7 overených tipov, čo si dať, čo je najlepšie a čo vám určite pomôže na natiahnutý sval

7 overených tipov, čo si dať, čo je najlepšie a čo vám určite pomôže na natiahnutý sval

Natiahnutie svalu nie je nič neobvyklé, aspoň raz za život sa to stane asi každému človeku, ktorý športuje, cvičí alebo vykonáva inú náročnejšiu fyzickú aktivitu. Paradoxne, práve ľudia, ktorí majú takýchto aktivít menej, sú vystavený riziku natiahnutia svalu častejšie.

Hoci správnym cvičením je možné tomuto druhu svalového poranenia predchádzať, úplne sa tomu vyhnúť nedá. Väčšina natiahnutí je však našťastie nevýznamná a nedochádza u nich k výraznejšiemu poraneniu. Napriek tomu stojí za to vedieť, čo je dobré a čo pomáha na natiahnuté svaly, ako si viete pomôcť sami doma a kedy je už treba siahnuť po liekoch.

Čo je natiahnutý sval, ako vzniká a aké má príznaky

Natiahnutý sval je stav, ktorý nastáva pri prudkom, silnom alebo nadmernom natiahnutí konkrétnej svalovej partie. Dochádza k nemu na základe vedomého pohybu, nejde teda o stav, ktorý by mohol nastať samovoľne alebo mimovoľne, vždy mu predchádza nejaká aktivita.

V prípade extrémneho natiahnutia môže prísť dokonca až k natrhnutiu svalu, väčšina prípadov je ale menej závažného charakteru. Technicky dochádza k natiahnutiu a uvoľneniu svalových vlákien prakticky vždy, keď svalstvo vykonáva nejakú prácu, takže z praktického hľadiska sa pod pojmom natiahnutý sval myslí stav extrémneho natiahnutia vlákna bez jeho uvoľnenia.

Reparil Gel N

  • Pôsobenie na žily a ich stav
  • Vplyv na lokálne bolesti
  • Pomoc pri zraneniach

Voltaren Liečivá náplasť

  • Lokálna a symptomatická liečba bolesti

Voltaren Emulgel

  • Tlmenie zápalu
  • Analgetický účinok
  • Zmiernenie opuchu

Flector EP Gél

  • Zmiernenie zápalu
  • Tlmenie bolesti kĺbov a svalov
  • Potláčanie príznakov reumy

Voltaren Forte

  • Bolesti pohybového aparátu
  • Pôsobenie proti opuchom
  • Protizápalové účinky

S natiahnutím svalov súvisia nasledovné prejavy a problémy podľa intenzity:

  • pri veľmi miernom natiahnutí svalstva dochádza iba k natiahnutiu či miernemu pretrhnutiu len niekoľkých svalových vlákien, neobjaví sa ani bolesť či modrina
  • ľahká forma natiahnutia je už sprevádzaná menším pobolievaním svalov a hlavne pocitom stuhnutosti, tento stav trvá obvykle jeden deň, výnimočne viac
  • stredná forma natiahnutia je už typická okrem bolesti či stuhnutosti aj vznikom opuchu a viditeľný je tiež hematóm, bolesť je prítomná aj v pokoji a trvá dlhšie
  • najhoršou formou je až natrhnutie svalových vlákien, ktoré môže byť sprevádzané vnútorným krvácaním, výrazným hematómom a ostrou a bodavou bolesťou

STREČING AKO NAJLEPŠIA PREVENCIA

Ak chcete minimalizovať riziko natiahnutia svalov, mali by ste pred každou výraznejšou aktivitou vykonať precvičenie a ponaťahovanie svalstva, tzv. strečing. Nezaskočíte tak telo prudkými pohybmi a zároveň budete pôsobiť aj proti prípadnému skracovaniu svalov.

Príčiny a kedy vzniká natiahnutý sval

Ak ide o natiahnutie svalu, alebo ešte horšie jeho natrhnutie, hlavnou príčinou je pretrhnutie svalových vlákien a to v dôsledku fyzickej záťaže. K tomu, aby prišlo k takémuto stavu, existuje zároveň viacero rizikových faktorov, ktoré ho môžu ovplyvniť.

Tu sú vplyvy, ktoré najviac zvyšujú riziko natiahnutia svalu:

Nedostatočné rozcvičenie: Aj skúseným športovcom sa môže prihodiť natiahnutie svalov alebo dokonca ich pretrhnutie vtedy, ak sa nedostatočne rozcvičia. Spomínaný strečing je nielen prevenciou, ale nevyhnutnosťou pred cvičením.

Prudké pohyby: Najčastejšie dochádza k natiahnutiu svalstva pri nečakaných a prudkých pohyboch. Tento rizikový faktor platí tak pre krátke svaly na rukách, ako aj pre tie dlhé na nohách. Snažte sa preto akýkoľvek šport vykonávať bez prudkých pohybov.

Nedostatočná prax: Hoci úrazy spojené so svalstvom sa vyskytujú štandardne u športovcov a ľudí, ktorí cvičia často, práve nepravidelné cvičenie a nedostatočná prax so športom sú rizikové faktory, ktoré môžu spôsobiť natiahnutie svalu aj pri bežnej aktivite.

Riešenie natiahnutého svalu doma

Väčšina bežných natiahnutí svalstva ľahkého typu pominie aj bez nejakých špeciálnych opatrení, na druhú stranu, tie najvážnejšie prípady natrhnutia svalstva si naopak vyžadujú zas aj lekársky dohľad. Väčšinu natiahnutí viete ale riešiť doma.

Tu je 7 najlepších tipov a rád, ktoré vám vieme dať:

Pokoj a oddych

To najdôležitejšie, čo je potrebné ihneď po natiahnutí svalstva spraviť, je nastaviť pokojový režim. Sval nezaťažujte, a to nielen vtedy, keď bolí, ale aj niekoľko dní po tom, ako bolesť ustúpi. Novospojené svalové vlákna potrebujú kľud.

Ľadovanie

Druhým overeným prostriedkom je ľadovanie a to pomocou ľadových obkladov. Tie prikladajte na postihnuté miesto už od úvodu, hlavne prvých 24 hodín a v hodinových intervaloch. Ľadový obklad priložte aspoň na 15 minút každú hodinu.

Ďalšie dni teplé obklady

Po ľadových obkladoch môžete v ďalšie dni podľa potreby vyskúšať naopak teplé obklady. Zahriatie postihnutého miesta má zmysel v protizápalovom pôsobení a zároveň v lepšej regenerácii. Pod obklad môžete aplikovať protizápalové masti.

Bandáž

Aby ste predišli možným opuchom alebo podliatinám pri vážnejších poraneniach svalov, odporúča sa použiť bandáž alebo elastické ovínadlo na postihnutom mieste. Vďaka tomu príde k jeho lepšiemu prekrveniu a zároveň to urýchli opravu vlákien.

Masáž a jemné rozhýbanie

V momente, keď už nebudete cítiť žiadne problémy, hlavne bolesť či stuhnutosť svalstva, prichádza čas na aktívnejšiu regeneráciu. Postihnuté miesto jemne masírujte celou dlaňou a snažte sa postupne niekoľko dní svalstvo rozhýbať jemným zaťažovaním.

Podporné gély, náplasti a spreje

V rámci voľne dostupných prípravkov a zdravotníckych pomôcok viete pôsobiť proti bolesti a stuhnutosti svalstva v dôsledku natiahnutia rôznymi vonkajšími prostriedkami. Ide hlavne o chladivé gély, hrejivé náplasti alebo spreje na prírodnej báze.

Liečivé gély, krémy aj lieky proti bolesti

Na intenzívnu bolesť svalov slúžia ako prvá a dočasná pomoc tabletky proti bolesti, niektoré aj s protizápalovým účinkom. Zakúpiť si viete aj liečivá v podobe gélov, krémov, mastí, náplastí a iných vonkajších foriem s obsahom syntetických zložiek.

KEDY JE NEVYHNUTNÝ LEKÁR?

Rozoznať prípady, kedy bude potrebné navštíviť kvôli poraneniu svalstva lekára, možno na základe vonkajších prejavov. Za lekárom choďte, ak sú bolesť alebo opuch neznesiteľné, ak máte horúčku alebo ak je miesto poranenia stuhnuté, horúce, červené a brní v ňom.

Výživové doplnky a prípravky na natiahnutý sval

Na problémy spojené s natiahnutými svalmi môžete využiť viaceré formy voľnopredajných prípravkov, či už majú charakter doplnkov výživy, kozmetických produktov alebo zdravotníckych pomôcok. Ich plusom je, že sú dostupné bez lekára.

