Kolodium forte: Roztok na kurie oká a bradavice a ošetrenie zrohovatenej pokožky

Kolodium forte: zloženie, účinok, použitie a skúsenosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Kolodium forte je špeciálny roztok, ktorého použitie je určené na bradavice a na kurie oká a používa sa aj na odstránenie zrohovatenej a stvrdnutej pokožky. Ide o voľne dostupnú zdravotnícku pomôcku v tekutej forme, ktorej aplikácia je priamo na postihnuté miesto na koži a to jednoduchým nakvapkaním. Prípravok obsahuje látky prírodného typu.

Výhodou je bezproblémové použitie a to tak u dospelých, ako aj u detí, v prípade schválenia lekárom dokonca aj v tehotenstve a počas dojčenia. Chcete vedieť viac, ako ponúka príbalový leták či návod? Naša recenzia vám Kolodium forte detailne predstaví.

Výrobca a pôvod

Za prípravkom Kolodium forte je pomerne známy český producent, značka Neofyt. Ide o spoločnosť, ktorá pomocou moderných vedeckých postupov využíva najlepšie účinky a pôsobenie tradičnej herbálnej medicíny a na domácom trhu je už od roku 2006.

V roku 2009 spoločnosť zahájila výrobu práve Kolodium forte, no v jej portfóliu sa nachádza oveľa viac rôznych prípravkov a produktov. Od roku 2013 je značka zastúpená aj na našom trhu. V jej sortimente sa nachádzajú napríklad kvapky na zápaly ucha, žalúdočné kvapky, prípravky na prečistenie čriev či prípravky na vlasy alebo prechladnutie.

Zloženie, účinné látky a vzhľad Kolodium forte

Kolodium forte je založené na kombinácii viacerých prírodných látok s prirodzeným pôsobením na pokožku a jej vrchnejšie aj hlbšie vrstvy. Vďaka komplexu týchto zložiek a ich synergii prichádza k celkovému pôsobeniu na zhrubnutú kožu.

Toto sú najdôležitejšie účinné a aktívne látky, ktoré roztok obsahuje:

 • Lastovičník väčší: Etanolický extrakt z lastovičníka väčšieho je prvou dôležitou látkou Kolodium forte. Táto bylina obsahuje množstvo alkaloidov, napríklad ako je chelidonin alebo chelidoxanthin a už v ľudovom liečiteľstve sa používala na bradavice. Navyše má aj antimikrobiálne a antimykotické účinky.
 • Thuja: Druhou látkou obsiahnutou v tejto zdravotníckej pomôcke je thuja. Tá obsahuje viacero monoterpénov, ktoré majú imunostimulačné a antivírusové účinky priamo v mieste aplikácie dermálneho roztoku. Medzi jej najdôležitejšie zložky patria thujon, isothujon, fenchon, sabinen a alfa-pinén.
 • Borovicová živica: V Kolodium forte sa nachádza aj čistený terpentín z borovicovej živice, ktorý obsahuje terpény, najmä pinén, kamfén a limonén. Všetky tieto zložky pôsobia antisepticky, podporujú prekrvenie tkaniva, tvorbu granulačného tkaniva a zvyšujú resorpciu patologicky zmeneného tkaniva.
 • Kolódium: Dôležitou súčasťou je aj kolódium. Ide o roztok nitrovanej celulózy v alkoholu, ktorý tiež pôsobí na pokožku a jej vrstvy a pomáha v narušovaní lokálnej oblasti, kde je aplikovaný. Vďaka špeciálnej príprave je roztok bezpečný a pôsobí šetrne na narušenie tuhej, zväčšenej alebo hrubej pokožky.
 • Kyseliny: Poslednou skupinou látok obsiahnutých v roztoku sú kyseliny, konkrétne kyselina salicylová a kyselina mliečna. Vďaka nim dochádza k šetrnému rozrušeniu povrchových vrstiev zrohovatenej alebo stvrdnutej pokožky. Kyselina salicylová navyše odstraňuje odumreté bunky z povrchu kože.

