Espumisan L: Kvapky proti plynatosti a nafukovaniu pre dospelých aj novorodencov

Espumisan L: Kvapky proti plynatosti a nafukovaniu pre dospelých aj novorodencov
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Nadmerné hromadenie plynu v tráviacej sústave a pocit nafúknutého brucha potrápi z času na čas každého. Môže ísť o dôsledok stravovania, no dlhotrvajúce nafukovanie či plynatosť môže byť iba symptómom iného základného ochorenia. Ak sa však toto u vás nepotvrdilo, symptomatická liečba kvapkami Espumisan L bude tou správnou voľnou. Ako liek funguje?

Keď pri jedle alebo pití hltáme vzduch, odstránime ho v podobe grgnutia alebo vo forme vetrov. Vplyvom ďalších faktorov ale môže dôjsť k hromadeniu plynov, čo následne spôsobí niektoré zdravotné ťažkosti. Recenzia vám prezradí nielen to, ako sa ich účinne zbaviť.

Výrobca a pôvod

Výrobcom lieku Espumisan L je BERLIN-CHEMIE AG Nemecko. Na slovenský trh je dodávaný firmou Berlin-Chemie Menarini. Ide o globálnu farmaceutickú spoločnosť, ktorá má zastúpenie aj u nás. Skupina Menarini sleduje dva strategické ciele, a to výskum a internacionalizáciu.

Tieto oblasti umožňujú, aby inovačné výrobky mohli byť úspešne používané na celom svete k spokojnosti pacientov. Vývoj nových liekov a stratégia založená na partnerských skupinách prinášajú jej prospech. Ich známymi liekmi sú napríklad Lioton gel, Fastum gel či MIG-400.

Zloženie, účinné látky

Kvapky Espumisan L patria do farmakoterapeutickej skupiny liečiv na črevné poruchy, medzi silikóny. Obsahujú liečivo simetikón. V 1 ml perorálnych kvapiek, čo predstavuje počet 25 kvapiek, sa nachádza 40 mg danej aktívnej látky.

Komplexné zloženie lieku vrátane doplnkových zložiek:

 • Simetikón: Je stabilný, povrchovo aktívny polydimetylsiloxán. Mení povrchové napätie plynových bublín, ktoré sa nachádzajú v chyme a sliznici tráviaceho traktu. Vďaka tomu ich rozkladá. Takto uvoľnené plyny sa potom môžu absorbovať črevnou stenou a eliminovať intestinálnou peristaltikou.

Simetikón sa nezúčastňuje chemických reakcií. Pôsobí fyzikálne a je farmakologicky a fyziologicky nečinný. Nevstrebáva sa do krvného obehu a vylučuje sa v nezmenenej podobe. To je zároveň dôvod, prečo sa pri jeho podávaní neočakávajú systémové účinky a pri klinických štúdiách nebola preukázaná toxicita.

Simetikón sa používa na symptomatickú liečbu žalúdkovo-črevných ťažkostí, ktoré súvisia s hromadením plynu, ale tiež počas prípravy na diagnostické vyšetrenie brucha. Znižuje nadúvanie a plynatosť, zmenšuje plynové tiene v tráviacom trakte, po požití vytvára na sliznici tráviaceho traktu silikónový ochranný film.

 • Doplnkové látky a ostatné prídavné  pomocné zložky: Súčasťou zloženia kvapiek je aj makrogol stearát, glycerol monostearát, karboméry, banánová aróma, sodná soľ acesulfamu, tekutý sorbitol, chlorid sodný, trinátriumcitrát, hydroxid sodný, kyselina sorbová a čistená voda.

Dávkovanie a užívanie

Kvapky Espumisan L sa užívajú buď podľa indikácie od lekára, alebo na základe dávkovacej schémy, ktorú uvádza príbalový leták. Sú určené pre dospelých, dospievajúcich, deti aj dojčatá. Užívajú sa s jedlom alebo po jedle, ak je to potrebné, i pred spaním.

