Aké stravovanie je vhodné pre dojčiace matky? Tu sú najlepšie potraviny a strava

Aké stravovanie je vhodné pre dojčiace matky? Tu sú najlepšie potraviny a strava

Stravovanie dojčiacej matky je téma, ktorá je pomerne často diskutovaná a počas minulosti na ňu existovalo viacero rozličných pohľadov. Jedným z nich boli aj tzv. vhodné a nevhodné potraviny a strava pre dojčiace matky, no dnešný pohľad už prešiel istou zmenou.

Jej výsledkom je, že hoci existujú potraviny, ktoré sú pre stravovanie dojčiacej matky viac vhodné, v zásade nie je potrebné dodržiavať nejakú extrémnu diétu. Pochopiteľne, tak, ako aj u iných ľudí, je dôležité aby bolo stravovanie čo najzdravšie, no to nielen s ohľadom na výber potravín, ale celkovo na životosprávu. Ak chcete vedieť niečo viac, čítajte ďalej.

Aký vplyv má stravovanie na dojčiace matky a na aké oblasti pôsobí

Vyvážené stravovanie a vhodný výber jedál má viacero zdravotných benefitov a to tak pre matku, ako aj pre dieťa. Z pohľadu matky ide o naplnenie energetickej potreby aj potreby živín, hlavne vitamínov, minerálov, flavonoidov a ďalších stopových prvkov.

Nemenej dôležité je prijímať tieto látky, hlavne niektoré z nich, z dôvodu prospešných a pozitívnych účinkov pre dieťa a to formou materského mlieka. V období dojčenia sa treba zamerať na vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík, kyselinu listovú, všeobecne vitamíny B a zdravé omega mastné kyseliny. Vápnika a vitamínov B treba prijímať najviac.

GS Mamavit

  • Na plánovanie tehotenstva
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie

LadeeVita

  • Pre tehotné a dojčiace ženy
  • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Femibion 2

  • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Ak ide o jedlá či nápoje, ktoré sú naopak maximálne nevhodné počas dojčenia, tak:

  • vyhýbať sa treba samozrejme všeobecne nezdravému alkoholu a energetickým nápojom, no problémom môžu byť aj nápoje s vyšším obsahom kofeínu
  • korenené jedlá, vyprážané jedlá, ťažké a tučné mäso, presolené jedlá, nadmerný príjem sladkostí s jednoduchými cukrami, to všetko by ste si mali tiež odpustiť
  • obmedzte aj príjem konzervovaných potravín a jedál, rovnako tak všeobecne polotovarov a zvlášť tých mrazených, pozor si treba dávať aj na fast-food jedlá
  • v menšom množstve treba konzumovať aj potenciálne alergény a dráždivé jedlá, napríklad niektoré citrusové plody, sóju, kravské mlieko a jedlá, ktoré nadúvajú

V súvislosti so stravovaním počas dojčenia sa riešia aj tzv. dojčenské koliky. V ich prípade môžu byť rizikovým faktorom aj vyššie spomínané jedlá, ale aj mnohé ďalšie. Najlepšie je pozorovať zo skúseností, ktoré jedlá sú z tohto pohľadu v poriadku a ktoré nie.

NEZABUDNITE ANI NA PITNÝ REŽIM

Dôležité je sledovať nielen to, čo jete alebo pijete, ale aj to, aby ste dodržiavali zdravý pitný režim z pohľadu času a množstva. Denne vypite od 2 do 2,5 litra tekutín, v teplejšom počasí aj viac a vždy po menších dávkach okolo 2 dcl, ale často a pravidelne.

Ktoré potraviny na stravovanie pre dojčiace matky sú najlepšie

Pokiaľ ide o stravu, potraviny a nápoje, ktoré sú ideálne počas dojčenia a pre dojčiace matky, vychádzať treba z dvoch zásad. Prvou je, že stravovanie by malo byť zdravé a pestré. Druhou, že by malo spĺňať všetky požiadavky na zastúpenie živín aj stopových prvkov.

Tu sú potraviny, ktoré do jedálnička počas dojčenia určite patria:

Ryby: Základom stravovania dojčiacej matky by mali byť ryby, ktoré predstavujú veľkú zásobáreň dôležitých minerálov prospešných pre jej telo, ako aj telo novorodenca. Najlepšie sú losos a tuniak, občas môžete siahnuť aj po makrelách alebo po sardinkách.

Morské plody: Druhou veľmi podobnou kategóriou sú dary mora a morské plody. Tie sú tiež bohaté na zdravé mastné kyseliny a minerály, rovnako tak na prospešné bielkoviny. Do jedálníčka preto aspoň občas zaraďte mäkkýše, morské riasy alebo ustrice.

Ovocie: Z ovocia je potrebné sa vyvarovať dráždivým citrusovým plodom a plodom, ktoré zvyšujú riziko nadúvania a plynatosti Pre dojčiace mamičky sú najviac odporúčané banán, jablko a typické lesné plody, hlavne maliny, černice, jahody a brusnice.

Zelenina: Pre kategóriu zeleniny platí v podstate to isté, čo aj pre ovocie, rizikové sú tie druhy, ktoré sú dráždivé a môžu spôsobiť črevné ťažkosti. Konzumovať však môžete paradajky, cesnak, brokolicu, papriku, listovú zelenú zeleninu a uhorku.

Mäso: Pokiaľ ide o mäso, môžete si ho pripraviť dusené, pečené aj varené, určite nie vyprážané alebo grilované s veľkým množstvom korenia. Najlepšie je siahnuť po chudšom mäse, čiže morčacom a kuracom, kvôli železu môžete občas aj po hovädzom.

Orechy: Do jedálnička počas dojčenia patria aj orechy, avšak len v obmedzenejšom množstve, nakoľko ide o potenciálny alergén. Sú však skvelým zdrojom selénu, zinku a ďalších stopových prvkov. Konzumujte preto hlavne mandle, pistácie a vlašské orechy.

Semená: Rovnako tak má pozitívny vplyv na zdravie matky aj dieťaťa pravidelná konzumácia niektorých druhov semien. Tie sú bohaté na zdravé mastné kyseliny, v tomto sú podobným zdrojom, ako ryby. Ľanové semienka a chia semienka sú najzdravšie.

Vajcia: Dobrým zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a iných potrebných živín sú aj vajcia. Z hľadiska rizika salmonelózy je lepšie ich konzumovať uvarené. Pomôžu vám nielen na doplnenie živín a potrebný látok, ale aj preventívne na srdce.

Mlieko a mliečne výrobky: Ak nemáte alergiu na mlieko a mliečne výrobky a neobjavuje sa u vás ani nadúvanie, môžete ich tiež zaradiť do svojho jedálnička počas dojčenia. Nemusí to byť ale vo veľkom množstve, stačia napríklad konzumovať nízkotučné syry.

Kakao: Pokiaľ radi maškrtíte, môžete si dopriať horkú čokoládu s vyšším obsahom kakaa, alebo samotné kakao. To je zdraviu prospešné kvôli obsahu antioxidnatov, ktoré chránia bunky pred poškodením vplyvom voľných radikálov a oxidačným stresom.

Ryža: Jesť ryžu počas dojčenia máte nielen dovolené, ale veľmi odporúčané. Ide totiž o jednu z najlepších potravín z hľadiska doplnenia sacharidov, ktorú viete využiť v rôznych jedlá. Skvelý je ryžový nákyp s ovocím, ale aj ryža ako príloha k mäsu.

Vločky: Ovsené vločky a z nich spravená ovsená kaša sú výborným raňajkovým jedlom, ktoré si tiež môžete dovoliť počas dojčenia pravidelne. Vločky obsahujú veľa vlákniny, znižujú cholesterol v krvi, majú vitamín K a veľa minerálov vrátane mangánu.

SLEDUJTE AJ DOSTATOČNÝ ENERGETICKÝ PRÍJEM

Pri výbere vhodnej stravy treba sledovať aj dostatočný príjem energie a kalórií v strave. Mnoho žien má tendenciu v čase po pôrode znižovať počet prijatých kalórií, aby sa čo najskôr vrátili na pôvodnú hmotnosť, no pod príjem 2000 kalórií za deň nikdy nechoďte.

