Glukóza je pre naše telo nevyhnutná. Viete, v ktorých potravinách a ovocí ju nájdete?

Glukóza je pre naše telo nevyhnutná. Viete, v ktorých potravinách a ovocí ju nájdete?

Glukóza, známa niekedy aj pod označením dextróza alebo ľudovo hroznový cukor, patrí medzi jednoduché sacharidy a všeobecne najrýchlejší zdroj okamžitej energie pre telo. Ide o sacharid, ktorý nie je potrebné štiepiť, takže sa dá využiť v organizme ihneď.

Využívaný je hlavne pre svaly, čiže pre fyzickú silu, ale rovnako tak aj pre mozog, čiže pre mentálnu výkonnosť. Len jednoduché dodanie glukózy cez potraviny obsahujúce glukózu však nemusí vždy fungovať, nakoľko na jej hladinu majú vplyv aj niektoré externé faktory, napríklad pohyb, stres, spánok a podobne. Ako teda glukózu dopĺňať?

Čo je glukóza a aký má význam a účinky

Glukóza patrí do skupiny jednoduchých sacharidov, ktoré sa laicky označujú aj ako cukry. Z chemického hľadiska je v skupine zvanej aldohexózy, bežne sa vyskytuje v práškovej forme a má bielu farbu. Známa je aj pod označením hroznový cukor alebo dextróza.

Správne dopĺňanie glukózy do tela je dôležité jednak pre jej energetický význam, ale aj pre vplyv na iné procesy. Najdôležitejšia súvislosť je s hladinou inzulínu, čo je hormón, ktorého úlohou je transport glukózy do buniek. Inzulín teda ovplyvňuje spätne aj hladinu cukru v krvi, na čo majú svoj vplyv tiež spánok, miera fyzickej aktivity, stres či iné faktory.

Glucose – Dextróza – Hroznový cukor

  • známa tiež ako dextróza, či hroznový cukor
  • rýchly a kvalitný zdroj energie a sily
  • pomáha prekonávať vysilenie a krízy
  • bez prídavných látok, éčiek a konzervantov

Ak ide o najdôležitejšie účinky a význam glukózy v tele, sem patria:

  • základnou úlohou glukózy je dodanie energie do tela, pričom vzhľadom na to, že sa jedná o jednoduchý sacharid, je glukóza využiteľná okamžite
  • zároveň platí, že v prípade nadmerného príjmu glukózy si ju telo ukladá do svalov a pečene vo forme glykogénu, ktorý je použiteľný aj v neskorší čas
  • nemenej dôležité je využitie glukózy u ľudí, ktorí chcú nabrať svalstvo, nakoľko má výrazný počet kalórií, čo ovplyvní kalorický surplus a naberanie hmoty
  • význam cukru je však nielen pre fyzický výkon, ale aj pre mozog, glukóza zdrojom energie pre mozgové bunky a ovplyvňuje tak výkonnosť mozgu

Pokiaľ ide o ideálnu hladinu glukózy v krvi, všeobecne platí, že pred konzumáciou potravín by sa malo množstvo glukózy pohybovať okolo hodnôt 3,3 až 3,5 mmol na liter krvi. Po konzumácii jedál a potravín s glukózou je horná hranica na úrovni 7 mmol na liter.

NEDOSTATOK AJ NADBYTOK GLUKÓZY

Nedostatok glukózy, čiže pod hladinou 3,3 mmol/l, sa prejaví pocitom hladu, bolesťami hlavy, potením a rozmazaným videním. Nadbytok glukózy zas častým močením, únavou, pocitmi smädu a medzi príznaky patria tiež bolesť hlavy a problémy s videním.

Ktoré potraviny, strava a jedlá obsahujú glukózu

Jednou z najviac prirodzených možností, ktoré máte pri dopĺňaní glukózy, sú potraviny. Strava bohatá na sacharidy by samozrejme mala byť vyvážená vhodným pomerom aj ďalších živín, najmä ak ide o proteíny a bielkoviny, podľa toho treba vyberať jedlá.

