Ako sa prejavuje alergia na peľ, aké má príznaky a čo zahŕňa liečba u detí aj dospelých

Ako sa prejavuje alergia na peľ, aké má príznaky a čo zahŕňa liečba u detí aj dospelých

Jedným z najčastejších alergénov je peľ. Peľové zrná sú tak malé, že ich okom ani nemožno vidieť, no dokážu spôsobiť riadne problémy, hlavne v čase vrcholiacej sezóny ich výskytu. Ide tak o peľ stromov, ako aj trávy a rôznych bylín, hlavne rôznych burín.

Peľová alergia je rozmanitá nielen čo do množstva alergénov, ale aj tým, že hoci sa o nej hovorí ako o sezónnej alergii, vďaka veľkému množstvu peľových alergénov sa vyskytuje naozaj dlhodobo. Na druhú stranu, najintenzívnejšie ťažkosti a prejavy sú prítomné len pri vrchole produkcie peľu. Čo robiť a ako alergiu na peľ riešiť najlepšie?

Čo je alergia na peľ a ako vzniká

Peľová alergia patrí medzi tie, ktoré sú typickou alergiou spojenou s neprimeranou reakciou imunitného systému na vonkajšie faktory. V tomto prípade ide o peľ drevín, tráv a rastlín, ktorý sa počas peľovej sezóny dostáva do ovzdušia a odtiaľ cez nosohltan do tela.

Reakcie organizmus na peľ sú obvykle veľmi rýchle a prichádza k tvorbe protilátok, čo so sebou prináša alergické symptómy a prejavy. Peľová sezóna býva od jari až do jesene, vždy je totiž pre iný druh peľov. Na jar sa vo vzduchu vyskytuje hlavne peľ z drevín, v lete zas peľ z tráv a na jeseň peľ bylín. Podľa štatistík postihuje peľová alergia zhruba 20 % ľudí.

Sencor SHA 8400WH čistička vzduchu

 • Čistička vzduchu
 • 3-stupňová filtrácia
 • Ničí mikroorganizmy, ako sú baktérie, vírusy, plesne

Cetirizin-ratiopharm

 • Na príznaky alergickej nádchy
 • Na príznaky žihľavky

Zodac

 • Na alergiu a jej nosové, očné a kožné príznaky

Livostin

 • Na alergiu a príznaky s ňou spojené

Flixonel

 • Zmiernenie príznakov
 • Liečba sennej nádchy
 • Liečba iných alergií

Čo sa týka najčastejších alergénov, tu je ich prehľad:

 • pokiaľ ide o peľ tráv, najčastejšími alergénmi sú pýr, trstina, psiarka, timotejka, lipnica či kukurica, najviac alergénov je v ovzduší v mesiacoch máj a jún
 • ak ide o byliny a ich peľ, sem patria najmä ďatelina, ambrózia, skorocel, lucerna, palina, repka, pŕhľava alebo múrovník, najrizikovejšie sú august a september
 • čo sa týka drevín, tie sú z hľadiska vypúšťania peľov do ovzdušia najviac aktívne na začiatku jari, najrizikovejším obdobím sú mesiace február, marec a apríl
 • do kategórie najčastejších stromových alergénov patria lieska, jelša, breza, dub, topoľ, javor, buk, gaštan, vŕba, olivovník, lipa a brest, aj podľa geografickej lokality

Peľová alergia patrí medzi tie, ktoré môžu vzniknúť kedykoľvek počas života, či už ide o deti alebo o dospelých. Najčastejšie sa objavuje medzi 15. a 25. rokom, pričom na vyvolanie alergickej reakcie postačuje už aj koncentrácia 20 peľových zŕn na meter štvorcový.

ZA DIAGNOSTIKOU K ALERGOLÓGOVI

Ak máte podozrenie na alergiu na peľ, najlepšie je navštíviť alergológa. Vyšetrenie u neho zahŕňa samozrejme na úvod anamnézu a fyziologické vyšetrenie, ale aj kožné testy, vyšetrenie krvi, spirometrické testy, ORL vyšetrenie a vyšetrenie nosa.

Príznaky a prejavy alergie na peľ

Peľová alergia patrí medzi tie, ktoré sú typické predovšetkým kýchaním, čo je asi najviac známy a najtypickejší príznak. Okrem neho sa však vyskytujú aj niektoré štandardné alergické reakcie, predovšetkým pokiaľ ide o kožu a dýchacie cesty.

