7 tipov, čo použiť na opuch po zlomenine, kedy zmizne, ako dlho trvá a ako ho zmierniť

Opuch po zlomenine býva pomerne prirodzeným javom, či už ide o zlomeninu ruky, napríklad zápästia, alebo nohy, napríklad členka. Obvykle platí, že čím je zlomenina komplikovanejšia, napríklad sa netýka len kosti, ale aj kĺbu, tým dlhšie opuch trvá.

Opuchnutie sa objavuje už pomerne skoro po jej vzniku a ide o jeden z typických príznakov tohto poranenia. Kým samotná zlomenina sa musí bezpodmienečne riešiť odborným ošetrením, následná domáca starostlivosť využíva aj iné prostriedky a spôsoby. Chcete vedieť čo? Alebo aj to, ktorý liek či masť sú na opuch po zlomenine najlepšie? Čítajte ďalej.

Čo je opuch po zlomenine, ako vzniká a aké má príznaky

Vznik opuchu po zlomenine je prirodzenou reakciou na narušenie kosti, prípadne kĺbu, ako aj mäkkých tkanív. V prípade narušenia oblasti v mieste zlomeniny dochádza k zvýšenému prietoku krvi z narušených ciev do okolitých oblastí a tak vzniká opuch.

Sekundárne sa môže v tomto mieste, podľa typu poranenia a zlomeniny, vyskytnúť aj infekcia, ktorá vie intenzitu opuchu ešte viac zhoršiť, čo sa tiež prejaví viacerými symptómami. V prípade, že ide o vážnejšiu zlomeninu, môže spôsobiť samotná kosť a jej zlomenie aj poškodenie okolitých tkanív, ich rozdráždenie a vnútorné krvácanie.

Ibalgin DUO EFFECT

  • Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
  • Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
  • Účinky na úrazy a poúrazové stavy

Elmetacin

  • Na akútne športové poranenia končatín
  • Na chrbticu a stuhnutú šiju
  • Na reumatické zápalové ochorenia

Flector EP Gél

  • Zmiernenie zápalu
  • Tlmenie bolesti kĺbov a svalov
  • Potláčanie príznakov reumy

Wobenzym

  • Opuchy a výrony
  • Zápaly
  • Zvýšenie obranyschopnosti

Pokiaľ ide o prejavy, príznaky a problémy, ktoré so zlomeninou súvisia, tak:

  • samotný opuch, ktorý vzniká po zlomenine, sa navonok javí ako zväčšenie mäkkého tkaniva, no na dotyk je tuhý a tvrdý, vzniká v širšej oblasti okolo zlomeniny
  • k nemu sa pridáva aj bolesť, ktorá má podľa miesta zlomeniny a jej závažnosti rôzny charakter, môže byť pulzujúca smerom navonok, ale aj stála a do vnútra
  • medzi ďalšie typické a navonok viditeľné prejavy zlomeniny patria prasknutie, ktoré je počuť, podliatie oblasti krvou, iné zafarbenie kože a obmedzenie hybnosti
  • individuálne, aj podľa intenzity zlomeniny, sa môžu vyskytnúť neprirodzený tvar končatiny, silné vnútorné krvácanie a kŕče alebo pocity tlaku

AK MÁTE PODOZRENIE, CHOĎTE ZA LEKÁROM

V prípade, že máte podozrenie na zlomeninu, no nie ste si istí, je lepšie absolvovať lekárske vyšetrenie. Opuch sa totiž môže objaviť aj pri narazení, napríklad kolena, no nemusí ísť o zlomeninu. Lekár však vďaka RTG vyšetreniu na 100 % zistí aktuálny stav.

Príčiny a kedy vzniká opuch po zlomenine

Samotný opuch po zlomenine vzniká v dôsledku reakcie narušenia mäkkých tkanív a ciev v nich v mieste zlomeniny. Oblasť sa zaplaví krvou, príde k zvýšeniu prietoku krvi a vzniká jednak modrina, ale zároveň aj viditeľné opuchnutie danej oblasti.

Medzi rizikové faktory, ktoré k zlomenine vedú, patria:

Jednorazový úraz: Bežne prichádza k vzniku zlomenín v dôsledku jednorazového nadmerného a intenzívneho tlaku na kosť, čiže v dôsledku úrazu. Takéto preťaženie je typické predovšetkým pre športovcov, ale aj pre ľudí s manuálnym typom práce.

Únavová zlomenina: Druhým rizikovým faktorom, kedy vzniká únavový typ zlomeniny, je dlhodobé preťaženie nejakého kĺbu, kosti alebo konkrétneho miesta. Takéto zlomeniny vznikajú hlavne v zložitých štruktúrach, napríklad v členku či zápästí.

