balzam po opaľovaní
 • hydratuje, upokojuje a regeneruje pokožku po opaľovaní

VICHY IDEAL Soleil

 • hydratačné telové mlieko po opaľovaní
 •  vyživuje, hydratuje, regeneruje pokožku a predlžuje opálenie

WELEDA SUN

 • jemné mlieko po opaľovaní s obsahom šťavy z Aloe
 • príjemne chladí, upokojuje a hydratuje pokožku po opaľovaní
 • nezanecháva pocit mastnoty

Nuxe Sun

 • šampón po opaľovaní
 • jemne čistí pokožku a vlasy a odstraňuje všetky zvyšky UV filtrov, soli, chlóru a piesku

PANTHENOL

 • pena v spreji po opaľovaní

Ak ide o súvisiace symptómy a príznaky spálenia:

 • koža, ktorá je spálená od slnečného žiarenia, býva na dotyk horúca a bolestivá, môže tiež viac svrbieť a dochádza k narušeniu jej citlivosti, napríklad na dotyk
 • okrem toho patrí medzi najviac viditeľný prejav začervenanie pokožky, pričom k tomuto stavu dochádza obvykle do niekoľkých hodín od pôsobenia slnka
 • v prípade vážnejšieho popálenia sa vyskytujú pľuzgiere, tie môžu byť naplnené tekutinou a môžu praskať, spálená pokožka sa začína v tomto prípade lúpať
 • medzi ďalšie symptómy treba pripočítať napríklad bolesť hlavy, horúčka, nevoľnosť alebo únava, záleží aj od toho, aká časť tela bola slnku vystavená

Príčiny a kedy vznikajú popáleniny od slnka

Pokiaľ ide o popáleniny od slnka, v ich prípade je príčina jasná a popísaná aj vyššie a ide o nadmerné vystavenie kože pôsobeniu UV žiarenia. Okrem toho však existujú aj niektoré faktory a vplyvy, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku tohto spálenia.

Tu sú tie, ktoré sú najvýznamnejšie a najčastejšie:

 • Nadmerné slnečné žiarenie: Za popáleninami od slnka býva ako hlavná príčina nadmerné vystavenie pokožky slnečnému žiareniu. Môže ísť o prirodzený zdroj UV žiarenia, ale aj o ten umelý. Najviac postihnuté sú obvykle končatiny, tvár alebo krk.
 • Genetická predispozícia: Na základe genetickej predispozície sú niektoré typy ľudí viac náchylnejšie na vznik popálenín od slnka. Z toho pohľadu patria medzi rizikové faktory tenká alebo príliš bledá pokožka, modré oči a ryšavé alebo blond vlasy.
 • Externé faktory: Ak ide o vonkajšie a externé vplyvy s pôsobením na zvýšenie rizika vzniku popálenín, tu treba rátať hlavne s častejšou prácou vonku, častejším navštevovaním solárií, pohybom vo vyššie položených oblastiach a aj s vplyvom niektorých liekov.

Riešenie popálenín od slnka doma

V prípade, ak došlo pôsobením slnka k vzniku iba bežných popálenín, ktoré si nevyžadujú žiadne vážnejšie lekárske zákroky, viete si s týmto problémom pomerne dobre poradiť aj priamo doma. Súčasťou podpornej liečby by však mala byť aj prevencia.

Tu sú tie spôsoby a prostriedky, ktoré sú najlepšie:

Umytie a chladenie pokožky

Najlepšia prvá pomoc na spáleniny od slnka je rýchle umytie a ochladenie pokožky, aby sa znížila jej teplota a dostavila sa úľava od pálenia. Skúsiť môžete chladnú sprchu alebo ešte lepšie kúpeľ, lokálne čistý uterák namočený v studenej vode.

Hydratácia tela aj kože

Po akomkoľvek opaľovaní sa, bez ohľadu na to, či prišlo k spáleniu pokožky, je dôležitá opätovná rehydratácia a to tela aj kože. Na to slúži najlepšie čistá voda, ktorú by ste mali v tomto prípade piť vo vyššom množstve, aspoň 2,5 litra za deň.

Obklady

Po prvotnom upokojení spálenej pokožky môžete na jej rýchlejšiu obnovu a regeneráciu využiť aj viaceré obklady. Z hľadiska pH je napríklad vhodný vlhký uterák s kozím mliekom alebo vínnym octom, ale aj ocot, ktorý môže utlmiť bolesti po spálení.

Bylinky a prírodné prostriedky

Príroda nám dala viacero byliniek s prirodzeným vplyvom na kožu, ktoré môžu zmierniť jej poškodenie, ale napríklad aj upokojiť pocity podráždenia a pálenia. Vyskúšajte aloe vera, zelený čaj alebo ľubovník bodkovaný v podobe odvaru.

Jogurty, ovocie a zelenina

Na zníženie zápalu ale aj podporu regenerácie kože môžete využiť aj niektoré druhy potravín a to s priamym prikladaním navonok na postihnutú časť spálenej kože. Medzi najlepšie patria biely jogurt, uhorka, kiwi, pomaranče, maliny a čučoriedky.

Podporné prípravky a produkty

Na zlepšenie hydratácie pokožky, proti jej svrbeniu, ale aj na komplexné pôsobenie s cieľom obnoviť jej vrchné vrstvy a zdravý stav, na to všetko existujú rôzne kozmetické produkty a podporné prípravky v podobe sprejov, obkladov či náplastí.

Voľne dostupné gély, krémy či masti

Poslednou možnosťou, ktorú doma máte, je kúpa liečiv bez receptu, ktoré vám pomôžu so stlmením bolesti, pálenia či iných negatívnych prejavov, ale aj na liečbu popálenín. Ide o riadne registrované humánne lieky so syntetickými účinnými látkami.

Výživové doplnky a prípravky na popáleniny od slnka

V prípade, že sa u vás po opaľovaní sa objavili popáleniny od slnka, alebo vás trápi bolesť či svrbenie pokožky vo vyššej miere, môžete siahnuť aj po niektorých voľne dostupných prípravkoch a produktov, ktoré si kúpite bez receptu.

Ich výber je naozaj veľmi široký:

K dispozícii máte krémy, gély, spreje či prostriedky typu náplasti a sieťky na prekrytie popálenín, ktoré majú regeneračný efekt na kožu a tlmia negatívne prejavy

Z hľadiska výhod, ktoré majú, sú najdôležitejšie:

 • jednoduchá kúpa, nie je potrebné predtým navštíviť lekára
 • možnosť kombinácie viacerých foriem, interakcie sú minimálne
 • prirodzené pôsobenie bez vedľajších účinkov a to aj dlhodobo

Ak po týchto prípravkoch siahnete, k dispozícii máte napríklad gély znižujúce bolestivosť a pálenie, lipokoloidné náplasti s lokálnym účinkom, spreje s ionizovaným striebrom, oleje s prírodným zložením na prvú pomoc, bylinné masti na regeneráciu kože, hydrofilné gély aj chladivé krémy s obsahom kyseliny hyalurónovej.

Lieky na popáleniny od slnka

Ak ide ešte o účinnejšie prostriedky, ako sú bežne dostupné masti a iné prípravky podporného typu, jedná sa o lieky a liečivá. Aj táto kategória produktov má podobu vonkajších foriem, najmä gélov a krémov, no môže ísť aj o perorálne tabletky.

Mechanizmus pôsobenia je rôznorodý:

Lieky obsahujú látky pôsobiace na úľavu od príznakov pálenia, svrbenia a začervenania kože, viaceré priamo aj na liečbu popálenín a poškodenia kože alebo stav kože

Na rozdiel od bežných prípravkov ponúkajú lieky:

 • koncentrovanejšie zloženie pozostávajúce zo syntetických látok
 • špecializáciu na konkrétny problém, symptóm alebo typ poškodenia
 • rýchlejší a intenzívnejší nástup účinku, čo vyplýva aj zo zloženia

Dobrou správou je, že kým vonkajšie prípravky pôsobia lokálne, užívať môžete aj tabletky obsahujúce enzýmy a iné zložky s celkovým vplyvom. Všetky tieto lieky sú dostupné bez receptu a pokiaľ ide o ich zloženie, nachádzajú sa tu látky typu alantoín, heparín, cibuľový extrakt, myrtekaín alebo salicyláty, ktoré sú veľmi účinné.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na popáleniny od slnka

Či už siahnete po bežných krémoch  a géloch, alebo rovno po liekoch a liečivách s účinnými látkami špeciálne pôsobiacimi na popáleniny od slnka a iných zdrojov, ich najlepší výber máte k dispozícii v lekárňach. Nielen v kamenných, ale aj v tých internetových.

Dermacol after sun

 • regeneračný a hydratačný balzam po opaľovaní
 • hydratuje, upokojuje a regeneruje pokožku po opaľovaní

VICHY IDEAL Soleil

 • hydratačné telové mlieko po opaľovaní
 •  vyživuje, hydratuje, regeneruje pokožku a predlžuje opálenie

WELEDA SUN

 • jemné mlieko po opaľovaní s obsahom šťavy z Aloe
 • príjemne chladí, upokojuje a hydratuje pokožku po opaľovaní
 • nezanecháva pocit mastnoty

Nuxe Sun

 • šampón po opaľovaní
 • jemne čistí pokožku a vlasy a odstraňuje všetky zvyšky UV filtrov, soli, chlóru a piesku

PANTHENOL

 • pena v spreji po opaľovaní

Pri nákupe online získate na rozdiel od bežného osobného nákupu viacero výhod:

 • cenová úspora, či už za samotné produkty alebo za doručenie
 • rýchlosť, objednávka trvá zopár minút, doručenie býva zväčša do 1 až 2 dní
 • jednoduchosť, nákup spravíte z domu cez počítať alebo aj cez mobil
 • väčší výber, či už ide o rôzne značky, veľkosti balenia alebo typy, hlavne skladom

Tieto výhody a benefity platia všeobecne pre nákup v online lekárni, no to neznamená, že nezáleží na tom, ktorú si vyberiete. Tak, ako aj v prípade tých kamenných, aj tu je lepšie siahnuť po známejších online lekárňach.

Takéto lekárne ponúkajú nielen bohatší sortiment, ale aj lepší zákaznícky servis. Vďaka tomu môžete mať rýchlejšie doručenie, jednoduchšiu objednávku aj bez zdržujúcej registrácie, väčší výber kuriérnych služieb alebo viac možností platby vrátane bezhotovostnej platby kartou. Tieto benefity sú dôležitejšie ako úspora zopár centov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.70

20 Hodnotení