6 overených rád, čo je dobré, čo si dať, čo vytiahne a čo pomáha na zápal zubov

Zápal zuba je ľudové pomenovanie pre zápal zubnej drene. Ide o problém, ktorý patrí medzi veľmi nepríjemné a to hlavne v dôsledku silnej a pulzujúcej bolesti vo väčšine prípadov tohto zápalu. Objaviť sa môže aj zvýšená citlivosť postihnutého zuba na chlad či teplo.
Mnoho ľudí však zvykne spomínanú bolesť alebo citlivosť zubu ignorovať v domnienke, že sa nejedná o nič závažného. To je však chyba, nakoľko zanedbanie zápalu zubu môže viesť aj k jeho odumretiu alebo k rozšíreniu zápalu do okolitého tkaniva. Prečo teda zápal zubov riešiť, ako na to a čo vám pomôže najlepšie, o tom si povieme teraz niečo viac.
Čo je zápal zubov, ako prebieha a aké má príznaky
Pulpitída, ako sa zápalu zubu odborne hovorí, je zápalové ochorenie týkajúce sa zubnej drene. Tá tvorí výplň a jadro zubu, pričom ak sa v nej nahromadia toxické látky, mikroorganizmy alebo iné škodlivé zložky, príde k prirodzenej imunitnej reakcii v zube a k zápalu.
Vzhľadom na to, že úlohou zubnej drene, ktorá sa skladá z väziva, nervových vlákien a ciev, je zabezpečiť rast a neskôr pravidelné vyživovanie zubu, je zachovanie jej stavu nevyhnutnou súčasťou zdravia a fungovania konkrétneho zubu. Najčastejšie vzniká zápal zubu v dôsledku zanedbaného zubného kazu, no do procesu môžu vstupovať aj iné faktory a komplikácie.
Pokiaľ ide o súvisiace problémy, prejavy a symptómy, sem patria:
- najčastejším, ale o to menej typickým prejavom zápalu zubu, je jeho bolesť, ktorá je v úvodnom štádiu ťažšie lokalizovateľná, najskôr dokonca nie je ani palpačná
- v prípade akútnej fázy je bolesť intenzívna a pulzujúca, graduje hlavne v noci a v ľahu a to v dôsledku zvýšenia krvného tlaku v mieste zápalu následkom polohy hlavy
- ďalším typickým prejavom je citlivosť na chlad alebo teplo podľa fázy zápalu, hlavne ak ide o potraviny a nápoje, v poslednom štádiu sa môže pridať aj citlivosť na skus
- medzi ďalšie prejavy a príznaky patria typické symptómy zápalového typu, hlavne ak ide o vznik opuchu v mieste zápalu, zvýšená teplota, horúčka a bolesť hlavy
Samotný zápal má viaceré štádia, príznaky spomínané vyššie sa počas nich môžu individuálne meniť. V prvom štádiu prichádza iba k zvýšenému prekrveniu zubnej drene, neskôr už k akútnemu zápalu. V poslednej fáze chronického zápalu už hrozí aj odumretie zubu.
ZÁPAL ZUBU VS. ZÁPAL ĎASIEN
Mnoho ľudí si pomýli zápal zubnej drene so zápalom ďasien, prípadne s ich navzájom spája. Rozdielom medzi nimi je hlavne miesto výskytu, nakoľko pri zápale zubu dochádza k postihnutiu čisto zubnej drene a pri zápale ďasna k zápalu celého závesného aparátu.
Príčiny a kedy vzniká zápal zubov
Zápal zubu a zubnej drene býva najčastejšie spôsobený bakteriálnou infekciou, no svoju úlohu môžu zohrať aj niektoré rizikové vplyvy a faktory, ktoré vedia spôsobiť či už začiatok infekcie, prípadne vplývať na priebeh a zhoršiť niektoré symptómy.