Ostatné faktory a riziká: Čo sa týka iných rizikových faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku zlomeniny, patria sem rednutie kostí, nádorové ochorenie kostí, nedostatok minerálov alebo nedostatočná opatrnosť pri športovaní.

Riešenie opuchu po zlomenine doma

Čo sa týka samotnej zlomeniny, tá patrí vždy do rúk lekára a bez odborného ošetrenia vrátane adekvátnej fixácie sa určite nezaobídete. Pre správnu rekonvalescenciu, vrátane zmierňovania opuchov, však možno spraviť veľa aj podpornou liečbou priamo doma.

Čo taká domáca liečba zahŕňa? Predovšetkým toto:

Prvá pomoc

Hneď ako sa vyskytne zlomenina, treba postihnuté miesto alebo postihnutú končatinu fixovať a okamžite navštíviť lekára. V prípade, ak prišlo k otvorenej zlomenine a krvácaniu, opatrne odstráňte odev z okolia a pomocou sterilného obväzu ho zastavte.

Studené obklady

Všeobecne na opuchy pomáhajú obklady, pričom ak si chcete uľaviť nielen od opuchnutia, ale aj od bolesti samotnej, mali by ste použiť studené obklady. Ideálne je vrecko s ľadom alebo namočený studený uterák, ak to možnosti dovoľujú tak aj sprcha.

Pokojový režim

Veľmi dôležitou súčasťou následnej podpornej a domácej liečby je oddych. Postihnuté miesto musí zostať fixované a nehybné, aby mohlo prísť k správnemu a zdravému zrastu kosti po zlomenine. Nenamáhajte však ani iné časti tela a oddychujte na lôžku.

Rehabilitačné cvičenia

Po skončení prvej fázy liečby je potrebné začať postihnutú časť tela mierne precvičovať. Najskôr absolvujte cvičenia s fyzioterapeutom a pod odborným dozorom, následne môžete cvičiť aj doma. Nezabudnite na dostatočný strečing svalstva.

Zmena v jedálničku

Ak chcete zlepšiť rekonvalescenciu, mali by ste do jedálnička viac zaradiť potraviny, ktoré sú bohaté na vápnik, horčík, kremík a bór, prípadne tiež na vitamíny D a B. Obohaťte preto svoje stravovanie o ovocie, zeleninu, orechy, semienka a rybie mäso.

Podporné doplnky a prípravky

Ak by ste chceli podporiť všeobecne svoj pohybový aparát a stav kostí, môžete siahnuť aj po rôznych doplnkov výživy či mastí, krémov, gélov alebo náplastí. Ich cieľom je symptomatické pôsobenie na opuch, ale aj doplnenie potrebných látok.

Liečivá proti bolesti a opuchu

V prípade, že bude opuch intenzívnejší aj v rámci rekonvalescencie, prípadne vás budú trápiť výraznejšie bolesti, môžete siahnuť aj po voľne dostupných liekoch bez predpisu. K dispozícii ich máte vo forme tabliet a kapsúl, ale aj v podobe gélov či krémov.

ZLOMENINY SA HOJA POMERNE DLHO

V prípade zlomenín býva doba rekonvalescencie pomerne dlhá, aj pri tých menej komplikovaných to môže trvať 3 až 4 týždne, pri tých viac niekedy aj 12 týždňov alebo dlhšie. Podporná domáca liečba si preto vyžaduje tiež viac času aj dostatok trpezlivosti.

Výživové doplnky a prípravky na opuch po zlomenine

Pokiaľ ide o voľne dostupné prípravky a produkty určené v rámci podpornej liečbe po zlomenine, k dispozícii máte tie, ktoré pomôžu nielen na opuch, ale aj na lepšiu regeneráciu kostí či kĺbov, rovnako tak rôzne produkty na svalstvo.

Sortiment je pomerne široký a zahŕňa:

Zakúpiť si viete tabletky aj iné perorálne formy s obsahom látok potrebných pre obnovu kostí a kĺbov, ako aj rôzne vonkajšie prípravky na pomoc pri bolesti a opuchu

Ak ide o najväčšie výhody týchto produktov, tak:

  • nemusíte ísť za lekárom kvôli ich kúpe, sú predajné bez receptu
  • môžete využiť viacero foriem súčasne, interakcie sú minimálne
  • zloženie je prírodné a prirodzené, užívanie je tak bezproblémové

Pokiaľ ide o aktívne látky, záleží od konkrétneho typu prípravku. Ak si zvolíte výživové doplnky v podobe tabliet či kapsúl, nájdete v nich enzýmy, kolagén či niektoré dôležité minerály a vitamíny. V géloch, náplastiach, krémoch či mastiach sú zas rastlinné extrakty a výťažky, chladivé a hrejivé látky a prírodné zložky rôzneho typu.