Dávkovanie a užívanie Kolodium forte

Aby ste mohli naplno využiť všetky účinky vyššie spomínaných zložiek Kolodium forte, nevyhnutným predpokladom k tomu je správne dávkovanie a použitie roztoku. Prípravok sa nanáša lokálne a je určený pre dospelých, pod dozorom aj pre deti od 3 rokov.

V prípade, že budete Kolodium forte nanášať na miesto, kde hrozí jeho rýchle zotretie, môžete po zaschnutí dané miesto prekryť náplasťou. Výhodou roztoku je, že po aplikácií pomerne rýchlo vyschne a vytvorí biely film. Prípravok aplikujte iba na postihnuté miesto, dávajte si pozor, aby ste ho nenanášali aj na zdravú časť okolitej pokožky.

Uchovanie a skladovanie Kolodium forte

Čo sa týka spôsobu skladovania Kolodium forte, tu treba prihliadať na to, že ide o dermálny roztok, ktorý môže spôsobiť podráždenie kože. Prípravok preto uchovajte v pôvodnom obale a chráňte ho pred deťmi, aby s ním neprišli do priameho kontaktu.

Okrem toho dbajte aj na nasledovné zásady skladovania:

 • roztok nevystavujte priamemu slnečnému svetlu, ale ani vlhkosti
 • ideálne je skladovanie pri izbovej teplote do 25° C, chráňte ho pred mrazom
 • prípravok je horľavý, po použití ho uzavrite a skladujte vo zvislej polohe
 • po dátume spotreby roztok už nepoužívajte, ale vráťte ho do lekárne

Kolodium forte

 • Použitie na kurie oká, bradavice a zrohovatenú kožu

Účinky, indikácie a použitie Kolodium forte

Použitie Kolodium forte je na kožné problémy a defekty typu kurie oká alebo bradavice, čomu je prispôsobené aj zloženie prípravku. Prípravok pôsobí na danom mieste tak, že narúša pokožku, preto sa musí aplikovať iba priamo na postihnuté miesto.

Tu je detailný popis účinku a mechanizmu pôsobenia:

Použitie na kurie oká, bradavice a zrohovatenú kožu

Kolodium forte je dermálnym roztokom, ktorého primárne použitie je zamerané na pokožku postihnutú výskytom kurieho oka alebo bradavíc. Látky obsiahnuté v roztoku pôsobia na danom mieste tak, že šetrne a pritom účinnej narúšajú horné vrstvy kože, pričom pôsobia nielen na kožné defekty, ale celkovo na zrohovatenú kožku.

Vďaka terpentínovej silice, lastovičníku, kyselinám a iným zložkám prichádza k postupnému odlúčeniu vrchnej zrelej, rohovej, tvrdej a plne keratinizovanej vrstvy kože za pomoci tzv. keratolytického účinku. Výsledkom je postupné oddelenie pokožky, na ktorú bol roztok aplikovaný, čiže aj bradavíc alebo kurích ôk na nej.

Okrem toho pôsobia látky obsiahnuté v Kolodium forte aj na prekrvenie tkaniva, zvýšenú resorpciu patologicky zmeneného tkaniva a podporujú tiež tvorbu granulačného tkaniva. Niektoré zložky obsiahnuté v roztoku majú tiež antiseptické, antimikrobiálne a antimykotické účinky, prípadne všeobecne tonizujúci vplyv na pokožku.

Nežiaduce a vedľajšie účinky Kolodium forte

Čo sa týka možných nežiaducich a vedľajších účinkov, tie môžu byť pozorované napríklad v prípade aplikácie roztoku na zdravú časť kože, kde príde k jej podráždeniu. Výrobca Kolodium forte nespomína v príbalovej informácii žiadne alergické reakcie.

Pozor si preto treba dať iba na túto jednu rizikovú situáciu:

 • v ojedinelých prípadoch sa môže po lokálnej aplikácii vyskytnúť v danom mieste pocit pálenia a podráždenia, nejde však o nič závažné

Kontraindikácie a možné interakcie Kolodium forte

Veľmi dôležitou témou pri používaní akýchkoľvek prípravkov a zdravotníckych pomôcok sú aj riziká v podobe kontraindikácií a interakcií. Ide o také situácie, kedy môže byť použitie či dávkovanie obmedzené a zakázané a to z dôvodu bezpečnosti.

