Antikoncepcia pre mužov, trvalá a jednorazová antikoncepcia a ich výhody a nevýhody

Antikoncepcia pre mužov, trvalá a jednorazová antikoncepcia a ich výhody a nevýhody

Antikoncepcia patrí medzi bežnú súčasť sexuálneho života. U mužov je síce výber rôznych typov menší, ako u žien, hlavne z hľadiska mechanizmu fungovania alebo formy, no napriek tomu aj oni majú na výber tak jednorazovú, ako aj trvalú antikoncepciu.

Kým v minulosti bola antikoncepcia vážnou prekážkou ku kvalitnému prežitiu milostného života a sexu všeobecne, dnes je už vďaka moderným technológiám bezproblémovou súčasťou. Ak chcete vedieť, ako mužská antikoncepcia funguje, aké typy máte k dispozícii alebo aké sú výhody a nevýhody jednotlivých druhov antikoncepcie, čítajte ďalej.

Čo je antikoncepcia pre mužov, ako funguje a aký má význam

Pod pojmom antikoncepcia sa myslí zabránenie nechcenému alebo náhodnému otehotneniu. História antikoncepcie siaha už do staroveku, pričom išlo práve o mužskú antikoncepciu vo forme rôznych pomôcok, ktoré sa nasadzovali na penis a mali zabrániť otehotneniu.

Dnes má antikoncepcia pre mužov oveľa modernejšie a príjemnejšie formy. Ide hlavne o prezervatívy, ktoré spadajú do bariérovej antikoncepcie, alternatívne sa môže jednať aj o chirurgické zákroky, ktoré sú už trvalou antikoncepciou, vo väčšine prípadov až doživotnou. Nejde však o antikoncepciu v pravom zmysle slova, ako ju chápe väčšina ľudí.

Durex Classic

 • So silikónovou lubrikáciou a príjemnou vôňou
 • Bez zápachu po latexe
 • Easy On tvar

Durex Extra Safe

 • Extra bezpečné prezervatívy s hrubšou stenou
 • S dlhou exspiračnou dobou
 • Silnejšia lubrikácia

Durex Real Feel

 • kondómy bez latexu
 • pre alergikov na latex

Mates SKYN

 • bezlatexové kondómy
 • tenšie a pružnejšie ako latexové
 • vhodné pre alergikov na latex

Čo sa týka významu bariérovej antikoncepcie, čiže kondómov, tak:

 • v prvom rade je cieľom takejto antikoncepcie zabrániť nechcenému alebo náhodnému otehotneniu, avšak len počas doby používania a v prípade správneho používania
 • významnou je však aj samotná ochrana muža, predovšetkým pokiaľ ide o pohlavne prenosné choroby klasickým vaginálnym alebo aj análnym pohlavným stykom
 • vďaka veľkému výberu rôznych typov prezervatívov môže použitie tejto antikoncepcie aj zlepšiť sexuálny zážitok, napríklad ak ide o vrúbkované kondómy
 • pokiaľ ide o ďalší typ, špeciálne kondómy napustené benzokaínom, v tomto prípade je ich cieľom a významom oddialenie orgazmu u mužov s predčasným ejakulovaním

Pokiaľ ide o mechanizmus fungovania prezervatívov, ten je veľmi jednoduchý. Cieľom je zabrániť prieniku ejakulátu a teda aj spermií to oblasti pošvy, kde by mohlo prísť k oplodneniu vajíčka. Platí to však iba a len v prípade správneho použitia kondómov.

100 % ÚČINNÁ ANTIKONCEPCIA? ABSTINENCIA

Aj napriek tomu, že kondómy sa dnes vyrábajú najmodernejšími spôsobmi a taktiež aj vazektómia je vykonávaná oveľa dôslednejšie a presnejšie, absolútne 100 % účinnou antikoncepciou je v tomto prípade jedine sexuálna abstinencia.

Typy antikoncepcie pre mužov a ich výhody a nevýhody

Z hľadiska foriem antikoncepcie majú muži k dispozícii buď jednorazovú antikoncepciu, čiže kondómy, alebo trvalú antikoncepciu a to vo forme vazektómie. Pokiaľ ide o prezervatívy, v ich prípade je možné siahnuť po viacerých typoch a druhoch.