Výživové doplnky a prípravky na podporu pri dojčení

Okrem potravín a jedál, ktoré budete konzumovať počas dojčenia, môžete siahnuť aj po niektorých špecifických prípravkoch, produktoch a doplnkoch výživy. Ide hlavne o prípravky pre posilnenie zdravia počas dojčenia a pre podporu dojčenia.

K dispozícii máte rôzne druhy produktov a doplnkov výživy:

Siahnuť môžete po čajoch, práškoch aj tabletkách podporujúcich tvorbu mlieka, po rôznych krémoch a mastiach na bradavky a tiež po zdravotníckych pomôckach pre ženy

Všetky tieto produkty a prípravky majú spoločné to, že:

  • majú prírodné zloženie, ak ide o produkty na perorálne užitie
  • sú špeciálne určené pre ženy počas dojčenia, ak ide o vonkajšie prípravky
  • sú dostupné voľne bez receptu alebo návštevy u lekára

Ak ide o čaje alebo čajoviny na prípravu čajov, tie obsahujú najčastejšie rastlinné extrakty a výťažky z korenín, ktoré sú známe tým, že podporujú laktáciu a pomáhajú ženám počas dojčenia. Medzi najčastejšie používané patria jastrabina, medovka, fenikel, rasca, aníz, ľan, žihľava či rumanček, ktoré môžu pomáhať aj na podporu imunity.

V rámci perorálnych foriem prípravkov sú k dispozícii aj iné podoby, napríklad prášky, tablety a kapsuly. Ide o doplnky výživy, ktoré sú tiež založené na prírodných látkach, napríklad zinku, selénu, vitamínov alebo kyseline dokozahexaenovej.

V prípade vonkajších produktov môžete v sortimente nájsť napríklad zvlhčujúce krémy na bradavky s aloe vera a kokosovým olejom, hojivé masti na ošetrenie bradaviek s lanolínom, formujúce a spevňujúce krémy na prsia s bambuckým maslom a olejom z orieškov alebo rozličné gély, náplasti či spreje na zmiernenie bolesti a proti vzniku strií.

GS Mamavit

  • Na plánovanie tehotenstva
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie

LadeeVita

  • Pre tehotné a dojčiace ženy
  • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Femibion 2

  • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na podporu pri dojčení

Spomínané doplnky, či už pôjde o tabletky, čaje alebo rôzne produkty určené na vonkajšie použitie, si viete bez akýchkoľvek problémov zakúpiť v každej väčšej lekárni. Nakoľko ide o produkty dostupné bez receptu, nemusí to byť len kamenná lekáreň.

Práve naopak, nákup cez internet v online lekárňach je čoraz populárnejší:

  • nemusíte totiž nikam ísť, objednávku spravíte z domu cez počítač
  • je to pohodlné, priamo domov vám kuriér aj prípravky donesie
  • ušetríte, väčšina online lekární má nižšie ceny, ako tie kamenné
  • nemusíte platiť len v hotovosti, využiť môžete aj bezhotovostnú platbu

Hoci spomínané výhody platia všeobecne pre objednávku cez internet, pozornosť venujte aj výberu lekárne, kde nakúpite. Ak chcete mať čo najširší možný výber a čo najviac prípravkov k dispozícii skladom, najlepšou voľbou sú tie väčšie a známejšie lekárne.

Dobrý príkladom je [lekaren], ale aj iné značky, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. Známejšie a väčšie lekárne majú výhodu aj v kvalitnejších zákazníckych službách, napríklad v možnosti platby platobnou kartou vopred, v rýchlejšom doručení zásielky aj do 24 až 48 hodín, v jednoduchšej objednávke bez registrácie či v lepšom vernostnom programe.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.69

39 Hodnotení

ja by som rada zaradila medzi naozaj dobre doplnky pre dojciace zienky captafer (captafer.cz/sk/home-3/) na zlepsenie vstrebavania zeleza z prirodzenej potravy a u mna dostal krvny obraz do normy 😉

ada píše 20 januára 2020 o 21:27

Pridať komentár