Tu sú tie potraviny a suroviny, ktoré by mal váš jedálniček obsahovať:

Med: Hlavnou zložkou medu sú jednoduché cukry a to glukóza a fruktóza. Podľa štatistík sa až 95 % obsahu sušiny medu skladá práve zo sacharidov, len 5 až 10 % tvoria oligosacharidy. Okrem nich sa v mede nachádzajú aj enzýmy, minerály a vitamíny, najčastejšie skupiny B. Aj vďaka nim má med celkovo prospešné účinky na zdravie.

Zemiaky: Zo zeleniny sú najlepším zdrojom glukózy jednoznačne zemiaky a to tak tie klasické, ako aj tzv. sladké, známe tiež pod označením batáty. Okrem glukózy obsahujú aj druhý častý jednoduchý cukor a to fruktózu, ale aj zložené sacharidy škrob a celulózu. Pomer sacharidov v zemiakoch sa mení podľa ich veku aj podľa teploty skladovania.

Kukurica: Ak ide o obilniny, významným zdrojom glukózy je kukurica. Najviac cukru obsahuje vtedy, ak je čerstvá, okrem glukózy sa v nej nachádzajú aj fruktóza a sacharóza. Zrná kukurica sú bohaté aj na bielkoviny, tu, provitamín A, vitamíny B, C a E, esenciálne aminokyseliny typu leucín a valí  a viacero minerálov vrátane železa a zinku.

Hrozno: Pokiaľ ide o ovocie, najvýraznejším zástupom z pohľadu obsahu glukózy, čiže hroznového cukru, je práve hrozno. Konkrétne množstvo glukózy v bobuľách hrozna závisí od jeho odrody a podmienok pri pestovaní aj skladovaní, obvykle to je od 20 do 40 gramov zo 100 gramov. Toto ovocie je tiež veľmi dobrým zdrojom vitamínu C.

Banány: Ďalším druhom ovocia s pomerne výrazným zastúpením glukózy a jednoduchých cukrov sú banány. Aj tu platí, že čím je banán zrelší, tým viac obsahuje jednoduchých sacharidov a tým menej zložených. Plusom banánov však je, že glukóza z nich sa uvoľňuje do krvi pomalšie, avšak to zas platí naopak len pri tých menej prezretých.

Jablká: Jablká patria medzi ovocie, ktorému sa u nás bez väčších problémov darí a je v jedálničku pomerne často. To je len dobre, nakoľko ide nielen o výdatný zdroj glukózy, fruktózy a sacharózy, ale nachádzajú sa tu aj vitamín C, vyše 25 minerálov a stopových prvkov, vláknina pektín a rôzne kyseliny vrátane jablčnej, mliečnej a citrónovej.

Marhule: Glukózu aj fruktózu možno nájsť tiež v marhuliach, ktoré pochádzajú síce z Ázie, ale podobne ako jablká sa tiež udomácnili v našich podmienkach. Okrem vysokej koncentrácie sacharidov obsahujú aj množstvo karotenoidov, vitamíny B a C, železo a vlákninu. Hoci sušené marhule majú cukru viac, rozhodne zdravšie je jesť tie surové.

Pomarančový džús: Nielen surové plody, ale napríklad aj ovocné džúsy obsahujú množstvo jednoduchých a prirodzených sacharidov, pričom z pohľadu koncentrácie glukózy v tomto ohľade vyčnieva pomarančový džús. Je vhodný aj na doplnenie vitamínov A a C, minerálov draslíka a horčíka, vlákniny a kyseliny listovej. Nepite ho však nadmieru veľa.

Agáve: Posledným zdrojom glukózy, aj keď nie práve tým najzdravším, je agáve, hlavne sirup z agáve. Ide o rastlinu, ktorá obsahuje toľko glukózy, že z pohľadu kalórií predbehne aj med či biely cukor. Plusom je, že má nízky glykemický index, je vhodný aj pre diabetikov. Na druhú stranu, ako sladidlo existujú aj lepšie voľby, než tento sirup.