Liek sa môže užívať aj dlhodobo, v závislosti od pretrvávajúcich ťažkostí. Pred použitím je nutné fľaštičku dobre potriasť a pri kvapkaní držať obrátenú nadol. Keďže je otrava vylúčená a aj veľké množstvá Espumisanu L boli znášané bez problémov, vynechanú dávku môžete kedykoľvek nahradiť.

Espumisan L sa môže užívať aj po operáciách, pred röntgenovým vyšetrením, ultrazvukom, ďalej ako prípravok k suspenziám kontrastných látok, ako príprava na endoskopické vyšetrenie či ako odpeňovací prostriedok pri otrave detergentami. Aj pre tieto situácie platí dávkovanie uvedené v príbalovom letáku alebo stanovené lekárom.

Uchovanie a skladovanie

Liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí, v pôvodnom obale. Spolu s ďalšími základnými podmienkami skladovania tak pomôžete zachovať jeho účinky a bezpečnosť. Maximálny čas použitia Espumisanu L je 3 roky, pokiaľ sa neotvorí.

Dodržiavajte aj nasledovné pravidlá skladovania a likvidácie:

 • po prvom otvorení ho môžete používať 6 mesiacov
 • kvapky nevystavujte slnečnému žiareniu ani mrazu
 • po dátume exspirácie, ktorý je na obale, liek neužívajte
 • nespotrebovaný Espumisan L vráťte do lekárne, nevyhadzujte

Účinky, indikácie a použitie

Liek sa používa na liečbu príznakov žalúdkovo-črevných ťažkostí súvisiacich s plynmi. To znamená na hromadenie plynov v črevách, odborne flatulenciu a meteorizmus, ďalej na pocit plnosti a detskú koliku. Je určený aj na prípravu pred diagnostickým vyšetrením v oblasti brucha či ako odpeňovací prostriedok pri otrave detergentmi, tenzidmi.

Účinky a oblasti pôsobenia Espumisanu L:

Symptomatická liečba gastrointestinálnych porúch

Tvorbu plynov a ich kumuláciu často spôsobujú brušno-črevné ochorenia. Plyn, ktorý je kvôli uvedenému nadbytočný je v tráviacom trakte prítomný vo forme neaktívnych, malých bublín. To je dôvod, prečo je absorbovanie plynov črevnou sliznicou narušené a niekedy až úplne utlmené. Simetikón indikuje rozplynutie bublín, plyny môžu unikať zvyčajným spôsobom.

Príprava na diagnostické vyšetrenia

Liečivo v Espumisane L znižuje povrchové napätie bublín obsahujúcich plyny, ako aj tvorbu plynu, čo zároveň umožňuje ich lepšie rozpustenie, konkrétne formovanie a vytvorenie akejsi plynovej masy, ktorá sa následne ľahšie evakuuje. Takéto uvoľnenie z tráviaceho traktu je preto využívané aj pri rôznych vyšetreniach v oblasti brucha.

Pomoc pri intoxikácii chemickými látkami

Účinná látka v lieku je nápomocná aj pri otrave detergentmi, a teda látkami s výraznými čistiacimi účinkami, laicky povedané s čistiacimi prostriedkami. Stačí malá chvíľa nepozornosti a dieťa môže takýto prípravok požiť. Samozrejme, nutnosťou je urýchlene privolať lekára, no domácu prvú pomoc môžu poskytnúť i Espumisan L kvapky.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Doteraz neboli spozorované žiadne vedľajšie účinky súvisiace s užívaním lieku. Ak by sa u vás predsa len vyskytol hocijaký nežiaduci účinok, obráťte sa na lekára. Takéto účinky môžete nahlásiť aj prostredníctvom národného systému na jeho webovej stránke, prispejete tak k bezpečnosti lieku.

Kontraindikácie a možné interakcie

V porovnaní s inými liekmi má Espumisan L minimum kontraindikácií a upozornení, ktoré je dôležité vedieť pred začiatkom užívania. Ak plánujete Espumisan L užívať kvôli častej plynatosti dlhodobo, konzultujte to so svojím lekárom.