Čo sa týka Kolodium forte, tu sú najdôležitejšie informácie tohto typu:

 • roztok je možné použiť u dospelých, u detí do 3 rokov je kontraindikovaný, u starších detí je použitie možné iba pod dozorom dospelého
 • v tehotenstve alebo pri dojčení je možné použitie iba so súhlasom lekára, to isté platí aj u ľudí, ktorí trpia cukrovkou
 • v prípade, že máte precitlivenú pokožku, použite roztok na otestovanie len na menšej ploche a overte si pôsobenie po dobu 2 až 3 dní
 • prípravok neaplikujte na genitálne bradavice a ani na bradavice v okolí konečníka, rovnako tak sa nesmie roztok aplikovať ani na materské znamienka

Balenie a cena Kolodium forte

Čo sa týka veľkosti balenia, Kolodium forte je k dispozícii iba v jednej veľkosti a to s objemom 10 ml roztoku. Ten sa nachádza v sklenenej hnedej liekovke, pričom na jej vrchu je uzáver aj s dávkovacou tyčinkou. Vonkajším obalom prípravku je papierová škatuľka s potlačou od výrobcu, súčasťou je aj príbalový leták.

Tu sú ceny a ich porovnanie v niektorých väčších lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Z pohľadu priamej konkurencie v tejto kategórii nemá Kolodium forte príliš veľa alternatív, no aj tak je jeho cena priaznivá, o čom svedčí aj množstvo recenzií a referencií užívateľov. Veľkým plusom je, že balenie je vhodné aj pre dlhodobejšiu liečbu.

Kde kúpiť Kolodium forte

Kolodium forte je voľne predajnou zdravotníckou pomôckou, čo v praxi znamená, že jeho kúpa nie je podmienená návštevou lekára alebo predpisom. Aj tak ale odporúčame absolvovať lekárske vyšetrenie kvôli presnej diagnostike kožného defektu, na ktorý chcete prípravok aplikovať. Zakúpiť si ho môžete v lekárni, či už v kamennej alebo internetovej.

Druhá možnosť je pritom stále využívaná čoraz viac a to kvôli kombináciu časovej úspory, finančnej výhodnosti a značného pohodlia. V online lekárni nájdete Kolodium forte zväčša skladom, čo zrýchľuje celý proces doručenia priamo k vám domov.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak vás Kolodium forte zaujalo a chceli by ste tento dermálny roztok skúsiť, objednať si ho môžete prakticky v každej online lekárni. Najlepšie na tom je, že nákup vybavíte aj z pohodlia gauču alebo postele, stačí vám k tomu internet a počítač alebo telefón.

Tu je stručne popísaný proces objednávky podľa krokov:

 • Vyberiete si balenie Kolodium forte a vložte ho do internetového košíka
 • Zadáte svoje osobné údaje a to vrátane adresy doručenia a kontaktu
 • Vyberiete spôsob platby, čiže vopred alebo na dobierku
 • Zvolíte typ doručenia, kuriérnu službu a objednávku už len odošlete

Najmä v tých známejších a väčších online lekárňach, môžete nájsť prípravok vždy skladom a zaujímavé sú aj iné výhody, ktoré ponúkajú. Medzi ne patria napríklad veľmi rýchle doručenie do 1 až 2 dní, možnosť platby platobnou kartou, zrýchlený nákup bez registrácie a samozrejme aj množstvo vernostných bonusov.

Kolodium forte

 • Použitie na kurie oká, bradavice a zrohovatenú kožu

Najčastejšie otázky

Zaujíma vás, ako dlho je potrebné Kolodium forte používať, aby ste odstránili z pokožky bradavicu alebo kurie oko? Prípadne, aké sú možné riziká spojené s aplikáciou roztoku a na čo si treba dať najviac pozor? Tieto, ale aj ďalšie otázky a dotazy sa pýtajú ľudia na viacerých známych internetových fórach alebo v mnohých diskusiách.

Tu je prehľad tých tém, ktoré užívatelia riešia najčastejšie:

Kedy príde k prvým pozitívnym účinkom na pokožku?