NEZABUDNITE ANI NA KOMPLEXNÉ SACHARIDY

Okrem príjmu okamžitej energie v podobe glukózy a jednoduchých cukrov je dôležité zostaviť jedálniček tak, aby v ňom boli zastúpené aj zložené sacharidy s dlhším spracovaním, ktoré dodávajú telu energiu dlhšiu dobu, napríklad zo zeleniny či ovocia.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce glukózu

V prípade, ak je pred vami nejaký náročnejší fyzický výkon alebo sa potrebujete sústrediť do práce alebo do školy, môže byť vhodnou formou doplnenia glukózy do tela aj využitie niektorých voľne dostupných prípravkov, produktov alebo výživových doplnkov.

Sortiment takýchto prípravkov je pestrý a zahŕňa viacero foriem:

K dispozícii máte jednoduché potravinové prípravky s obsahom glukózy v podobe cukríkov, ale aj výživové doplnky v podobe kapsúl či rozpustných práškov

Bez ohľadu na výber značky alebo formy získate nasledovné výhody:

  • jednoduchú kúpu, ide všetko o voľne predajné a dostupné produkty
  • možnosť dlhodobého užívania aj jednorazového použitia pred výkonom
  • použitie viacerých doplnkov nielen u dospelých, ale taktiež aj u detí

V prípade klasických potravinových prípravkov sa jedná obvykle o produkty, ktoré síce obsahujú hroznový cukor, ale zväčša len v nižšej koncentrácii. Oveľa lepšie je preto siahnuť po doplnkoch výživy v podobe kapsúl alebo tabliet, ktoré obsahujú glukózy nepomerne viac, v 100 gramoch to môže byť aj 80 či 90, čo znamená aj cez 1500 kJ energie.

Glucose – Dextróza – Hroznový cukor

  • známa tiež ako dextróza, či hroznový cukor
  • rýchly a kvalitný zdroj energie a sily
  • pomáha prekonávať vysilenie a krízy
  • bez prídavných látok, éčiek a konzervantov

Na výber máte aj špeciálne prípravky určené pre športovcov a fitness, prípadne pre ľudí, ktorí majú ťažšiu fyzickú prácu. Tie majú štandardne podobu prášku rozpustného vo vode, ovocnej šťave, džúse, mlieku alebo iných tekutinách, kde stačí prášok dobre rozmiešať.

Všetky tieto produkty sa obvykle užívajú raz za deň, v prípade prášku je denná dávka zhruba 30 až 100 gramov podľa koncentrácie, ak ide o tabletky a kapsuly, najčastejšie 1 až 2 denne. Viaceré prípravky majú aj širšie zloženie a obsahujú tak nielen glukózu, ale aj rôzne iné pridané zložky, najčastejšie ide o vitamíny, minerály a rozličné rastlinné extrakty.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce glukózu

Čo sa týka spomínaných doplnkov výživy a prípravkov, všetky zakúpite bez receptu, využiť tak môžete aj online objednávku. Veľký sortiment majú tak internetové lekárne, napríklad ako je [lekaren], ako aj špecializované eshopy typu www.namaximum.sk.

V prípade nákupu cez internet máte viac pohodlia a tieto výhody:

  • ušetríte financie, spravidla je cena prípravkov na internete nižšia
  • ušetríte aj nemálo času, nákup vybavíte za pár minút aj cez mobil
  • máte viac možností platby, či už na dobierku alebo aj bezhotovostne
  • netreba nikam chodiť, objednávku aj jej doručenie zariadite doma

Ak ide o samotný nákup, ten je otázkou niekoľkých kliknutí. Najskôr si vyberiete tie prípravky s glukózou, o ktoré máte záujem, následne ich vložíte do online košíka, potom zvolíte spôsob platby a dopravy a po skontrolovaní stačí objednávku odoslať.

Glucose – Dextróza – Hroznový cukor

  • známa tiež ako dextróza, či hroznový cukor
  • rýchly a kvalitný zdroj energie a sily
  • pomáha prekonávať vysilenie a krízy
  • bez prídavných látok, éčiek a konzervantov

Väčšina známejších a  eshopov aj online lekární umožňuje platiť v hotovosti na dobierku kuriérovi, ako aj bezhotovostne a vopred, napríklad cez internet banking a online platobnou kartou. Čo sa týka doručenia, väčšinou do 1 až 2 dní máte zásielku doma. Nakupovať môžete aj bez registrácie, na druhú stranu, získať môžete aj vernostné zľavy a akcie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie