Essentiale forte N: Liek na regeneráciu pečene, hepatitídu a nedostatok chuti do jedla

Essentiale forte N: Liek na regeneráciu pečene, hepatitídu a nedostatok chuti do jedla
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Počuli ste už o slovnom spojení esenciálne fosfolipidy? Ak trpíte zdravotnými problémami týkajúcimi sa pečene, pravdepodobne áno. Ide o aktívne látky, ktoré sa podieľajú na jej správnom fungovaní. Nenájdete ich iba v tele, ale tiež v kapsliach Essentiale forte N, ktoré sú určené na liečbu a prevenciu všetkých foriem akútnych i chronických pečeňových ochorení.

Obal lieku uvádza tiež použitie v prípadoch gestózy s pečeňovým postihnutím, prevencie tvorby žlčových kameňov, psoriázy a radiačného syndrómu. Ako liek účinkuje? Ako dlho je potrebné užívať kapsuly? Čo hovoria skúsenosti ľudí? Nielen to vám prezradí naša recenzia.

Výrobca a pôvod

Liek Essentiale forte N vyrába Sanofi Aventis Deutschland. Na Slovensku zastrešuje túto farmaceutickú ponuku sanofi-aventis Slovakia s.r.o. Skupina Sanofi funguje na medzinárodnej úrovni, u nás je to od konca deväťdesiatych rokov minulého storočia.

Jej portfólio zahŕňajú inovatívne lieky, voľne predajné lieky, vakcíny a lieky na vzácne ochorenia. Cieľom je zvýšiť povedomie o ochoreniach nielen u odbornej, ale aj u laickej verejnosti. Medzi populárne lieky spoločnosti patria napríklad B-komplex, Celaskon, Endiex, Ibalgin, Magne-B6, Guttalax, Mucosolvan, Novalgin a ďalšie.

Zloženie, účinné látky

Kapsule Essentiale forte N obsahujú liečivo esenciálne fosfolipidy. V jednej kapsule sa nachádza 300 mg danej účinnej látky. Liek patrí do farmakoterapeutickej skupiny hepatoprotektív, liekov na ochorenie pečene.

Komplexné zloženie vrátane pomocných látok:

 • Esenciálne fosfolipidy: Tieto základné fosfolipidy sú súčasťou bunkových membrán. Ide o telu vlastné látky, ktoré majú priaznivý vplyv na stavbu a funkciu pečeňových buniek. V prípade ochorení pečene, pri ktorých dochádza k poruche metabolizmu pečeňovej bunky, sú tieto fosfolipidy dodávané organizmu aj sekundárne.

Akékoľvek poškodenie pečeňových funkcií je vždy spojené s poškodením štruktúry a funkcie bunkových a subcelulárnych membrán, a tiež so znížením aktivity enzymatických a receptorových systémov viazaných na membrány, s poškodením metabolických funkcií buniek a so zníženou regeneračnou schopnosťou pečene.

Telu dodané fosfolipidy sú pečeňovými bunkami využívané prednostne a sú zabudovávané do ich bunkovej membrány. Viac ako 90 % z nich sa pri perorálnom podaní absorbuje v tenkom čreve. Väčšia časť sa rozloží pôsobením fosfolipázy A na 1-acyl-lyzofosfatidylcholín, z ktorého sa 50 % recykluje okamžite do viacnásobne nenasýteného fosfatidylcholínu.

 • Doplnkové zložky: Sójový olej, neutrálny tuk, ricínový olej, etanol, metoxyacetofenón, etylvanilín, želatína, čierny oxid železitý, žltý oxid železitý, oxid titaničitý, červený oxid železitý, DL-a-tokoferol ako antioxidačná prísada, nátriumlaurylsulfát a čistená voda.

Dávkovanie a užívanie

Kapsuly sa užívajú presne podľa indikácie od lekára či lekárnika. Ak ste si liek zakúpili bez predošlého vyšetrenia, postupujte podľa dávkovacej schémy, ktorú uvádza príbalový leták. Predídete tak možným zdravotným kompiláciám a neželaným negatívnym účinkom.

Trvanie liečby je v podstate neobmedzené, no ak tak lekár neurčí, kapsule užívajte najviac po dobu 4 týždňov. Ak sa však príznaky v priebehu 2 týždňov nezlepšia, alebo sa naopak zhoršia, prípadne sa objavia nežiaduce účinky alebo iné nezvyčajné reakcie, poraďte sa o ďalšom užívaní lieku s lekárom.

Uchovanie a skladovanie

Kapsuly Essentiale forte N uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí a v pôvodnom obale. Tieto a ďalšie základné podmienky skladovania zachovajú účinky lieku, ako aj jeho bezpečnosť. Maximálny čas jeho použiteľnosti vtedy bude 24 mesiacov.

Dodržiavajte aj nasledovné upozornenia na uchovávanie:

 • kapsuly skladujte na suchom mieste, chráňte ich pred vlhkosťou
 • skladujte ich pri teplote, ktorá neprevyšuje 25 °C
 • po dátume exspirácie, ktorý je na obale, liek neužívajte
 • nespotrebovaný liek vráťte do lekárne, nevyhadzujte do odpadu

Účinky, indikácie a použitie

Essentiale forte N je rastlinný liek na ochorenie pečene. Používa sa na zlepšenie subjektívnych zdravotných ťažkostí, akými sú nedostatok chuti do jedla, pocit tlaku v pravej časti epigastria ako dôsledok toxicko-nutričného poškodenia pečene pri hepatitíde.

Oblasť pôsobenia a mechanizmus účinku pôsobenia kapsúl:

Regenerácia pečeňových buniek

Esenciálne fosfolipidy nachádzajúce sa v lieku sú vysoko purifikovanou frakciou fosfatidylcholínu, ktorá obsahuje mnohonásobne nenasýtené mastné kyseliny, predovšetkým kyselinu linolovú a linolénovú. Začlenenie týchto vysokoenergetických molekúl do membránových súčastí bunky uľahčuje regeneráciu poškodeného tkaniva pečene.

Dvojité cis väzby polyénových kyselín bránia pararelnému usporiadaniu hydrokarbónových reťazcov membránových fosfolipidov, vďaka čomu sa uvoľňuje hustota fosfolipidovej štruktúry a zrýchli sa látková výmena. Enzymatické systémy viazané na membránu tvoria funkčné jednotky s vyššou aktivitou a základné metabolické procesy prebiehajú fyziologicky.

Esenciálne fosfolipidy regulačne zasahujú do narušeného metabolizmu lipidov prostredníctvom metabolizmu lipoproteínov, pričom sa cholesterol a neutrálne tuky premieňajú na transportovateľné formy. Pri vylučovaní esenciálnych fosfolipidov žlčovým systémom dochádza k redukcii litogénneho indexu a stabilizácii žlče.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Užívanie kapsúl môžu sprevádzať aj niektoré nežiaduce účinky, podobne ako je tomu aj v prípade iných liekov. Nemusia sa ale prejaviť u každého. Liek Essentiale forte N sa zvyčajne veľmi dobre znáša, preto je týchto účinkov minimum.

Medzi vedľajšie účinky, ktoré udáva výrobca patria:

 • veľmi zriedkavo alergické reakcie ako kožná vyrážka a žihľavka
 • v niektorých prípadoch s neznámou frekvenciou výskytu aj svrbenie
 • zažívacie ťažkosti pri nutnosti užívania zvýšených dávok stanovených lekárom

Kontraindikácie a možné interakcie

Ak ste precitlivení na ktorúkoľvek zložku obsiahnutú v lieku, vyskytne sa u vás akákoľvek alergická reakcia na niektorú z látok v zložení, liek viac neužívajte. Nerobte tak ani v prípade, ak máte menej ako 12 rokov a vaša hmotnosť je pod 43 kg.