Tu sú obe formy antikoncepcie a ich detailný popis:

Prezervatívy: Prvou formou antikoncepcie sú kondómy. V ich prípade sa jedná o bariérový a jednorazový typ antikoncepcie, ktorý funguje iba počas toho, kedy sa kondóm používa. Je teda nevyhnutné jeho opakované používanie.

Výhodou tohto riešenia je jednoduchosť, či už ide o kúpu alebo nasadenie. Zároveň má kondóm efekt nielen z hľadiska zabráneniu tehotenstva, ale aj z pohľadu ochrany pred pohlavne prenosnými chorobami a môže zlepšiť aj sexuálny život.

Na druhú stranu, sú tu aj isté nevýhody. Treba ho používať opakovane, v prípade nesprávneho nasadenia nemusí byť účinnou ochranou a u mnohých ľudí môžu nastať alergické reakcie na kondóm, prípadne problém s kvalitou a dĺžkou stoporenia.

Vazektómia: Druhou formou je trvalá antikoncepcia a to v podobe chirurgického zákroku nazvaného vazektómia. V tomto prípade dochádza k prerušeniu spojenia medzi semenníkmi a močovou rúrou a to v oblasti semenovodov.

Ak ide o výhody tejto antikoncepcie, najdôležitejšou je, že sa jedná o jednorazový a trvalý zákrok. Po jeho vykonaní už nemusíte používať prezervatív a môžete si užívať sex naplno. V ejakuláte sa totiž už nebudú nachádzať spermie.

Ak ide o nevýhody, pochopiteľne, nakoľko sa jedná o operačný zákrok, existujú tu možné problémy s hojením či citlivosťou v prvé dni, no nejde o nič závažné. Čo sa týka rizík s ohľadom na sexuálny život, netreba sa báť ničoho vážneho.

Trvalá antikoncepcia pre mužov

Prvým typom antikoncepcie je trvalá antikoncepcia, čiže chirurgický zákrok nazývaný vazektómia. V tomto prípade dochádza k prerušeniu spojenia medzi semenníkmi a močovou rúrou, čiže počas ejakulácie sa v ejakuláte nenachádzajú spermie.

Táto forma antikoncepcie môže mať dve podoby:

Nezvrátiteľná vazektómia

Prvou formou vazektómie je klasická trvalá a nezvrátiteľná vazektómia. Ide o stav, kedy príde k úplnému a trvalému, obvykle doživotnému, prerušeniu spojenia medzi semenníkmi a močovou rúrou, čo v praxi znamená, že v ejakuláte sa nenachádza semeno.

Podstatou zákroku je chirurgické odstránenie časti semenovodov, obvykle v dĺžke dvoch centimetrov a podviazanie oboch zvyšných koncov tak, aby sa zabránilo spontánnemu spojeniu. Zákrok sa vykonáva pri lokálnom umŕtvení a je technicky nenáročný.

Úspešnosť metódy je vysoká, podľa Pearlovho indexu pri tejto forme antikoncepcie otehotnie iba 0,15 ženy zo 100 s mužom, ktorý nezvrátiteľnú vazektómiu absolvoval. Najčastejšie sa pre tento zákrok rozhodujú muži po 30. roku života, ktorí už majú deti.

Zvrátiteľná vazektómia

Menej využívanou vazektómiou, u nás takmer prakticky vôbec, je dočasná alebo zvrátiteľná vazektómia. Aj podstatou tejto formy je znepriechodnenie semenovodov, no na rozdiel od trvalej vazektómie ide o zákrok, ktorý nezahŕňa ich odstránenie.

Naopak, namiesto toho, aby lekár počas operácie časť semenovodu odstránil, naň len nasadí špeciálny klip, ktorý má spôsobiť jeho nepriechodnosť. Ide tak o špecifickú formu podviazania semenovodov, nakoľko sa neodstraňuje žiadna časť semenovodu.

Takáto forma však má jednu veľkú a zásadnú nevýhodu a to je nižšia spoľahlivosť. Existuje totiž riziko, či skôr možnosť, spontánnej rekanalizácie, teda samovoľného obnovenia priechodnosti semenovodov, takže môže prísť k výskytu spermií v ejakuláte.