Toto sú tie, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Kýchanie: Práve spomínané kýchanie patrí medzi najviac typické alergické prejavy a hoci sa môže objavovať aj pri iných typoch alergií, práve v tomto konkrétnom prípade k nemu dochádza najviac. Bežné je kýchnutie aj 30 krát za sebou.

Zápal očí: Druhým typickým prejavom je zápalová reakcia v očiach, konkrétne ide o zápal spojoviek. Peľové zrná sa totiž do očí veľmi ľahko dostanú, vyvolajú tu podráždenie a zápal a s tým súvisiace svrbenie, slzenie alebo začervenanie očí.

Problémy s dýchaním: Typickým sprievodným javom súvisiacim s peľovou alergiou sú aj ťažkosti s dýchaním. Ide predovšetkým o pocit dýchavičnosti, niekedy až dusenia a problémov podobných astme, dostaviť sa môže aj kašeľ.

Nádcha: Veľmi úzko s dýchacou sústavou súvisí aj nádcha, čiže problém s nosohltanom a nosom. V dôsledku peľovej alergie totiž dochádza k opuchnutiu nosovej sliznici, čo sa prejaví pocitom plnosti nosa, individuálne aj výtokom z neho.

Svrbenie: Menej častým, ale tiež možným prejavom alergickej reakcie na peľ, je aj pocit svrbenia. Ten sa dostavuje najčastejšie priamo v ústnej dutine, kam sa dostane peľ cez nosohltan, vo vážnejších prípadoch aj svrbenie v ušiach.

Ekzém: Čo sa týka prejavov na pokožke, peľová alergia so sebou obvykle prináša ekzém, čiže začervenanie pokožky. Podráždenie kože spoločne s jej začervenaním býva na rôznych častiach tela, hlavne na lícach, hlave, lakťoch a kolenách.

Riešenie alergie na peľ doma

Alergia na peľ sa rieši odborne indikovanou liečbou a to cez inhalačné kortikosteroidy, antileukotriény, antihistaminiká s imunomodulačným účinkom alebo injekčnou formou alergénových vakcín. Aj doma však viete spraviť veľa.

Tu sú najlepšie možnosti podpornej terapie.

Vylúčenie kontaktu s alergénom

Prvoradým cieľom je obmedzenie, minimalizácia alebo úplné vylúčenie kontaktu s alergénom. To znamená predovšetkým v suché a veľmi teplé dni obmedziť pohyb vonku a v miestach, kde je zvýšená koncentrácia problémových drevín, burín či rastlín.

Pozor aj na iné alergény a faktory

Veľmi dôležité je dať si pozor aj na tzv. skrížené alergie, čiže kombinácie alergénov, ktoré môžu vyvolať podobné alergické prejavy. Alergia na peľ býva skrížená hlavne s potravinovými alergiami a to kvôli podobnosti alergénových bielkovín.

Režimové opatrenia a pravidlá vonku

Minimalizovať riziko alergických reakcií je možné aj viacerými režimovými opatreniami. Ak už idete von, najlepšie je tak robiť po daždi, vyhýbať sa rušným uliciam alebo naopak lesom, tráviť čas viac pri vode na brehu, najlepšie na pieskovom alebo kamenistom.

Režimové opatrenia a pravidlá vo vnútri

Ak ide o zníženie pravdepodobnosti alergie vo vnútri v dôsledku peľov z vonku, snažte sa vo vnútri minimalizovať používanie čalúneného nábytku a kobercov, pravidelne perte bytový textil, častejšie si umývajte vlasy a používajte čističku vzduchu.

Voľne dostupné lieky na symptómy

Ak vás budú trápiť intenzívnejšie podráždenie očí, pokožky a dýchacích ciest, viete to jednorazovo riešiť aj pomocou liekov bez predpisu z kategórie antialergík a antihistaminík. Ide o gély na kožu, roztoky do očí aj nosa alebo perorálne formy tabliet.

80 % ÚSPEŠNOSŤ ODBORNEJ LIEČBY

V prípade imunoterapie s pomocou alergénových vakcín podávaných injekčne alebo perorálnymi kvapkami je úspešnosť liečby podľa niektorých zdrojov aj 80 %. Takáto liečba totiž znamená postupné zvyšovanie alergénu a zvýšenie tolerancie voči nemu.