Tu sú tie príčiny a faktory, ktoré majú najčastejšie svoj vplyv:
Bakteriálna infekcia: Zápal zubnej drene vzniká obvykle na podklade bakteriálnej infekcie, ktorá sa do vnútra zuba dostane. Táto infekcia postupuje celou zubnou dreňou a postupne infikuje cievy aj nervy nachádzajúce sa tu, čo so sebou prináša viaceré prejavy.
Zubný kaz: Druhou najbežnejšou príčinou vzniku zápalu zubu je zubný kaz. V tomto prípade môže ísť o zanedbaný alebo nepovšimnutý zubný kaz, ktorý začne prenikať k zubnej dreni a spôsobí tu infekciu, ale napríklad aj o nedostatočne a neúplne ošetrený zubný kaz.
Problémy so zubnou korunkou: Rizikovým faktorom, ktorý môže prispieť k vzniku zápalu zubu, sú problémy so zubnou korunkou. Infekcia sa môže do vnútra zubu dostať už v rámci komplikácií pri príprave zubu, ale aj následkom nevhodnej aplikácie korunky.
Preťaženie zubu: Problém so zápalom zubu môže nastať aj pri jeho preťažení. V tomto prípade ide najčastejšie o nevhodne zvolenú protézu v chrupe alebo o nesprávne aplikovanú výplň, ktorá je príliš vysoká. Tieto faktory tak zvyšujú riziko vzniku zápalu.
Zranenia a traumatické príčiny: Veľmi často vzniká zápal zubnej drene aj pri úrazoch spojených so zubom. Najčastejšie ide o narazenie alebo zlomenie zubu, kedy môže prísť k vzniku poranenia aj vo vnútri zubu a následne sa sem sekundárne dostane infekcia.
Riešenie zápalu zubov doma
Zápal zubu je ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú liečbu a stomatologický zákrok. Zmierniť niektoré problémy a symptómy tohto problému môžete ale aj doma v rámci podpornej domácej liečby a riešenia zápalu. Viaceré opatrenia sú aj preventívneho typu.
Tu sú veci, ktoré môžete pri zápale zubu spraviť doma:
Správna dentálna hygiena
V rámci prevencie je najdôležitejším opatrením, ktoré môžete spraviť doma, správna dentálna hygiena. V tomto prípade je potrebné siahnuť jednak po mäkších zubných kefkách, ale hlavne po zubných pastách alebo ústnych vodách určených špeciálne na citlivé zuby.
Studené obklady
Na bolesť, citlivosť aj opuch zubov môžu pomôcť tiež studené obklady a to v rôzne forme. Využiť môžete suchý studený obklad s prikladaním zvonka na postihnutú časť líca, alebo priamo kocky ľadu, ktoré si vložíte do úst v mieste, kde zápal zubu prebieha.
Bylinky a prírodné prostriedky
Overeným pomocníkom na problémy spojené so zápalom zubov sú aj niektoré bylinky, koreniny a prírodné prostriedky. Najlepšie sú klinčeky, ktoré môžete aj žuvať, mäta, ktorú viete použiť na kloktadlo, zázvor a kajenské korenie, prípadne cesnak.
Alkohol
Dobrým prostriedkom na zníženie bolestivosti je alkohol. Ideálne je, ak sa jedná o čistý a bezfarebný alkohol s koncentráciou aspoň 50 %, ktorý nanesiete na vatu a ňou potriete zuby a ďasná v okolí zápalu. Individuálne môže pomôcť aj na opuch.
Peroxid a slaná voda
Ak chcete prepláchnuť ústa, vyčistiť ich a utlmiť bolesť následkom zubného zápalu, môžete použiť aj peroxid vodíka s koncentráciou 3 %, následne si ústa prepláchnite vodou. Využiť môžete aj vodu s lyžičkou soli, ktorú môžete použiť aj na kloktanie.
Voľne dostupné lieky na bolesť a horúčku
Ak potrebujete utlmiť horúčku alebo zvýšenú teplotu, prípadne vám vyššie uvedené prostriedky a spôsoby na zníženie bolesti nezabrali, stále môžete siahnuť po voľne dostupných liekoch. Ide o tabletky a kapsuly z kategórie analgetík.
