Prevencia zubného kazu nie je len o čistení zubov. Čo robiť, ak mu chcete predchádzať?

Prevencia zubného kazu nie je len o čistení zubov. Čo robiť, ak mu chcete predchádzať?

Zubný kaz patrí k najčastejším problémom chrupu a hoci z pohľadu vážnosti nejde o žiaden život ohrozujúci stav, pre väčšinu ľudí je to vážna nepríjemnosť. Nejde pritom iba o nejakú kozmetickú či estetickú záležitosť, zubný kaz totiž môže mať naozaj zlé následky.

Oveľa lepšie, ako potom riešiť rôzne problematické situácie, je preto zamerať sa na prevenciu proti zubnému kazu. Tá by mala byť čo najkomplexnejšia a začať s ňou treba už u detí, hlavne ak ide o vybudovanie návykov. Platí to tak o správnej technike čistenia zubov, ako aj pre použitie rôznych druhov dentálnych prípravkov a produktov a to pravidelne.

Čo je zubný kaz, aké má prejavy a prečo vzniká

Zubný kaz je ochorenie týkajúce sa tvrdých zubných tkanív, ktoré je zaradené medzi civilizačné choroby a nevyhne sa mu počas života žiadny človek. Kaz môže byť povrchový, alebo stredný so zásahom do korunky, prípadne hlboký, až do zubnej drene.

Väčšina ľudí si myslí, že zubný kaz sa prejavuje bolesťou v danom mieste, prípadne dokonca až opuchom, no to všetko sú príznaky a symptómy, ktoré súvisia s pokročilým štádiom jeho rozvoja. Na úvod býva práveže kaz nebolestivý, objavuje sa dokonca skôr ako biela škvrna na zube. Až neskôr prenikne do zubnej skloviny, kde ju začína postupne rozkladať.

Sonická kefka Philips

  • Odstráni až 7-krát viac povlaku než manuálna zubná kefka
  • Až 31 000 sterov kefky za minútu
  • Bezpečná a jemná na citlivých miestach

SENSODYNE REPAIR&PROTECT Whitening

  • Zubná pasta s bieliacim účinkom
  • Na regeneráciu obnažených zubných krčkov
  • Znižuje bolestivú citlivosť zubov

iWHITE 2 Instant Sada

  • Prípravok na bielenie zubov
  • Bieli zuby až o 8 odtieňov
  •  Odstraňuje zubné škvrny

CURAPROX Black is White

  • Bieliaca zubná pasta + zubná kefka
  • Odstraňuje zafarbenie jemným a šetrným spôsobom

Ak ide o príčiny vzniku kazu alebo rizikové vplyvy, toto sú najčastejšie:

  • najčastejšie je za vznikom kazu nedostatočná hygiena, čo sa týka nielen nepravidelného umývania zubov, ale aj jazyka a medzizubných priestorov
  • rizikovými faktormi sú tiež dedičnosť a genetická predispozícia, aj keď len do určitej miery, ale tiež zloženie slín, ktoré môže zvýšiť riziko narušenia skloviny
  • k zvýšeniu pravdepodobnosti zubného kazu prispieva aj to, čo jete, hlavne ak ide o nadmerne veľa sladkostí, príliš kyslé potraviny alebo priveľa žuvačiek
  • hlavne u malých detí a počas dospievania zohráva významnú úlohu tiež dostatok vápnika, ak ho je málo, môžu sa zuby začať kaziť oveľa skôr

Úplne ignorovanie zubného kazu so sebou prináša obrovské množstvo komplikácií, hlavne pokiaľ ide o následky na chrup. Najčastejšie príde k zápalu kostnej drene, neskôr k odumretiu nervov, v extrémnom prípade pokračuje zápal až do kosti a okolia.

DIAGNOSTIKA JEDINE U LEKÁRA

Vzhľadom na to, že nie všetky zubné kazy, hlavne tie v úvodnom štádiu, sa prejavujú bolesťami, jedinou možnosťou, ako ho odhaliť, je vyšetrenie u zubára. Práve preto sú dôležité pravidelné preventívne prehliadky a to aj s využitím zubného RTG.

Ako sa dá liečiť zubný kaz

Podľa toho, v akom štádiu bol zubný kaz nájdený, je potrebné postupovať aj pri jeho liečbe. V tých najjednoduchších prípadoch ide o lokálny zákrok s náročnosťou zopár minút, no sú aj také situácie, kedy už záchrana zubu nie je možná a je treba ho vytrhnúť.

