Terezia Aktívne uhlie: Tabletky na nadúvanie, črevné plyny a plynatosť po jedle

Terezia Aktívne uhlie: Tabletky na nadúvanie, črevné plyny a plynatosť po jedle
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Máte problémy s častým nadúvaním, nadmernou tvorbou plynov alebo častejšou plynatosťou po jedle? Ak áno, môžete vyskúšať výživový doplnok Terezia Aktívne uhlie, ktorý je určený pre dospelých, ale užívať ho môžu aj deti. Prípravok má formu tabliet, technicky ide o kapsule, pričom užívanie je jednoduché, stačí odporúčaný počet kapsúl prehltnúť.

Pokiaľ ide o použitie, dávkovanie alebo to, kde je možné prípravok kúpiť, na všetky tieto otázky odpovie naša recenzia. Rovnako tak sa dozviete aj to, či Terezia Aktívne uhlie obsahuje nejaké alergény alebo ako užívať kapsule u menších detí.

Výrobca a pôvod

Terezia Aktívne uhlie patrí do ponuky českej spoločnosti Terezia Company, ktorá má na trhu už takmer 30 ročnú históriu. Spoločnosť sa špecializuje na čisto prírodné produkty obsahujúce preverené suroviny s dôrazom na ich pôvod, čistotu, kvalitu a koncentráciu.

Dôležité je tiež technologicky správne a šetrné spracovanie týchto surovín, aby výsledkom celého procesu výroby boli kvalitné produkty. Do portfólia spoločnosti okrem výživového doplnku Terezia Aktívne uhlie patria aj výživové doplnky so zameraním na konkrétne orgánové sústavy, kozmetika, zdravotnícke pomôcky či dokonca bezlepkové dochucovadlá.

Zloženie, účinné látky a vzhľad

Základom a jedinou účinnou látkou obsiahnutou v tomto výživovom doplnku je tzv. aktívne uhlie. 1 kapsula obsahuje 206 gramov zmesi aktívneho uhlia, pričom v tejto zmesi sa nachádza 200 mg samotného uhlia a 6 mg protihrudkujúcej látky oxid kremičitý.

Najdôležitejšou zložkou je však samotné aktívne uhlie a jeho pôsobenie:

 • Aktívne uhlie: Pod názvom aktívne uhlie, niekedy nazývané aj adsorpčné uhlie, sa myslí skupina pórovitých uhlíkov s hubovitou štruktúrou povrchu. Vďaka tejto vlastnosti dokáže aktívne uhlie adsorbovať veľké množstvo rôznych mikromolekulárnych aj makromolekulárnych látok vrátane rôznych liečiv alebo chemikálií.

To je aj dôvod, prečo sa aktívne uhlie využíva veľmi často pri otravách, či už alkoholom, liekmi, herbicídmi, pesticídmi či priemyselnými rozpúšťadlami. Aktívne uhlie totiž vie na seba nadviazať molekuly týchto látok a tým ich vie vylúčiť von z tela, konkrétne z tráviaceho traktu. Ide o prvú pomoc pri otravách, v prípade alkoholu pomáha aj na odstránenie toxínov.

Samotné aktívne uhlie sa vyrába z rašeliny, dreva, hnedého uhlia, čierneho uhlia a orechovej kokosovej škrupiny. Materiály prejdú zuhoľnatením, čo dáva kapsulám, prášku alebo inej forme špecifické čierne zafarbenie, pričom vďaka tomu procesu vznikajú malé póry. Veľkosť pór, ale aj iné vlastnosti môžu byť rozličné, v závislosti od cieľu použitia.

Aktívne uhlie sa najčastejšie využíva na liečbu žalúdočno-črevných ťažkostí, ale pomáha napríklad aj na cholesterol a jeho zníženie, odstránenie rôznych parazitov z organizmu, na zlepšenie dychu v ústach, na bielenie zubov a tiež na proces hemoperfúzie, čiže vyčistenia krvi od toxínov. Vedľajším účinkom môže byť čierna stolica.

Dávkovanie a užívanie

Pokiaľ ide o užívanie, tak ako aj v prípade iných prípravkov, aj v prípade výživového doplnku Terezia Aktívne uhlie je nevyhnutné dodržiavať odporúčané dávkovanie. Prípravok je určený predovšetkým pre riešenie akútnych problémov a tomu je prispôsobené aj jeho dávkovanie.