Lieky na alergiu na peľ

Čo sa týka liekov určených na alergiu na peľ, okrem tých, ktoré sú indikované lekárom a spadajú do kategórie dostupných len na predpis, viete siahnuť po voľne predajných liečivách. V ich prípade netreba recept a ani návšteva u lekára.

Ide sa o lieky založené na antihistaminikách a antialergikách:

V zložení liečiv nájdete syntetické látky s pôsobením na konkrétne prejavy, napríklad chloridy látok azelastínium, cetirizínium a levokabastínium alebo dimetindénmaleinát

Medzi ich najdôležitejšie charakteristiky a vlastnosti patria:

 • možnosť výberu tak perorálnej formy, ako aj vonkajších typov
 • jednoduché dávkovanie a použitie, rýchly nástup účinkov a vplyvov
 • symptomatické pôsobenie, ktoré je časovo obmedzené na niekoľko hodín

Čo sa týka formy týchto liečiv, na konkrétne prejavy v nose a opuch nosovej sliznice viete použiť nosové spreje a kvapky, na slzenie a podráždenie očných spojiviek zas očné kvapky a na ekzém sú určené gély, krémy a masti s lokálnym účinkom. Okrem toho sú v ponuke aj tabletky a kapsuly pre perorálne užitie, ktoré majú komplexný vplyv.

Ten obvykle zahŕňa pôsobenie na prejavy súvisiace s dýchacou sústavou, či už ide o kašeľ, ťažšie dýchanie a alergickú nádchu, alebo o príznaky, ktoré sa týkajú pokožky, napríklad ako je jej začervenanie, podráždenie, žihľavka, ekzém alebo svrbenie.

Výhodou liekov je, že ich účinok na spomínané symptómy je naozaj viditeľný a pomerne rýchly. Nevýhodou však je riziko možných nežiaducich a vedľajších účinkov, tak, ako aj u iných liečiv. Našťastie, nie je obvykle príliš vysoké. Pozor si však treba dať na kontraindikácie použitia liekov u detí alebo v tehotenstve a pri dojčení.

Sencor SHA 8400WH čistička vzduchu

 • Čistička vzduchu
 • 3-stupňová filtrácia
 • Ničí mikroorganizmy, ako sú baktérie, vírusy, plesne

Cetirizin-ratiopharm

 • Na príznaky alergickej nádchy
 • Na príznaky žihľavky

Zodac

 • Na alergiu a jej nosové, očné a kožné príznaky

Livostin

 • Na alergiu a príznaky s ňou spojené

Flixonel

 • Zmiernenie príznakov
 • Liečba sennej nádchy
 • Liečba iných alergií

Ako a kde kúpiť lieky na alergiu na peľ

Všetky spomínané typy liekov je možné predávať iba v lekárňach, nakoľko sa jedná o riadne registrované humánne liečivá. Na druhú stranu, ich predaj nie je viazaný na recept, takže okrem osobného nákupu v kamennej lekárni môžete využiť aj online objednávku.

Internetové lekárne totiž okrem časovo efektívnejšieho nákupu prinášajú:

 • oveľa širší sortiment a výber, hlavne tie väčšie, ktoré sú typu [lekaren]
 • maximálnu jednoduchosť, objednávku spravíte cez počítač aj mobil
 • pohodlie, netreba nikam ísť, nákup aj doručenie zásielky vybavíte doma
 • možnosť detailnejšieho porovnania liekov, aj z pohľadu ceny či zloženia

Spomínané benefity platia všeobecne pre nákup cez internet, bez ohľadu na to, ktorú lekáreň použijete. Pravdou však je, že podobne ako pri kamenných prevádzkach, aj v prípade internetových lekární sú lepšou voľbou tie väčšie a známejšie, ktoré sú na trhu dlhšie.

Takéto overené lekárne totiž prinášajú hlavne kvalitnejší zákaznícky servis, čo znamená v praxi napríklad flexibilnejšiu objednávku bez zdržujúcej registrácie, možnosť rýchlejšieho doručenia aj do 24 až 48 hodín, väčší výber spôsobov platby a to vrátane platobnej karty a samozrejme aj viac zákazníckych benefitov, vernostných zliav alebo akcií.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

15 Hodnotení