Antikoncepcia pre ženy, hormonálna aj nehormonálna a ktorá je najlepšia podľa veku

Antikoncepcia pre ženy, hormonálna aj nehormonálna a ktorá je najlepšia podľa veku

Ochrana pred nechceným alebo náhodným tehotenstvom nie je len vecou mužov, ale hlavne záležitosťou žien. Ženská antikoncepcia ponúka viacero možností a to tak pre mladé ženy, ktoré začínajú sexuálne žiť, ako aj pre tie s vekom po 35 či po 40 roku.

K dispozícii sú dva druhy antikoncepčných metód a prostriedkov. Prvým je nehormonálna antikoncepcia, druhým hormonálna. Okrem klasickej antikoncepcie užívanej alebo používanej pred a počas pohlavného styku, sa dá vďaka modernej medicíne siahnuť aj po postkoitálnej forme, keď ide o tzv. tabletky po. Ak chcete vedieť viac, čítajte ďalej.

Čo je antikoncepcia pre ženy, ako funguje a aký má význam

Antikoncepcia je pomenovanie pre mechanizmus či prostriedky, ktorých cieľom je zabránenie nechcenému otehotneniu a teda zabránenie oplodneniu vajíčka spermiou. V prípade ženskej antikoncepcie existujú dva mechanizmy a to hormonálny alebo nehormonálny.

Ak ide o hormonálnu antikoncepciu, tá vplýva na proces ovulácie a na uvoľnenie vajíčka, čiže preventívne pôsobí proti tomu, aby sa vajíčko dostalo do takej oblasti, kde by mohlo byť oplodnené spermiou. V prípade nehormonálnej ide o bariérovú antikoncepciu, sterilizáciu alebo metódu neplodných dní a cieľom je zabrániť prieniku spermií k vajíčku.

Durex Classic

 • So silikónovou lubrikáciou a príjemnou vôňou
 • Bez zápachu po latexe
 • Easy On tvar

Durex Extra Safe

 • Extra bezpečné prezervatívy s hrubšou stenou
 • S dlhou exspiračnou dobou
 • Silnejšia lubrikácia

Terpan So Sexy

 • Kondóm pre ženy
 • Väčšia ochrana pred pohlavnými chorobami

Durex Real Feel

 • kondómy bez latexu
 • pre alergikov na latex

Mates SKYN

 • bezlatexové kondómy
 • tenšie a pružnejšie ako latexové
 • vhodné pre alergikov na latex

Escapelle

 • Zabránenie nechcenému tehotenstvu po pohlavnom styku

Pokiaľ ide o význam antikoncepcie pre ženy, tá má viacero funkcií:

 • prvoradým a najdôležitejším cieľom a významom antikoncepcie je zabránenie tehotenstvu, prípadne zníženie pravdepodobnosti oplodnenia vajíčka
 • v prípade bariérových typov antikoncepcie pomáha takýto spôsob znížiť aj riziko či pravdepodobnosť prenosu pohlavných ochorení prenášaných pohlavným stykom
 • u niektorých žien môže hormonálna antikoncepcia zlepšiť hormonálnu rovnováhu, čo sa prejaví napríklad na pokožke alebo zlepšením cyklu
 • v prípade používania u žien počas menopauzy alebo po nej môžu niektoré druhy hormonálnej antikoncepcie zmierniť napríklad návaly tepla

Pochopiteľne, mechanizmus fungovania jednotlivých druhov je odlišný, taktiež aj účinnosť. Hoci väčšina metód a spôsobov ženskej antikoncepcie dosahuje účinnosť až 99 %, nikdy nie je 100 %. Takúto úspešnosť totiž dokáže zabezpečiť iba sexuálna abstinencia.

AJ PRE ŽENY PO MENOPAUZE

Hoci je antikoncepcia spájaná obvykle s plodným obdobím, všeobecne sa odporúča chrániť sa aj po dobu dvoch rokov od ukončenia reprodukčnej schopnosti, čiže po menopauze. V tomto prípade je vhodná antikoncepcia s gestagénom, ktorá má lepší hormonálny vplyv.

Typy antikoncepcie pre ženy a ich výhody a nevýhody

Ženy majú k dispozícii dva druhy antikoncepcie a to z hľadiska dĺžky vplyvu. Prvou je dlhodobejšia forma, ktorá môže pôsobiť niekoľko týždňov, mesiacov, rokov či dokonca doživotne, druhou je krátkodobá alebo jednorazová antikoncepcia.

