Aká má byť starostlivosť o jazvy po operácii? Svrbenie a bolesť viete riešiť aj doma
Operácia v podobe chirurgického zákroku je dnes rutinnou záležitosťou. Takmer po každom takomto úkone vzniká ako dôsledok narušenia pokožky a podkožných tkanív jazva. Platí to po rutinnej operácii slepého čreva, ako aj väčších zákrokoch po operácii brucha.
Pooperačné jazvy sú z tohto pohľadu neoddeliteľnou súčasťou života, no to neznamená, že by ste nemali pracovať na tom, aby boli čo najmenej nápadné. Predpokladá to správne hojenie, ako aj ošetrenie. Ak chcete vedieť, čo na ne pomáha, čím ich natierať a ktorý krém, gél, olej či masť sú najlepšie, čítajte ďalej, v ďalších riadkoch vám to prezradíme.
Čo sú jazvy po operácii, ako vznikajú a aké majú príznaky
Pooperačné jazvy sú bežným javom, ktorý vyplýva z celkového narušenia pokožky a hlbších podkožných vrstiev. Samotná jazva je definovaná ako špecifický kožný útvar, ktorý je výsledkom procesu hojenia poranení, v prípade operácie hojenia operačného rezu.
Po skončení operácie vzniká na mieste rezu jazva, ktorá je tvorená najskôr krvnou zrazeninou, ktorej úlohou je zastaviť krvácanie. Následne sa vytvoria na mieste rezu nové cievy a dočasná granulačná vrstva, ktorá sa postupne mení vplyvom kolagénu a elastínu a to pokojne aj 1 a pol roka. Ak boli použité stehy, je potrebné ich odstrániť, aby mohla jazva dozrieť.
Podľa procesu dozrievania a hojenia existuje viacero typov jaziev a prejavov:
- najčastejšie počas dozrievania dochádza k miernemu zhrubnutiu jazvy, začervenaniu, dvíhaniu oproti okolitému tkanivu a miernemu páleniu či svrbeniu
- už vyzretá jazva, ktorá dozrela normálnym a bezproblémovým priebehom, by však mala byť nebolestivá, mäkká, pohyblivá a nemal by svrbieť a ani páliť
- v prípade, ak vznikla po operácii hypertrofická jazva, táto zostáva mierne vyvýšená oproti okoliu, je mierne zhrubnutá a po dozretí vybledne, hoci nie úplne
- naopak, ak po operácii vznikla keloidná jazva, tá je hrubšia a oblejšia, obvykle prečnieva cez pôvodnú líniu rezu a po dozretí je tmavšia ako okolitá koža
POZOR NA KOMPLIKÁCIE
Aj pri maximálnej možnej snahe môžu vzniknúť v mieste jazvy komplikácie. Najčastejšie ide o infekciu, ktorá môže spôsobiť začervenanie a bolestivosť jazvy a okolia, neskôr aj hromadenie hlienu, nekrózu tkaniva a v najhoršom prípade otravu krvi.
Príčiny a kedy vznikajú jazvy po operácii
Proces hojenia, dozrievania a teda aj konečný vzhľad jazvy ovplyvňuje pomerne veľa faktorov a vplyvov. Môže ísť už aj o spomínané komplikácie, ale aj o iné veci, ktorých pôsobenie je u každého človeka individuálne a inak intenzívne.
Medzi najvýznamnejšie vplyvy a pôsobiace faktory patria:
Vek: Veľmi významným faktorom, ktorý má vplyv na hojenie a vzhľad jazvy, je vek. Všeobecne platí, že u starších ľudí sa jazvy hoja dlhšie a obnova tkaniva je náročnejšia. U mladších chlapcov a dievčat zas môžu byť zahojené rany hrubšie.