Situácie, ktorým venujte pozornosť pri užívaní Essentiale forte N:

 • doteraz sa nezaznamenali žiadne prípady predávkovania ani intoxikácie liekom, aj preto si užívanie kapsúl nevyžaduje špeciálne upozornenia
 • liekové interakcie nie sú známe, rovnako tak ani nežiaduce účinky na rast a vývoj plodu, preto sa liek môže podávať aj v tehotenstve či pri dojčení
 • liek neovplyvňuje činnosti vyžadujúce zvýšenú pozornosť, koordináciu pohybov a rýchle rozhodovanie, čiže ani schopnosť viesť motorové vozidlá
 • neprekračujte výrobcom stanovené denné dávkovanie, ak potrebujete zo zistených dôvodov vyššie dávky, môže vám ich stanoviť iba lekár

Balenie a cena

Obsah balenia lieku Essentiale forte N tvoria želatínové kapsuly balené v blistri, konkrétne v počte 10 kusov. Celkovo sa ich vo výrobcom registrovanom balení nachádza 30, 50, 100 alebo 250 kapsúl. Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti, pričom u nás sú v súčasnosti dostupné balenia s 50 a 100 kusmi kapsúl.

Tu je porovnanie cien podľa niektorých lekární:

Vzhľadom na spôsob dávkovania a odporúčanú dobu užívania takéto balenie môže, ale aj nemusí stačiť na požadované dosiahnutie účinkov a výsledkov liečby. Cena aj z tohto dôvodu nebude patriť k výhodám, ktoré liek ponúka.

Kde kúpiť

Ak si to vaša liečba nevyžaduje, pred zakúpením Essentiale forte N nemusíte absolvovať lekárske vyšetrenie. Liek si totiž kúpite aj bez nutnosti vlastnenia receptu. Keďže ide o oficiálne registrovaný liek, urobíte tak iba pod dohľadom odborníkov v lekárňach, či už v kamenných alebo internetových.

Online spôsob sa oplatí nielen kvôli lepšej cene, rýchlosti a jednoduchosti, ale aj kvôli pohodliu, nakoľko všetko vybavíte z obývačky či z akéhokoľvek miesta s pripojením na internet a vhodným zariadením, napríklad smartfónom. Vopred si zistíte, či je liek v požadovanej veľkosti balenia skladom a ušetríte čas pri hľadaní.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak nemáte dostatok skúseností s nákupom cez internet, no práve týmto spôsobom by ste si radi objednali rastlinný liek na ochorenie pečene, nemusíte sa obávať. Nákup je pri overených lekárňach bezproblémový a celý priebeh objednávania optimalizovaný.

Postup objednávky je záležitosťou pár minút:

 • Vložíte konkrétne balenie lieku do online košíka
 • Vyberiete si spôsob platby a zvolíte typ dopravy
 • Zadáte svoje osobné údaje a adresu doručenia
 • Objednávku skontrolujete a potom odošlete jej potvrdením

Pri platbe sa nemusíte spoliehať len na jej bezhotovostný priebeh vopred. Zaplatiť môžete aj pri osobnom prevzatí zásielky, pričom niektoré kuriérske spoločnosti v spolupráci s vybranými lekárňami ponúkajú bezhotovostnú platbu tiež pri dobierke. Doručenie zvyčajne trvá do 24 až 48 hodín v rámci pracovných dní.

Najčastejšie otázky

Trápia vás zdravotné problémy súvisiace s ochorením pečene? Chceli by ste si Essentiale forte 300 mg objednať, ale zaujímajú vás aj ďalšie informácie o tomto lieku? Pripravili sme ich pre vás v nasledovných riadkoch, ktoré sú zoskupením najviac sa vyskytujúcich dotazov o danom lieku v internetových fórach a diskusiách.

Odpovede na opakovane sa vyskytujúce otázky:

Môže sa Essentiale forte N užívať s inými liekmi na pečeň?

Súbežné užívanie viacerých liekov s rovnakou indikáciu môže spôsobiť zdravotné komplikácie, najmä kvôli zvýšeným hodnotám rovnakých účinných látok. Objavili sa napríklad informácie, že je vhodné 2 týždne užívať Essentiale forte N a po tejto dobe ho na ďalšie 2 týždne prestriedať s liekom Lagosa. Avšak, odporúčame tak iba na radu lekára.

Ako podporiť účinok lieku?