Tu sú obe formy popísané o niečo detailnejšie:

Krátkodobá antikoncepcia pre ženy: Prvým typom je krátkodobá antikoncepcia. V tomto prípade majú ženy na výber hlavne bariérové typy, čiže buď ženské prezervatívy, alebo rôzne vaginálne krémy či gély, všetky sú s lokálnou aplikáciou.

Tento typ antikoncepcie má za cieľ zamedziť oplodneniu vajíčka spermiami tak, že pôsobí buď na nemožnosť vniknutia ejakulátu do vnútra pošvy, alebo ovplyvní vnútorné prostredie pošvy tak, že spermie sa nedostanú až priamo k vajíčku.

Špeciálnym typom krátkodobej antikoncepcie pre ženy je postkoitálna antikoncepcia. V tomto prípade sa jedná o známe tablety po, ktoré sa môžu užiť až do 3 dní od nechráneného pohlavného styku. Sú dostupné voľne a netreba na ne recept.

Dlhodobá antikoncepcia pre ženy: Ak budete chcieť dlhodobejšiu ochranu, k dispozícii je aj viacero foriem a typov dlhodobej či trvalej antikoncepcie pre ženy. Najčastejšie ide o spôsoby, ktoré sú založené na pôsobení hormónov.

Hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje ovuláciu a uvoľňovanie vajíčka, pričom môže mať podobu vnútromaternicových systémov, perorálnych tabliet, podkožných implantátov aj náplastí na kožu. K dispozícii sú aj špeciálne vaginálne krúžky.

Osobitnou formou dlhodobej, či skôr doživotnej, antikoncepcie, je sterilizácia. V tomto prípade ide o prerušenie vajcovodov, takže nedochádza k presunu vajíčka do maternice. Ide o nezvratný zákrok, ktorý sa vykonáva v celkovej anestéze.

Trvalá antikoncepcia pre ženy

Čo sa týka dlhodobej antikoncepcie, väčšinou je táto forma založená na pôsobení cez hormóny, ktoré regulujú ovuláciu, čiže uvoľnenie vajíčka. Niektoré konkrétne spôsoby ale spadajú aj pod bariérový, čiže mechanický typ, antikoncepcie.

V rámci tejto skupiny antikoncepcie sú k dispozícii:

Vnútromaternicová antikoncepcia

Jednorazovým zákrokom, no s dobou trvania od 3 do 5 rokov, je vnútromaternicový typ hormonálnej antikoncepcie. Lekár môže priamo do maternice vložiť vnútromaternicové medené teliesko alebo celý vnútromaternicový hormonálny systém.

Orálna hormonálna antikoncepcia

Druhou využívanou antikoncepčnou metódou je hormonálna antikoncepcia podávaná perorálne. K dispozícii je na lekársky predpis, najčastejšie ide o tabletky obsahujúce estrogén a progesterón. Oficiálne ju možno užívať od 15. roku života.

Podkožný implantát

Vo forme implantátu sa môže zaviesť pod kožu špeciálna umelohmotná tyčinka, ktorá dokáže pôsobiť antikoncepčne až 5 rokov. Jej zmyslom účinku je zahustenie cervikálneho hlienu a znemožnenie prieniku spermií do maternice.

Antikoncepčné náplasti

Jednoduchšou formou dlhodobejšej antikoncepcie pre ženy sú antikoncepčné náplasti. Tie sa však musia meniť zhruba každý týždeň, lepia sa na stehno, rameno, brucho alebo zadok a najčastejšie obsahujú progesterón spolu s estrogénom.

Vaginálne krúžky

Trvalou možnosťou, ktorá účinkuje obvykle od 3 týždňov do 3 mesiacov, je zavedenie špeciálneho vaginálneho krúžku. Ten zabraňuje ovulácii a jeho výhodou je, že žena si ho vie zaviesť sama do pošvy. Z krúžku sa potom uvoľňuje hormón.

Sterilizácia

Poslednou možnosťou, ktorá má z hľadiska zabránenia tehotenstva trvalé účinky, dokonca nezvratné, je sterilizácia. Pri nej dochádza k prerušeniu vajcovodov, ktoré sú zablokované a tak sa vajíčko nedostane do maternice.

POZOR NA KONTRAINDIKÁCIE

Nie všetky možnosti trvalej antikoncepcie sú možné pre všetky ženy. Existuje viacero rôznych kontraindikácií a interakcií, napríklad či už z pohľadu zdravotného stavu, alebo z pohľadu životného štýlu. To tiež zohráva úlohu pri výbere antikoncepcie.