Kapsuly sa užívajú v celosti, prehltnú sa a zapijú dostatočným množstvom vody. V prípade, ak nie je možné kapsulu z nejakých dôvodov prehltnúť, je možné ju rozdeliť a jej obsah nasypať do vody a užiť týmto spôsobom. V každom prípade, neprekračujte maximálnu dennú dávku odporúčanú výrobcom a neužívajte prípravok namiesto pestrej a vyváženej stravy.

Uchovanie a skladovanie

Základným pravidlom skladovania tohto výživového doplnku je uchovanie kapsúl v blistroch až do momentu ich užitia. Po vybratí kapsule ju ihneď užite. Rovnako tak je dôležité skladovanie na suchom mieste a ochrana pred vlhkosťou.

Zároveň sa držte aj nasledovných zásad a podmienok:

 • chráňte výživový doplnok pred priamym slnečným žiarením
 • nevystavujte tabletky mrazu a ani nadmerným teplotám, napríklad nad 25°C
 • po dátume spotreby, ktorý je uvedený na obale, kapsule už neužívajte
 • nespotrebovaný výživový doplnok vráťte do lekárne, nevyhadzujte do odpadu

Terezia Aktívne uhlie

 • Podpora trávenia
 • Pôsobenie proti nadúvaniu a plynatosti
 • Účinky na odstránenie toxínov

Účinky, indikácie a použitie

Prípravok Terezia Aktívne uhlie patrí medzi výživové doplnky, ktoré sa užívajú v prípade akútnych ťažkostí a problémov. Už zo samotného názvu a obsahu účinnej látky vyplýva, že ide o produkt, ktorý je zacielený na niektoré tráviace ťažkosti.

Pôsobenie a použitie prípravku je možné v týchto troch oblastiach zažívania:

Podpora trávenia

Prvou oblasťou, na ktorú sa Terezia Aktívne uhlie môže použiť, je oblasť podpora správneho trávenia a zažívania. Ak máte rôzne žalúdočné a črevné problémy, napríklad cestovateľskú hnačku, hnačku z nervozity, nevoľnosť či kŕče hrubého čreva, môže vám aktívne uhlie pomôcť rýchlou úľavou od týchto prejavov.

Pôsobenie proti nadúvaniu a plynatosti

Druhou oblasťou je pomoc pri nadúvaní alebo plynatosti a to práve vďaka adsorpčnej schopnosti aktívneho uhlia. Ak vás trápi všeobecne nadúvanie alebo nadmerná tvorba plynov, dokáže vám aktívne uhlie zredukovať tento problém a znížiť ich tvorbu. Pomáha aj na plynatosť vyskytujúcu sa tesne po jedle.

Účinky na odstránenie toxínov

Treťou významnou oblasťou pôsobenia aktívneho uhlia je využitie pri nutnosti odstránenia toxínov z tela. Najčastejšie ide o prípady otravy rôzneho druhu, či už pri nadmernom užití liekov, pri otrave rôznymi chemikáliami alebo aj pri otrave alkoholom. V poslednom prípade ide hlavne o odstránenie toxínov z tela.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Tak, ako aj v prípade iných výživových doplnkoch, aj pri týchto tabletkách si treba dávať pozor nielen na žiaduce, ale aj možné nežiaduce alebo vedľajšie vplyvy a efekty. Na základe skúseností a referencií užívateľov z praxe sú ale veľmi výnimočné.

V princípe môžu nastať iba dve možné rizikové situácie, na ktoré si treba dať pozor:

 • ojedinele sa môže počas užívania dostaviť precitlivenosť alebo alergická reakcia na niektorú zo zložiek výživového doplnku
 • neprekračujte ani odporúčané dávkovanie, pretože namiesto podpory trávenia sa môžu naopak objaviť niektoré zažívacie ťažkosti

Kontraindikácie a možné interakcie

Môžu vzniknúť prekážky k riadnemu užívaniu Terezia Aktívne uhlie? Áno, hoci, aj vzhľadom na charakter a zloženie tohto výživového doplnku, je ich minimum. Ide skôr o dodržiavanie niektorých pravidiel upravujúcich užívanie alebo dávkovanie prípravku.