Lieky na opuch po zlomenine

Čo sa týka liekov, ktoré vám môžu pomôcť na opuch, ale aj na iné problémy, tie treba užívať iba v rámci krátkodobej podpory a určite nemôžu nahradiť odbornú liečbu zlomeniny či opuchu. Ich plusom však je, že sú dostupné bez receptu.

K dispozícii máte tieto typy a formy:

Na utíšenie bolesti môžete využiť bežné tabletky a kapsuly s perorálnym užitím, na vonkajšiu a lokálnu liečbu zas rôzne gély, masti a krémy s priamou aplikáciou

Oba druhy týchto liekov majú nasledovné vlastnosti:

  • predaj liekov nie je viazaný na recept alebo na vyšetrenie u lekára
  • nástup účinku je veľmi rýchly a to kvôli syntetickému zloženiu
  • môžete ich aj skombinovať, no pozor na riziká vedľajších účinkov

Ak ide o tabletky, tu sa využívajú celkové analgetiká typu ibuprofén alebo kyselina acetylsalicylová, ide teda o bežné tabletky na tíšenie bolesti. V prípade vonkajších liečiv však môžete siahnuť po rôznych typoch a druhoch, niektoré obsahujú heparín, iné indometacín alebo ďalšie zložky, ktoré môžu pomôcť na opuch, ale aj na iné prejavy.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na opuch po zlomenine

Zakúpiť si vyššie spomínané gély, krémy, masti a iné prostriedky na zmiernenie opuchu alebo aj prípravky a lieky so symptomatickým pôsobením môžete prakticky v každej lekárni. Nezáleží na tom, či pôjde o kamennú alebo internetovú, nemusíte mať recept.

Ibalgin DUO EFFECT

  • Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
  • Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
  • Účinky na úrazy a poúrazové stavy

Elmetacin

  • Na akútne športové poranenia končatín
  • Na chrbticu a stuhnutú šiju
  • Na reumatické zápalové ochorenia

Flector EP Gél

  • Zmiernenie zápalu
  • Tlmenie bolesti kĺbov a svalov
  • Potláčanie príznakov reumy

Wobenzym

  • Opuchy a výrony
  • Zápaly
  • Zvýšenie obranyschopnosti

Online nákup získava čoraz viac popularity a to kvôli týmto výhodám:

  • jednoduchá kúpa cez počítač, tablet alebo smartfón a to za pár minút
  • rýchle doručenie priamo domov kuriérom, čiže maximálne pohodlie
  • oveľa širší sortiment, hlavne vo väčších lekárňach
  • možnosť platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne a cez internet

Hlavne v známejších, väčších a viac overených lekárňach sú spomínané výhody ešte výraznejšie, najmä výhoda širšieho sortimentu a bohatšieho výberu prípravkov skladom. Výsledkom je tak jednoduchšia kúpa a úspora času pri hľadaní produktov.

Navyše, tie lekárne, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu a sú kvalitnejšie, majú aj lepší servis pre zákazníkov. Ten môže zahŕňať napríklad jednoduchšiu platbu aj platobnou kartou, možnosť zrýchlenej objednávky bez nutnosti registrácie, rýchlejšie doručenie aj do 24 či 48 hodín, väčší výber spôsobov doručenia alebo viac zákazníckych benefitov a zliav.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.44

48 Hodnotení

Prosím Vás,ak sa dá,odpovedzte!
Som 2mesiace po úraze,zlomený bol členok.Po 7.týždňoch to vyzeralo,že členok je OK.Jazvy nebolo takmer vidieť.Síce, na nohu som úplne nestúpala,ale pri umývaní,ak som stupila, ma nebolela.Tak popri rehabke,laseri,som doma v mäkkej ortéze a v celej,obuvi,som kráčala.Teraz,keďže mám ,po mozgovej príhode,opačnú nohu stŕpnutú sústavne,odľahčovala som chôdzou zlomenou nohou.Noha mi,samozrejme,aj pri natieraní Ibalginom duo plus,sem- tam, viac opuchla.Cvičím s ňou všetky cviky,ako treba.Ale zrazu ju mám aj teplú a pobolieva viac,ako predtým.Včera som si vzala aj Flector.Čo by som mohla urobiť?Mám 71 rokov a som 3xoperovaná na driekové platničky.Ďakujem vopred za radu!
,

Ľudmila Lelóczka píše 09 apríla 2020 o 12:26

Pridať komentár