Alergia na sóju, jej príznaky a prejavy, ako sa prejavuje, čo jesť a aká by mala byť liečba

Alergia na sóju, jej príznaky a prejavy, ako sa prejavuje, čo jesť a aká by mala byť liečba

Medzi najviac rozšírené alergie patrí aj alergia na sóju a sójový lecitín. Tento typ alergie sa vyskytuje nadpriemerne u detí, kde postihuje skoro 5 % z populácie vo veku do 3 rokov. Samozrejme, môže sa objaviť aj u dospelých, nakoľko má celoživotný priebeh.

Okrem alergie existuje aj jej jednoduchšia a menej závažná forma a to intolerancia sóje. V tomto prípade sa jedná o problém, ktorý má podobné príznaky a prejavy, akurát rozdiel je v tom, kedy tieto problémy nastanú. V prípade alergie stačí aj stopové množstvo sóje, v prípade intolerancie je možné skonzumovať viac. Ako však tento stav riešiť?

Čo je alergia na sóju a ako vzniká

Alergia na sóju je podobne, ako aj v prípade iných alergií, precitlivenou reakciou imunitného systému na niektoré látky okolitého prostredia. V tomto prípade sa jedná o sóju, ktorej stopy obsahuje napríklad aj sójový lecitín, glutaman sodný, sójový olej či niektorá kozmetika.

Táto alergia sa vyskytuje z geografického hľadiska predovšetkým v Ázii, no aj u nás rastie počet prípadov, kedy sa objavuje alergia na sóju, podľa niektorých štatistík už ide o štvrtú najčastejšiu alergiu u nás. Navyše, tento druh potravinovej alergie sa veľmi často spája aj s inými typmi, napríklad alergiou na orechy, pšeničnú múku, hrach alebo fazuľu.

DAOSIN

  • Pri liečbe neznášanlivosti potravín vyvolanej histamínovou intoleranciou

Lactosolv

  • Podpora trávenia laktózy a zlepšenie priebehu zažívania

Silymarin Duo

  • Vplyv na pečeň
  • Antioxidačné účinky
  • Podpora trávenia a očisty tela

PROBIO-FIX inum

  • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
  • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
  • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Existuje viacero typov alergie na sóju, rovnako aj rôznych špecifík:

  • podľa toho, aké protilátky imunitný systém v organizme produkuje, sa rozoznávajú dva druhy alergie, pri IgE alergii na sóju sa tvoria špecifické IgE protilátky
  • druhým typom je non – IgE alergia, ktorá je však ťažšie preukázateľná, nakoľko sa nemusí prejaviť typickými symptómami na pokožke a ani reakciou na testoch
  • špecifickým typom je alergia na sóju, kedy k reakcii nedochádza ihneď po skonzumovaní potravín či surovín, ale môže sa jednať aj o odstup viac dní
  • pri neliečení alergie a jej ignorovaní hrozia aj viaceré komplikácie, napríklad dlhodobá únava, chronický zápal očných spojiviek či riziko zlyhania obehového systému

Čo sa týka potravín, kde sa sója nachádza a ktoré sú rizikové z pohľadu vzniku alergickej reakcie, okrem sójových produktov môže ísť aj o niektoré druhy jogurtov, sladkostí, čokolád, sušeniek, polotovarov či pečiva. Pozor si treba dať aj na rôzne dochucovadlá.

DIAGNOSTIKA A VYŠETRENIE

Tak, ako aj v prípade iných potravinových alergií, aj v prípade alergie na sóju sa diagnostika zakladá na anamnéze, fyziologickom vyšetrení, pozorovaní typických prejavov, eliminačno expozičnom teste, kožnom teste na alergény a tiež diagnostike protilátok IgE.

Príznaky a prejavy alergie na sóju

Čo sa týka typických prejavov a problémov, ktoré s alergiou na sóju súvisia, tu treba brať do úvahy nielen štandardné alergické príznaky spojené s pokožkou či nádchou, ale aj niektoré špecifické zažívacie, tráviace a systémové ťažkosti a prejavy.

Tu je prehľad tých najčastejších symptómov a javov:

Tráviace ťažkosti: V prípade alergie na akúkoľvek potravinu treba rátať aj s rizikom tráviacich problémov a ťažkostí. Podobne to platí aj v prípade alergie na sóju, kde sa objavujú bolesti a kŕče brucha, zápcha alebo hnačka, nevoľnosť, nechutenstvo a zvracanie.

Prejavy na pokožke: Pre potravinové alergie sú typické nielen zažívacie problémy, ale aj rôzne prejavy a symptómy súvisiace s pokožkou. Tá býva následkom alergickej reakcie viac podráždená, dochádza k jej svrbeniu, začervenaniu a individuálne aj k ekzémom.

Problémy dýchacej sústavy: Medzi ďalšie typické alergické prejavy patria tie, ktoré sa týkajú dýchania a dýchacej sústavy. Aj v prípade alergie na sóju tak možno očakávať napríklad nádchu, zahlienenie, dýchavičnosť alebo prejavy typické pre astmu.

Systémové symptómy: Čo sa týka systémových, čiže komplexných príznakov, tu treba v prípade alergie na sóju počítať predovšetkým s nadmernou únavou, vyčerpanosťou, s tým súvisiacou chudokrvnosťou a individuálne aj s psychickým nepokojom.

Príznaky anafylaxie: Najviac problémovým stavom alergie na sóju je anafylaxia, nazývaná niekedy aj anafylaktický šok. Ide o súbor prejavov ohrozujúcich v extrémnom prípade aj život, najmä ťažkosti s dýchaním alebo výskyt vážnejších opuchov na krku.

Riešenie alergie na sóju doma

Ak sa u vás vyskytnú príznaky anafylaktického šoku, je nevyhnutné čo najskôr navštíviť lekára, nakoľko môže ísť o ohrozenie nielen zdravia, ale aj života. Bežný priebeh alergickej reakcie je zvládnuteľný aj domácou a podpornou liečbou.

V tomto prípade máte na výber viacero možností:

Obmedzenie potravín a nápojov so sójou

Základom je obmedzenie jedál a nápojov, ktoré obsahujú sóju a to aj v stopovom množstve. Najviac rizikové z tohto pohľadu sú jednak spracovávané či konzervované potraviny, polotovary, ale aj niektoré druhy jogurtov, sladkostí, slaných pochutín a pečiva.

Špeciálne zásady pre malé deti

U  detí, ktoré sú dojčené, treba prijať špecifické režimové opatrenia. Ak je dieťa dojčené, matka musí dodržiavať bezsójovú diétu. Pri umelom mlieku treba hľadať to, ktoré obsahuje štiepenú bielkovinu kravského mlieka alebo je vyrobené z voľných aminokyselín.

Pozor aj na kozmetiku, doplnky a lieky

Sója nebýva obsiahnutá iba v potravinách alebo nápojoch, ale používa sa aj v prípravkoch a produktoch nepotravinového typu. V praxi to znamená, že sa môže nachádzať aj v niektorých liekoch, kozmetike či doplnkoch výživy, treba to preto zvážiť.

Obmedzenie iných alergénových faktorov

Veľmi dôležité je tiež snažiť sa o obmedzenie nielen samotnej sóje, ale aj iných rizikových vplyvov, ktoré môžu alergickú reakciu podnietiť alebo dokonca zhoršiť. Ide o ďalšie typické potravinové alergény, ale napríklad aj o prach, roztoče, UV žiarenie či peľ.

Lieky so symptomatickým pôsobením

Najlepšou možnosťou, ako pôsobiť na nepríjemné príznaky, ktoré sa už vyskytli, je využiť niektoré lieky so symptomatickým mechanizmom účinku. Ide o kvapky, roztoky, tablety, krémy a gély, ktoré obsahujú látky z kategórie antialergík a antihistaminík.

DOBRE SI VŽDY POZRITE ZLOŽENIE

Sója je často využívaná surovina, ktorej používanie je rozšírené nielen v potravinárskom priemysle, ale aj v tom farmaceutickom. Preto je veľmi dôležité si prečítať zloženie na každej potravine, no napríklad aj príbalové informácie k liekom a kozmetike.

Lieky na alergiu na sóju

Pokiaľ ide o alergické prejavy súvisiace so sójou, hlavne kožné reakcie, problémy s dýchaním a nádchou, prípadne slzenie a podráždenie očí, na všetky tieto symptómy môžete využiť aj niektoré voľne dostupné lieky a liečivá so symptomatickým pôsobením.

Čo sa týka ich formy, sortiment ponúka viacero možností:

Ak hľadáte lokálne podoby, k dispozícii sú gély, masti a krémy priamo na pokožku alebo nosové či očné kvapky a spreje, ale aj tabletky a kapsuly s komplexným vplyvom

Pre užívateľov ponúkajú tieto lieky niekoľko výhod a benefitov:

  • pre nákup nemusíte ísť za lekárom kvôli vyšetreniu alebo predpisu
  • ako účinné látky sú použité zložky syntetického typu vo vyššej koncentrácii
  • práve vďaka tomu majú lieky rýchly nástup účinku a intenzívnejší vplyv

Okrem toho je ich výhodou aj to, že si viete vybrať tak z perorálnych ako aj vonkajších foriem. Tie vonkajšie sú viac špecifické, napríklad ak ide o nosové spreje na opuch nosovej sliznice a uvoľnenie dýchania, kvapky do očí na zmiernenie svrbenia a podráždenia alebo o gély, krémy či masti, ktoré pomáhajú na žihľavku a podráždenú kožu.

Zároveň však viete siahnuť aj po vnútorných formách, kde tabletky aj kapsuly pôsobia komplexne a na viac alergických prejavov súčasne. Veľmi však závisí aj od toho, ako intenzívna je alergia na sóju u vás, nie všetky formy sú rovnako účinné.

Pokiaľ ide o ich zloženie, lieky obsahujú antihistaminiká a antialergiká s lokálnym pôsobením na konkrétne spomínané prejavy. Vďaka takémuto zloženiu sú účinné, no zároveň treba dávať pozor aj na riziká spojené s nežiaducimi účinkami alebo kontraindikáciami. Opatrnosť je na mieste hlavne pri tehotných a dojčiacich ženách aj v prípade použitia u detí.

DAOSIN

  • Pri liečbe neznášanlivosti potravín vyvolanej histamínovou intoleranciou

Lactosolv

  • Podpora trávenia laktózy a zlepšenie priebehu zažívania

Silymarin Duo

  • Vplyv na pečeň
  • Antioxidačné účinky
  • Podpora trávenia a očisty tela

PROBIO-FIX inum

  • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
  • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
  • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Ako a kde kúpiť lieky na alergiu na sóju

Či už sa rozhodnete pre krémy, gély alebo perorálne formy, čiže tabletky, spomínané lieky na alergiu si viete zakúpiť prakticky v každej lekárni. Keďže ide o voľne predajné typy liečiv, ktoré si nevyžadujú recept a osobný prístup, môžete využiť nielen kamenné lekárne.

Čoraz populárnejšie sú totiž internetové lekárne s online objednávaním:

  • v nich nájdete väčší sortiment značiek a typov, hlavne tých skladom
  • nemusíte platiť iba v hotovosti, využiť môžete aj bezhotovostné platby
  • nákup je jednoduchší, spravíte ho cez notebook, tablet aj mobil
  • netreba nikam ísť, kuriér vám doručí zásielku s liekmi až domov

Hlavne tie väčšie, známejšie a viac overené online lekárne, umožňujú využiť spomínané výhody na maximum a pridávajú k tomu ďalšie benefity. Ide napríklad o rýchlejšiu dopravu aj do 24 či 48 hodín alebo jednoduchšiu objednávku.

Mnohé internetové lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, umožňujú napríklad možnosť nákupu aj bez zdržujúcej registrácie, k dispozícii máte širší výber spôsobov dopravy, rovnako tak si môžete vyberať z viacerých typov platby vrátane platobnej karty a umožňujú aj lepšie sledovanie doručovania k vám domov. Samozrejmosťou je finančná výhodnosť.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.58

24 Hodnotení