Výrobca udáva, že prvé pozitívne účinky je možné pozorovať už po niekoľkých dňoch od začiatku aplikácie Kolodium forte. Pôsobenie je však veľmi individuálne, závisí to jednak od plochy, ale aj od toho, ako hlboko kožný defekt do pokožky zasahuje.

Ako dlho je potrebné Kolodium forte používať a aplikovať?

Aby mohli všetky látky obsiahnuté v prípravku účinkovať, je dôležitá pravidelná aplikácie presne podľa výrobcom odporúčanej dávkovacej schémy. Jedna kúra môže trvať najviac 10 dní, potom si treba dať pauzu 5 až 7 dní a môžete ju znova opakovať.

Aké riziká pri použití hrozia a čo robiť v prípade problémov?

Prípravok sa nesmie aplikovať na zdravú pokožku a sliznice, rovnako tak ani na genitálie, konečník a materské znamienka. V prípade náhodného užitia treba vypiť vodu a vyhľadať lekára. To isté platí aj v prípade zasiahnutia očí, tie treba vypláchnuť vodou.

Ako postupovať pri odstraňovaní bradavíc alebo kurích ôk?

Spoločne s aplikáciou roztoku Kolodium forte je dobré ponoriť postihnutú časť kože na pár minút do teplej vody s prídavkom kuchynskej soli. Potom nechajte pokožku vyschnúť ak sa tkanivo samovoľne neuvoľní, môžete použiť pemzu, ale veľmi opatrne.

Skúsenosti s roztokom Kolodium forte

Pokiaľ ide o referencie, recenzie a skúsenosti užívateľov so značkou Kolodium forte, podľa hodnotení na portáloch typu Heureka aj komentárov v online lekárňach patrí tento prípravok medzi najviac žiadané a najviac chválené. Užívatelia si cenia jeho dostupnosť, prírodné zloženie a pôsobenie na bradavice aj kurie oká.

Z hľadiska účinnosti je Kolodium forte vnímané tiež kladne, hoci na tie vážnejšie prípady a problémy je nevyhnutná opakovaná aplikácia, niekedy aj dlhšiu dobu. Výsledkom je ale šetrné pôsobenie na pokožku a veľmi dobrá úspešnosť.

Kolodium forte

 • Použitie na kurie oká, bradavice a zrohovatenú kožu

Plusom je, že Kolodium forte je možné použiť u dospelých, ale aj u detí, v prípade schválenia lekárom aj u tehotných a dojčiacich žien. Veľmi dobre je vnímaná aj cena a hlavne veľkosť balenia, ktoré je dostatočné aj pre opakované kúry. V menej závažných prípadoch je možné vidieť prvé účinky dokonca už po pár dňoch.

Zhodnotenie

Kolodium forte je zrejme najznámejšou značkou dermálneho roztoku na trhu v oblasti použitia na bradavice a kurie oká. Aj vzhľadom na tento fakt, ale aj vzhľadom na pozitívne referencie a recenzie užívateľov, je možné prípravok odporučiť.

Čo sa týka jeho najväčších výhod a benefitov, sem patria:

 • jednoduchá kúpa bez receptu a nutnosti vyšetrenia lekára
 • lokálne a priame pôsobenie priamo na postihnuté miesto
 • možnosť dlhodobej aplikácie, ale len s pravidelnými prestávkami
 • prírodné zloženie, ktoré pôsobí na pokožku maximálne šetrne

Prípravok je účinný a z tohto pohľadu sú s ním užívatelia spokojní, no zároveň treba dodať, že jeho pôsobenie je veľmi individuálne. Na niektoré najzávažnejšie prípady bradavíc je potrebné opakované použitie, na genitálne bradavice sa však nesmie aplikovať.

Plusom je jednoduchá kúpa, nakoľko nie je potrebné mať predpis. To znamená, že Kolodium forte viete zakúpiť aj bez osobnej návštevy lekárne, čiže cez internet. Hlavne v tých väčších a známejších lekárňach typu [lekaren] nájdete dermálny roztok priamo skladom a nemusíte riešiť ani platbu v hotovosti, všetko vybavíte priamo z domu.

Kolodium forte

 • Použitie na kurie oká, bradavice a zrohovatenú kožu

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.78

18 Hodnotení