Pre správne užívanie a účinnosť Terezia Aktívne uhlie dodržiavajte tieto zásady a pravidlá:

 • prípravok je kontraindikovaný pre deti vo veku do 3 rokov, ostatné deti ho môžu užiť iba pod dozorom dospelého s prispôsobením dávkovania
 • ak sa u vás objavia precitlivenosť alebo alergie, prípravok už ďalej neužívajte a kontaktujte lekára ohľadom možných alternatív a ďalšieho postupu
 • pokiaľ ide o užívanie v tehotenstve a počas dojčenia, výrobca to v príbalovom letáku nezakazuje, ale pred užitím sa treba tiež poradiť s lekárom
 • nekombinujte Terezia Aktívne uhlie s iným prípravkom s podobným obsahom, pri užívaní spoločne s liekmi dodržiavajte časový odstup aspoň 2 hodín

Balenie a cena

Výživový doplnok Terezia Aktívne uhlie je balený v papierovej škatuľke, vo vnútri ktorej sa nachádzajú liekové blistre obsahujúce čierne kapsule so zmesou aktívneho uhlia a protihrudkujúcej látky. Výrobca uviedol na trh len jednu veľkosť balenia s obsahom 20 kapsúl, čo je trocha škoda vzhľadom na dennú dávku.

Ceny tohto prípravku sa môžu odlišovať podľa konkrétnej lekárne:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Vzhľadom na dávkovanie je lepšie zakúpiť viac balení, napríklad dve alebo tri, do zásoby. Vždy, keď prídu problémy s trávením a zažívaním, budete mať výživový doplnok po ruke. Vzhľadom na nízku cenu nie je problém zakúpiť viac balení naraz.

Kde kúpiť

Terezia Aktívne uhlie je prípravkom spadajúcim medzi voľne dostupné a voľne predajné produkty. To znamená, že tabletky si viete zakúpiť bez odporúčania lekára alebo bez predpisu. Okrem toho, že ich kúpite v lekárni, ich môžu mať v ponuke aj eshopy a obchody ponúkajúce produkty podporujúce zdravie alebo trávenie.

Najlepšia je však aj tak kúpa v lekárni, kde máte zachovanú určitú mieru odbornosti a zároveň široký sortiment iných prostriedkov na trávenie, vrátane liekov. Nakoľko nie je treba osobne dokladať žiaden recept alebo predpis, kúpite Terezia Aktívne uhlie aj v online lekárni.

Online objednávka, doprava a doručenie

Pokiaľ hľadáte overenú lekáreň, kde by ste vedeli Terezia Aktívne uhlie kúpiť bez problémov a zároveň za dobrú cenu a s kvalitnými zákazníckymi službami, obráťte sa na väčšie a známejšie značky, napríklad ako je [lekaren], ktorá je na trhu už dlhšiu dobu.

Vo väčších a overených lekárňach je optimalizovaný aj celý proces objednávky:

 • Nájdite balenie Terezia Aktívne uhlie a vložte ho do online košíka
 • Zvoľte si spôsob platby, vopred alebo na dobierku
 • Vyberte si kuriérsku službu pre doručenie
 • Zadajte svoje údaje, adresu a to je všetko

Po odoslaní objednávky potom stačí počkať 1 až 2 dni a kuriér vám Terezia Aktívne uhlie, ale aj iné prípravky či voľne dostupné lieky, doručí priamo domov. V prípade, ak si zvolíte platbu vopred, nemusíte sa vôbec trápiť s hotovosťou pri prebratí balíčka, ale môžete zaplatiť už hneď po objednávke. Viaceré lekárne už poznajú aj moderný spôsob platby kartou online.

Terezia Aktívne uhlie

 • Podpora trávenia
 • Pôsobenie proti nadúvaniu a plynatosti
 • Účinky na odstránenie toxínov

Najčastejšie otázky

Obsahuje Terezia Aktívne uhlie lepok alebo nejaké alergény? Musím kapsule užívať len v celosti? Je možné aj dlhodobé dávkovanie? Tieto, ale aj ostatné otázky a dotazy k téme výživového doplnku, jeho praktického užívania či účinnosti, sa pýta mnoho užívateľov ešte skôr, ako si prípravok zakúpia.

Keďže ide o zaujímavé a dôležité otázky, prinášame na ne odpoveď:

Je možné Terezia Aktívne uhlie užívať aj dlhodobejšie?