NEBOJTE SA VPLYVU NA SEXUÁLNY ŽIVOT

Pokiaľ ide o vplyv vazektómie na kvalitu sexuálneho života, toto je jedna z najčastejších obáv mužov, no v drvivej väčšine prípadov úplne neodôvodnená. Len vo veľmi zriedkavých a ojedinelých prípadoch nastáva syndróm bolesti či ovplyvnenie orgazmu.

Jednorazová antikoncepcia pre mužov

Druhou možnosťou, ktorá je dostupnejšia a viac využívaná, je práve jednorazová antikoncepcia a to v podobe kondómov a prezervatívov. Ich výber je pomerne široký, pričom zakúpiť si ich viete prakticky kdekoľvek od potravín až po lekárne.

Čo sa týka najviac využívaných typov, sortiment zahŕňa:

V ponuke nájdete malé, veľké, tenké, hrubé, chladivé, hrejivé, vrúbkované, farebné, ochutené, špeciálne tvarované, špeciálne lubrikované aj znecitlivujúce kondómy

Pokiaľ ide o najdôležitejšie benefity kondómov, medzi ne patria:

 • bezproblémová kúpa, netreba mať recept a ani navštíviť lekára
 • veľký výber rôznych značiek, veľkostí balenia a samozrejme typov
 • jednoduché použitie, ktoré je otázkou zopár sekúnd a zvládne to každý

Dobrou správou v prípade kondómov je, že pomáhajú aj na ochranu pred pohlavne prenosnými ochoreniami, hlavne tými najvážnejšími, napríklad ako je HIV. Netreba sa však na túto ich funkciu spoliehať v prípade napríklad genitálnych bradavíc, ktoré sa síce vyskytujú v intímnej oblasti, ale prenášajú sa aj inak.

K dispozícii sú dokonca aj hypoalergénne kondómy, ktoré sa vyrábajú predovšetkým zo syntetickej živice, hydro-polyuretánu a polyizoprénu. Nie sú v nich obsiahnuté ani žiadne proteíny a možno k nim používať rôzne typy lubrikantov.

Kondómy však treba vedieť správne nasadiť a použiť, v opačnom prípade hrozí pretrhnutie rezervoáru na ich špičke a vtedy prestávajú plniť svoju antikoncepčnú funkciu. Práve ich správne nasadenie a používanie je nevyhnutným predpokladom úspešnosti. Pozerajte preto pri výbere na ich veľkosť, hrúbku, povrch, tvar a materiál.

Durex Classic

 • So silikónovou lubrikáciou a príjemnou vôňou
 • Bez zápachu po latexe
 • Easy On tvar

Durex Extra Safe

 • Extra bezpečné prezervatívy s hrubšou stenou
 • S dlhou exspiračnou dobou
 • Silnejšia lubrikácia

Durex Real Feel

 • kondómy bez latexu
 • pre alergikov na latex

Mates SKYN

 • bezlatexové kondómy
 • tenšie a pružnejšie ako latexové
 • vhodné pre alergikov na latex

Ako a kde kúpiť prezervatívy a kondómy pre mužov

Prezervatívy si viete zakúpiť bez väčších problémov prakticky v každých potravinách, drogérii či v rôznych eshopoch. Ak chcete ale mať najlepší výber, prípadne chcete kúpiť aj iný sortiment pre skvalitnenie sexuálneho života, najlepšie sú lekárne.

Platí to hlavne pre tie internetové, ktoré ponúkajú užívateľom viacero výhod:

 • pre objednávku netreba nikam ísť, vystačíte si aj s mobilným telefónom
 • nákup spravíte za pár minút a nemusíte ani mať hotovosť
 • kuriér vám prinesie zásielku s prezervatívmi diskrétne až domov
 • máte najlepší možný výber sortimentu a to predovšetkým skladom

Ak ide o výber konkrétnej lekárne pre nákup, netreba pozerať iba na čo najnižšiu cenu, práve naopak, dôležitejšie je, aby šlo o známejšiu, väčšiu a viac overenú online lekáreň.

Lepší zákaznícky servis sa totiž prejaví napríklad nielen vo väčšom výbere skladom, ale aj v rýchlejšej objednávke bez zdržujúcej registrácie, v možnosti bezhotovostnej platby nielen cez internet banking, ale aj online platobnou kartou, prípadne v rýchlejšom doručení, napríklad do 24 až 48 hodín. Viacero lekární má doručenie aj zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.73

33 Hodnotení