Čo je dobré na kosti a čo pomáha najlepšie na ich posilnenie, spevnenie a hojenie

Kosti sú základnou a najdôležitejšou súčasťou pohybového aparátu. Celý kostrový systém v ľudskom tele je tvorený sústavou menších aj väčších kostí, ktorých cieľom je zabezpečenie pohybu. Aby mohli túto funkciu napĺňať, je potrebné dbať na ich zdravý stav.

Na podporu kostí, napríklad na ich posilnenie, spevnenie, proti rednutiu alebo na ich čo najlepšie hojenie po úrazoch, existuje viacero prostriedkov. Či už ide o niektoré potraviny, nápoje alebo dokonca aj o bylinky a prostriedky v podobe hotových doplnkov výživy a liečiv. Ak chcete vedieť, čo všetko vám pomôže na kosti a ich zdravie, čítajte ďalej.

Čo sú kosti, ako vznikajú problémy s nimi a aké majú príznaky

Kosti sú súčasťou pohybového aparátu a ide v podstate o tvrdé spojivové tkanivo združené do špecifických štruktúr, ktoré spolu tvoria jeden celok, nazývaný aj kostra. Pre človeka je typické, že kosti okrem zabezpečenia pohybu majú význam aj pre vzpriamenie postavy.

Kosti sú tvorené anorganickou a organickou hmotou, pričom najdôležitejšou zložkou kostného tkaniva je vápnik. Ten kostnú hmotu mineralizuje a spôsobuje jej pevnosť a tvrdosť. Okrem tohto minerálu je dôležitou súčasťou kostí aj kolagén, čo je zas látka, ktorá im dodáva potrebnú pružnosť. Kosti navzájom sú v rámci kostry spojené chrupavkami a kĺbmi.

Gelactiv 3-Collagen Forte: cena, skúsenosti a balenia
 • Podpora pohybového aparátu
 • Ostatné účinky a pôsobenie
12,40 €
Do obchodu
Collalloc cena, skusenosti, zlozenie, obsah a kde kupit
 • Podpora pohybového aparátu
 • Vplyv na kožu a pleť
 • Vitalita a imunita
29,90 €
Do obchodu
Jamieson Glukozamin Chondroitin MSM cena a davkovanie
 • Pôsobenie na kĺby, chrupavky, svaly, kosti, väzivá aj šľachy
27,94 €
Do obchodu
Galvex Kalciové tablety: cena, dávkovanie a skúsenosti
 • Doplnenie vápnika
 • Vplyv na kosti, svaly a nervy
 • Pôsobenie na hrtan, hltan a hlasivky
2,27 €
Do obchodu
Osteogenon: skúsenosti, cena, zloženie, užívanie a účinky
 • Na ochorenia spojené s rednutím kostí
 • Pri liečbe obmedzenia pohybu
 • Na zlomeniny
6,65 €
Do obchodu

Ak ide o problémy, ktoré môžu kosti a kostrový systém postihnúť, sem patria:

 • rednutie kostí, čo býva spôsobené nedostatkom vápnika v tele, prípadne problémom s jeho vstrebávaním a zabudovaním do kostí, výsledkom je tak ich oslabenie
 • krivica, čo je ochorenie spôsobené nedostatkom vitamínu D v detstve, kedy kosti ostávajú mäkké a môžu sa skriviť, hlavne na dolných končatinách a chrbte
 • rôzne iné deformácie kostí, či už spôsobené vrodených vývojovými chybami, nadmernou záťažou kostrového aparátu alebo stratou pevnosti kostí
 • nádory a rakovina kostí, pričom v prípade, ak je postihnutá kostná dreň, nejedná sa už len o problém pohybového systému, ale aj problém s tvorbou krviniek

KOSTI AKO ZÁSOBÁREŇ VÁPNIKA

Okrem najdôležitejšej funkcii kostrového systému, čiže zabezpečenie pohybu tela, slúžia kosti v istej forme aj ako zásobáreň minerálnych látok, hlavne vápnika. Ten sa totiž môže z kostí uvoľňovať v prípade, ak je potrebný v inej časti tela a nie je ho tu dostatok.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s kosťami

Na stav kostí, ich funkčnosť a zdravie vplýva niekoľko faktorov, či už vnútorného alebo vonkajšieho typu. Niektorým sa príliš vyhnúť nedá, najmä ak ide o dedičné vplyvy, iné sú výsledkom náhody, napríklad zranenie alebo nejaký úraz.

Medzi tie najčastejšie a najdôležitejšie patria:

Vrodené príčiny: Významným faktorom, ktorý sa ovplyvňuje len veľmi ťažko, sú vrodené vplyvy. Môže ísť napríklad o vplyv dedičnosti na ukladanie vápnika, genetické faktory podmieňujúce vývoj kostry či predispozícia pre rakovinu.

