Aká je ideálna váha podľa veku a výšky u muža a u ženy? BMI nie je jediný výpočet

Aká je ideálna váha podľa veku a výšky u muža a u ženy? BMI nie je jediný výpočet

Kto z nás by nechcel mať ideálnu hmotnosť k svojej výške a tak, aby vyzeral navonok elegantne a športovo? Platí to bez výnimky pre všetkých mužov, ako aj pre všetky ženy. Mnoho ľudí si myslí, že o tom, akú by mali mať ideálnu váhu, rozhoduje BMI.

Zďaleka to však neplatí takto jednoducho, práve naopak, BMI vzorec slúži orientačne iba na to, aby ste zistili, či netrpíte nadváhou, podváhou alebo obezitou. Ak nebudete ani v jednej tejto triede, neznamená to automaticky, že máte ideálnu váhu. Zohľadniť totiž treba aj niektoré ďalšie faktory, najmä vek, pohlavie, stavbu tela a tiež obvod pásu.

Čo je ideálna váha a ako na ňu vplývajú vek, výška a pohlavie

Pod pojmom ideálna váha sa myslí taká telesná hmotnosť, ktorá je v správnom pomere jednak k výške, ale aj k veku a podľa pohlavia. Táto hmotnosť je orientačná, nakoľko okrem samotnej váhy je dôležitá aj stavba tela a rozloženie hmotnosti v rôznych častiach.

Mnoho ľudí si myslí, že ideálnu váhu je možné zistiť jednoducho podľa výpočtu BMI, čiže cez body mass index, ale nie je to tak. Tento index iba hovorí o tom, či trpíte nadváhou, obezitou alebo naopak podváhou. Môže sa teda stať, že podľa BMI budete v norme, ale z hľadiska fyzickej výkonnosti a vzhľadu postavy budete pôsobiť obézne.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Navyše, na ideálnu telesnú váhu vplývajú aj niektoré faktory:

 • tým prvým a najdôležitejším je pohlavie, muži majú pri rovnakej výške ideálnu váhu vyššiu ako ženy, dôležité tiež je, že majú menej tuku a viac svaloviny
 • druhým faktorom je spomínaná výška, no nielen s ohľadom na hmotnosť, ale aj to, že čím ste vyšší, tým viac budete mať svalovej hmoty oproti tuku
 • tretím vplyvom je veľkosť kostry, ktorá môže byť malá, stredná alebo veľká, meria sa podľa obvodu zápästia, dĺžka kostí má aj výrazný vizuálny podiel
 • z hľadiska veku je dôležité vedieť to, že so zvyšujúcim sa počtom rokov ubúda podiel svalovej hmoty a pribúda tuk, takže starší ľudia by mali mať nižšiu váhu

Rýchly a zároveň nepresný vzorec môže byť, že od vašej výšky v centimetroch odpočítajte číslo 110 a dostanete sa na hmotnosť, okolo ktorej by mohla byť vaša ideálna váha. Výpočet však neráta práve so spomínanými faktormi, preto existujú presnejšie vzorce.

NIEKTORÉ FAKTORY OVPLYVNÍTE ŤAŽŠIE

Pripraviť sa treba na to, že niektoré vplyvy a faktory môžete v súvislosti s nadváhou či obezitou ovplyvniť veľmi ťažko. Ide o  metabolické ťažkosti, tráviace ochorenia alebo choroby súvisiace so štítnou žľazou, ktoré sa musia riešiť odborne a samostatne.

Výpočet ideálnej váhy podľa vzorcov

To, či máte ideálnu váhu podľa pohlavia a výšky, vám môžu detailnejšie prezradiť aj výpočty podľa niektorých druhov vzorcov. Každý z nich sa v niečom mierne odlišuje, ale orientačne vám poslúžia, môžete si k nim potom pridať aj vyššie spomínané faktory.

Tu sú 4 najviac využívané spôsoby výpočtu podľa vzorcov:

Hamwiho vzorec: Výpočet ideálnej váhy podľa tohto vzorca je rozdielny pre mužov a ženy. U mužov k 48 kg pripočítate 1,1 kg na každý centimeter výšky od 152 cm. V prípade žien sa pripočítava k 45,5 kg 0,9 kg na každý ďalší centimeter pre výšku nad 152 cm.

Robinsonov vzorec: V druhom vzorci sa postupuje veľmi podobne, mierne odlišné sú však jednotlivé hodnoty. Pre mužov sa pripočíta k 52 kg 0,75 kg na každý centimeter výšky od 152 cm, u žien zas 0,67 kg na každý centimeter výšky od 152 a to k základu 49 kg.

Devinov vzorec: Aj tento vzorec funguje na pripočítavaniu kilogramov podľa výšky k základu a aj tu sa odlišuje pohlavie. U mužov je základom 50 kg a pripočítavanie 0,905 kg na každý centimeter od 152 cm, u žien je základ 45,5 kg, pripočítava sa tiež 0,905 kg.

Millerov vzorec: Posledný výpočet je podľa Millerovho vzorca. Základ pre mužov je až 56,2 kg, ale pripočítava sa menej, len 0,56 kg na každý centimeter od výšky 152 centimetrov. V prípade žien je základ 53,1 kg a pripočítava sa 0,535 kg na každý ďalší cm.

Riešenie optimalizácie telesnej váhy doma

V prípade, ak trpíte nadváhou, obezitou alebo máte ďaleko  ideálnej váhe vzhľadom na vašu výšku či iné parametre, môžete optimalizovať svoju hmotnosť aj cez domáce opatrenia. Tie môžu zahŕňať viacero spôsobov od jedálnička, cez pohyb až po životný štýl.

Tu sú tie oblasti, v ktorých treba spraviť najzásadnejšie zmeny:

Obmedzenie nezdravých jedál

Aby ste mali ideálnu váhu, musíte v prvom rade zlepšiť svoj jedálniček a to tak, že z neho odstránite tie jedlá a potraviny, ktoré spôsobujú priberanie. Ide o sladkosti, slané pochutiny, tučné mäso, polotovary, konzervy, vyprážané jedlá a presolené potraviny.

Viac rýb, ovocia a zeleniny

Naopak, vo vyššej miere treba do jedálnička zaradiť potraviny bohaté na vlákninu, zdravé omega mastné kyseliny, vitamíny a stopové prvky. Ide o ryby, zeleninu, strukoviny, ovocie s nižším glykemickým indexom, ale aj ovsené vločky a celozrnné potraviny.

Zlepšenie stravovania počas dňa

Nielen to, aký je jedálniček, ale aj to, akým spôsobom jedlo počas dňa konzumujete, má vplyv na vašu váhu. Jesť preto treba menšie porcie, ale častejšie, mať odstupy medzi jedlami aspoň 3 hodiny, jesť pravidelne a posledné jedlo mať aspoň 3 hodiny pred spaním.

Dostatočný pitný režim

Na podporu správneho metabolizmu, trávenia a spaľovania kalórií má výrazný vplyv aj pitný režim. Jeho základom by mala byť voda, na doplnenie môžu slúžiť niektoré bylinkové čaje. Naopak, z pitného režimu treba vylúčiť alkohol, limonády a sladené nápoje.

Zdravý a pravidelný pohyb

Okrem pôsobenia na príjem kalórií je dôležité vplývať aj na ich spaľovanie, pričom za týmto účelom je najefektívnejší pohyb. Ten by mal byť pravidelný a každodenný, vhodné je skombinovať viacero druhov od chôdze, cez beh, plávanie až po kardio cvičenie.

Komplexná a dlhodobá diéta

Pre tých, čo majú problémy s hmotnosťou a nedarí sa im schudnúť podľa ich predstáv, je vhodné využiť komplexnejšie opatrenia to v podobe diéty. Ideálna je taká, ktorá je dlhodobá, má overené výsledky a nie je príliš drastická, napríklad ako Keto diéta.

AK BUDETE PRIBERAŤ, TAK ZDRAVO

Väčšina ľudí a snaží prirodzene riešiť vo vzťahu k ideálnej váhe najmä chudnutie, no môže nastať aj situácia, kedy bude potrebné telesnú hmotnosť skôr zvýšiť. Vtedy je tiež dôležité obmedziť sacharidy a tuky, naopak, prijímajte hlavne jedlá s bielkovinami.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Pokiaľ by ste potrebovali znížiť telesnú váhu vo väčšej intenzite a hlavne dlhodobo a komplexne, optimálne je okrem režimových opatrení v jednotlivých oblastiach skúsiť aj celkovú diétu. Vyhýbajte sa však tým krátkodobým, redukčným a drastickým.