Hĺbka, veľkosť a lokalita: Druhým významným faktorom, ktorý má vplyv na výsledok hojenia a zrenia jazvy, je lokalita. Ak je miesto často namáhané, hojenie jazvy je ťažšie. Taktiež môže byť zrenie jazvy dlhšie, a to ak je väčšia a hlavne hlbšia.
Komplikácie v mieste jazvy: Nesprávne zahojenie jazvy môže byť výsledkom a problémov priamo v mieste jej vzniku. Ide hlavne o problémy s nekrotizáciou tkaniva, nedostatočnou obnovou, mokvaním alebo nadmernou tvorbou granulovaného tkaniva.
Iné externé faktory: Na stav a zahojenie jazvy vplývajú aj niektoré ďalšie faktory v organizme, niektoré sa dajú ovplyvniť viac, iné zas menej. Ide napríklad o nedostatočnú imunitu, ochorenia typu cukrovka, hormonálne problémy či vplyv liekov.
Riešenie jaziev po operácii doma
Na pooperačné jazvy a proces ich hojenia či dozrievania je možné pôsobiť aj domácou liečbou a to s využitím viacerých techník, prostriedkov a spôsobov. Platí to tak v prípade fázy hojenia jazvy, ako aj v rámci dlhodobejšej starostlivosti o ňu.
Medzi najlepšie a najviac overené metódy a domáce recepty patria:
Pokojový a kľudový režim
Základom pre úspešný proces hojenia a zrenia pooperačných jaziev je pokojový režim. Konkrétna podoba by mala závisieť od toho, kde sa jazva nachádza, ideálne je čo najviac oddychovať, nedvíhať ťažké bremená, obmedziť šport a mať dostatok spánku.
Čistota a dostatočné dýchanie
Aby mohlo prísť k prvotnému zahojeniu jazvy, je nevyhnutné udržiavať jazvu čistú, ideálne pravidelnou dezinfekciou jej okolia pomocou špecializovaných sprejov a prípravkov. V prvé dni treba umožniť jazve aj prísun vzduchu, podporí to obnovu tkaniva.
Ochrana pred externými vplyvmi
Dôležité je chrániť pooperačné jazvy aj pred niektorými vonkajšími vplyvmi. Ide hlavne o vodu a nadmerné pôsobenie vlhkosti, hlavne pri umývaní počas sprchovania a kúpeľu. Obmedziť treba aj pôsobenie UV žiarenia, mrazu, tepla alebo prachu.
Masáže počas vyzrievania
Napomôcť lepšiemu procesu zrenia je možné aj pomocou špeciálnych tlakových techník masáže. Takúto masáž vykonávajte viac krát za deň, ideálne po dobu 5 až 10 minút a to miernejším tlakom palca s krúživým typom pohybu po celej dĺžke jazvy.
Prírodné prostriedky na hojenie
Na lepší proces hojenia, tiež hlavne počas prvých dní, vám môžu pomôcť aj niektoré prírodné prostriedky a bylinky, či už v podobe čajov s vonkajšou aplikáciou alebo priamym prikladaním. Skúste med, repík, harmanček, aloe vera, ľubovník a skorocel.
Voľne dostupné prípravky a liečivá
Pre hojenie, ale aj pre následnú starostlivosť o pooperačné jazvy, je možné použiť aj hotové produkty a prípravky. Ide najčastejšie o rôzne náplasti, gély, masti, krémy, púdre a iné vonkajšie formy, ktoré pomáhajú na dezinfekciu, hojenie aj obnovu pokožky.
AJ ODBORNÉ ODSTRÁNENIE JAZVY
Pomerne moderným zákrokom, ktorý sa v rámci estetickej chirurgie vykonáva čoraz viac, je odstraňovanie jaziev. Nie všetky ale idú odstrániť úplne a tak, aby po nich nezostala ani stopa. Platí to hlavne v prípade keloidných a hypertrofických jaziev, tie sú najviac problémové.