Aktívne uhlie vo všeobecnosti je určené pre jednorazové užitie v momente akútnych tráviacich a zažívacích ťažkostí. Prípravok však nie je určený na dlhodobé dávkovanie alebo ako náhrada odbornej liečby závažnejších tráviacich problémov.

Obsahuje tento výživový doplnok aj nejaké alergény?

Nie, z pohľadu zloženia je Terezia Aktívne uhlie bezproblémovým prípravkom. Okrem samotného aktívneho uhlia neobsahuje žiadne typické alergény, súčasťou je len oxid kremičitý a obal kapsule tvorí želatína. Prípravok je vhodný aj pre bezgluténovú diétu.

Čo robiť, ak neviem kapsulu prehltnúť tak, ako sa to odporúča?

Výrobca myslel aj na takéto prípady, napríklad vtedy, ak by chceli Terezia Aktívne uhlie užívať seniori alebo ak by rodičia podali prípravok deťom. Alternatívou k prehltnutiu kapsuly je jej rozdelenie a zmiešanie prášku zvnútra s vodou, ktorú potom pacient vypije.

Pomôže mi Terezia Aktívne uhlie aj na chudnutie či na pleť?

Hoci sa vo všeobecnosti na internete hovorí, že aktívne uhlie pomáha napríklad na akné alebo na chudnutie, nie je to tak úplne pravda. Ani prax s užívaním tohto výživového doplnku neukázala, že by boli kapsule účinné na zníženie telesnej hmotnosti alebo na pokožku.

Skúsenosti s tabletkami

Podľa skúseností všeobecne s aktívnym uhlím ide o prostriedok, ktorý pomáha prakticky bez rozdielu veku každému, kto má črevné problémy, tráviace ťažkosti a problém s plynatosťou. Vo formách prášku sa používa aj na bielenie zubov, no kapsuly Terezia Aktívne uhlie sú určené hlavne pre tráviacu sústavu.

Skúseností užívateľov ukazujú, že prinášajú úľavu od nadúvania plynatosti a aj na rôzne tráviace problémy s pravidelnosťou vylučovania alebo aj na príznaky spojené s hnačkou z nervozity alebo s cestovateľskou hnačkou.

Terezia Aktívne uhlie

 • Podpora trávenia
 • Pôsobenie proti nadúvaniu a plynatosti
 • Účinky na odstránenie toxínov

Medzi pozitíva tohto výživového doplnku patria aj jednoduché dávkovanie, užívanie bez výskytu závažnejších problémov či vedľajších efektov a dobrá cena prípravku. Menším negatívom je naopak obmedzený výber balení a aj to, že jediné dostupné balenie obsahuje len 20 kapsúl, užívatelia by chceli viac.

Zhodnotenie

Ak máte problémy s nadúvaním alebo plynatosťou, môžete Terezia Aktívne uhlie bez problémov skúsiť, podľa hodnotení aj skúseností ostatných užívateľov ide o kvalitný produkt, ktorý sa teší popularite a to tak kvôli účinnosti, ako aj prijateľnej cene balenia.

Terezia Aktívne uhlie má aj ďalšie výhody, benefity a plusy:

 • je dostupný bez lekárskeho vyšetrenia a predpisu
 • má bezproblémové zloženie a teda aj bezproblémové užívanie
 • kapsuly si môžu dať nielen dospelí, ale aj deti nad 3 roky
 • ide o overenú značku a výrobcu s bohatým sortimentom

Jediným menším mínusom, ktorí si užívatelia všimli a oprávnene ho vnímajú ako nedostatok, je slabý výber balení, prípadne to, že v jednom jedinom balení, ktoré je dostupné na trhu, je len 20 kapsúl. Jednorazovo tak príde k spotrebe polovici balenia.

Na druhú stranu, nie je žiadnym problémom, aby ste si kúpili aj viac balení naraz, ich cena je prijateľná a navyše, prípravok je dostupný voľne a bez predpisu. To je veľké plus, keďže nie ste odkázaní na osobnú kúpu a hľadanie Terezia Aktívne uhlie v kamenných lekárňach, ale využiť môžete aj tie internetové.

Terezia Aktívne uhlie

 • Podpora trávenia
 • Pôsobenie proti nadúvaniu a plynatosti
 • Účinky na odstránenie toxínov

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.49

39 Hodnotení