Tu sú tri možnosti, ako sa dá zubný kaz riešiť:

Odstránenie a výplň: Štandardným riešením menších zubných kazov je odstránenie odumretého tkaniva, čiže samotného kazu, napríklad vyvŕtaním, laserom alebo ozónoterapiou a následné nahradenie takto uprázdneného miesta výplňou.

Hlbší zásah do zubu: Pokiaľ sa zubný kaz rozšíril do hlbších tkanív závesného aparátu, čiže až po zubnú dreň, musí zubár vykonať nielen odstránenie poškodeného tkaniva a novú výplň, ale treba aj vyčistiť a následne vyplniť zubné kanáliky.

Extrakcia zubu: Ak zubný kaz natoľko porušil zub, že už nie je možné efektívne ho zachrániť, prípadne ak ide o opakovaný zubný kaz, najlepšou možnosťou býva extrakcia zubu, čiže jeho vytrhnutie. Bežne sa vykonáva v lokálnom umŕtvení.

Najlepšia prevencia zubného kazu doma

Liečba zubného kazu môže v prípade, ak bol odhalený skôr, priniesť úspech, no ak bol odhalený neskoro, môže byť výsledkom až strata celého zuba. Preto je najdôležitejšie zamerať sa na prevenciu a predchádzanie vzniku zubného kazu a to už od detstva.

Toto sú najdôležitejšie preventívne opatrenia:

Pravidelné čistenie

Absolútne prvým a základným pravidlom prevencie zubného kazu je pravidelné čistenie zubov, minimálne 2 krát za deň. Ak chcete doviesť toto preventívne opatrenie do dokonalosti, najlepšie je čistiť zuby vždy po každom jednom jedle.

Správna technika čistenia

Okrem pravidelnosti čistenia zubov je veľmi dôležitá správna technika, dokonca možno dôležitejšia. Čistenie zubov by malo trvať aspoň 2 minúty, netlačte príliš na zubnú sklovinu, zubnú kefku opierajte pod uhlom 45° a zuby čistite po jednom.

Celková ústna hygiena

Okrem čistenia zubov samotných sa treba zamerať na celkovú ústnu hygienu. Dôležité je zaobstarať si škrabku na jazyk a čistiť aj ten, práve na ňom sa usádza povlak s baktériami. Rovnako tak je dôležité používať pravidelne aj medzizubnú niť.

Obmedzenie škodlivých potravín

Okrem pozitívnych opatrení je dôležité pôsobiť aj na obmedzenie škodlivých vplyvov, v prípade zubného kazu na obmedzenie niektorých potravín, ktoré zvyšujú riziko jeho vzniku. Ide prirodzene o sladkosti, ale aj o žuvačky a kyslé potraviny.

Odstraňovanie zubného povlaku

Zubný povlak niekedy nie je možné efektívne odstrániť, alebo zabrániť jeho tvorbe, len s využitím pravidelného čistenia zubov a ústnej hygieny. Raz za čas by ste mali navštíviť dentálnu ambulanciu za účelom jednorazového odstránenia plaku.

Pitný režim

Jedným z rizikových faktorov pre rozmnožovanie baktérií v ústach, ktoré by mohli spôsobiť zubný kaz, je aj nedostatok slín. Preto je potrebné počas celého dňa dbať na pravidelný prísun tekutín, piť každú hodinu až dve a aspoň 2,5 litra denne.

Dostatok vápnika

Hlavne u detí je dôležité sledovať správu a zdravú hladinu vápnika. Dopĺňať ho viete hlavne prirodzeným spôsobom cez potraviny, či už pôjde o mliečne výrobky, alebo aj o orechy a mak. Nájsť ho možno aj v niektorom ovocí alebo v zelenine.

Aj iné prípravky na chrup

Okrem zubných pást, hlavne tých s fluoridom, sa odporúča používať aj iné produkty, prípravky a prostriedky ústnej hygieny. Ide hlavne o ústne vody, ktoré majú antiseptické účinky v celej ústnej dutine, ale tiež o rôzne gély na ďasná.

PRAVIDELNOSŤ A ŽIADNE ULIEVANIE

Ak chcete, aby bola prevencia voči zubnému kazu čo najúspešnejšia, je nevyhnutné, aby ste vyššie spomínané pravidlá či prostriedky využívali dôsledne. To znamená jednak pravidelnosť, ale aj žiadne ulievanie, hlavne pri správnej technike čistenia zubov.