Výživové doplnky a prípravky na jazvy po operácii
Na hojenie jaziev, na ich bezprostredné očistenie po vzniku poranení, ale aj na dlhodobú starostlivosť o ne, na to všetko viete použiť aj špecializované prípravky a produkty. Ich predaj pritom nie je podmienený predpisom od lekára.
K dispozícii je pomerne široká paleta foriem a typov:
Na výber máte silikónové náplasti na hojenie, krycie obväzy, hydratačné gély a krémy, spreje na okamžitú dezinfekciu, špeciálne púdre aj regeneračné masti a oleje
Bez ohľadu na formu a značku ponúkajú tieto prípravky:
- jednoduché lokálne použitie, ktoré môže byť aj dlhodobé
- všeobecné podporné účinky založené na prirodzenom pôsobení
- možnosť kombinácie viacerých typov podľa aktuálne stavu
Veľkou výhodou týchto prostriedkov je to, že obsahujú zväčša prírodné látky s pôsobením na jazvy či kožu, najmä z kategórie minerálov, vitamínov a bylinných extraktov. Bežne možno nájsť v zložení nechtík, rozmarín, kamilku či levanduľu v podobe olejov a výťažkov, ale aj vitamíny A, E, selén, slimačí extrakt alebo resveratrol.
Lieky na jazvy po operácii
Pooperačné jazvy je možné riešiť aj prostredníctvom produktov s intenzívnejším pôsobením a to v podobe liekov a liečiv. Tie môžu mať podobu tiež rôznych typov a značiek gélov, sprejov, mastí, roztokov, krémov či tabliet.
Ak ide o princíp ich účinku, ponuka je široká:
Niektoré lieky podporujú prečistenie jaziev, iné sú určené na ich lepšie hojenie, ďalšie pomáhajú na obnovenie pokožky a iné sú určené pre dlhodobú starostlivosť
Pokiaľ ide o ich najdôležitejšie vlastnosti, tak:
- sú založené na overených a silných syntetických účinných látkach
- vďaka tomu je nástup účinkov rýchly a pôsobenie viditeľné
- zakúpiť sa dajú všeobecné lieky, ale aj tie na konkrétne typy jaziev
Mnohé gély či lieky sú určené tak pre dospelých, ako aj pre deti a ak tomu nebráni zloženie či iné kontraindikácie, možno ich použiť aj v tehotenstve a počas dojčenia. Najčastejšie sú tieto liečivá založené na látkach typu kolagenáza, na enzýmoch podporujúcich regeneráciu kožných tkanív, na heparíne alebo na dexpantenole.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na jazvy po operácii
V prípade, že budete chcieť na hojenie a starostlivosť o pooperačné jazvy využiť spomínané produkty, môžete ich bez akýchkoľvek problémov zakúpiť v lekárni. Ich predaj nie je podmienený receptom, takže viete využiť kamenné aj internetové lekárne.
Druhý spôsob je čoraz viac populárny a to aj kvôli týmto výhodám:
- netreba nikam ísť, objednávku vybavíte kdekoľvek cez mobil aj notebook
- doručenie prípravkov je tiež bezproblémové, rovno k vám domov
- vo viacerých online lekárňach sa nemusíte ani registrovať
- zaobídete sa aj bez hotovosti, platiť totiž môžete aj cez internet
Práve bezhotovostný typ platby je jednou z najlepších výhod, ktoré prispievajú k väčšiemu pohodliu pri online nákupe. Štandardne sa využíva internet banking a bankový prevod, tie väčšie a lepšie online lekárne ponúkajú aj platbu platobnou kartou.
Rovnako tak z pohľadu šírky sortimentu a dostupnosti skladom sa oplatí nakupovať v známejších online lekárňach. V nich získate aj lepší zákaznícky servis, viac akcií a vernostných zliav či benefitov, prípadne jednoduchší spôsob objednávky. Na výber máte aj viac kuriérnych služieb, čo zrýchli doručenie zásielky.