Pokiaľ ide o jednotlivé formy, tu je ich ponuka:

Najčastejšie sa jedná o gély, krémy a masti s lokálnym účinkom po rozotrení na mieste natiahnutia svalu, k dispozícii sú však aj spreje či menej tradičné náplasti

Nech už si vyberiete akýkoľvek typ, tak získate tieto výhody:

  • pôsobenie je bezproblémové a to vďaka prírodnému zloženiu
  • účinky sú komplexné a to na stav aj funkčnosť svalstva
  • použitie je možné u dospelých, detí a aj u tehotných žien

Ak ide o mechanizmus pôsobenia, niektoré prípravky majú podobu sprejov na lokálnu bolesť, iné fungujú ako náplasti s obsahom kapsaicínu na vytvorenie tepla, ďalšie zas zmierňujú bolesť a únavu svalov pomocou chladivého efektu. Zakúpiť si viete aj masážne krémy a gély pre neskoršiu regeneráciu svalov, ktoré majú rastlinné zloženie.

Lieky na natiahnutý sval

Ak ide o lieky, v tomto prípade máte na výber dva druhy produktov. Prvým sú lieky určené na symptomatické pôsobenie na bolesť, čiže sa jedná o klasické tabletky proti bolesti. Druhým typom sú gély, krémy a iné formy s aplikáciou priamo na svaly.

Druhý typ ponúka veľký výber foriem:

V ponuke nájdete napríklad liečivé náplasti obsahujúce protizápalovú látku diklofenak, podobne pôsobia aj gély a krémy, tie možno využiť aj pre iné typy bolestí svalov

Bez ohľadu na formu majú takéto lieky:

  • oveľa účinnejšie zloženie, hlavne zo syntetických látok
  • rýchlejší, niekedy až okamžitý efekt, hlavne proti bolesti
  • zároveň aj vyššie riziko možných nežiaducich účinkov a kontraindikácií

Kým základom tabliet bývajú hlavne ibuprofen a paracetamol, ktoré pomáhajú na krátkodobú úľavu od bolesti, v liekoch s vonkajšou aplikáciou sú látky s lokálnym a protizápalovým pôsobením, napríklad už spomínaný diklofenak. Aj v tomto prípade ide o symptomatickú liečbu, ktorá má časovo obmedzené pôsobenie na bolesť či stuhnutosť svalov.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na natiahnutý sval

Ak budete chcieť využiť na natiahnuté svaly nejaké z vyššie spomínaných prípravkov alebo liekov, ich najväčší výber nájdete v lekárňach. Platí to tak pre kamenné lekárne, ako aj pre internetové, pričom práve online nákup sa hodí pre tento prípad najviac.

Všetky produkty sú dostupné totiž bez receptu a viete využiť aj tieto výhody:

  • ušetríte, ceny v online lekárňach sú nižšie ako v tých kamenných
  • nemusíte nikam chodiť, objednávku spravíte z domu a tam vám príde aj zásielka
  • platiť viete aj bezhotovostne, cez internet
  • lieky aj voľne dostupné prípravky máte k dispozícii skladom

Väčšie a známejšie lekárne, sú z pohľadu pohodlia, jednoduchosti a rýchlosti najlepšou voľbou. V ideálnom prípade môžete mať lieky aj iné prípravky doma do 24 či 48 hodín s doručením kuriérom až k dverám.

Reparil Gel N

  • Pôsobenie na žily a ich stav
  • Vplyv na lokálne bolesti
  • Pomoc pri zraneniach

Voltaren Liečivá náplasť

  • Lokálna a symptomatická liečba bolesti

Voltaren Emulgel

  • Tlmenie zápalu
  • Analgetický účinok
  • Zmiernenie opuchu

Flector EP Gél

  • Zmiernenie zápalu
  • Tlmenie bolesti kĺbov a svalov
  • Potláčanie príznakov reumy

Voltaren Forte

  • Bolesti pohybového aparátu
  • Pôsobenie proti opuchom
  • Protizápalové účinky

Pokiaľ ide o platenie, väčšie lekárne majú lepší výber rôznych spôsobov, okrem dobierky viete využiť napríklad aj internet banking alebo platbu kartou. Veľkým plusom je hlavne pohodlie a jednoduchosť objednávky, nákup spravíte napríklad aj bez registrácie. Všetky prípravky si viete pred kúpou navyše jednoducho porovnať.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.49

53 Hodnotení

najlepsia vec na natiahnuty sval po joge u mna je taka masazna masinka s infracervenym ziarenim a pri masirovani tym ziarenim krasne prehrieva svaly a tym ich aj uvolnuje a pomaha regenerovat … hrozne fajn to je aj na unavene telo po treningu … (link na moj – orava. eu/cz/masazny-pristroj)

gabi píše 26 augusta 2020 o 19:26

Pridať komentár