Jednorazová antikoncepcia pre ženy

V prípade, ak potrebujete riešiť antikoncepciu skôr krátkodobo alebo jednorazovo, môžete siahnuť po antikoncepčných prostriedkoch takéhoto typu. Ich plusom je, že sú dostupné voľne bez lekárskej indikácie, čiže si ich kúpite bez receptu a návštevy u lekára.

Ak ide o ich výber ich typov, sortiment zahŕňa toto:

Najviac využívané sú vaginálne krémy alebo kapsuly priamo do vagíny na lokálnu antikoncepciu, prípadne núdzová antikoncepcia aplikovaná až po pohlavnom styku

Čo sa týka ich najdôležitejších vlastností, medzi ne patria:

 • jednoduchá kúpa, možnosť využiť aj nákup v internetovej lekárni
 • príležitostné, no zároveň veľmi rýchle a jednoduché použitie
 • široký výber rôznych foriem, typov a značiek prakticky pre každú ženu

V prípade vaginálnych krémov a kapsúl ide o typ jednorazovej antikoncepcie, ktorá sa aplikuje pred pohlavným stykom. Účinok trvá 4 až 10 hodín, v závislosti do typu. Aplikácia je lokálna a tento typ antikoncepcie je ideálny vtedy, ak nie je možné použiť iné spôsoby, alebo ak žena zabudla zobrať antikoncepčnú tabletku.

Pokiaľ ide o tzv. tabletky po, tu už sa jedná o postkoitálny typ antikoncepcie, čo znamená, že sa aplikuje až po pohlavnom styku. Tu je možné použitie do 72 hodín od nechráneného styku a platí, že čím neskôr ste antikoncepciu použili, tým sa znižuje jej účinnosť.

Kým v prípade vaginálnych kapsúl a gélov nie je problémom aj častejšie použitie, hoci vždy jednorazovo, tzv. tabletky po už spadajú medzi antikoncepciu, ktorá výrazne ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a preto by sa mali používať naozaj výnimočne. Pred ich použitím si zároveň veľmi dobre prečítajte príbalovú informáciu.

Durex Classic

 • So silikónovou lubrikáciou a príjemnou vôňou
 • Bez zápachu po latexe
 • Easy On tvar

Durex Extra Safe

 • Extra bezpečné prezervatívy s hrubšou stenou
 • S dlhou exspiračnou dobou
 • Silnejšia lubrikácia

Terpan So Sexy

 • Kondóm pre ženy
 • Väčšia ochrana pred pohlavnými chorobami

Durex Real Feel

 • kondómy bez latexu
 • pre alergikov na latex

Mates SKYN

 • bezlatexové kondómy
 • tenšie a pružnejšie ako latexové
 • vhodné pre alergikov na latex

Escapelle

 • Zabránenie nechcenému tehotenstvu po pohlavnom styku

Ako a kde kúpiť vaginálne krémy, kapsuly a núdzovú antikoncepciu pre ženy

Pokiaľ ide niektoré typy voľne predajnej antikoncepcie pre ženy, hlavne čo sa týka vaginálnych krémov a kapsúl, prípadne núdzových tabletiek „po“, všetky tieto produkty a prípravky si viete zakúpiť v lekárni a to tak v kamennej, ako aj internetovej.

Druhá možnosť ponúka pre ženy nasledovné výhody a benefity:

 • absolútna anonymita a diskrétnosť, všetko vybavíte online a z domu
 • na nákup vám stačí počítač, tablet alebo smartfón, netreba nikam ísť
 • platiť môžete hotovosťou, ale aj bezhotovostne a vopred
 • máte oveľa väčší výber skladom

Všetky spomínané druhy a typy antikoncepcie pre ženy viete vyriešiť nákupom priamo z domu a to bez toho, aby ste museli hocikam ísť. Na rozdiel od kamenných lekární, pri tých internetových si viete porovnať rôzne produkty doslova za pár minút.

Dôležité je nezabúdať nielen na cenovú úsporu, ktorú online lekárne oproti tým kamenným ponúkajú, ale aj na nefinančné výhody a požiadavky. V tých lepších, známejších a väčších lekárňach totiž získate napríklad rýchlejšiu dopravu až k vám domov, lepší výber kuriérnych služieb, širšie možnosti platby a tiež jednoduchší proces objednávky.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.50

24 Hodnotení