Venujte pozornosť i nasledovným opatreniam:

 • v prípade novoobjavených alebo pretrvávajúcich ťažkostí v brušnej dutine treba navštíviť lekára, aby identifikoval príčinu ťažkostí a možné základné ochorenie
 • ak vám váš lekár povedal, že váš organizmus neznáša niektoré cukry, upovedomte svojho lekára o užívaní Espumisanu L, keďže sa v ňom nachádza sorbitol
 • nie sú známe žiadne interakcie s inými liekmi, ovplyvňovanie účinkov pri súbežnom podávaní iných liečiv doposiaľ nebolo zistené
 • neexistujú žiadne obmedzenia užívania Espumisanu L v tehotenstve a počas dojčenia, preto je povolené užívanie kvapiek v gravidite či pri kojení

Balenie a cena

Perorálne emulzné kvapky Espumisan L má výrobca registrované v dvoch veľkostných baleniach, konkrétne 30 ml a 50 ml. Na trh ale nemusia byť uvedené všetky. U nás je v súčasnosti k dispozícii iba menšie balenie, čo je trochu škoda, vzhľadom na odporúčanie dávkovanie pri plynatosti či pred vyšetreniami.

Porovnanie cien podľa internetových lekární:

Cena síce nie je vysoká, no nepatrí ani medzi výhody produktu. Pre človeka, ktorý potrebuje užívať Espumisan L dlhodobejšie však môže predstavovať mínus. Napríklad, pri odporúčanej a maximálnej dennej dávke pri meteorizme vydrží dospelému jedno balenie iba 3 dni.

Kde kúpiť

Kvapky Espumisan L sú voľne predajné, pred ich kúpou nepotrebujete absolvovať žiadne lekárske vyšetrenie a získať recept. Nájdete ich iba v lekárňach, keďže ide o liek. Ak uprednostníte tie internetové, pri nákupe môžete získať niekoľko výhod. K tým hlavným patrí predovšetkým nižšia cena.

Zároveň si môžete overiť, či je vybraný produkt aktuálne naskladnený, čiže ihneď pripravený na odoslanie. Keďže Espumisan má niekoľko liekových variácií, môže sa stať, že v kamenných lekárňach nebudú dostupné všetky. Online kúpou tak ušetríte aj čas a energiu.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak ste si lieky z internetových lekárni doposiaľ neobjednávali, odporúčame využiť služby portálu Heuréka. Porovná ceny konkrétneho produktu u viacerých predajcov. Nezabúdajte však, že tie nie sú jedinou premennou výberu. Oplatí sa vsadiť na spokojnosť zákazníkov.

Postup objednávky je veľmi jednoduchý:

 • Vložíte balenie lieku Epumisan L do online košíka
 • Vyberiete si spôsob platby a zvolíte typ dopravy
 • Zadáte svoje údaje a adresu doručenia
 • Objednávku skontrolujete a potom odošlete

Ak stihnete vytvoriť objednávku ešte v ranných hodinách, liek vám bude doručený do 24 hodín. Ak nie, nevadí. Zvyčajne netrvá doručovanie dlhšie ako 48 hodín. Platiť môžete vopred alebo až pre preberaní balíčka od kuriérskej spoločnosti. Aj pri dobierke je čoraz viac ponúkaná možnosť platiť kartou, nielen v hotovosti.

Najčastejšie otázky

Ak sa u vás alebo u vašich detí objavujú problémy s plynatosťou, pravdepodobne ste o Espumisane už počuli. Ak vás viac zaujali kvapky ako forma tabliet, máme pre vás niekoľko ďalších informácií, ktoré vám môžu uľahčiť vaše rozhodovanie. Ich prehľad je zoskupením často kladených otázok o užívaní v praxi v diskusiách a fórach.

Tieto sa v nich vyskytovali opakovane:

Ak prestanem užívať Espumisan L, vráti sa plynatosť a nadúvanie?

Môže a nemusí dôjsť k návratu ťažkostí. Má na to vplyv niekoľko faktorov. Medzi nimi najmä strava, a to jej zloženie aj samotný spôsob a štýl stravovania. V horšom prípade môže ísť o nejaké ochorenie, ktoré je príčinou ďalšej tvorby plynov alebo nadúvania. Preto, ak ste liek užívali týždne a po jeho vysadení sa uvedené problémy opäť vyskytli, navštívte lekára.