BEZ LEKÁRSKEHO OŠETRENIA TO NEJDE
Všetky vyššie spomínané spôsoby a možnosti, ktoré máte v rámci domácej podpornej liečby a podpornej terapie pri zápale zubu sú len doplnkom k odbornej liečbe u zubára. Zápal zubnej drene je vážnym ochorením, takže určite sa ošetreniu v tomto prípade nevyhýbajte.
Lieky na zápal zubov
Priamo na zápal zubov si síce voľne bez receptu žiadne lieky nekúpite, pretože akékoľvek antibiotiká sú obvykle dostupné iba na priamu indikáciu od lekára v podobe receptu, môžete však siahnuť po liekoch s pôsobením na súvisiace symptómy.
V ponuke sú tieto typy a druhy:
Na bolesti zubov spojené so zápalom aj s inými príčinami viete siahnuť po analgetikách, rovnako tak si viete zakúpiť liečivá určené na zvýšenú teplotu a horúčku
V prípade týchto liekov má k dispozícii nasledovné výhody:
- predaj nie je podmienený lekárskym receptom ani vyšetrením
- základom sú syntetické látky s vyššou koncentráciou
- nástup účinku je okamžitý po užití tabletky alebo kapsuly
Uvedené liečivá však nemajú len plusy, ale aj niektoré mínusy a vlastnosti, s ktorými treba pri užívaní tiež počítať. Ide hlavne o riziká spojené s možnými vedľajšími a nežiaducimi účinkami, ale aj o kontraindikácie, čiže obmedzenia pri používaní. Nie všetky lieky sú dostupné napríklad pre deti či v tehotenstve.
Pokiaľ ide o formu, k dispozícii sú perorálne podoby, najčastejšie ide o tablety alebo kapsuly, prípadne o rozpustné tablety vo vode. Plusom liekov určených na bolesti je, že fungujú na bolesť všeobecne, takže napríklad aj na bolesť hlavy.
V prípade liečiv na utlmenie bolestí sa ako účinné látky využívajú hlavne paracetamol, ibuprofén, propyfenazón a kofeín. V prípade liekov na horúčku a teplotu sa tiež používajú ibuprofén, paracetamol a kofeín, ale aj kyselina acetylsalicylová. Viaceré lieky si viete kúpiť s kombinovaným zložením a oboma účinkami.
Ako a kde kúpiť lieky na zápal zubov
Všetky uvedené typy liekov na bolesť zubov alebo na potlačenie teploty a horúčky sú dostupné na kúpu jednoducho v lekárni. Nakoľko ich predaj nie je podmienený receptom, nákup nemusí byť len osobný, môžete využiť aj online objednávku.
Práve nákup v internetových lekárňach je čoraz viac obľúbený a to pre:
- jednoduchosť objednávky, tú vybavíte cez počítač aj mobil
- pohodlie, nemusíte nikam ísť, zásielku vám kuriér doručí domov
- úsporu času ale aj peňazí, ceny v online lekárňach sú nižšie
- možnosť rýchleho porovnania všetkých liekov na jednom mieste
Spomínané výhody sú ešte výraznejšie v prípade väčších a známejších lekárňach, hlavne ak ide o overené značky, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu. Tie majú navyše ešte väčší sortiment a širší výber liekov, ktoré sú dostupné skladom.
V známejších lekárňach máte navyše aj výhodu jednoduchšieho nákupu bez nutnosti zdĺhavej a obťažujúcej registrácie, siahnuť môžete aj po viacerých možnostiach hotovostnej a bezhotovostnej platby vrátane platobnej karty a veľmi rýchle je aj doručenie, obvykle do 24 či 48 hodín. Nákup cez internet sa oplatí a je aj najviac pohodlný.
Miroslava píše 29 novembra 2019 o 22:15