Jednou z tých, ktoré majú naopak dlhodobé výsledky, je aj Keto diéta:

 • táto diéta je založená na zlepšení spaľovania tukových zásob, čo je z pohľadu chudnutia ideálny stav, aby k tomu došlo, je potrebné dosiahnuť ketózu
 • pod týmto pojmom sa skrýva fyziologicky prirodzený stav metabolizmu tela, kedy organizmus siaha v prípade potreby po energii z tukov a nie z cukrov
 • aby ku ketóze prišlo, je potrebné upraviť jedálniček a to tak, že sa zníži príjem tukov a najmä sacharidov, v ich prípade až pod hranicu 50 gramov za deň
 • naopak, zvýšiť je potrebný prísun bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre fyzickú výkonnosť a výkonnosť svalstva, takže počas chudnutia nepríde k vyčerpaniu

Zároveň musia byť súčasťou jedálnička aj zelenina, orechy a semená, nakoľko tie sú veľmi dobrým zdrojom aminokyselín, zdravých mastných tukov, vitamínov, minerálov a najmä vlákniny. Podporuje sa tak zdravé trávenie a celkovo sa stimuluje metabolizmus.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ketonová diéta má aj pozitívne vplyvy na krvný obeh, normalizáciu krvného tlaku, zníženie hladiny cukru v krvi a na zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu. Ide o dlhodobú diétu, ktorá trvá 12 až 14 týždňov a to v troch fázach. Vďaka takémuto rozloženiu je aj efekt chudnutia a spaľovania tukov podstatne efektívnejší a zároveň nehrozí také riziko jojo efektu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Aby ste mohli Ketogénnu diétu držať, je nevyhnutné prispôsobiť jedálniček a zloženie jedál, ktoré budete konzumovať. Pokiaľ by sa vám to zdalo príliš zložité, môžete vyskúšať aj diétny program KetoMix. Ide o výrobcu hotových jedál a produktov pre diétu.

Sortiment je bohatý a dokáže pokryť celodenné stravovanie v diéte:

Ponuka KetoMix zahŕňa hlavné jedlá, polievky aj potraviny a pochutiny využiteľné od raňajok po večeru, vrátane nápojov a koktejlov, ktoré majú proteínový základ

Muži aj ženy, ktorí potraviny a produkty používajú, si pochvaľujú:

 • veľmi jednoduchú prípravu, nápoje aj jedlá si viete nachystať do 5 minút
 • komplexnosť, na jednom mieste viete vyriešiť celý jedálniček aj pitný režim
 • záruku, že všetky potraviny od polievok až po pochutiny sú diétne

Dobrou správou je, že tieto potraviny a produkty sú z hľadiska živín dostatočne vyvážené, obsahujú taktiež všetky potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky a spĺňajú všetky podmienky Keto diéty. Navyše, s výnimkou pečiva, neobsahujú ani lepok, sú teda vhodné pre celiatikov, všeobecne neobsahujú ani žiadne rizikové chemické prísady a látky.

Ak ide o konkrétny výber, z potravín ponúka značka KetoMix proteínové polievky, kaše, omelety, palacinky, sušené mäso, cestoviny, pečivo, dresingy, nátierky aj rôzne iné menšie potraviny, od proteínových tyčiniek, cez chipsy, perníky, čokolády až po dezerty.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Sortiment je potom doplnený o proteínové nápoje, konkrétne v podobe koktejlov v sušenej podobe, ktorých príprava je jednoduchá s primiešaním vody. Koktejly máte k dispozícii v rôznych príchutiach a to aj vo vegánskej verzii. Ak chcete spaľovanie tukov ešte viac zefektívniť, pokojne môžete využiť aj doplnky výživy obsahujúce L-Karnitín.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Potraviny, nápoje aj ďalšie produkty KetoMix nájdete na oficiálnom webe www.ketomix.sk, kde funguje internetový obchod tejto značky. Celý sortiment si tu viete pozrieť do posledného detailu a k dispozícii pre vaše otázky je aj online a telefonická infolinka.

Nákup cez internet je pohodlnejší, než osobný, pričom má tieto plusy:

 • nemusíte nikam ísť, tak nákup ako aj doručenie vybavíte online
 • objednávku viete spraviť cez počítač, tablet, notebook aj smartfón
 • máte k dispozícii najširší sortiment a zároveň záruku originality
 • možnosti platenia ako aj doručovania sú široké a veľmi flexibilné

Spomínané potraviny, nápoje aj iné produkty značky KetoMix si viete objednať samostatne, ale aj po celých balíčkoch a to na týždeň, dva týždne, tri týždne či celý mesiac. Viete tak naraz vybaviť jedálniček pre diétu aj na dlhšie obdobie a ušetriť na poštovnom.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Platiť sa dá v hotovosti, čiže štandardne na dobierku, ale aj bezhotovostným spôsobom a to buď cez internet banking alebo platobnou kartou online. Doručenie obvykle netrvá dlhšie, ako 3 pracovné dni, zásielku si viete nechať poslať priamo k vám domov na adresu, ale aj na najbližšie odberné miesto Zásielkovne. Zákaznícke služby sú tak na vysokej úrovni.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

4 Hodnotení