Sú kvapky vhodné aj pre novorodencov?

Áno, Espumisan L je liek, ktorý môžu užívať. Dávkovanie pre novorodenca je však lepšie konzultovať s lekárom alebo lekárnikom. Dojčatám sa kvapky podávajú pri každom papaní, či už do fľašky s mliekom alebo pred či po kojení, v počte 25 kvapiek, čo predstavuje 1 ml. U novorodencov môže byť ich počet alebo frekvencia podávania nižšia.

Pomôžu kvapky Espumisan L pri detskej kolike?

Áno, liek je indikovaný aj na koliku u detí. Podľa skúseností z diskusných fór je v tomto smere naozaj účinný, a to aj v porovnaní s inými liekmi s rovnakou indikáciou. Niektoré mamičky si ho však mylne zamieňajú s preháňadlom, pričom jeho princíp spočíva v odstránení plynov, nie v zriedení stolice.

Je naozaj bezpečný aj v tehotenstve a pri dojčení?

Áno. Užívanie kvapiek Espumisan L nepredstavuje v gravidite ani pri kojení žiadne riziko. Je to kvôli tomu, ako liečivo simetikón funguje. V žalúdkovo-črevnom trakte rozkladá penu výlučne fyzikálnym spôsobom a je biologicky a chemicky úplne neaktívny. Zjednodušene povedané, ako ho prehltnete, tak ho vylúčite – nezmenený, no s výhodou zbavenia sa plynov.

Skúsenosti s kvapkami

Hodnotenia nachádzajúce sa v internetových lekárňach sú výhradne pozitívne. Zákazníci si pochvaľujú účinnosť lieku, jeho jednoduché užívanie, ako aj celkom príjemnú chuť. Veľmi dobré skúsenosti s ním majú dospelí ľudia, a tiež najmenšie deti. Práve u tých je Espumisan L najčastejšou voľbou pri zastavených vetroch.

Kladné vlastnosti mu boli pridelené aj v diskusných fórach, kde sa užívatelia vyjadrili, že predstavuje prvú pomoc pri problémoch s nadúvaním a plynatosťou a mnohí ho, dokonca, majú po ruke vždy, keď to preženú s množstvom jedla, či už pri oslavách, sviatkoch a podobne. Pocit plného brucha vraj rýchlo mizne.

Kvapky si u niektorých vyslúžili väčšiu spokojnosť ako tablety Espumisan, i keď obe liekové formy obsahujú rovnaké liečivo. Ide skôr o to, že niekomu vyhovuje viac emulzia. To sa týka predovšetkým detí. Za negatívum lieku viacerí označili cenu, ktorá nie je extra vysoká, ale pri pravidelnom podávaní kvapiek určite nepoteší.

Zhodnotenie

Perorálne kvapky Espumisan L patria medzi najvyhľadávanejšie voľne predajné lieky, ktoré sa používajú na ťažkosti s nadúvaním, plynatosťou, na pocit plnosti a detskú koliku. Svedčí o tom aj fakt, že sú určené pre všetky vekové kategórie.

Z nášho pohľadu majú tieto výhody:

 • potvrdené účinky pri žalúdkovo-črevných problémoch
 • možnosť dlhodobého užívania bez systémových reakcií
 • žiadne vedľajšie účinky a minimum kontraindikácií
 • dostupnosť bez viazanosti na lekársky predpis

Plusom je i širšie spektrum použitia, keďže liek je účinný aj ako pomoc pri otrave čistiacimi prostriedkami alebo ako príprava na plánované diagnostické vyšetrenia v oblasti brucha. Môžu ho užívať aj tehotné a dojčiace ženy, čo je určite ďalšou jeho výhodou.

Ak vás trápi nadúvanie a plynatosť, neodkladajte viac kúpu kvapiek Espumisan L. Nafúknutie a pocit plného brucha sa rýchlo stane minulosťou. O tom, že ide o správnu voľbu lieku svedčí naozaj veľké množstvo pozitívnych skúseností. Objednajte si ho cez internet a presvedčte sa o výhodách online nákupu. Ušetríte čas, energiu aj peniaze.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.88

32 Hodnotení