Prípravky na zuby a chrup

Súčasťou prevencie a starostlivosti o zuby a chrup by mali byť aj rôzne druhy zdravotníckych pomôcok a prípravkov. Niektoré z nich pomáhajú aj na konkrétne problémy s ďasnami, väčšinou však ide o prípravky a produkty, ktoré majú preventívny vplyv.

Sortiment je pomerne široký či už z pohľadu typov alebo oblastí:

Siahnuť môžete po zubných pastách rôzneho typu, po ústnych vodách, roztokoch proti plaku, ale aj po roztokoch či sprejoch, ktoré pôsobia na ďasná a ich zápal či hojenie

Čo sa týka ich najdôležitejších vlastností, medzi ne patria najmä:

  • špecializované pôsobenie, na každú oblasť si viete kúpiť vlastný prípravok
  • jednoduchá kúpa bez receptu alebo bez predošlej návštevy u lekára
  • možnosť aj dlhodobejšieho používania a minimum vedľajších vplyvov

Najviac využívané sú rôzne zubné pasty, či už s fluoridom, alebo aj špeciálne pasty napríklad s pridaním niektorých bylinných extraktov, hlavne so šalviou. Druhým často používaným typom produktu sú ústne vody s antiseptickým účinkom, niektoré sú zas určené špeciálne pre deti a mliečne zuby, iné majú pozitívny vplyv na bielenie zubov.

Siahnuť viete aj po niektorých voľne dostupných liekoch určených na konkrétne dentálne problémy, hlavne ak ide o ďasná a ich zápal alebo bolesti, obvykle v podobe gélov. Viaceré z nich majú aj komplexný mikrobiálny účinok a pomáhajú na zápach z úst.

Sortiment je natoľko široký, že bez problémov viete riešiť z dlhodobého a preventívneho hľadiska aj zubný povlak a zníženie jeho tvorby, samozrejme aj prevenciu voči zubnému kazu v chrupe. Dobrou správou je, že väčšina týchto produktov a prípravkov má bezproblémové použitie, minimum kontraindikácií a nežiaducich vplyvov.

Sonická kefka Philips

  • Odstráni až 7-krát viac povlaku než manuálna zubná kefka
  • Až 31 000 sterov kefky za minútu
  • Bezpečná a jemná na citlivých miestach

SENSODYNE REPAIR&PROTECT Whitening

  • Zubná pasta s bieliacim účinkom
  • Na regeneráciu obnažených zubných krčkov
  • Znižuje bolestivú citlivosť zubov

iWHITE 2 Instant Sada

  • Prípravok na bielenie zubov
  • Bieli zuby až o 8 odtieňov
  •  Odstraňuje zubné škvrny

CURAPROX Black is White

  • Bieliaca zubná pasta + zubná kefka
  • Odstraňuje zafarbenie jemným a šetrným spôsobom

Ako a kde kúpiť prípravky na zuby a chrup

Hoci väčšinu zubných pást či ústnych vôd viete kúpiť bez problémov aj v bežnom obchode, najlepší výber a hlavne odborné zázemie pri nákupe vám poskytnú iba lekárne. Vzhľadom na to, že všetko ide o voľne predajné produkty a prípravky, nemusí byť kúpa osobná.

Využiť môžete aj internet a objednávku v online lekárňach, ktoré:

  • majú širší sortiment skladom a to hlavne v prípade viacerých balení
  • sú z pohľadu ceny výhodnejšie, niekde získate aj doručenie zdarma
  • umožňujú platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne a cez internet
  • ponúkajú viac pohodlia, objednávku ale aj doručenie vybavíte doma

Z pohľadu procesu nákupu a postupnosti jednotlivých krokov, je objednávka v online lekárni veľmi podobná nákupu v bežnom eshope. Vybavíte ju cez počítač, notebook, tablet alebo aj smartfón a to za pár minút. Dôležitý je však výber overenej a kvalitnej lekárne.

Nepozerajte preto čisto iba na cenu, ale sústreďte sa aj na kvalitu zákazníckych služieb, napríklad rýchlu dopravu do 24 až 48 hodín, jednoduchší spôsob objednávky bez zdržujúcej registrácie či viacero možností platenia vrátane online platby platobnou kartou. V tomto sú na tom lepšie tie väčšie a známejšie lekárne.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.81

26 Hodnotení