Nedostatok vápnika či vitamínu D: V dôsledku nesprávneho stravovania, zanedbávania príjmu niektorých typov potravín alebo v dôsledku metabolických problémov môže vzniknúť v kostiach nedostatok vápnika či v organizme nedostatok vitamínu D.

Vek a životospráva: Postupná strata pevnosti a hustoty kostí súvisí aj s vekom, čím je človek starší, tým krehkejšie kostí sú, čo môže vyústiť do ich lámavosti a úrazov. Veľký vplyv má aj životospráva, hlavne alkohol, fajčenie a málo pohybu.

Ďalšie faktory: Na zdravie a stav kostí vplývajú napríklad ja úrazy a poranenia, rovnako tak stav kĺbov a chrupaviek, hlavne ak ide o pohyblivosť kostného aparátu, prípadne ochorenia týkajúce sa priamo kostí, typicky rôzne druhy nádorov a cýst.

Riešenie problémov s kosťami doma

Kým zraneniu v podobe úrazu sa predchádza veľmi ťažko, na mnohé iné príčiny je možné aktívne pôsobiť. Rovnako tak by ste mali riešiť nielen aktuálne problémy, ale snažiť sa aj o prevenciu, čo sa týka hlavne životného štýlu a vyživovania kostí.

Najdôležitejšie opatrenia, ktoré môžete spraviť, sú:

Zlepšenie jedálnička

Základom pre zdravie kostí je ovplyvnenie potravín, ktoré konzumujete. Obsahovať by mali hlavne vápnik a vitamín D. Ideálne je striedať živočíšne a rastlinné zdroje, napríklad ryby, mliečne výrobky, vajcia, obilniny, strukoviny, špenát či citrusové plody.

Zlepšenie pitného režimu

Druhým dôležitým opatrením v rámci výživy kostí by mala byť zmena pitného režimu. V tomto ohľade je najlepšie mlieko, ktoré poskytne až tretinu dennej dávky vápnika. Okrem neho môžete skúsiť aj pomarančový džús, kefír alebo ovocné čaje.

Pravidelný a rôznorodý pohyb

Na stav kostí, udržanie ich dostatočnej pevnosti, pružnosti a hlavne pohyblivosti celého aparátu, je nevyhnutný aj pravidelný pohyb. Aj v tomto prípade platí, že optimálne je, ak sa skombinuje viac druhov, napríklad chôdza, plávanie, bicykel či beh.

Obmedzenie negatívnych faktorov

Okrem podpory pozitívnych vplyvov a faktorov by ste sa mali sústrediť aj na utlmenie tých negatívnych. To znamená obmedzenie fajčenia, pitia alkoholických nápojov a nadmerného príjmu niektorých látok, najmä fosforu, sodíka a živočíšnych bielkovín.

Podporné prípravky a doplnky

Pre kosti je dôležité prijímať vápnik, vitamín D, kolagén a niektoré iné látky nielen v podobe stravy, ale niekedy aj v podobe hotových produktov. Na podporu vyživovania a stavu kostí môžete využiť rôzne formy doplnkov výživy a prípravkov bez predpisu.

Lieky so špecifickým účinkom

V prípade, že budete mať vážnejšie alebo konkrétnejšie problémy s kostrovým aparátom či celkovo s pohybovou sústavou, môžete siahnuť aj po niektorých liekoch a liečivách. Najviac ich nájdete so špecializáciou na rednutie kostí a s obsahom vápnika či vitamínu D.

POZOR HLAVNE NA RIZIKOVÉ FAKTORY

Vyššie spomínané možnosti na podporu stavu a fungovania kostí by mali využívať prakticky všetci, no najmä ľudia, u ktorých sú prítomné významné rizikové faktory. Ide hlavne o seniorov, ľudí s dedičnou predispozíciou a ľudia výraznejšie zaťažujúci kostru.

Výživové doplnky na kosti

Pre tých, čo hľadajú popri vyššie spomínaných režimových opatreniach ešte ďalšie možnosti na podporu zdravia a stavu kostí, sú určené voľne predajné výživové doplnky. Ich cieľom je doplniť vápnik, vitamín D, kolagén či iné dôležité látky do tela.