Ak sa objavia problémy s pečeňou, netreba sa spoliehať, že celú liečbu za vás vyriešia kapsule. Aby bol jej priebeh efektívny, podporte ju úpravou životného štýlu. Ten, okrem iného, zahŕňa aj špeciálne stravovanie s obmedzením mastných a vyprážaných jedál, sladkostí a podobne. Ani ochorením postihnutá pečeň a alkohol v žiadnom prípade nejdú dohromady.

Pôsobí užívanie Essentiale forte N ako náhrada za poškodené bunky pečene?

Liek pomáha s regeneráciou pečene, a to prostredníctvom esenciálnych fosfolipidov, ktoré obsahuje. Pri ochoreniach pečene, pri ktorých dochádza k poruche metabolizmu pečeňovej bunky sú takto dodané fosfolipidy prednostne využívané pečeňovými bunkami a sú zabudované do ich bunkovej membrány.

Kedy by sa mali dostaviť účinky?

V tomto prípade je ich nástup veľmi individuálny. Závisí od viacerých faktorov, okrem iného, od konkrétneho ochorenia pečene, pokročilosti štádia, v ktorom sa nachádza a podobne. Zvyčajne však po mesiaci užívania hodnoty pečeňových testov vykazujú zlepšenie. Niekedy je nutné i dlhodobé podávanie lieku, avšak to je možné iba na odporúčanie lekára.

Skúsenosti s tabletkami

Tento raz je spokojnosť s užívaním lieku so strany pacientov jednoznačná. Užívatelia si pochvaľujú porovnateľne vyššiu účinnosť ako u iných voľne dostupných liekov na regeneráciu pečene, ktorá je podľa ich slov viditeľná aj pri výsledkoch pečeňových testov. Mnohí ho označujú za nenahraditeľný pri problémoch s pečeňou.

V recenziách sa spomína, že dôvodom kúpy je často odporúčanie lekárom. Viacerí potvrdili jeho dlhodobé užívanie bez negatívnych vedľajších účinkov. Všetci tí, ktorí sa so svojou skúsenosťou s Essentiale forte N podelili vo fórach, diskusiách či internetových lekárňach tvrdia, že im pomáha.

Čo sa týka ceny, to je jediné mínus, na ktoré v súvislosti s daným liekom na internete natrafíte. Za cenovo výhodnejšie mnohí považujú väčšie balenie a nákup cez internet. Niektorí užívatelia majú totiž negatívnu skúsenosť s premrštenou cenou v kamennej lekárni. Našli sme ale i hodnotenia, ktoré hovoria o dobrom pomere ceny a kvality.

Zhodnotenie

Ak okrem byliniek na starostlivosť o pečeň vezmeme do úvahy iba voľne predajné lieky s rovnakou indikáciou, Essentiale forte N bude umiestnený na najvyšších priečkach obľúbenosti. Skúsenosti ľudí sú výhradne pozitívne, a preto tieto kapsuly určite stoja za vyskúšanie, ak vaša pečeň potrebuje regeneráciu.

Pre užívateľov ponúka liek výhody ako:

 • pomoc pri ochoreniach pečene aj hepatitídy
 • lepšie výsledky pečeňových testov
 • ide o liek rastlinného pôvodu
 • možnosť kúpy bez lekárskeho predpisu

Plusom je, že Essentiale forte N môžu užívať deti už od 12 rokov, a to s minimálnymi kontraindikáciami a vedľajšími účinkami. Liek sa dobre znáša, problémy s užitím kapsuly sa v recenziách neobjavili. Aj keď má dĺžka liečby individuálny charakter a niekedy sa v rámci 2 ľudí líši aj v niekoľkých týždňoch, vždy je účinná, a to je podstatné.

Nezabúdajte ani na správnu životosprávu a úpravu jedálnička. V kombinácii s Essentiale forte N prinesú odmenu v podobe lepšieho zdravotného stavu. Objednajte si liek online v internetovej lekárni, majte aktuálny prehľad o dostupnosti, ušetrite peniaze, čas aj energiu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.06

101 Hodnotení