Sortiment obsahuje viacero typov a druhov:

Väčšina prípravkov je založená na podpore vyživovania kostí, niektoré ponúkajú aj širší účinok na kosti a kĺby, k dispozícii sú aj všeobecné doplnky vitamínového typu

Pre užívateľov majú tieto prípravky viacero výhod:

 • najdôležitejšou je dostupnosť bez receptu či vyšetrenia
 • veľkým plusom je zloženie prírodného typu bez syntetických látok
 • užívanie môže byť nielen na akútne problémy, ale aj v rámci prevencie

Pokiaľ ide o formu prípravkov, siahnuť môžete po tabletkách, šumivých tabletách, olejoch, kapsulách, sirupoch či roztokoch. Ako aktívne látky sú v týchto prípravkoch najviac využívané hlavne vápnik, horčík, vitamíny B, C a D, rybí olej, morský kolagén rôzneho typu, rôzne kyseliny, aminokyseliny či bylinné extrakty.

Lieky na kosti

V prípade, ak máte vážnejší nedostatok vápnika, alebo ak je problém s kosťami závažnejšieho charakteru, na niektoré situácie viete použiť aj voľne dostupné lieky. Najčastejšie ide o perorálne tabletky, rozpustné prášky či sirupy.

Mechanizmus ich účinku môže byť nasledovný:

Na výber máte liečivá na doplnenie spomínaných látok, lieky s vplyvom na pohybový aj nervový aparát či špeciálne lieky určené na liečbu rednutia kostí rôzneho pôvodu

Ak sa rozhodnete po týchto liekoch siahnuť, získate najmä:

 • koncentrovanejšie produkty s vysokou efektivitou zloženia
 • lieky dostupné bez receptu a nutnosti návštevy lekára vopred
 • rýchlejší nástup účinku a možnosť špecializácie na nejaký problém

Plusom takýchto liekov je ich účinnosť, na druhú stranu, viaceré z nich sa nemôžu užívať počas tehotenstva alebo u detí. Ak ide o zloženie, najčastejšie sa tu nachádzajú hydroxyapatit, uhličitan vápenatý alebo vápenatá soľ. Tieto liečivá je možné využiť na všeobecné doplnenie vápnika, ale aj na podporu lepšieho hojenia pri zlomeninách kostí.

Kalcikinon: účinky, cena, zloženie, dávkovanie a užívanie
 • Vplyv na stav a zdravie kostí
 • Pôsobenie na svaly a nervy
 • Podpora stavu zubov
12,40 €
Do obchodu
Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U.: kapsule, cena a účinky
 • Zdravé kosti, zuby a svaly
 • Vplyv na minerály vápnik a fosfor
 • Podpora imunitného systému
11,79 €
Do obchodu
DeVit Forte: cena, skúsenosti, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na zuby a pohybový aparát
 • Vplyv na imunitu aj na vitalitu
 • Zdravie kostí
8,07 €
Do obchodu
Barny's TRIPLE blend extra silný: dávkovanie a zloženie
 • Na chrupky, kosti a tvorbu kolagénu
47,99 €43,49 €
Do obchodu
Favea Boswellia: skúsenosti, účinky, užívanie a cena
 • Pôsobenie na pohybový aparát
 • Podpora kolagénu
 • Imunitný a nervový systém
13,58 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na kosti

Bez ohľadu na to, pre ktorý typ produktov sa rozhodnete, zakúpiť si ich môžete predovšetkým v lekárňach. Nakoľko predaj nie je podmienený receptom, nie ste odkázaní na ich osobnú kúpu a využiť môžete aj pohodlnejšiu formu internetovej objednávky.

Online lekárne majú oproti tým kamenným viacero výhod:

 • jednoduchší nákup, objednávku vybavíte pokojne aj z gauča v obývačke
 • možnosť platby bez hotovosti a vopred, typicky hlavne cez internet
 • rýchlosť, objednávka je vecou zopár minút, doručenie 1 až 2 dní
 • finančná úspora, či už za samotný produkt alebo za doručenie kuriérom

Tak, ako aj v prípade kamenných lekární, aj v prípade tých internetových nie je úplne jedno, kde si lieky či prípravky zakúpite. Lepšie je využiť tie známejšie značky, napríklad ako je DrMax, ktoré majú širší sortiment a výber, ale aj lepšie služby.

Výsledkom je tak oveľa pohodlnejší, jednoduchší a rýchlejší nákup, napríklad z pohľadu platby, kde môžete platiť aj pohodlne platobnou kartou a online. Väčšie lekárne majú tiež k dispozícii viac spôsobov doručenia, viac akcií a zliav, niektoré umožňujú aj zrýchlenú objednávku bez registrácie a plusom je možnosť nákupu aj cez smartfón.

Čo je dobré na kosti a čo pomáha najlepšie na ich posilnenie, spevnenie a hojenie
Počet hlasov: 39 Priemer:4.6 (91.28%)
  Odporúčame
  Prečítajte si tiež
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *